• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Status
Temë e mbyllur.

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Pasi vura re se ndokush prej nesh ka tendence per te lidhur perendine me temat e hapura ate here vendosa te hap kete teme ku cdokush mund te shprehet i lire e te mund te diskutoje ne lidhje me besimet e jobesimet e tij.

Po e filloj une i pari:
Une ndjek mendimin e te madhit NICE i cili ka thene": Zoti edhe nese ka egzistuar dikur nuk egziston me sepse e vrame ne, njerezit e gjalle, E kryqezuam e poshteruam edhe pse ai mund te ishte zoti yne.


P.S Ju lutem mos citoni bibel apo Kuran ne kete teme, thjesht jepni medimet tuaja,
Faleminderit e diskutim te kendshem.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ldHF6PFUukw&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=ldHF6PFUukw&feature=player_embedded
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

pse more nuk besoni se ka Zot:d
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

pse more nuk besoni se ka Zot:d
Nuk besoj aspak...
Pasi kam lexuar te gjithe te ashtuquajturit librat e shenjte..Bibel, Kuran, Satanizem e shume materiale ne lidhje me perendine , duke studiuar historine qe nga fillimet e saj dal ne perfundimin se Zoti nuk egziston e qe seshte gje tjeter vecse nje mbeshtetje per njerezit te cilet kane frike te perballen me jeten reale e kerkojne nje strehe te ngrote te mireformuar nga imagjinata e tyre e ndihmuar edhe nga shume rrethana shoqerore apo njerez te tjere te cilet ndajne me ta po te njejtin problem tmeresisht te hasur ne rrugen e njerezit.


P.S Une jam nje zot, i zoti, i zotit, te zotit, te vetes sime!
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Nuk besoj aspak...
Pasi kam lexuar te gjithe te ashtuquajturit librat e shenjte..Bibel, Kuran, Satanizem e shume materiale ne lidhje me perendine , duke studiuar historine qe nga fillimet e saj dal ne perfundimin se Zoti nuk egziston e qe seshte gje tjeter vecse nje mbeshtetje per njerezit te cilet kane frike te perballen me jeten reale e kerkojne nje strehe te ngrote te mireformuar nga imagjinata e tyre e ndihmuar edhe nga shume rrethana shoqerore apo njerez te tjere te cilet ndajne me ta po te njejtin problem tmeresisht te hasur ne rrugen e njerezit.


P.S Une jam nje zot, i zoti, i zotit, te zotit, te vetes sime!
nga erdhi universi?!
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

nga erdhi universi?!
Usa..Universi ka nje moshe qe parashikohet te jete 13,73 Miliard vjeç, bazuar ne vezhgimet e rrezatimit te sfondit kozmik mikrovale.

Me vjen keq te ta them kete por kjo do ishte pyetja me kot qe mund te beje per te me vertetuar se Zoti egziston ,

Askush ska arritur te vertetoje prejardhjen e universit dhe jam i bindur qe ska per tia dale askush por mund te te them se toka ku ti jeton e qe te mban siper e qe ti i rendon njekohesisht seshte gje tjeter vecse nje shperthim kozmik. Jetën në Tokë duhet t´ia dimë për nder një rastësie fatlume: gazi dyoksid karboni gjendet në pikërisht nivelin e duhur për të na mundësuar ne një atmosferë mbrojtëse me temperatura miqësore për jetën. Si mbartës i hidrogjenit, gurit themelor më të rëndësishëm të tërë jetës, ai merr pjesë në të gjitha ciklet biologjike.


Une mund te te jap nje pergjigje per cdo pyetje konkrete qe mund te besh ne lidhje me token ( rruzullin tokesor ) por jo per dicka qe ska arritur askush tia vertetoje prejardhjen,


P.S gjej nje pyetje konkrete!
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Po pianecet ku hyne,ne besimtar o ateist?
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Usa..Universi ka nje moshe qe parashikohet te jete 13,73 Miliard vjeç, bazuar ne vezhgimet e rrezatimit te sfondit kozmik mikrovale.

Me vjen keq te ta them kete por kjo do ishte pyetja me kot qe mund te beje per te me vertetuar se Zoti egziston ,

Askush ska arritur te vertetoje prejardhjen e universit dhe jam i bindur qe ska per tia dale askush por mund te te them se toka ku ti jeton e qe te mban siper e qe ti i rendon njekohesisht seshte gje tjeter vecse nje shperthim kozmik. Jetën në Tokë duhet t´ia dimë për nder një rastësie fatlume: gazi dyoksid karboni gjendet në pikërisht nivelin e duhur për të na mundësuar ne një atmosferë mbrojtëse me temperatura miqësore për jetën. Si mbartës i hidrogjenit, gurit themelor më të rëndësishëm të tërë jetës, ai merr pjesë në të gjitha ciklet biologjike.


