• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Drenicë- emërvende: Etimologjia reale e emrit Obri ( emër fshati ), nga Hamdi Kurti

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Etimologjia reale e emrit Obri
nga Hamdi Kurti ( mësues )​

Sikur të marrim etimologjinë reale të emrit Abri , duhet doemos të shkruhet OBRI , sepse emri i të parit tonë është OBRI .
Thuhet , sipas gojëdhënave se të parët tanë , të shtërnguar nga nevoja e moszhdukjes fizike e biologjike , ikën nga Mirdita , për të mbijetuar që të mos zhdukeshin fizikisht nga ekspeditat turke dhe u vendosën në Malësinë e Podgurit .
Ishin të krishterë - katolikë dhe aty gjetën kishën dhe kushte që të mbijetonin , por ajo kishë ishte ortodokse dhe kryekëput nën ndikimin hegjemonist sllav dhe poashtu armiqësor sikurse ai pushtuesi turk dhe grek .
Dalëngadalë , nga politika sllave , këta të ikur apo të dyndur filluan të humbin identitetin e tyre kombëtar .
Dikush thotë se emri OBËR është me prejardhje ilire .
Shkencërisht nuk e di .
Nuk ngul këmbë në këtë .
Të parët tanë ishin fis BERISHË , por unë ende nuk e di se si janë ndarë BERISHA E KUQE apo fisi KUQ dhe BERISHA E BARDHË .
Thuhet gjithashtu se aty , nën ndikimin sllav të politikës së kohës , u asimiluan plotësisht shumë shqiptarë , refugjatë të ikur nga ekspeditat shfarosëse turke dhe u bënë plotësisht SLLAVË .
Vetë MARK MILANI ishte i po atij fisi që më vonë u bë një antishqiptar i devotshëm ( nga fisi i KUQIT ) .
Nuk e di sa është e vërtetë , por thuhet se edhe Petar Petroviq Njegoshi ishte i fisit KUQ .
Nga Podguri , një familje shqiptare , mori rrugën e shtegtimit sërish dhe kur vijnë në Kosovë , ndalen dhe pushojnë në një vend .
Ishin tre vëllezër :
PREKA
OBRI
dhe
LUTA .
Vëllai i vogël , LUTA , u ndal në DUkagjin , pikërisht në vendin e sotëm ku quhet LUTOGLLAVË , ndërsa dy vëllezërit tjerë shtegtojnë më tej .
Sot , në LUTOGLLAVË dhe në TURJAKË ka fis të KUQIT .
Shtegtimi i dy vëllezërve tjerë , Obrit dhe Prekës vazhdoi deri në Drenicë .
U vendosën në fshatin Verbovc të sotëm ( tashmë me riemërtim - FORTESË ) dhe aty gjetën ujë , tokë pjellore , pyll dhe një vend për mbijetesë .
Vërbovci ( tashmë FORTESA ) , në të kaluarën e lashtë kishte qenë qytet dhe kishte pasë kala dhe rreth saj një KAZA .
Mbase u janë frikësuar ekspeditave turke edhe aty , edhe pse ishte aty toka tejet pjellore , pylli afër , shumë rrjedha uji mbitokësore , pas një kohe ndahen OBRI dhe PREKA .
OBRI vendoset në Abrinë e sotme , ndërsa PREKA vendoset në PREKAZ .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Obri në atë vendbanim që vendoset gjen Bytyqin që ishte i vendosur më heret dhe Gashin që kishte ardhë nga Llausha e Skenderajit .
Ata ishin me besim musliman , ndërsa OBRI ishte i besimit katolik , por pas disa vitesh edhe familja e OBRIT kthehet në besimin musliman dhe djalin e dytë e pagëzon me emrin ISLAM , ndërkohë që djalin e madh e kishte të pagëzuar me emrin GAXHË dhe unë nuk e di se nga cili besim është pagëzuar GAXHA .
OBRI ka pasë pesë djem
- GAXHA
- ISLAMI
- REXHA
- ÇERKINI dhe
- SMAKA .
Sot , nga këto trungje familjare të OBRIT është edhe thënia :
PESË BARQET E ABRISË
- nga pesë trungjet e para të OBRIT .
Pas një kohe që janë vendosë në Abri , bijtë e OBRIT janë nda dhe tre prej tyre kanë mbetë në Abrinë e Epërme ( të sotme , që është nën administratën e komunës së Drenasit ) , ndërsa dy prej tyre kanë dalë në anën perëndimore të kodrave , në Abrinë e Ulët ( që sot administrohet nga komuna e Skenderajit ) .
Abria ka qenë dikur si një fshat i tërë , por administrata jugosllavo - komuniste e ka copëtuar në dy fshatra , në dy komuna e madje edhe në dy regjione .
— Abria e Epërme dhe e Ulët , si dy fshatëra ;
— Abria e Epërme me komunën e Drenasit dhe Abria e Ulët me komunën e Skenderajit
Kështu , Abria e Epërme i përket regjionit të Prishtinës , ndërsa Abria e Ulët regjionit të Mitrovicës .
Edhe sot e kësaj dite , fshati Abri , që është njëri ndër dhjetë fshatrat më të mëdha në Kosovë është i ndarë kështu .
Pra , emri OBËR është nga paraardhësi ynë ( i abriasve ) , ndërsa shndërrimi i O - së në A është bërë qëllimshëm , sepse një herë është tentuar që Abria të merr toponimin ARBËRI - tash ABRI .
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Etimologjia reale e emrit Obri
nga Hamdi Kurti ( mësues )​

