• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Domatja, terapi kundër infarktit

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113


Efekteve pozitive te domates si aleate kundër tumorit te prostatës, u është shtuar edhe një tjetër. Për shkak te përbërësit antioksidant qe ka, domatja shërben si terapi edhe kundër infarktit dhe goditjes ne tru. Domatja bllokon oksidimin e lipoideve, duke reduktuar rrezikun e formimit te pllakave, qe shkaktojnë probleme kardiovaskulare. Mjeket këshillojnë qe ne dite te konsumohen 1 kg domate, qe transformohen ne 100 grame, duke evituar kështu rrezikun e problemeve me zemrën. Sipas kreut te Shoqatës italiane aritmologjike dhe kardiosimulimit, Michele Guilizia, konsumi i domates si pjese e dietës mesdhetare ul rrezikun e problemeve kardio-vaskulare me 30 përçin.
 
Top