• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Djemtë e Detit

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
http://www.youtube.com/watch?v=eGgXSY_Tc4Q

Unë jam një fans, i Rock, Pop Rock, Metal, Heavy Metal, Power Metal, Symphonic Metal, Jazz, Alternative metal.

Më të mirët që kemi pasur dhe do të kemi ky grup është. Kam dëgjuar shumë të tjerë po asnjëri s'ma mbush syrin.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Djemtë e Detit:Gentiani - Vokalist, kantautor
Bledari - Kitarist, vokalist, kantautor
Shkëlqimi - Vokalist, basist, kitarist, pianist
Valentini - basist, kantautor, pianist, drums
Landi - drums, basist, bateri, tastier, drums

Të gjithë kan përfunduar Akademin e Arteve, dhe jan ikonat e muzikës post-90-të në Shqipëri. Grupi që çmendi Scoorpions me performancën e tyre.

Disa fjalë nga Klaus Meine, nëse në do të ishim Shqiptar dhe DED - Djemtë e Detit do të ishin Gjerman, sot do ishin në statusin tonë.

Herman Rarebell disa fjalë për DED: Është mëkat që bota nuk investon në këta talente.

Matthias Jabs - Ka folur për Bledar Seikon, më kujton Jimi Hendrix, gishtat e tij rrëshkasin aq shpejt sa nuk mund ti shikoj dot.

Rudolf Schenker - Zërat e këtyre djemve të krijojn drithërima.

Disa fjalë nga legjendari i Whitesnake, koncert i madhërishën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

David Coverdale - Këta djem më ngjallin emocione në çdo çast, kur i dëgjoj mendoj si nuk i njeh bota. Çfarë humbje mos ti njohësh!

Doug Aldrich - Bledar Seiko është "Guitar Hero" i Europës, fantastik, mbresëlënës, nuk mund ta përshkruaj dot talentin e këtij djali.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,916
Pikët
113
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Djemtë e Detit:


Gentiani - Vokalist, kantautor
Bledari - Kitarist, vokalist, kantautor
Shkëlqimi - Vokalist, basist, kitarist, pianist
Valentini - basist, kantautor, pianist, drums
Landi - drums, basist, bateri, tastier, drums

Të gjithë kan përfunduar Akademin e Arteve, dhe jan ikonat e muzikës post-90-të në Shqipëri. Grupi që çmendi Scoorpions me performancën e tyre.

Disa fjalë nga Klaus Meine, nëse në do të ishim Shqiptar dhe DED - Djemtë e Detit do të ishin Gjerman, sot do ishin në statusin tonë.

Herman Rarebell disa fjalë për DED: Është mëkat që bota nuk investon në këta talente.

Matthias Jabs - Ka folur për Bledar Seikon, më kujton Jimi Hendrix, gishtat e tij rrëshkasin aq shpejt sa nuk mund ti shikoj dot.

Rudolf Schenker - Zërat e këtyre djemve të krijojn drithërima.

Disa fjalë nga legjendari i Whitesnake, koncert i madhërishën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

David Coverdale - Këta djem më ngjallin emocione në çdo çast, kur i dëgjoj mendoj si nuk i njeh bota. Çfarë humbje mos ti njohësh!

Doug Aldrich - Bledar Seiko është "Guitar Hero" i Europës, fantastik, mbresëlënës, nuk mund ta përshkruaj dot talentin e këtij djali.
Prsh.
Nuk njof shume grupa te Rockut tone,por ded me kane lene pershtypje absolute.Dhe kur e thone Klaus Meine me fenomenalin Coverdale ashtu duhet te jete.
Madness a kane ndonje sponsor keta?
@Busavata
Pergezime per temen,si gjithmone me i miri-bravo-
http://www.youtube.com/watch?v=pFIsX-pTlb4
klm te dy.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Prsh.
Nuk njof shume grupa te Rockut tone,por ded me kane lene pershtypje absolute.Dhe kur e thone Klaus Meine me fenomenalin Coverdale ashtu duhet te jete.
Madness a kane ndonje sponsor keta?
@Busavata
Pergezime per temen,si gjithmone me i miri-bravo-
http://www.youtube.com/watch?v=pFIsX-pTlb4
klm te dy.
Problemi i këtij grupi ka qënë mungesa e sponsorve. Mbas 5 vitesh pause kthehen me një album të ri "EPOS". Kam qën prezent në të gjitha koncertet, që kan ardhur Scorpions, Whitesnake, Deep Purple, Rainbow etj...

Për info, kitaristi Bledar Seiko, ka bashkëpunuar 1 vitë me Scorpions. Nga 2001 - 2002, po thuaj mungesa e atyre lekëve i ka lën në këtë gjendje grupin më të mirë që ka pasur Shqipëria.

