• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dita e plisit

Xhemajl Gashi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2012
Postime
123
Pikët
0
Te nderuar bashkombas kemi nevoj per mendimet tuaja ,te juve
personave te angazhuar ne virtualitet .Neve me Besirin kemi biseduar gjan e gjat per temat qe na preokupojn.
Besiri para tre vitesh me ka shtruar nje nder pyetjet e radhes .; ,,CILA DITE MUND TE FESTOHET APO SHENJOHET DITA E PLISIT NE MBAR KOMBIN SHQIPTAR''
E falenderoj Besirin qe me perzgjodhi mua per kte pyetje falemnderit per konsideraten qe ka ai per mua.
Pra une erdha ne perfundim qe kjo dite te jet e veqant mos te kete rendesin e lindjes apo marteses te ndonje figure kombtare apo mos te kete lidhje me datat e rendesishme shtetrore .Shikuar realisht eshte veshtir qe mos te etiketohet nga ne shqiptaret per reflektim te kuptimit tjeter sepse ne e kemi ne gjak ti zmadhojm gjerat .Kjo dite nuk duhet te jete dite e rendesis se veqant mos te jete date e veqant e cilit do religjion ,pra per kete kam thene duhet te jet dite e veqant e kombi.Pra Besiri me ka shtie ne mendime aq te thella sa qe une kam pas rastin kur u percaktova perfundimisht ne nje date tjeter e cila eshte e rendesis se veqant tek pellasget,por prap forma dhe simbolika e plisit me ben te ndrroj vendim dhe une u percaktova perfundimisht ne nje date te vetme e ajo eshte 6 qershori.
Pra nen ;
1.Plisi ka lidhjen e pamohueshme te asimetris gjuhesore me emrin Pellask
2.Jam bazuar ne gjeometrin e shenjt
3.Jam bazuar ne formen e plisit.
Te nderuar bashkombas;
Kemi Bisedue para tre ditesh me historian te njoftur te Kosoves dhe ata preferojn qe
kjo nisme e Besirit duhet hapur ne nje debat publik e cila do te
te hyj ne diskutim mbar kombtare
Esenca e festimmit te kesaj dite ka nje porosi e ai eshte Bashkimi kombtar.
Data e cila do te shenonte kte dite per mbar kombin te jete gjasht qershori ne vitin e pare pas vitit te brisht
pra njeher ne pes vite i bie kjo date.
Ne mund te festojm per gjdo vit ska asgje te keqe por esenca eshte nje her ne pes vite duke filluar numerimi prej nji janar pas vitit te brisht

PIKERISHT KJO DATE ESHTE DATA KOINQIDENCIALE ME PRERJEN E ART GOLDEN RATIO
1.618=gjasht qershori 2017
 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

Esenca e festimmit te kesaj dite ka nje porosi e ai eshte Bashkimi kombtar.
ide e mire more gashi por kete nuk e kuptova ..cka lidhje plisi me bashkimin kombetar..duket pa lidhje..bashkim kombetar rreth plisit ????....

pyetja e pare qe duhet te shtrohet eshte '' a eshte plisi nje simbol kombetar shqiptar apo jo ''..te hapesh nje debat publik per dicka qe akoma nuk ka nje defenicion kombetar mua me duket dicka pa vend..

