• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Durrës Waterfront

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
53,446
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ku ka ndertim ka zhvillim....dhe ne kete rast flitet per nje investim te madh.
Tani ti hyjme debateve para mafioze apo ku di un cfare eshte e kote.
me kete investim Durresi por edhe Shqiperia ne pergjithesi kalon ne tjeter stad.
Kur u dha ne fillim ky lajm para disa muajsh nuk e besova.....e kam besuar vetem kur e lexova ne shtypin grek....ku greket po qanin me OI ,pse u shpetoi ky rast.

Ti dhe une qe kemi jetuar ne Greqi e dime fare mire qe greket nuk para e rruajne fort se e kane politikne qafire ne dore ne te gjitha anet e saj

Vetem ne Athine (mos te them per vendet e tjera) duke filluar nga Pireu e deri ne Vula, jane disa te tille bile disa here me te medhenj e datojne ketu e 40 vjet me pare.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,852
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Ti dhe une qe kemi jetuar ne Greqi e dime fare mire qe greket nuk para e rruajne fort se e kane politikne qafire ne dore ne te gjitha anet e saj

Vetem ne Athine (mos te them per vendet e tjera) duke filluar nga Pireu e deri ne Vula, jane disa te tille bile disa here me te medhenj e datojne ketu e 40 vjet me pare.
Greket nuk duan investime ne shqiperi.....behen keq....semuren nga trute e kokes.Bile jo vetem lobojne kunder shqiperise por paguajne qe shqiperia te mos hece perpara.
Nga Pireu ne Voula jane 3-4 porte te vegjel skafesh ku me i madhi eshte Marina Zeas por.....qe duket shume i vogel ne krahasim me kete projektin qe po shoh per Durresin.Tani po ndertojne Kinezet ne ish aeroportin e Athines(Glyfadha) nje te tille si ky i Durresit por me teper ka qendra trgtare.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
53,446
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Greket nuk duan investime ne shqiperi.....behen keq....semuren nga trute e kokes.Bile jo vetem lobojne kunder shqiperise por paguajne qe shqiperia te mos hece perpara.
Nga Pireu ne Voula jane 3-4 porte te vegjel skafesh ku me i madhi eshte Marina Zeas por.....qe duket shume i vogel ne krahasim me kete projektin qe po shoh per Durresin.Tani po ndertojne Kinezet ne ish aeroportin e Athines(Glyfadha) nje te tille si ky i Durresit por me teper ka qendra trgtare.

Tashti po te them keshtu me sy....vetem ai porti i yahteve qe eshte ne Kalamaki duhet te jete te pakten te pakten dyfishi i ketij .....e jo me ta krahasosh me Pashalimanin/Zeas...Ne Glifadhe ka qene nje i tille qe kur kam qene un ne 91shin dhe ishte edhe ai bajagi i madh.....po varja se nuk ka shum rendesi.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,592
Pikët
113
Vendndodhja
Investimi prej 2 miliardë eurosh në portin e ri të Durrësit pritet të përfundojë në vitin 2026. Parashikohet ndërtimi i një porti marinë, me jahte, hotele, qendra tregtare dhe ambiente argëtuese. Këto ishin disa nga detajet që prezantoi nga Durrësi, kryeministri Rama, investori dhe ministrja përgjegjëse. Ai që do ta bëjë këtë realitet, rrëfen emocionet.

“Unë jam biznesmen por jam biznesmen me emocione. Natyrisht më prek. Unë bëj biznes në shumë vende por rrallë herë gjej njerëz si ju.”, u shpreh Mohamed Alabbar nga kompania “EmaarGroup” e Emiratave të Bashkuara.

Ministrja përgjegjëse, shpjegoi disa prej detajeve të këtij investimi.

“Dy miliardë euro investim të cilat do të shtrihen në një periudhë 5-vjeçaare, dhe do t’i japin jo vetëm Durrësit por gjithë Shqipëerisë një injektim financiar të rritjes ekonomikë së shkallës së jashtëzakonshme.”, deklaroi Balluku.

Kryeministri shpjegoi impaktin që do të ketë ky por në të gjithë zonën përreth edhe përtej Durrësit.

“Do rritet vlera e gjithë pasurive të patundshme në Durrës. Siç do rritet vlera e pasurive të patundshme në Krujë dhe Shijak. Shumë përtej këtij qarkut.”, tha Rama.

Por, sipas Ramës, investimet në porte, nuk mbarojnë me Durrësin.

“Brenda qershorit do fillojmë ndërtimin e portit në Vlorë. Ndërkohë që në Sarandë ka filluar të ndërtohet. Ka tre porte turistike. Dhe brenda 2023-s do të fillojmë portën tjetër në Shëngjin. Katër porta nga deti.”, tha Rama.

Folësit në këtë prezantim të Ramës në Durrës, e përshkruan si një port marinë, ndër më të mëdhatë në Mesdhe. Ankorimet e jahteve do të jenë pamja më e zakonshme, ndërsa do të ndërtohen apartamente, hotele, qendra tregtare përfshirë ambiente argëtuese. Por më parë, siç parashikohet në projekt, do të rimodelohen rrugët dhe parqet.