Sikur të marrim etimologjinë reale të emrit Abri , duhet doemos të shkruhet OBRI , sepse emri i të parit tonë është OBRI .
Thuhet , sipas gojëdhënave se të parët tanë , të shtërnguar nga nevoja e moszhdukjes fizike e biologjike , ikën nga Mirdita , për të mbijetuar që të mos zhdukeshin fizikisht nga ekspeditat turke dhe u vendosën në Malësinë e Podgurit .
Ishin të krishterë - katolikë dhe aty gjetën kishën dhe kushte që të mbijetonin , por ajo kishë ishte ortodokse dhe kryekëput nën ndikimin hegjemonist sllav dhe poashtu armiqësor sikurse ai pushtuesi turk dhe grek .
Dalëngadalë , nga politika sllave , këta të ikur apo të dyndur filluan të humbin identitetin e tyre kombëtar .
Dikush thotë se emri OBËR është me prejardhje ilire .
Shkencërisht nuk e di .
Nuk ngul këmbë në këtë .
Të parët tanë ishin fis BERISHË , por unë ende nuk e di se si janë ndarë BERISHA E KUQE apo fisi KUQ dhe BERISHA E BARDHË .
Thuhet gjithashtu se aty , nën ndikimin sllav të politikës së kohës , u asimiluan plotësisht shumë shqiptarë , refugjatë të ikur nga ekspeditat shfarosëse turke dhe u bënë plotësisht SLLAVË .
Vetë MARK MILANI ishte i po atij fisi që më vonë u bë një antishqiptar i devotshëm ( nga fisi i KUQIT ) .
Nuk e di sa është e vërtetë , por thuhet se edhe Petar Petroviq Njegoshi ishte i fisit KUQ .
Nga Podguri , një familje shqiptare , mori rrugën e shtegtimit sërish dhe kur vijnë në Kosovë , ndalen dhe pushojnë në një vend .
Ishin tre vëllezër :
PREKA
OBRI
dhe
LUTA .
Vëllai i vogël , LUTA , u ndal në DUkagjin , pikërisht në vendin e sotëm ku quhet LUTOGLLAVË , ndërsa dy vëllezërit tjerë shtegtojnë më tej .
Sot , në LUTOGLLAVË dhe në TURJAKË ka fis të KUQIT .
Shtegtimi i dy vëllezërve tjerë , Obrit dhe Prekës vazhdoi deri në Drenicë .
U vendosën në fshatin Verbovc të sotëm ( tashmë me riemërtim - FORTESË ) dhe aty gjetën ujë , tokë pjellore , pyll dhe një vend për mbijetesë .
Vërbovci ( tashmë FORTESA ) , në të kaluarën e lashtë kishte qenë qytet dhe kishte pasë kala dhe rreth saj një KAZA .
Mbase u janë frikësuar ekspeditave turke edhe aty , edhe pse ishte aty toka tejet pjellore , pylli afër , shumë rrjedha uji mbitokësore , pas një kohe ndahen OBRI dhe PREKA .
OBRI vendoset në Abrinë e sotme , ndërsa PREKA vendoset në PREKAZ .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Obri në atë vendbanim që vendoset gjen Bytyqin që ishte i vendosur më heret dhe Gashin që kishte ardhë nga Llausha e Skenderajit .
Ata ishin me besim musliman , ndërsa OBRI ishte i besimit katolik , por pas disa vitesh edhe familja e OBRIT kthehet në besimin musliman dhe djalin e dytë e pagëzon me emrin ISLAM , ndërkohë që djalin e madh e kishte të pagëzuar me emrin GAXHË dhe unë nuk e di se nga cili besim është pagëzuar GAXHA .
OBRI ka pasë pesë djem
- GAXHA
- ISLAMI
- REXHA
- ÇERKINI dhe
- SMAKA .
Sot , nga këto trungje familjare të OBRIT është edhe thënia :
PESË BARQET E ABRISË
- nga pesë trungjet e para të OBRIT .
Pas një kohe që janë vendosë në Abri , bijtë e OBRIT janë nda dhe tre prej tyre kanë mbetë në Abrinë e Epërme ( të sotme , që është nën administratën e komunës së Drenasit ) , ndërsa dy prej tyre kanë dalë në anën perëndimore të kodrave , në Abrinë e Ulët ( që sot administrohet nga komuna e Skenderajit ) .
Abria ka qenë dikur si një fshat i tërë , por administrata jugosllavo - komuniste e ka copëtuar në dy fshatra , në dy komuna e madje edhe në dy regjione .
— Abria e Epërme dhe e Ulët , si dy fshatëra ;
— Abria e Epërme me komunën e Drenasit dhe Abria e Ulët me komunën e Skenderajit
Kështu , Abria e Epërme i përket regjionit të Prishtinës , ndërsa Abria e Ulët regjionit të Mitrovicës .
Edhe sot e kësaj dite , fshati Abri , që është njëri ndër dhjetë fshatrat më të mëdha në Kosovë është i ndarë kështu .
Pra , emri OBËR është nga paraardhësi ynë ( i abriasve ) , ndërsa shndërrimi i O - së në A është bërë qëllimshëm , sepse një herë është tentuar që Abria të merr toponimin ARBËRI - tash ABRI .
Po shtoj se autori i këtij shkrimi, ka qenë një mësues i devotshëm. Ka nja dy vite i papunë!!!
 