Une mund te te jap nje pergjigje per cdo pyetje konkrete qe mund te besh ne lidhje me token ( rruzullin tokesor ) por jo per dicka qe ska arritur askush tia vertetoje prejardhjen,


P.S gjej nje pyetje konkrete!
(nje te sqaroj se une personalisht i rrespektoj te gjitha fejet apo dhe ato qe nuk besojne se feja eshte private per mua, dhe asnje deri tash nuk kam ofenduar as qe me shkon mendja te hy ne kete nivel per te ofenduar nuk po i kuptoj disa neper forume pse qesim flake nga goja)

haha
nga erdhen keta gazi dyoksid karboni

kush i krijoi malet,shpendet,kafshet,ujin etj?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

(nje te sqaroj se une personalisht i rrespektoj te gjitha fejet apo dhe ato qe nuk besojne se feja eshte private per mua, dhe asnje deri tash nuk kam ofenduar as qe me shkon mendja te hy ne kete nivel per te ofenduar nuk po i kuptoj disa neper forume pse qesim flake nga goja)

haha
nga erdhen keta gazi dyoksid karboni

kush i krijoi malet,shpendet,kafshet,ujin etj?
per te te shpjeguar se nga erdhen e se si formohet gazi dyoksid karbon e per me teper se si krijohet jeta do te me duhet te te shpjegoj gjithe astronomine e biologjine boterore,
Jo se smund ta bej kete por do te ishte teper e lodhshme per mua.
te lutem me nje shembull konkret te egzistences se Zotit e ma argumento ate! ``respect``


P.s gjithashtu edhe une skam tendence te ofendoj askend , eshte thjesht diskutim,
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

a asht ma veshtir me besu , apo mos me besu ?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone, Aldosteroni ( hormoni qe shkakton friken ) Sa me i larte te jete ky hormon aq me e madhe eshte mundesi aper te besuar, edhe e kunderta,
nese per ty ka me shume "frikacake" ( jo ner konceptin ofendues) sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

po Kryeplak , vetemse ne katundin nga vij une , per njerzit te cilet nuk kan kurfar frige kemi nje mendim tjeter.. ( pa ofendime ) , thojn , te kesh kujdes , nuk do me than se je frigacak ...
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

po Kryeplak , vetemse ne katundin nga vij une , per njerzit te cilet nuk kan kurfar frige kemi nje mendim tjeter.. ( pa ofendime ) , thojn , te kesh kujdes , nuk do me than se je frigacak ...
Po te thuash "te kesh kujdes" do te thote te besoj se ku i dihet, tregon pasiguri .

Cdo gje e pasigurte eshte nje medyshje...pra ti del ne perfundimin qe edhe ka edhe ska zot ose e thene me sakte se di sjam i sigurte?
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Mund te them nje gje....?

...``respect`` per temen dhe per ate qe ka hap temen

por....-mendon-

Akoma jam duke e lexu temen kthehem me von...``14``
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

e vertete se Zoti e krijoi apo kush tjeter ?:d
Ok po te them dicka , Kur te gjendet se kush e ka krijuar Zotin tend( nese ai vertet egziston) atehere do te gjendet kush e ka krijuar universin,

Fjala Univers do te thote pafundesi ... Galaktike. ashu si dhe fjala Zot do te thote pafundesi plotfuqi( shpjeguar sipas besimtareve) Pyetja ime per ty meqe e paske kapur me mundesine e krijimit te gjithckaje.

Po e mar si te vertete per nje cast... Si mundej Zoti te krijonte gjithcka pa e krijuar dikush me pare ate? Pra po Zotin kush e krijoi sepse dicka qe nuk e gziston nuk mund te vetekrijohet. ?!
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

si ta gjejme fundin.......
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Ideja apo materia

Faktikisht konteksti ne thelb i ketij diskutimi eshte pyetja e madhe filozofike: "Ideja apo materia eshte paraprirese?". Pra eshte krijuesi apo krjimi? Qe te kemi nje krijim i bie qe dikush ta kete krijuar. Nga ana tjeter lind pyetja po krijuesin kush e krijoi? Nese i referohemi fese se krijuesi (zoti) nuk eshte i krijuar nga dikush tjeter apo nga dicka tjeter, por ka qene gjithmon aty, atehere na lind e drejta te mendojme se dhe gjithsia nuk eshte e krijuar por ka qene gjithmone aty dhe si rrjedhoje dhe jeta jone eshte nje zhvillim apo transformim i elementeve te gjithsise. Nese nuk ka qene aty ashtu sic e shohim apo e konceptojme ne, ka qene ne nje form tjeter qe ne nuk e konceptojme dot.

Faktikish konceptime yne mbi "iden dhe materien" eshte dhe ideja "Zoti apo ne". Ishte ideja e para per krijim e materies apo ekzistonte materia si shembull per lindjen e ides ? Le te marrim nje shembull ordiner nga jeta e perditshme; Kur hame buke perdorim lugen. A lindi ideja nga asgjeja per te krijuar nje mjet si luga per te bere sa me komod te ushqyerit, apo e pame si ide nga diku si pshm dora gjysem e mbeldhur? Pra jane me mijra shembuj qe mund te sjellim ketu se kush ishte e para ideja apo materia...