 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
7,193
Pikët
113
Investimi prej 2 miliardë eurosh në portin e ri të Durrësit pritet të përfundojë në vitin 2026. Parashikohet ndërtimi i një porti marinë, me jahte, hotele, qendra tregtare dhe ambiente argëtuese. Këto ishin disa nga detajet që prezantoi nga Durrësi, kryeministri Rama, investori dhe ministrja përgjegjëse. Ai që do ta bëjë këtë realitet, rrëfen emocionet.

“Unë jam biznesmen por jam biznesmen me emocione. Natyrisht më prek. Unë bëj biznes në shumë vende por rrallë herë gjej njerëz si ju.”, u shpreh Mohamed Alabbar nga kompania “EmaarGroup” e Emiratave të Bashkuara.

Ministrja përgjegjëse, shpjegoi disa prej detajeve të këtij investimi.

“Dy miliardë euro investim të cilat do të shtrihen në një periudhë 5-vjeçaare, dhe do t’i japin jo vetëm Durrësit por gjithë Shqipëerisë një injektim financiar të rritjes ekonomikë së shkallës së jashtëzakonshme.”, deklaroi Balluku.

Kryeministri shpjegoi impaktin që do të ketë ky por në të gjithë zonën përreth edhe përtej Durrësit.

“Do rritet vlera e gjithë pasurive të patundshme në Durrës. Siç do rritet vlera e pasurive të patundshme në Krujë dhe Shijak. Shumë përtej këtij qarkut.”, tha Rama.

Por, sipas Ramës, investimet në porte, nuk mbarojnë me Durrësin.

“Brenda qershorit do fillojmë ndërtimin e portit në Vlorë. Ndërkohë që në Sarandë ka filluar të ndërtohet. Ka tre porte turistike. Dhe brenda 2023-s do të fillojmë portën tjetër në Shëngjin. Katër porta nga deti.”, tha Rama.

Folësit në këtë prezantim të Ramës në Durrës, e përshkruan si një port marinë, ndër më të mëdhatë në Mesdhe. Ankorimet e jahteve do të jenë pamja më e zakonshme, ndërsa do të ndërtohen apartamente, hotele, qendra tregtare përfshirë ambiente argëtuese. Por më parë, siç parashikohet në projekt, do të rimodelohen rrugët dhe parqet.

Puna esht sa do e mbajn arabet qe ti qisin leket e veta qe kan investu🤔
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,353
Pikët
113
Ca perfitojn arabet ne kte mes,se kuptoj🤔Sbesoj se si truall do te behet i arabeve,do ishte shum e rende!
Do perfitojne skiptaret ne kete mes...
Ipad i kane.
Pasiqe trafiku me kerra ashtna renue,do shkojne me...
drone.
Jahte do ken te tane.
Shampanja lum..
Sex pa diskutim.
Kokain no problem.
Party dite dhe nate.
Lov pa mbarim
MUSIK.....
u BA.
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
7,193
Pikët
113
Do perfitojne skiptaret ne kete mes...
Ipad i kane.
Pasiqe trafiku me kerra ashtna renue,do shkojne me...
drone.
Jahte do ken te tane.
Shampanja lum..
Sex pa diskutim.
Kokain no problem.
Party dite dhe nate.
Lov pa mbarim
MUSIK.....
u BA.
Do hajm per here te dyte me luge floriri ne histori eee?Heren e pare na ngeci ne fyt!
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
10,406
Pikët
113
Vendndodhja
My own way
E gjitha është pastrim i madh parash, nëse është firmosur marrëveshja dhe hidhet poshtë me kalimin e viteve Beketi do ma duket LULE.
E njëjta strategji e përdorur në Beograd, e kam sjellur diku në f-a linkun ku investimi vazhdon të gllabëroj miliardat.
E frikshme se si punohet për Ishujt Marshall!
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,513
Pikët
113
Puna esht sa do e mbajn arabet qe ti qisin leket e veta qe kan investu🤔
Mua nuk ma pret mendja se janë të huaj të gjithë këta investitorë....
Tanët janë, ato pare që kanë vjedhur por i nxjerrin nga nëndysheku me emra firmash të jashtme e po blejnë Shqipërinë
 

Sinbad

V.I.P
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
7,859
Pikët
113
Le te ikin Shqipot
Do vijne nga Banglaleshi -qesh- -qesh- -qesh-
Po pra hajde lë të gëzojmë të gjithë e të hedhim valle, mqnse në nje forum shqiptar ku diskutohet për shqiptarët dhe Shqipërinë, po diskutohet që do na u investonkan dhe ndërtonkan gjthie këto porte dhe aeroporte, po për t'u shijuar dhe jetuar nga Bangladeshianet! WTF!!!!! 👽
 
  • Like
Reactions: par

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,683
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Kemi mbjellur 20 milione peme thote kryedari Babe Shallvarja. Po ku i ke ato 20 milione peme o te dalshin syte vendit?
 
Top