• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Domain Suffix

Hoxy

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2016
Postime
25
Pikët
3
Domain Suffix / Përcaktimi i Përfundimit të Domainit Prapashtesa e Domainit Një prapashtesë e domain është pjesa e fundit e një emri domain dhe shpesh është referuar si një "domen i nivelit të lartë" ose TLD. Ndërfaqjet e dominuara të domain-it përfshijnë ".com", ".net" dhe ".org", por ka dhjetëra prapashtesa të domain-it të miratuara nga ICANN. Çdo prapashtesë e domain ka për qëllim të përcaktojë llojin e faqes së internetit të përfaqësuar nga emri i domain-it. Për shembull, ".com" domenet janë të destinuara për faqet e internetit komerciale, ndërsa domainët ".org" do të përdoren nga organizatat. Megjithatë, meqenëse çdo entitet mund të regjistrojë emrat e domain me këto suffixes, prapashtesa e domain-it nuk përfaqëson gjithmonë llojin e internetit që përdor emrin e domain-it. Për shembull, shumë individë dhe organizata i regjistrojnë emrat e domain-it ".com" për qëllime jo-komerciale, meqë domain-i ".com" është më i njohuri. Secili vend gjithashtu ka një prapashtesë të veçantë të domain-it që ka për qëllim të përdoret për faqet e internetit brenda vendit. Për shembull, faqet e internetit braziliane mund të përdorin sufiksin e domainit ".br", faqet e internetit kineze mund të përdorin sufiksin ".cn", dhe faqet e internetit australiane mund të përdorin prapashtesën ".au". Këto TLD të bazuara në vend, të referuara ndonjëherë si "kodet e vendit", përdoren gjithashtu për të specifikuar versione të ndryshme të një faqeje ndërkombëtare. Për shembull, faqja kryesore gjermane për Google është "www.google.de" në vend të "www.google.com".
 
Top