• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disku i Festos, një poezi shqipe e vjetër së paku 3.600 vjet - Niko Stylos

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: Disku i Festos, një poezi shqipe e vjetër së paku 3.600 vjet - Niko Styl

serbet dhe bullgaret jane popuj turq te ardhur heret ne evrope, por me vone u sllavizuan ne gjuhe.

Popuj turq jane edhe hungarezet dhe finlandezet. Keta e kane ruajtur gjuhen, por fizikisht jane perzier me evropianet.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Desha te vendos ketu kete liber qe ka te dhena per Diskun e Phaestus. # Gent Arbani, #rowe, #Zeus10


Po perqendrohem vetem ne kete pasazh:
1590128596180.png
Thote qe 1590128640043.png1590128675371.png duhet te jene nje perendeshe

Nga ana tjeter,
1590128747396.png do te thote Rhea.
Tani kjo e fundit per pendimin tim eshte ARTE-MICA (Mica = Mace/Mice/Moce)
Me qe ne gjuhen greke M zakonisht bie, ps. Misis eshte bere Isis, Melisa eshte bere Elisa e me radhe, ka mundesi qe Artemica eshte Martemica
Marte-Mica. mArtemisa na del ne disa libra te vjeter si gruaja e Martit/Marsit,e cila pas vdekjes se te shoqit e pinte hirin e tij me vere.

Po si dalin:
1590129778104.png = Marte?
Fakti qe jane dy te ndertesa te ngjashme, do te thote qe kemi te njejten fjale dy here (mbase shumes?). Vec kesaj jane dru. Dru (njejes) dhe D'rujt (shumes) nga ku: - Te Rujt [mbron=mart]. A rujt? Arujt_mica? Artemica?? Mbron Mica? Ambramicia??
1590129823792.png1590129859758.png = ??? Ketu do kemi Plis/Kup/Qel(qiell) +Dru/T'rujt = Qielli te Ruan (Mbron~vezhgon?)1590128546673.png
 

Attachments

Last edited:
Top