• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Do's & don'ts mbas takimit te pare!

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=loWXMtjUZWM"]YouTube - I Want to know what love is - Foreigner

Per shume njerez, kjo eshte pak e tepruar.

Atehere, a keni bere ju dicka te tille (s'do te thote te jete kenge) mbas nje takimi te pare? A ju ka ndodhur juve dicka e tille?

A ju duket kjo gje normale?

Nqs do t'ju ndodhte juve, cili do te ishte reagimi juaj?

Diskutim te mbare!

P.S. Kjo teme eshte per ata/o qe besojne se duhet ta takosh nje njeri disa here para se t'i thuash "I DO" dhe jo per ata qe e shikojne per here te pare naten e marteses ( e dini vete ju se kush jeni).
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Shpresoj ta kem kuptuar mire temen


Eshte pak e teper kjo gje sepse kaq shpejt nuk mund te vije nje ndjenje kaq e thelle.....

me ka ndodhur vite me pare me nje djale nga korca me te cilin u takuam ne mbremjen e NATO-S ne korce
thejshte u takuam edhe na lidhen shume gjera te perbashketa edhe shkembyem andresat tona
te nesermen u nisem per ne athine
jashte shpise time gjeta nje obor plot me lule
lulet u bene arusha qe me vinin ne pune
lule perseri.....

kjo gje mund te largoje nje njeri........
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,873
Pikët
113
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Me ka bere vaki mbas disa takimeve te perdtishme.
I bera nje dhurate; smund ta pranoj me tha....
Arsyen e kuptova me vonese.por ishte shume vone.
Por me mire qe ndodhi keshtu.
Per here te pare mbase eshte e tepruar.
Sipas mendimit tim,po.
klm
 

[email protected]

♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
Anëtar
Apr 11, 2010
Postime
12,097
Pikët
113
Vendndodhja
N'shpin Time :P
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

He mi dhe ju ...nuk besoni ne (kolpo di fulmine )???? :D lol se nuk e di si
shkruhet ne italish ...i ka ren rrufeja ne zemer lol
Tani per nje deklarate do prisja ca :D ne takim te dyte psh lol

Ti leme shakate :pTani dhe dashuria me shikim te pare ekziston.
Them se duhet pritur ca per te qene i/e sigurte nese personi qe do
ka te njejtat ndenja :)

 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:
s'e kuptoj ku eshte problemi ? djali i fejsbukut do te dije what love is sepse nuk e di akoma, s'ka gje te cuditshme ketu !!
 

INFINITY

Looks DO Kill
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
158
Pikët
0
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

s'e kuptoj ku eshte problemi ? djali i fejsbukut do te dije what love is sepse nuk e di akoma, s'ka gje te cuditshme ketu !!
Let's talk about love
(I wanna know what love is) the love that you feel inside
(I want you to show me) I'm feeling so much love
(I wanna feel what love is) no, you just cannot hide
(I know you can show me) yeah, woah-oh-ooh
I wanna know what love is, let's talk about love
(I want you to show me) I wanna feel it too
(I wanna feel what love is) I wanna feel it too
And I know, and I know, I know you can show me
Show me what is real, woah (woah), yeah I know
(I wanna know what love is) hey I wanna know what love
(I want you to show me), I wanna know, I wanna know, want know
(I wanna feel what love is), hey I wanna feel, love
I know you can show me, yeah

1- S'e kuptoj se kush tha qe ky eshte nje problem.
2- Shumica e njerezve (normal te pakten) shkojne ne disa etapa njohjeje me dike para se t'i shprehin dashurine dikujt apo te kerkojne dashurine e tjetrit/es.

Une pyeta nese dicka e tille ju ka ndodhur juve dhe si keni reaguar, ose e keni bere ju dhe si ka reaguar personi tjeter, dhe a ju duket dicka e tille normale?
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Let's talk about love
(I wanna know what love is) the love that you feel inside
(I want you to show me) I'm feeling so much love
(I wanna feel what love is) no, you just cannot hide
(I know you can show me) yeah, woah-oh-ooh
I wanna know what love is, let's talk about love
(I want you to show me) I wanna feel it too
(I wanna feel what love is) I wanna feel it too
And I know, and I know, I know you can show me
Show me what is real, woah (woah), yeah I know
(I wanna know what love is) hey I wanna know what love
(I want you to show me), I wanna know, I wanna know, want know
(I wanna feel what love is), hey I wanna feel, love
I know you can show me, yeah

1- S'e kuptoj se kush tha qe ky eshte nje problem.
2- Shumica e njerezve (normal te pakten) shkojne ne disa etapa njohjeje me dike para se t'i shprehin dashurine dikujt apo te kerkojne dashurine e tjetrit/es.