P.s E bukura ishte, përpara 2 muajsh kur erdhën Rainbow në Tiranë. Joe Lynn Turner ka bërë një orë muhabet me Gentin, si një fanatik i Rock-ut kam miqësira me shumë këngëtar të kësaj natyre. Dhe fjalët që na tha, ishin: Kur do t'iu ridëgjojm dhe njëher, dhe Gentiani i dorëzoj Albumin sapo e kishin nxjerr. Nuk besoj se ndonjë grup tjetër të njihet kaq shumë sa këta djem, nga ikonat e rock-ut botëror.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,916
Pikët
113
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Faleminderit Madness.
klm
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Madness , faliminderit per keto postime per Rock Grupin Djemt e Detit , jan informata te cilat nuk i kam ndegjue ma parë.. edhe shum mirë qe i solle ketu ne forum-Al.com ...mua me pelqen muzika te cilen ata e kultivojnë.. i kam ndegjue shum kang te te tyre , jan per qdo lavdatë..

System A , ty te faliminderoj miku i im , se edhe ne te kaluaren me ke ndihmue , perkrahur, permisue edhe plotsue postimet e mija ne temat e Rock ... :)
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Madness , faliminderit per keto postime per Rock Grupin Djemt e Detit , jan informata te cilat nuk i kam ndegjue ma parë.. edhe shum mirë qe i solle ketu ne forum-Al.com ...mua me pelqen muzika te cilen ata e kultivojnë.. i kam ndegjue shum kang te te tyre , jan per qdo lavdatë..

System A , ty te faliminderoj miku i im , se edhe ne te kaluaren me ke ndihmue , perkrahur, permisue edhe plotsue postimet e mija ne temat e Rock ... :)
Faleminderit për fjalët. Me sa mbaj mend unë kan një blog të tyren, nuk e di në ekziston më. Shumë shpesh e takoj Gentianin dhe Valentinin, ndërsa Bledin dhe Çimin nuk para i kam takuar, ka kohë. Dhe gjithmon flisnin mbi karrierën e tyre dhe mungesën e sponsorve, dhe sot e kësaj dite flasin gjithë pasion. Nuk i ka humbur dëshira, albumi i fundit i tyre është "Epos" në 2008-ën ka dal. Të gjitha këngët jan mbresëlënëse, mund ti gjesh në YouTube!
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Rock Muzika Shqiptare

Disa fjalë më shumë të njiheni me grupin "Djemtë e Detit". Djemtë e Detit, është një nga grupet e rrokut shqiptar krijuar që në vitin 1990, dhe që mbase është ndër të rrallët që vjen jashtë Tiranës dhe që ka patur sukses.
I krijuar në Lezhë, muzika e tyre e hershme kishte ndikime të qarta nga hard-rroku dhe metalin, që ishte shumë aktual në mesin e viteve ‘80 në të gjithë botën.
Prezent në skenën e muzikës, tani për më shumë prej 10 vjet, hiti i tyre më i madh mund të konsiderohet kënga “Mos qaj”, një baladë e cila pa dyshim që mund të hyjë në antologjinë e rrokut shqiptar, nëse bëhet një e tillë.
Djemtë e Detit kanë marrë pjesë në shumë koncerte dhe festivale dhe sigurisht çmimet nuk kanë munguar, kanë dalë në krye në festivale rroku, si dhe janë vlerësuar nga vetë publiku.
Duke përmbyllur mbase fazën e parë të karierës së tyre, ata nxjerrin edhe albumin e tyre të parë “Izolimi vdes”, i cili përmbledh krijimet e tyre.
Djemtë e Detit, tani jetojnë dhe punojnë në Tiranë, po përgatiten për albumin e dytë, i cili, siç thonë, do të shënojë një fazë të re në krijimtarinë e tyre.
Muzika do të jetë e bazuar në rrok, por do të ketë edhe këngë nga gjini të tjera. Albumi si tërësi mund të thuhet se do të jetë më eksperimentues dhe një ekperiencë e re muzikore për grupin dhe, sigurisht, për publikun.

Themeluesi i grupit është Genti Demalija dhe Valentin Vukaj. Më pas në grup u afruan dhe tre pjesëtar të tjerë, Sokol Keci, Bledar Seiko dhe Shkëlqimi (mbiemrin s'ia mbaj mend) dhe Arjan Gjici.

Albumi i parë është "Izolimi vdes"
Albumi i dytë është "Epos"
Albumi i tretë që del tani është "Epika".

Të gjithë pjesëtarët e grupit jan muzikant të mirëfillt, kan përfunduar "Akademin e Arteve" në zhanere të ndryshme. Ky grup ka korrur shumë sukses në festivalet e ndryshme të Shqipëris, ja dhe një list e çmimeve që kan fituar.