plisi eshte nje element i veshjes tradicionale shqiptare por nuk eshte nje simbol kombetar..une deri me sot nuk kam degjuar dhe lexuar diku qe ky elemet eshte simbol kombetar..per te qene element kombetar duhet qe te pakten pjesa dermuese e kombit ta kete pjese e veshjes se tij dhe e dyta te jete i veqante nga veshjet e fqinjeve dhe kombeve te tjere..nuk rezulton qe plisi eshte pjese e veshjes se pjeses dermuese te kombit shqiptar..jo me ne ditet tona qe kane bere qe plisi pothuajse te zhduket por as me heret plisi nuk ka qene pjese e veshjes ne pjesen dermuese te kombit tone..po , mund te themi qe pjesa dermuese e disa krahinave te shqiperise etnike e kane pjese te veshjes se tyre por asesi nuk mund te themi se pse e kane nje pjese e popullsise te na jete nje simbol kombetar..
problemi tjeter eshte '' a eshte plisi tipik shqiptar '' apo i ardhur '' si dhe me ngjashmerine me fqinjet apo kombet e tjera..pra a eshte plisi vetem nje element i kombit tone apo eshte edhe pjese e kombeve te tjera..une nuk po them shume gjera rreth kesaj prejardhje dhe ngjashmerie por vetem po te ve perpara faktin qe plisi nuk eshte autokton shqiptar..ok , mendohet se plisi i sotem e ka prejardhjen prej ilireve por harrojme se po plisi ishte pjese perberese e greqise se lashte para ilire..po te mos shkojme aq larg..shikojeni plisin e sotem qe perdorin malsoret ..shikoni me vemendje edhe plisin qe perdorin turqit..cili eshte ndryshimi..vetem ngjyra..nese tek turqit perdoret me ngjyre ndryshe nga e bardha tek shqiptaret perdoret vetem ne ngjyre te bardhe..a mund ta kene marre turqit prej nesh apo ne prej turqeve ???..une nuk e besoj se e kane marre turqit prej nesh..dihet fare mire qe ky plis eshte perhapur ne shqiperine veriove vetem pas pushtimit te perandorise osmane dhe kryesisht ne fund te shekullit te 18 dhe gjate shekullit 19..pastaj te mos permendim plisat e vendeve te tjera deri ne indonezi qe nuk kan asnje ndryshim me plisin tone..pra plisi nuk eshte nje simbol vetem i kombit tone por eshte pjese perberese edhe e kombeve te tjera..si rrjedhim duket e pakuptimte qe te shtrohet nje qeshtje e tille per ta festuar si nje dite te veqante per kombin shqiptar..nese do te ishte ne rrafshin global eh edhe mund te diskutohe por ne rrafshin tone kombetar asesi jo..
 

Xhemajl Gashi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2012
Postime
123
Pikët
0
Përgjigje e: Dita e plisit

Me vje keq por jam kunder mendimit tuaj qe keni ndaj veshjes kombtare pikerisht plisit .Por s'pari po jau shtroj disa lloj pyetjesh.
1. Cka paraqet simbolizon plisi?
2.Plisi eshte pjes e veshjes stinore apo se paku dallon plisi i dimrit nga ai i veres?.
3.Bartej vetem nga njerez te pasur te veshur bukur apo edhe nga ata te xhveshurit .
4.Cka mendoni nese hasim ne figura njerzore te xhveshura thuaja se ne tansi perveq plisit paraqesin cilen etni identifikojn ato figura etniin e serbit , turkut apo hungarezit etj ,
5.Nese per ndokend ska rendesi ngjyra perse pra plisi eshet gjitheher i bardh.
6. Cka eshte gjysem harku ne gjeometri.
7.Cili popull perreth bart plisin e bardh Plisin e bardh apo e barti ne te kaluaren ke fakte?
8. Plisi eshte veshje etnike apo veshje e modes e guccit apo verzaqes.
Pse sot shqiptari nuk bart plisin kjo duhet te shqyrtohet ,moda e huaj te gris jo vetem pantollet por edhe etnin disa shqiptar vrapojn mbas veshjes se huaj si mizat ne m..t .Te jesh shqiptar sot eshte me se veshtiri sepse kultura shqipe mendoj vlerat etnike i kemi humbur kaher .
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,139
Pikët
113
Përgjigje e: Dita e plisit

...plisi eshte nje element i veshjes tradicionale shqiptare por nuk eshte nje simbol kombetar...
Natyrisht qe plisi eshte simbol kombetar sepse i simbolizon shqiptaret, i reprezenton vetem shqiptaret dhe asnje popull tjeter.
Nuk e kufizon dot plisin ne nje simbol folklorik sepse kapituj te gjate te historise sone te lavdishme e perpjekjeve per bashkim kombetar jane bere me plis ne koke. Pleqte na kane thane se plisi dhe pushka mbahen afer.


sic 'cetniket' - tytat ne plis -
porosia: gjoja ''ngadhnjim mbi shqiptaret'' ose ''vdekje shqiptareve''
 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

Natyrisht qe plisi eshte simbol kombetar sepse i simbolizon shqiptaret, i reprezenton vetem shqiptaret dhe asnje popull tjeter.
Nuk e kufizon dot plisin ne nje simbol folklorik sepse kapituj te gjate te historise sone te lavdishme e perpjekjeve per bashkim kombetar jane bere me plis ne koke. Pleqte na kane thane se plisi dhe pushka mbahen afer.
eshte hera e pare qe degjoj qe plisi eshte simbol kombetar..

