• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

E verteta e diteve te javes

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Vetë dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi = e marte (italisht: Marte -martedi)
Merkuri = e merkure
Jupiteri = e enjte (italisht: Giove = giovedi)
venusi = e premte (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele (anglisht : Sun -sunday)

me perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferdite. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veçante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

mos lidh fen me shkencen tlutem
seshte kriju as nga jezusi apo allahu
po eshte kriju random mas big bangut
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

mos lidh fen me shkencen tlutem
seshte kriju as nga jezusi apo allahu
po eshte kriju random mas big bangut

mesoje mire historin lexo libra origjinal jo vetem kritka..:)
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

mos lidh fen me shkencen tlutem
seshte kriju as nga jezusi apo allahu
po eshte kriju random mas big bangut
Devil Shkenca dhe Feja jane te lidhura shume ngushte me njera tjetren, arsyeja e vetme qe i ndan ato eshte politika e perdorur nga feja nqs do lexosh biblen do gjesh shume fakte shkencore por te permendura ndryshe, normal sipas interesave te kishes.

P.s : Per momentin jam me nxitim po kur te futem here tjeter do te te sjell nje material ne lidhje me kete qe sapo te thashe :)
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

Devil Shkenca dhe Feja jane te lidhura shume ngushte me njera tjetren, arsyeja e vetme qe i ndan ato eshte politika e perdorur nga feja nqs do lexosh biblen do gjesh shume fakte shkencore por te permendura ndryshe, normal sipas interesave te kishes.

P.s : Per momentin jam me nxitim po kur te futem here tjeter do te te sjell nje material ne lidhje me kete qe sapo te thashe :)
informacionet e fese me bejn te vjell aq me teper ne qe studjojm universin :) as qe e mar mundimin te lexoj idjotlliqet e fese sepse jan humje kohe kshu qe mos u lodh kot se skam nevoj per informacione te shkruajtura nga njerzit me mentalitet te kohes dinosaurve
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

ti do tme mushesh menjen mu apo si eshte puna jote

skam ca historie te lexoj un se un studjoj universin astronomine astrofiziken
e para nuk te mushi mendjen un ty per asgje se nuk merem un me ''ateista''

nese un i hedh temat ktu i hedh per kuriozitet qe te komentohen
ja dhe postimi i ALB shum mire te tregon qe shkeca eshte e lidhur me fen sado qe ti e mohon po ajo eshte ...
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

informacionet e fese me bejn te vjell aq me teper ne qe studjojm universin :) as qe e mar mundimin te lexoj idjotlliqet e fese sepse jan humje kohe kshu qe mos u lodh kot se skam nevoj per informacione te shkruajtura nga njerzit me mentalitet te kohes dinosaurve
Degjo djalosh, ti studion astronomi tani, une vite me pare...dhe une jam ateist si ty..por origjina e diteve te javes eshte pagane....duhet te njohesh dhe histori lol, nuk mjafton astronomia.

Kalendarin me javen 7 ditore e sollen ne europe Romaket.pati sukses dhe per vleren astrologjike,sigurisht,kjo ndodhi pas pushtimit te egjiptit nga perandori August (30 para krishtit).

Ne kohen e republikes romaket perdornin nundinum,periudhe prej 9 ditesh.

Eshte interesante se ne cepat e perandorise ku krishterimi arriti me vonese mbijetuan emrat astrologjike,psh tek popujt saksone nuk hyri ne perdorim as sabato dhe as domenica(emertime kristiane kto)
Ne anglisht e shtuna i dedikohet zotit roman saturn(saturday).
thjesht popujt saksone perkthyen emrat e diviniteteve latine ne emrat lokale

Marte in Týr,
Mercurio in Woden - Odino,
Giove in Thor - Donar - Thunar,
Venere in Freyja - (oppure in Frigg),
Luna in Màni - Mona.

