• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disk vetë-shkatërrues brenda sekondash

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sipas kompanisë Toshiba, teknologjia e re për fshirjen e të dhënave e cila është duke u aplikuar në prodhimin e disa disqeve të reja do të shkatërroj çdo të dhënë në momentin që pajisja të shkyçet nga kompjuteri apo kur ajo të ndalet tërësisht.
Në vend të mbishkrimit të dhënave i cili merr orë të tëra, ose përdorimit të ndonjë metode fizike, që kërkon kohë dhe përpjekje, disqet e reja automatikisht do t’i bëjnë të pavlefshme të dhënat në vetëm disa sekonda duke fshirë çelësin e sigurisë në momentin që disku të shkyçet plotësisht nga energjia.

Kjo nënkupton se çdo dokument i besueshëm i cili është ruajtur në disk do të jetë i sigurt në rast se disku është vjedhur apo shkyçur
 
Top