eshte hera e pare qe degjoj qe plisi reprezanton vetem shqiptaret dhe asnje popull tjeter ne bote..dmth ate qe mbajne ne koke turqit nuk eshte plis por dicka tjeter..

eshte hera e pare qe degjoj qe kapituj te gjate te historise sone te lavdishme dhe perpjekjeve per bashkim kombetar na qenkan bere me plis ne koke ..po keto kapituj historie a u bene edhe me dicka tjeter te veshur apo veq me plis..a kishin brekushe veshur apo vetem plis..dhe a e di qe plisi kurre nuk eshte veshur pa koperanen ( keshtu i thone lumnjanet ) ..meqe po duam ti bejme nje feste plisit pse te mos ja bejme edhe brekusheve apo koperanes..e habitshme ..

kjo qe ke shkruar zoteri eshte me shume se folklorike..edhe me folklorike e ben kur bjen foto qe me shume e poshtrojne kete plis se sa e nderojne..para se te shkruaje keto qe ke shkruar duhej ti lexoje mire ato qe kam shkruar une..dhe mbi te gjitha duhet te dish mjaft mire nocionin '' simbol kombetar ''..me vjen keq kur shkruani thjeshte vetem per te thene se shkrova..
 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

Me vje keq por jam kunder mendimit tuaj qe keni ndaj veshjes kombtare pikerisht plisit .
zoti gashi..me vjen keq qe nuk e ke kuptuar cka kam shkruar une..me vjen keq qe ngre nje qeshtje ne forum pa ditur mire disa nocione shkencore..te lutem a e kupton mire kush eshte nocioni '' simbol kombetar '' nocioni '' veshje kombetare '' ..nga sa kuptoj une ti nuk ja di mire kuptimin ketyre nocioneve..

do tju pergjigjem me vone pyetjeve te tua por me perpara dua te di a i kupton realish nocionet qe ti citova ..e mbi te gjitha cka kupton me nocionin '' kombetar ''..

edhe nje pyetje tjeter per ty dhe per '' SOCIO ''..a po diskutohet per plisin e bardhe qe socio e ka prure ne foto a po diskutohet per plisin si nocion gjeneral..se mu ngaterruan telat me shume nga postimi i socio qe ne fotot qe na kishte prure dhe qe mundohej te na e paraqiste si kombetare kishte vetem nje model plisi..pra ky diskutim eshte thjeshte per plisin po e quaj te socio apo per plisin e te gjitha modeleve..

deri me tani une kam folur per plisin si nocion te gjere dhe jo vetem per plisin e socio..sepse keshtu e kishe cilesuar ne tteme '' dita e plisit ''..

kur te sqarohem ne keto qe kam shkruar atehere do ju pergjigjem pyetjeve tuaja..
 

Xhuljan

entity
Anëtar
Jun 11, 2015
Postime
424
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Dita e plisit

Pse sot shqiptari nuk bart plisin kjo duhet te shqyrtohet ,moda e huaj te gris jo vetem pantollet por edhe etnin disa shqiptar vrapojn mbas veshjes se huaj si mizat ne m..t .Te jesh shqiptar sot eshte me se veshtiri sepse kultura shqipe mendoj vlerat etnike i kemi humbur kaher .
Pse dreqin i fut nacionalizem dhe tek veshja ?
C lidhje ka moda me etnine ?
Pyetje e drejtperdrejte per ty: A e perdor plisin po fusanellen apo veshje te tjera popullore ne jeten e perditshme ?
Gjithashtu te lutem me shpjego pak lidhjen e plisit me Golden Ratio.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,139
Pikët
113
Përgjigje e: Dita e plisit

eshte hera e pare qe degjoj qe plisi eshte simbol kombetar..

eshte hera e pare qe degjoj qe plisi reprezanton vetem shqiptaret dhe asnje popull tjeter ne bote..dmth ate qe mbajne ne koke turqit nuk eshte plis por dicka tjeter..

eshte hera e pare qe degjoj qe kapituj te gjate te historise sone te lavdishme dhe perpjekjeve per bashkim kombetar na qenkan bere me plis ne koke ..
Askush nuk ka lindur i ditur , mos ke merak !