Une pyeta nese dicka e tille ju ka ndodhur juve dhe si keni reaguar, ose e keni bere ju dhe si ka reaguar personi tjeter, dhe a ju duket dicka e tille normale?
yeah, por nuk di a ke degjuar per ate qe italianet e quajne colpo di fulmine apo ne amerikanisht :p love at the first sight, shume njerez i godet kjo dashuri me shikim te pare, ndodh nje kimi e menjehershme, totale, magjike, duke djegur te gjitha etapat qe thua ti. natyrisht kush nuk e ka provuar colpo di fulmine nuk e kupton dot si ndodh kjo tek te tjeret. le te kenaqet me c'degjon.
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
54,163
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:

YouTube - I Want to know what love is - Foreigner

Per shume njerez, kjo eshte pak e tepruar.

Atehere, a keni bere ju dicka te tille (s'do te thote te jete kenge) mbas nje takimi te pare? A ju ka ndodhur juve dicka e tille?

A ju duket kjo gje normale?

Nqs do t'ju ndodhte juve, cili do te ishte reagimi juaj?

Diskutim te mbare!

P.S. Kjo teme eshte per ata/o qe besojne se duhet ta takosh nje njeri disa here para se t'i thuash "I DO" dhe jo per ata qe e shikojne per here te pare naten e marteses ( e dini vete ju se kush jeni).
lol po cte keqe ka, djali do te dij cfare domethene kjo dashuri :d..sme ka ndodhur dicka e tille, due to lack of dating experience :p
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,664
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Ustallaret e joshjes(seducionit) thone, qe nuk ka goditje rrufeje.
Per arsyen e vetme, se partneri nuk leshohet me te pare. Pra duhet mesuar me pranine tende fizike dalngadal. Prandaj kane lindur perqafimet dhe puthjet. Eshte forma me e thjesht per kontakt fizik dhe per largimin e ndrojes. Leshimin e trupit(rilaksi) dhe largimit te tendosjes.

Nga i di une gjithe keto gjera do thoni ju?!
Greket na i mesonin, kur joshnim turistet nordike ne plazh. Kishte disa Greke, qe joshjen, e kishin bere art. Dhe ata te mesuar e kishin, jo se u kishte pjell mendja. Por duhet te them, qe keshillat e tyre, sado idiote dukeshin, gjithmon funksiononin.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
50,518
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Kush i urdheron/ligjeron k'to... Do's and Don't-s . Ekspertet , si puna e peshkaqenit. lol
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,529
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Nuk shoh asgje skandaloze ne postimin e nje kenge sentimentale apo romantike ne FB pas nje takimi te perzemert qe kane pasur kta 2 indivde! Eshte normale dhe e drejte rruga e ndjekur nga djali, biles me shume klas dhe takt, pa vulgaritete dhe aspak ofensive! Ka nga ata kafshe qe nuk ta lypin me muzike por ta marrin me dhune.....
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,529
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Po cte them me shume o OQEAN, Arti (ku ben pjese dhe vet muzika) eshte gjithnje i egzagjeruar dhe imagjinar, ku fantazia dhe krijimtaria nuk njeh barriera, asnjehere i perputhshem 100% me realitetin, prandaj nuk shoh asgje reale dhe te rrezikshme ne krijimtarine muzikore te cilin ky djali ka perdorur per te "pushtuar" zemren e kesaj vajze! Nuk na jane dhene me shume detaje per situaten, moshen e ketyre individeve, sepse po te jene teen pra adoleshente ose fare te rinj dhe ne experiencat e para, them qe cdo gje eshte ne rrjedhen normale! Do ndryshonte disi puna sikur individet te kishin moshe over 35/40 e cila presupozon stabilitet, pjekuri, autokontroll, ego te konsoliduar personale, zemer te sprovuar nga ndjenjat dhe deshtimet etj etj etj faktore te ketij kalibri! Theksoj: po te kene qene si ne rastin e pare (adoleshente dhe pa experiencea) cdo gje eshte OK, sepse i riu eshte si veriu, beson ne cdo gje, dhe zemren dhe logjiken e ka akoma te brishte dhe te influencueshme, por sidomos : Enderrimtare.....
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
17,490
Pikët
113
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

