• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Djathi forcon imunitetin e te moshuarve

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Sipas studimeve te reja te shkencetareve finlandeze konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave te vjeter. Eshte e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojne sistemin imunologjik, ndersa me kete hulumtim eshte zbuluar se edhe djathi mund te jete i pasur me baktere probiotike dhe mund te veproje shume mire ne shendet.

Ne hulumtim kane marre pjese vullnetare nga shtepia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Te hulumtuarit jane ndare ne dy grupe nga te cilet, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” te pasur me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, derisa grupi tjeter ka marre djathin “Placebo” per mengjes ne periudhen prej 4 javeve.

Rezultatet treguan se me konsumimin e djathit me baktere probiotike eshte forcuar imuniteti i personave te moshuar qe eshte shume i rendesishem per ta, pasi qe plakja e sistemit imunologjik i bejne keta persona shume te ndjeshem ne infeksione dhe ne semundje.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,627
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Djathi forcon imunitetin e te moshuarve


Sipas studimeve te reja te shkencetareve finlandeze konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave te vjeter. Eshte e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojne sistemin imunologjik, ndersa me kete hulumtim eshte zbuluar se edhe djathi mund te jete i pasur me baktere probiotike dhe mund te veproje shume mire ne shendet.

Ne hulumtim kane marre pjese vullnetare nga shtepia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Te hulumtuarit jane ndare ne dy grupe nga te cilet, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” te pasur me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, derisa grupi tjeter ka marre djathin “Placebo” per mengjes ne periudhen prej 4 javeve.

Rezultatet treguan se me konsumimin e djathit me baktere probiotike eshte forcuar imuniteti i personave te moshuar qe eshte shume i rendesishem per ta, pasi qe plakja e sistemit imunologjik i bejne keta persona shume te ndjeshem ne infeksione dhe ne semundje.
Ka dy gjera ne kete shkrim: ose ti i ke bere nje perkthim te pasakte materialit nga e ke marre kete shkrim sepse duket edhe nga fjala "Goudu" qe perdor ,sepse realisht termi i drejte eshte "GOUDA -(goudse kaas) qe eshte specialitet Hollandez, ose keta shkencetaret finlandez kane publikuar nje studim jo te kompletuar.
Fillimisht ta nisim me produktin qe permendet ne artikull (djathin) qe eshte nje produkt qe prodhohet ne qytetin me te njejtin emer pra GOUDA ne Hollanden Jugore dhe ky lloj djathi njihet qysh ne vitin 1184/5 dhe njihet si nje nder djathrat me te vjeter ne bote.
Ne vitin 2010 Komisioni Europian (dega ushqimore) i ka dhene edhe titullin IGP duke e njohur si Gouda HOLLAND.
Ky djath prodhohet nga qumesht i pa skremuar qe do te thote qe ben pjese ne grupin e djathrave ku masa yndyres shkon deri ne 50% (ne fakt ajo leviz nga 38%-50%). Jo me kot si ushqim hyn ne dietat te cilat kerkojne kalori.
Permbajtja e larte e yndyres e klasifikon kete lloj djathi ne Hiperkalorik sepse permbajtja e Lipideve eshte e larte, po ashtu edhe e Peptideve, ne sasi me te vogel gjenden Glucidet.
Natyrisht permban edhe elemente te tjera te rendesishme sic jane proteina te pasura me aminoacide,Kalcium, Fosfor, dhe si gjithe dhjathrat edhe vitaminen B2.
Fibrat ne kete lloj djathi mungojne, dhe acidet yndyrore jane me se shumti ato saturi, pra plot me kolesterol. Njihet edhe per permbajtje te larte te Sodium dhe Potasium, elemente qe natyrisht i bejn dem atyre qe vuajne nga funksionimi i veshkave.
Permban Laktoze, pra ata qe jane intolerant ndaj saj nuk duhet ta konsumojne, por nuk permban Gluten fakt qe mund te ndihmoje ata qe vujane nga intoleranza e Gutenit (pra mund ta perfshijne ne ushqimin e tyre)
Duke u nisur nga keto vlera qe pershkrova me lart llogaritet qe 100 gr produkt GOUDA furnizon (cliron) rreth 250 kilokalori!!!
Eshte evidente qe ky produkt nuk eshte aspak i rekomandueshem per moshat e treta sic thote studimi pasi kjo moshe cfaq problematika te shendetit si ato te Hipertensionit Arterioz, Kolesterolit, Funksioneve Renale, etj .
Shkenca zyrtare e nutricionizmit dhe e dietologjise njeh keto karakteristika dhe keto vlera, te publikuara ne revistat perkatese.

Pyetja mbetet: Cfare leshin kane studiuar "shkenctaret finlandeze" kur ky lloj djathi perjashtohet nga dietat per moshen e trete?
Mos disinformoni njerzit kot me kot! -jo-
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,108
Pikët
113
Përgjigje e: Djathi forcon imunitetin e te moshuarve

Mos u trembni nga kjo qe do ju them.

Ok. Trembuni!

Ata qe jane alergjike nga produktet bylmetore jane aliene. Te thpifur.Adea
 

Rimi.

arapçiu
Anëtar
Mar 8, 2011
Postime
5,149
Pikët
63
Vendndodhja
perball komshiut
Përgjigje e: Djathi forcon imunitetin e te moshuarve

Duhet tja nis me honger djath apo ket gouda lale, ishalla po na rinon ka i fije.. D
 
Top