po keto kapituj historie a u bene edhe me dicka tjeter te veshur apo veq me plis..a kishin brekushe veshur apo vetem plis..
Pa mar parasysh cfare veshje te kene pasur luftetaret shqiptare; tirq, fustanelle apo edhe uniforma te ndryshme, plisi ka qene element standard i luftetarit shqiptar.
kjo qe ke shkruar zoteri eshte me shume se folklorike..edhe me folklorike e ben kur bjen foto qe me shume e poshtrojne kete plis se sa e nderojne..para se te shkruaje keto qe ke shkruar duhej ti lexoje mire ato qe kam shkruar une..dhe mbi te gjitha duhet te dish mjaft mire nocionin '' simbol kombetar ''..me vjen keq kur shkruani thjeshte vetem per te thene se shkrova..
Ato qe kam shkruar jane te verteta dhe asgje poshteruese nuk ka ne fotot historike me larte. Shqiptaret kane derdhur gjakun ne plisa dhe kane vdekur me plisa. Kjo e ben plisin simbol te pavdekshem shqiptar. Plisi na identifikon dhe reprezenton popullin tone. Ky eshte edhe nocioni i simbolit kombetar.
 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

Pa mar parasysh cfare veshje te kene pasur luftetaret shqiptare; tirq, fustanelle apo edhe uniforma te ndryshme,
plisi ka qene element standard i luftetarit shqiptar.
ku e more kete te dhene o mik..a ben te na e sjellesh me fakte kete gje..apo si gjithmone do rremosh foto te realizmit socialist dhe do na i sjellesh si fakte..ja ta pranojme kete qe thua por cdo te bejme me yllin me 5 cepa qe e mbajten partizanet tane '' trima '' dhe ushtria jone shqiptare..apo edhe per yllin do te propozojme nje dite feste..

Ato qe kam shkruar jane te verteta dhe asgje poshteruese nuk ka ne fotot historike me larte. Shqiptaret kane derdhur gjakun ne plisa dhe kane vdekur me plisa. Kjo e ben plisin simbol te pavdekshem shqiptar.
Plisi na identifikon dhe reprezenton popullin tone.
Ky eshte edhe nocioni i simbolit kombetar
ja qe kot diskuton ketu..duhet te mesosh mire cka eshte nocioni '' kombetar '' dhe pastaj te hapesh tema debati..ti nuk ja ke idene fare cka eshte ky nocion prandaj shkruan ashtu siq ke shkruar me siper '' shqiptaret kane derdhur gjakun ne plisa dhe kane vdekur me plisa ''..komplet folklorike dhe pa kuptim..
 

Xhemajl Gashi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2012
Postime
123
Pikët
0
Përgjigje e: Dita e plisit

Sikur t'mi mesonte mua te paditurit ndonjeni nocionet e kombit se jo jam krejt aut nuk i kuptova dhe spo i kuptoj qe 56 vjet ,gjuhen e kemi te shkretnuar me barbarizma emrin e bartim tjeter, shkrimin e perdorim te llatinit vishemi me rroba te shqyera apo kostume te armiqve me rroba te etnis se huaj.Kjo eshte nje ikje masive nga identiteti kombtar.Emri i plisit fonetikisht morfologjikisht eshte i njejt me emrin PELLASK,kjo asimetri gjuhesore nuk eshte e rastit .Njeni pyeti per lidhjen mes golden ratios e pra forma e plisit bart nje informacion e ky eshte prerja e prerjes se art .


Kam njiguar se Gjergj Fishta fliste me gishta dhe se lente ken pa bishta.
 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

Sikur t'mi mesonte mua te paditurit ndonjeni nocionet e kombit se jo jam krejt aut .
ka qene zakon qe ai qe hapte temen e mbante gjalle ate..ti duket se e hape per tu tallur..

nejse..kur ta shpallni diten e plisit na tregoni edhe neve..
 

MICI

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 13, 2012
Postime
229
Pikët
0
Përgjigje e: Dita e plisit

Dita e Plisit

Mos ma vidhni plisin, hej ju barbarë
I yni është vetëm shqiptar
Burrëri me te ka çdo shqiptar
Të gjithë e mbajnë plisin e bardhë
Ballëlartë e me krenari
Rrënjë dhe shtat pati në lashtësi
Është simbol për Shqipëri
Pellazgë, ilirë e shqiptarë

Emblemë gjithmonë e patën në ballë
Me te në beteja u rreshtuan
Legjenda të mëdha krijuan
Me plis e kapuç të bardhë
Dolëm para botës mbarë
Ai është plisi i vetëm shqiptar
Me plis në këtë tokë mbina ma i parë
Jam i lumtur që jam shqiptar
Plisi i bardhë është hyjnor
Me te në kokë ranë shumë dëshmorë
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Dita e plisit

eshte hera e pare qe degjoj qe plisi eshte simbol kombetar..