He mi dhe ju ...nuk besoni ne (kolpo di fulmine )???? :D lol se nuk e di si
shkruhet ne italish ...i ka ren rrufeja ne zemer lol
Tani per nje deklarate do prisja ca :D ne takim te dyte psh lol

Ti leme shakate :p


Tani dhe dashuria me shikim te pare ekziston.
Them se duhet pritur ca per te qene i/e sigurte nese personi qe do
ka te njejtat ndenja :)

Eshte dicka reale dhe shume e vertete "Goditja rrufe" apo "Dashuria me shikim te pare" sic e degjojme me shpesh.


Ustallaret e joshjes(seducionit) thone, qe nuk ka goditje rrufeje.
Per arsyen e vetme, se partneri nuk leshohet me te pare. Pra duhet mesuar me pranine tende fizike dalngadal. Prandaj kane lindur perqafimet dhe puthjet. Eshte forma me e thjesht per kontakt fizik dhe per largimin e ndrojes. Leshimin e trupit(rilaksi) dhe largimit te tendosjes.

.
Kush te ka thene ty se ndjenja/dashuria dhe goditja rrufe duhen kompletuar me "te leshume"?
Lexoni mbi dashurine dhe pastaj beni deklarata qe kane te bejne drejtperdrejt me ndjenjen e grades me te larte qe na eshte bere dhurate te perjetojme
 
Anëtar
Jun 12, 2014
Postime
4,971
Pikët
83
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Ka dhe nga ata me stomak te forte, tek te cilet fluturat ndihen pak me me veshtiresi se sa te disa te tjere.
Po kjo nuk i ben me te gabuar te paret dhe me tedrejte te dytet, apo anasjelltas.
Ne cdo rast, cdokujt ndjesite e veta. Pa paragjykuar e pa hyre ne interpretime personale stres-shfryrese te intimitetit te tjetrit.
Sepse po flitet per ndjenja, jo per strategji te kopjuara aty-ketu.

p.s. `lol`
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,291
Pikët
113
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Mbas takimit te pare mund te hani hudhra
Por kurr perpara takimit pare
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
31,824
Pikët
113
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Te vendosesh nje kenge nuk do te thote automatikisht qe ke ndjenja eshte thjeshte nje emocion i momentit. Ndenja zhvillohet me kalimin e kohes dhe kjo ne baze te sjelljes se partenerit. Mendoj gjithashtu se varet shume nga mosha, nje 18 vjecare nuk vepron si nje 25 vjecare dhe nje 25 nuk vepron si nje 35.. keto jane tematika te thjeshta qe cdo kush nga ne i di. Nje gje arrita te kuptoj se per te dashuruar dike duhet ta admirojme fillimisht. Eshte sjella e tij/e saj qe na ben ta duam dhe jo disa caste momentale qe veprojme ne baze te asaj apo kesaj.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,664
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Eshte dicka reale dhe shume e vertete "Goditja rrufe" apo "Dashuria me shikim te pare" sic e degjojme me shpesh.
Kush te ka thene ty se ndjenja/dashuria dhe goditja rrufe duhen kompletuar me "te leshume"?
Lexoni mbi dashurine dhe pastaj beni deklarata qe kane te bejne drejtperdrejt me ndjenjen e grades me te larte qe na eshte bere dhurate te perjetojme
Ne kemi dy perceptime krejt te kunderta per ate, qe quajm dashuri zonjush.
Une mund ti futem dhe filozofis, por nuk e di nese ke kemb te me ndjekesh.