Tani pyetja jone "A ishte zoti qe na krijoi ne apo ishim ne qe krijuam zotin". Pra nese zoti na krijoi ne nga e mori iden? Ne librat fetare citohet qe ne u krijuam nga shembelltyra e Zotit, por mund te vlej dhe e kunderta qe zoti u krijua nga shembelltyra e njeriut dhe duke pasur si ide krijimin e nje qenie perfekte qe ka si baze cilesite e njeriut por te perfeksionuara. Pra zoti komunikon, por mund te komunikoj me ty ne menyra te ndryshme, me shfaqje shenjash, vizionesh, ne enderr, etj. nje perfeksionim i atributit te komunikuarit. Zoti mund te shikoj, por shikon njekohsisht gjithkund dhe cdo gje, nje perfeksionim i te parit. Zoti kupton dhe mendon cdo gje sic kuptojne dhe mendojne njerzit, porse ai ben kto ne menyre perfekte, nuk e genjen dot, nuk i fsheh dot ate qe ti mendon, parashikon se c'far do ndodhi me pas etj. Si kto dhe shume atribute te tjera te njeriut zoti i ka ne menyre te perfeksionuara, pra kemi nje shembelltyre tonen perfekte te cilin duhet ta kemi si shembull. Faktikisht nga tekstet e librave fetar nuk ka ndonje atribut te Zotit qe tek njerzit nuk ekziston, ato thjesht jane te perfeksionuara. Nje kerkese e ndergjegjes sone per perfeksionim te saj.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Ideja apo materia

Faktikisht konteksti ne thelb i ketij diskutimi eshte pyetja e madhe filozofike: "Ideja apo materia eshte paraprirese?". Pra eshte krijuesi apo krjimi? Qe te kemi nje krijim i bie qe dikush ta kete krijuar. Nga ana tjeter lind pyetja po krijuesin kush e krijoi? Nese i referohemi fese se krijuesi (zoti) nuk eshte i krijuar nga dikush tjeter apo nga dicka tjeter, por ka qene gjithmon aty, atehere na lind e drejta te mendojme se dhe gjithsia nuk eshte e krijuar por ka qene gjithmone aty dhe si rrjedhoje dhe jeta jone eshte nje zhvillim apo transformim i elementeve te gjithsise. Nese nuk ka qene aty ashtu sic e shohim apo e konceptojme ne, ka qene ne nje form tjeter qe ne nuk e konceptojme dot.

Faktikish konceptime yne mbi "iden dhe materien" eshte dhe ideja "Zoti apo ne". Ishte ideja e para per krijim e materies apo ekzistonte materia si shembull per lindjen e ides ? Le te marrim nje shembull ordiner nga jeta e perditshme; Kur hame buke perdorim lugen. A lindi ideja nga asgjeja per te krijuar nje mjet si luga per te bere sa me komod te ushqyerit, apo e pame si ide nga diku si pshm dora gjysem e mbeldhur? Pra jane me mijra shembuj qe mund te sjellim ketu se kush ishte e para ideja apo materia...

Tani pyetja jone "A ishte zoti qe na krijoi ne apo ishim ne qe krijuam zotin". Pra nese zoti na krijoi ne nga e mori iden? Ne librat fetare citohet qe ne u krijuam nga shembelltyra e Zotit, por mund te vlej dhe e kunderta qe zoti u krijua nga shembelltyra e njeriut dhe duke pasur si ide krijimin e nje qenie perfekte qe ka si baze cilesite e njeriut por te perfeksionuara. Pra zoti komunikon, por mund te komunikoj me ty ne menyra te ndryshme, me shfaqje shenjash, vizionesh, ne enderr, etj. nje perfeksionim i atributit te komunikuarit. Zoti mund te shikoj, por shikon njekohsisht gjithkund dhe cdo gje, nje perfeksionim i te parit. Zoti kupton dhe mendon cdo gje sic kuptojne dhe mendojne njerzit, porse ai ben kto ne menyre perfekte, nuk e genjen dot, nuk i fsheh dot ate qe ti mendon, parashikon se c'far do ndodhi me pas etj. Si kto dhe shume atribute te tjera te njeriut zoti i ka ne menyre te perfeksionuara, pra kemi nje shembelltyre tonen perfekte te cilin duhet ta kemi si shembull. Faktikisht nga tekstet e librave fetar nuk ka ndonje atribut te Zotit qe tek njerzit nuk ekziston, ato thjesht jane te perfeksionuara. Nje kerkese e ndergjegjes sone per perfeksionim te saj.
Fjale fjale e vetem fjale...

Mund te te gjej shume gabime ne librat e shenjte...keto libra sbejne gje tjeter vec se te kundershtojne veten...

Pyetja ime eshte: ne ke pjate te peshores jeni ju . Ka T Ska ?!
 
Status
Temë e mbyllur.
Top