eshte hera e pare qe degjoj qe plisi reprezanton vetem shqiptaret dhe asnje popull tjeter ne bote..dmth ate qe mbajne ne koke turqit nuk eshte plis por dicka tjeter..

eshte hera e pare qe degjoj qe kapituj te gjate te historise sone te lavdishme dhe perpjekjeve per bashkim kombetar na qenkan bere me plis ne koke ..po keto kapituj historie a u bene edhe me dicka tjeter te veshur apo veq me plis..a kishin brekushe veshur apo vetem plis..dhe a e di qe plisi kurre nuk eshte veshur pa koperanen ( keshtu i thone lumnjanet ) ..meqe po duam ti bejme nje feste plisit pse te mos ja bejme edhe brekusheve apo koperanes..e habitshme ..

kjo qe ke shkruar zoteri eshte me shume se folklorike..edhe me folklorike e ben kur bjen foto qe me shume e poshtrojne kete plis se sa e nderojne..para se te shkruaje keto qe ke shkruar duhej ti lexoje mire ato qe kam shkruar une..dhe mbi te gjitha duhet te dish mjaft mire nocionin '' simbol kombetar ''..me vjen keq kur shkruani thjeshte vetem per te thene se shkrova..
_malsor_ (Gollobrdas/Goran), t'ka hanger naj rricne qe s'po ze veni ven a? Mos naj qysh t'part tu, me siguri, e kan bajt shajkaqen tynihere e per ata po qet shkelm ktu?

Plisi qe kem na Shqiptaret nuk perdoret prej asnje popullate moderne sot, apo as qe asht perdor, pervec se supozohet qe asht bajt prej Grekeve antik dhe Romakeve. At krahasimin qe e ban ti me kapelen turke asht shume qesharake, more Gollobrdas, sepse ai nuk asht Plis! Ai quhet FEZ dhe ka origjinen prej Egjiptit. Dhe vetem kapela FEZI i bardh qe bartet sot prej do rajoneve asht influence Ottomane, por i punuar me lesh te bardh sic asht punu edhe Plisi. N'fakt t'vetmit simbol qe mujm t'i thom simbol kombtar, asht Plisi.

Toskeri:Malsi:Kosove:

 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Dita e plisit

Plisi i bardhe ka lidhje me gjysme henen me yll, simbolin e Aferdites, apo Artemises. Se ciles perendi i perket saktesisht ky simbol, mund te flasin Land, Ajnej ose ZET.

 

_MALSORI_

Anëtar
Anëtar
Apr 29, 2011
Postime
369
Pikët
18
Përgjigje e: Dita e plisit

_malsor_ (Gollobrdas/Goran), t'ka hanger naj rricne qe s'po ze veni ven a? .
te te tregoj nje histori skerdi por kam frike se nuk do ta kuptosh..

dikur neper malsi kur kishte probleme mblidheshin malsoret ne nje kohe te caktuar dhe ne nje vend te caktuar dhe i diskutonin keshtu fshatce problemet dhe hallet e fshatit apo krahines se tyre..ne keto mbledhje merrte pjese edhe njeri qe eshte pak ti themi debil..nje dite prej ditesh kur ky kthehet nga mbledhja e pret e shoqja dhe e pyet..- he mo burre a mbaroj mbledhja ..- po moj grua mbaroj..- po a diskutove gje ti ne problemet e fashatit ???..po jo moj grua ku di une te diskutoj ne mbledhje..ka te tjere qe ja thone per keto pune..gruaja gjindoset dhe brram perplas kemben per toke dhe i drejtohet me te eger burrit..se mos me vjen heren tjeter pa diskutuar se ta kepus koken..di sdi urdheri eshte te diskutosh ne mbledhe..ra ne hall i shkreti fshatar ..me pishmenllek shkoj heren tjeter ne mbedhje ..u diskutuan shume probleme dhe ne fund kur ai qe drejtonte mbledhjen ju drejtua pjesmarresve - he a kemi gje tjeter , ky ngriti doren..he mo ca ke - i tha drejtuesi..nuk eshte ashtu - ju pergjigj ky..po mire si eshte sipas teje..se si eshte une nuk e di por nuk eshte ashtu..drejtuesie e dinte se ai kaq dinte dhe i kthehet - mire mire hajde ikim ne shtepi tani..