Te njejten gje duket se ka bere dhe gjuha Shqipe,ka perkthyer divinitetet latine...dhe ne shqip e shtuna eshte saturni dhe jo sabathi hebraik.kjo tregon se edhe ne Shqiperi paganizmi ka mbijetuar deri vone


nuk ka nevojer te rishkruaj gjerat, po i bej copy paste vetes.

http://www.**************.com/showpost.php?p=2307908&postcount=68
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

reformatori i pare i kalendarit roman ishte Numa Pompilio(dinastia Alba longa),qe kalendarit me 10 muaj,pra me 304 dite(kisha bere nje gabim ne fakt se e kisha shkruar 305 dite) i shtoi muajin janar dhe shkurt.

po ky i ashtuquajturi kalendari roman nga erdhi!!!a po,sigurisht nga kalendari etrusk qe fillon me muajin velxitna/mars.

me poshte po jap muajt etruske paraardhes te muajve romane.

marzo = *velxitna; aprile = apiras( a); maggio = anpili(a) o ampner; giugno = acalva o acal(a); luglio = *turane o par-{}um; agosto = *hermi; settembre = celi; ottobre = *xesfer.

meqenese ne nuk dime asgje per pellasget cfare kalendari perdornin dhe meqenese etrusket mbahen si te origjines pellasgjike,une spekulloj qe origjina e kalendarit eshte pellasgjik...esht nje fakt plus pastaj qe Numa Pompilio i perkiste mbreterve albane te romes.

nel De die natali di Censorino (20, 30) si legge: «I quali ritenevano che i mesi siano stati dieci, come un tempo succedeva presso gli Albani, da cui ebbero origine i Romani. Quei dieci mesi (degli Albani) avevano in tutto 304 giorni, così distribuiti: marzo 31, aprile 30, maggio 31, giugno 30, quintìle 31, sestìle e settembre 30, ottobre 31, novembre e dicembre 30».

ne Lazzio pervec kodrave albani ka nje komune qe quhet Fontana Liri,ka nje mal qe quhet monte Liri,qe nuk ka asnje lloj spjegimi me latinishten pervecse me fjalen shqipe Liri.

Eshte nje fakt tashme qe te gjitha divinitetet latine sic thuhet ne postimin 66# e kane prejardhjen nga divinitetet etruske dhe keto te fundit nga divinitetet pellasge.

Vlen te theksoj qe ndryshe nga Shqipja apo gjuhet e tjera anglo-gjermanike dhe variantet latine,greqishtja nuk i emerton ditet e javes sipas planeteve por sipas radhes,sec jane nja dy dite me prejardhje te krishtere me duket!!...Greket nuk kishin kalendar..."calendas graecas" do te thote kurre,nje shprehje ironike romake.


ketu tek foto eshte "tegola di capua" ku mbeshtes ato qe kam shkruar me siper....ne tegola eshte kalendari festiv qe ngjitet ne fakt ne kohrat arkaike


ps.ne shqipen e sotme shumicen e emertimeve te muajve e kemi huazuar nga latinet.http://www.**************.com/showpost.php?p=2308802&postcount=72
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

Origjina e diteve te javes eshte pagane.
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

land te thash nje her e njof shume mire historine dhe astronomine kozmologjine dhe ate astrofizike me te cilen un jetoj dhe studjoj , jo per mburrje por aty ku studjoj un e ka enderr cdo student te studjoj (oxford)

e para e dyta nese ti ke atudju astronomi edi shumeee shume mire se per ca e kam fjalen ,
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

Origjina e diteve te javes eshte pagane.


o plak nuk e hudh posht historine normal qe kan qen shume astrofizikant te kohes se hershme qe kan ndimuar me ndertimin e ktyre gjerave , por mos fut fen e kam fjalen nuk ka qen feja ajo qe ka aprovu kto gjera por kan qen shkenctaret

me kupto ku e kam thelbin e kundershtimit ?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

land ti ke studju astronomi ca dege ku dhe si ?
land te thash nje her e njof shume mire historine dhe astronomine kozmologjine dhe ate astrofizike me te cilen un jetoj dhe studjoj , jo per mburrje por aty ku studjoj un e ka enderr cdo student te studjoj (oxford)