Last edited:

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,975
Pikët
113
Kadhezoje Hamdiut, qe fjala obri rrjedhe nga fjala sllave: obriti-qe ne shqipe ne kohen e tashme i bie; rruhem. 😆

ku ka be emer njeriu Obri ? 😳 as ne mesjete e as ne kohen e gurit te epokes se pluhurit me qashtu emera nuk jane emertuar.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Kadhezoje Hamdiut, qe fjala obri rrjedhe nga fjala sllave: obriti-qe ne shqipe ne kohen e tashme i bie; rruhem. 😆

ku ka be emer njeriu Obri ? 😳 as ne mesjete e as ne kohen e gurit te epokes se pluhurit me qashtu emera nuk jane emertuar.
do t'ia coj në privat, Hamdiut!

PS. Po nuk po e nguc, se e kanë lënë pa punë dhe ka qenë një mësues i devotshëm - mbi 27-8 vjet përvojë pune. Në Drenicë numëron në gishta mësues si Hamdiun.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,975
Pikët
113
do t'ia coj në privat, Hamdiut!

PS. Po nuk po e nguc, se e kanë lënë pa punë dhe ka qenë një mësues i devotshëm - mbi 27-8 vjet përvojë pune. Në Drenicë numëron në gishta mësues si Hamdiun.
Jo be çfare, e kane lene pa pune. Sigurisht ua ka share Uqken kumanantave te zhvatjes. Thuaj Hamdiut shyqyr qe paske shpetuar e nuk ta kane perzhite pommefritin prej thesit te kompirave para kapinxhikut edhe me ti vazhduar dy rreshta ne komunikate.
 

Drenis

Super Anëtar
Anëtar
Nov 4, 2020
Postime
113
Pikët
28
Kadhezoje Hamdiut, qe fjala obri rrjedhe nga fjala sllave: obriti-qe ne shqipe ne kohen e tashme i bie; rruhem. 😆

ku ka be emer njeriu Obri ? 😳 as ne mesjete e as ne kohen e gurit te epokes se pluhurit me qashtu emera nuk jane emertuar.
Ka emer
Obren ashte emer sllav, varianti shqip i bjen
Obri.
Obrenoviqt jan familje mbretrore ne serbi.
Un kom ni nji variant tjeter
Preka , Obri dhe Brna
Preka ne Prekaz
Obri ne Obri
Dhe
Brna ne Brnjak
Dhe jan te fisit Kuq.
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
622
Pikët
43
Obren apo Obri i takon fisit sllav qe erdhen nga qyteti i bardhe ne shqiperi, per aresye sepse i zhduknin! pervec serbo-shqiptareve ka patur edhe nje fis krejt shqiptar. keta nuk shtoheshin shume, kishin shume djem dhe pasuri dhe kishin fiksim nuset greke, bjonde qe vinin ne keto zona.
 
Top