ta tregova kete ngjarje per te te thene se sinqerisht je komplet jasht asaj qe diskutohet..je komplet si fshatari i historise me siper..thjeshte shkruan emrin ketu pasi mund te te kene urdheruar te diskutosh siq u urdherua fshatari i shkrete..shihet qarte se nuk ja ke haberin per cka diskutohet jo vetem ne kete teme por edhe ne tema te tjera..hapesira jote leksikore permblidhet ne tre fjali qe jane '' ku dini gja ju te shqipnise '' ( a thua ne te shqiperise jetojme ne nje planet tjeter ) '' mos i fut hundet ne both te ...'' dhe '' goran e gollobordas ''..kaq eshte leksiku jot..per te mos te permendur mungesen e theksuar te njohurive mbi ndertimin e fjalive sipas struktures se duhur morfologjiko- sintaksore ..( ti kurre nuk i kupton keto nocione dhe jam i sigurte se je si liza ne boten e qudirave )...shkurt dhe shqip ti nuk din te shkruash gjuhen shqipe..ti ke mungese te theksuar mbi drejtshkrimin dhe strukturen e fjalise qe te ben komplet amator ne ato qe shkruan dhe ne fund te shkrimit komplet te pakuptueshem per ato qe perpiqesh te thuash..dhe kjo mungese e theksuar njohurish te ben te ofendosh te tjeret duke i cilesuar edhe goran e gollobordas ..keshtu vepron njeriu qe nuk ka argumet per te thene dhe o burra perdor sa me shume ofendime..

une vetem dicka po te nenvizoj nga ajo qe shkruan ti ;
N'fakt t'vetmit simbol qe mujm t'i thom simbol kombtar, asht Plisi.
sinqerisht kjo i ve vulen mungeses se theksuar te njohurive nga ana jote..po ku e le flamurin o i mjere..apo per ty me i rendesishme eshte plisi se sa flamuri..duket se shikimi jot arrin deri te plisi e jo me gjate..ska gje , nuk je i vetmi ketu qe thoni te tilla budalliqe..mesoje nje here e mire ti por edhe disa te tjere se ne si shqiptare kemi vetem nje simbol kombetar ne aspektin fizik dhe ai eshte flamuri yne kuq e zi..ai perfaqeson shqiptaret ne pjesen derrmuese per te mos thene 100% gje qe plisi nuk e ben..dhe ky flamur ka edhe percaktim ligjor qe eshte e sanksionuar ne kushtetuten e shqiperise ku percaktohen qarte ngjyra , madhesia e flamurit dhe e shqiponjes ,dizajni i shqiponjes e gjera te tjera rreth tij..dhe nuk mund ta besh flamurin si te duash ti apo si dua une por vetem siq eshte percaktuar ne ligj ..kurse plisin e ben sipas krahines ku je lindur e rritur..kete gje ti nuk e di ashtu siq nuk e dine edhe te tjere ketu dhe marrin iniciativa idiote si te festojme diten e plisit apo neser diten e brekusheve..

je ngacmuar disa here me mua me shprehjen '' goran dhe gollobordas '' por une duke e ditur nivelin tend nuk te jam pergjigjur...nuk do te isha pergjigjur as sot por mendova se sa me shume terren ti lesh te paditurit aq me shume guximtar behet dhe kujton se eshte i dijshmi i forumit dhe nuk durohet ne vazhdim..kjo pergjigje duhet te te beje te kuptosh se te duhet shume kohe dhe shume shkollim te arrish ne nivelin tim ..duhet ta kuptosh dhe ta marresh vesh nje here e mire se nuk jam as goran e as gollobordas pavaresisht se nuk ka asgje te keqe te jesh o goran o golloborda. ti nuk ja ke idene pse i perdor keto dy nocion. duhet ta marresh vesh mire qe jam den baba den malsor nga krahina e lumes dhe qe ai plis qe keni sjelle ti dhe te tjere ketu nuk ka asnje lidhje me plisin tim ..shikoje mire tek avatari im ta kuptosh kush eshte plisi im..merre vesh se po ti thuash nje lumnjani '' te lutem vere kete plis ne koke '' me e pakta qe mund te te thote eshte '' me vjen keq por ky nuk eshte plisi im ''..dhe per kete lloj e pyeta hapesin e temes por ai me shume ishte kujdesur per tallje se sa per diskutime..keshtu skerdi mundohu ta dallosh vendin tend ne forum qe te mos perfundosh i ofenduar nga te tjere..diskuto aty ku ke dicka per te thene e jo sa per te shkruar emrin..
 
Top