Une te kuptoj ty, se ka njerez teper te ndjeshem qe ngacmohen dhe nga prekja e ajrit, qe i rrethon dhe eksitohen. Kisha nje shokun tim une, qe doli per te blere makarona dhe u kthye ne shtepi i dashuruar. I dashuruar... ai gjendjes shpirterore te atij momenti ate emer i vuri dhe une nuk mund ta kundershtoja. Ishte i bindur ai, qe ishte dashuri, sic je e bindur ti tani, ne ato qe shkruan.
Po ecte rruges mavria dhe kishte kaluar prane tij nje vajze nxitimthi. Dhe sigurisht trupi, qe leviz me nxitim pozitiv ne nje ambient me ajer do caj rezistencen e ajrit dhe do krijoj dallge(vale) ajri. Kete e kam mesuar qe ne klase te peste ne oren e fizikes une, mirpo ajo qe nuk dija, ishte shkallen e goditjes qe kishte pesuar ky mavria. Nga goditja e ajrit qe ishte perplasur ne surratin e tij, deri tek dashuria kishte arritur ai, se ka te tjere qe e humbasin mendjen fare nga perplasje te tilla. Vjene ne shtepi dhe me thot jam i dashuruar. Tani ti si mendon, dashuri e kishte ky, apo terheqje(deshire) seksuale?!

Se dashuria eshte nje gjendje e qendrueshme e nje teresie ndjenjash. Ajo vjene pak nga pak dhe nuk largohet kollaj. Mirpo ketij i vinte gjithmon dhe menjehere. Sa here shkonte per te psonisur. Moj po nuk guxoje ta coje te blinte qumeshtin, apo domate ne supermarket se kthehej i vilanasur e i turbulluar(dashuruar). Mirpo kishte te miren, qe per cdo dallge te re qe takonte, ate pararendesen e harronte.

...

Me ckuptoj une ti ngaterron dashurin me deshiren seksuale. Dashuria eshte gjendje shpirterore qe na provokon perqasje.
Prandaj dashurit ndahen. Sic ndahen gjendjet shpirterore ne ato qe na provokojne perqasje dhe ne ato qe na provokojne neveri. Te paren ne e quajme dashuri, te dyten urrejtje. Mirpo dashurit(perqasjet), perqasje jane ato mund te jene te natyrave te ndryshme. Mund te jene, aterore, vellazerore, erotike, interesi, shoqerore etj.

Nejse zonjush, nuk duhen ngaterruar dashuria(gjendje shpirterore e qendrueshme) me ngacmimet hormonale(ndjesi emocionale kalimtare). Jane dy gjera krejt te ndryshme. Dashuria eshte gjendje shpirterore, nuk eshte ndjesi emocionale. Nuk e di nese e kupton dot diferencen e te pares me te dyten, se ne fakt duhet nje fare kapaciteti qe ti ndash keto gjera.
Po mundohem me kete shpjegim... Kur nje njeri, qofte dhe i shemtuar per te tjeret(ose per ty me pare), fillon te duket i bukur ne syte e tu, gjitheshka qe ai bene, xhestet, veprimet, i vlerson pozitivisht ndoshta dhe i adhuron. Prania e atij personi eshte burim emocioni. Pra sa here e takojme vlerat emotive kane nje stad inicial, nuk fillojne nga zero. Eshte kjo arsyeja qe emocionet na mbytin me te pare(mbushemi menjehere me emocione) dhe kur llafosim na merren fjalet. E gjitha kjo eshte nje gjendje shpirterore dhe quhet dashuri erotike.

Ndjesi emocionale eshte kur kalon prane teje nje person me akullore te madhe dhe ty ta ben fap mendja per akulloren e personit. Kjo eshte ndjesi, nuk eshte dashuri. Mirpo shume njerez si ti, i ngaterrojne keto gjera.Ohhh sikur e zgjatem nje cik dhe u lodhem Sorkadhe... Shpresoj te kesh kuptuar ndonje gje.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
17,490
Pikët
113
Përgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Na trashe peshku..
ate desha te them dhe une qe nuk eshte dashuria vetem deshire seksuale.

po tani s'kuptova une nje gje, ti kerkon ta hedhesh posht mundesine e Dashurise me Shikim te pare, apo Goditje Rrufe si quhet edhe ndryshe?

p.s. s'jam zonjushe, jam zonje
 
Top