• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

 • Po

  Votes: 8 34.8%
 • Jo

  Votes: 10 43.5%
 • Varet nga rrethanat

  Votes: 5 21.7%

 • Total voters
  23

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
640
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
C'ju ka hipur kjo pangopesi per pasurin?
Ku do ti coni?

Jetoni jeten se nuk ka pasuri me te madhe se ajo. Dhe eshte e shkurter jeta, iken sa hap e mbyll syte.
Nuk keni kohe per te dyja, o ta jetoni jeten, ose ta shperdoroni duke enderruar te pasuroheni dhe kur te zgjoheni te jeni plakur.
Nga te gjith diskutimet ketu, me beri pershtypje ato dy vargjet ne fillim dhe jam 100% mbas opinionit tend.
Stive Jobs ishte nje nder meshkujt me te pasur ne Bote mirpo kur te vjen vdekja as leku ste ben gje.

nje Ajet kuranor thot per cdo gje ka nje zgjidhje/ sherim pervec Vdekjes.

duhet te jemi te knaqur me ato qe na i ka dhen zoti dhe te jemi mirnjohes qe jemi mire.
Ka shume njerez qe do linin pasurine te gjithen vetem te gjenin ilac mirpo zoti e di me mire dhe kush vrapo pas pusuris e kupton heret ose vone se ska vlere.
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
518
Pikët
43
Thuhet se:

1. "Vetëm budallës nuk i duhen paratë (leku).!

2. "Ma zor osht me rujtë, se me fitue..." dmth 3. "ai që s'ka mend e humb edhe atë që ka..."!

Nga kjo mund të shihet shumë lehtë se mendja është mbi të gjitha!
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,056
Pikët
113
Kete teme e trajton Robert Kiyosaki te bestselleri 'Rich Dad Poor Dad'. I ka shitur 32 milion kopje por ka edhe shume kritika.

Ky i merr shembull babain e tij dhe babain e shokut te tij. Te dy te zgjuar por babai i tij ka mungese guximi dhe eshte nga tipat qe pajtohet te punoj me page dhe te kete te ardhme te kalkuluar dhe jetese me modeste por paksa me te sigurte. Ne anen tjeter eshte babai i shokut te tij i cili eshte ndermarres, ka guxim por edhe rrezikon shume. Si perfundim ky i dyti behet shume i pasur, por gjithe kohen e kishte prane vetes rrezikun qe te deshtonte dhe te humbiste cdo gje.

I paraqet dy persona me menyra te ndryshme te te menduarit.

Per me gjeresisht lexojeni vet librin. Lol
 
Last edited:
Top