Arritjet e Grupit

1991 Cmimi i dyte ne Festivalin e R.T.SH. me kengen “Endrrat qe per ty i thura”
Muzika: B.Daci Teksti: G. Demaliaj

1995 Cmimi i dyte ne Festivalin e Pare te Rockut Shqiptar

1996 Cmimi i pare ne Festivalin e Dyte te Rockut Shqiptar

1996 Cmim special ne Festivalin e R.T.SH “Per perpunimin e kenges popullore etno-rock me kengen “Balade per Jakup Ferrin” ;

1997 Cmim ne Festivalin e R.T.SH “Interpretuesi dhe grupi me i mire” me kengen “Mos Qaj”
Muzika: B. Daci Teksti: G. Demaliaj Orkestrimi: V.Markvukaj

1997 Hedhja ne treg e albumit te pare “Izolimi Vdes”.
Albumi ka rezultuar shume i suksesshem dhe vazhdon te shitet dhe sot e kesaj dite.

1998 Cmim ne Festivalin e R.T.SH “Interpretuesi me i mire” si dhe cmim special “Kenga me e mire” akorduar nga Ministria e Kultures me kengen “Kohe pa ty”
Muzika & Orkestrimi: V. Markvukaj Teksti: G. Demaliaj

2002 Cmim i pare “Mikrofoni i arte” edicioni i pare, me kengen “Jo tani”
Muzika & Orkestrimi: V. Markvukaj Teksti: G. Demaliaj

Grupi pati një pauzë gati 10 vjeçare dhe u ribashkua në 2007-ën për të vazhduar karrierën e tyre.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Djemtë e Detit

une i gjeta edhe me nje faqe ne internet te quajtur metal world , nuk kish shum informacione , por si thojn , kur asht fjala per diqka internacionale , ma mirë pak se hiq

piątek, 11 grudnia 2009
Djemtë E Detit (Albania- Heavy Metal/Hard Rock)Formed: 1989
Country: Albania
City: Lezhë
Genre: Heavy Metal/Hard Rock
Status: Active

Members:
Gentian Demaliaj- voc
Valentin Markvukaj- kybds

Guest:
Sokol Keci- g
Arjan Gjici- g
Jay Zoo- g

Discography:
Izolimi Vdes (1997)Epos (2009)


Autor: metal world o 07:38 0
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,174
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Djemtë e Detit

http://www.youtube.com/watch?v=eGgXSY_Tc4Q

Unë jam një fans, i Rock, Pop Rock, Metal, Heavy Metal, Power Metal, Symphonic Metal, Jazz, Alternative metal.

Më të mirët që kemi pasur dhe do të kemi ky grup është. Kam dëgjuar shumë të tjerë po asnjëri s'ma mbush syrin.
Kenga Jakup Ferrit eshte nder me te bukurat qe i kam pelqyer keti grupi, sidomos ne minuten 3:27 eshte dhe pjesa qe eshte luajtur shume bukur me kitare.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Djemtë e Detit

Edhe mua më ka pëlqyer dhe më pëlqen ky grup.
Kjo është një nga këngët e tyre të para, që u këndua në festivalin e vitit 1991.
Endrrat, që për ty thura
Muzika: Bujar Daci
Teksti: Gëzim Toska
_______

Një kongjill paksa të shuar
Ti e fryve veç një herë
Tani nga dhimbjet mos druaj
Të zjarrit ndezur që kaq shumë të djeg

Sa shumë qenkam gabuar
Si s’më shkoi aspak në mendje
Se ëndrrat që për ty i thura
Do t’më jepnin kaq shumë dhembje

Thellë në shpirtin tim
Për ty thura shumë ëndrra
Mendova se erdhi koha
I lashë të lira të dilnin nga zemra
http://www.youtube.com/watch?v=A_DwB7JCdB8
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,174
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Djemtë e Detit

http://www.youtube.com/watch?v=xuwpjpzUY98

Djemte e detit - Lamtumire

U ndame ashtu ne rastesisht
U ndame pa puthje, pa shikime
Vetem ne heshtje ne u ndame

Por ne nuk dinim
valle do ti qendronim
esaj ndarje krejt te papritur

U ndame dhe as ti
as une nuk e besonim
dhe besonim veç gjithcka
qe ne jetonim

(refren)
Ti jo mos u ngrys, prej deshperimit
She nese çasti, ty te genjen
pra hesht ti nen driten, e etij mundimi
se neser patjeter ty gazi te vjen
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Djemtë e Detit

JO TANI

Zgjata unë dorën të prekja ty
Shikimi zbehur që mbulon sytë
Mbi trup të lagur dora m'u ngri
Mbi sy të mbyllur loti u shkri

Jo tani, o zot, jo tani
Shpirtin tim jo mos më merr ti
Në gjunjë me klithma, jo
Thërras për ty
Jo tani jo,
Jo tani mos ik

Dikur ti qeshje me lotët e mi
Kur supet kthenin qaje dhe ti
Aromën tënde ndiej përsëri shpirt
Dhe si i çmendur çirrem pa ty
http://www.youtube.com/watch?v=Q-yFymTNBL4
 
Top