e para e dyta nese ti ke atudju astronomi edi shumeee shume mire se per ca e kam fjalen
Kur ka lindur kalendari, nuk ekzistonte astronomia si shkence, astrologjia po, besoj je dakord me kete pohim...origjina e diteve te javes eshte qarte pagane, me vone u be krishtere, jo rastesisht kemi B.C( before christ) dhe A.D (anno domini)
kam studiuar astronomi si lende jo si dege.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

o plak nuk e hudh posht historine normal qe kan qen shume astrofizikant te kohes se hershme qe kan ndimuar me ndertimin e ktyre gjerave , por mos fut fen e kam fjalen nuk ka qen feja ajo qe ka aprovu kto gjera por kan qen shkenctaret qe i benin sa do qe jeta atyre
me kupto ku e kam thelbin e kundershtimit ?
Po nuk po fut fene mer, te pakten jo keto fete monoteiste. por origjina e kalendarit eshte pagane.

lexo postimet me lart te miat.

emertimi i diteve te javes ne shqip, fjala bie nuk ka asnje element te krishtere(ne italisht po, sabato, dhe domenica).
te gjithe elementet jane pagane.
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

land te thash me siper sensi i kundershtimit eshte qe kan qen disa njerez te mencur te hershem qe skan pas lidhje me fene fare me kupto por fete per te qen superior ndaj njerzimit prapagandonin sikur kto njeres i sherbejn fese dhe ishte feja qe i kishte shtyre per te nxjerrur frytet e tyre te studimeve dhe vendosjeve te gjerave si kalendari etj etj .

ca tbej se je larg se te te merja te te coja tek bibloteka e oxfordit me libra te lashte dhe te shifje me syt e tuj ket qe po te them un , sepse neper internet apo ku di un shume gjera jan keqinterpretu
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

land te thash me siper sensi i kundershtimit eshte qe kan qen disa njerez te mencur te hershem qe skan pas lidhje me fene fare me kupto por fete per te qen superior ndaj njerzimit prapagandonin sikur kto njeres i sherbejn fese dhe ishte feja qe i kishte shtyre per te nxjerrur frytet e tyre te studimeve dhe vendosjeve te gjerave si kalendari etj etj .

ca tbej se je larg se te te merja te te coja tek bibloteka e oxfordit me libra te lashte dhe te shifje me syt e tuj ket qe po te them un , sepse neper internet apo ku di un shume gjera jan keqinterpretu nga njerez qe rrijn gjith diten me meshiren e gangsterit(zotit) se mos i hudhi ndonje lek nga qelli
Devil, duhet te kuptosh qe ditet e javes korespondojne me perendite pagane( pellasge,etruske, vikinge, romane etj) te cilet ishin gjithashtu trupa qiellore.
disa e modifikuan kte kalendar(italianet psh) duke futur elemente biblike, sabathin ebraik....ne shqiptaret jo, kemi shtunin(dita e shtune) planetin saturn, perendia saturn.

lexo postimet e mia me lart perpara se te kundershtosh.

Ps.islami s'ka lidhje fare njeher, ata kane kalendar tjeter.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

....Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.
Ky eshte nje pohim i gabuar, ne fakt ditet e javes kane qene 9 ne fillim dhe kaluan ne 7...vlen te te kujtoj qe hena(dita e hene) nuk eshte planet por satelit, kurse dielli(qe korespondon e djela) eshte yll.
 

Amantide

Nuvola Balcanica
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13
Pikët
0
Vendndodhja
Milano
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

disa e modifikuan kte kalendar(italianet psh) duke futur elemente biblike, sabathin ebraik.....
E vertete, edhe e Diela: Domenica "giorno del Signore" nga Dominus "Signore" qe do te thote dita e zotit.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,113
Pikët
113
Përgjigje e: E verteta e diteve te javes

E vertete, edhe e Diela: Domenica "giorno del Signore" nga Dominus "Signore" qe do te thote dita e zotit.
Po, shume e sakte...dhe popujt e tjere neolatine(francezet psh) kane dite te krishtera.

Eshte interesante se ne cepat e perandorise ku krishterimi arriti me vonese mbijetuan emrat astrologjike,psh tek popujt saksone nuk hyri ne perdorim as sabato dhe as domenica(emertime kristiane kto)
 
Top