• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Kreatina është shtesë e pazëvendësueshme e ushqimit të atletikëve dhe bodibilderëve, megjithatë njohuritë mbi mekanizmin e veprimit të kreatinës në organizëm janë shumë të pakta.

Kreatina- njëra nga substancat më të njohura për rritjen e masës muskulore. Ajo prodhohet në mëlçi, pankreas dhe veshka. Mirëpo, organizmi ynë prodhon mesatarisht dy gramë në ditë kreatinë, e cila nuk është e mjaftueshme për nevojat e sportistëve, të cilët marrin preparate shtesë të kreatinës me anë të ushqimit.

Nuk preferohet që kreatina të merret më gjatë se tre javë, pasi që organizmi mund ta ndërpresë prodhimin natyral të saj.

Veç kësaj, kreatina shtesë mund të shkaktojë edhe probleme në tretje, për këtë arsye personat të cilët kanë trakt digjestiv të ndjeshëm nuk duhet ta marrin atë. Po ashtu janë vërejtur edhe gulçe të muskujve si pjesë e efekteve anësore të kreatinës.

Është e domosdoshme që kreatina të pihet me lëng të pasur me karbohidrate, sepse sheqernat rritin nivelin e insulinës në organizëm, gjë që ndihmon që muskujt ta absorbojnë më mirë dhe më shpejtë kreatinën.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Te interesuarit mund te gjejne me shume informacione rreth kreatines ne Wikipedia.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

E drejte.

Eshte e demshme te perdoresh Extra power.

Para dhe pas stervitjes une do sugjeroja nje vakt te mire te shendetshem, dhe me vitamina+embelsire pas stervitjes e fruta para saj( Kivi + portokall+banane)

Nej vakt i mire ska nevoje per perdorimin e Cratine Monohydrate Powder.

Nje sportist BB-je arin Max power pas 2 vjetesh, Nese perdor Creatine, nuk te ndihmon ta arrish me pare Max power( nuk e shkurton kohen) thjesht do genjesh veten IoI


P.s Eshte insulina ajo qe duhet te shqetesohemi vertet pas stervitjes. jo fuqia.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Po ashtu janë vërejtur edhe gulçe të muskujve si pjesë e efekteve anësore të kreatinës.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Nje produkt i shendetshem qe rrit sasine e Creatines ne organizem eshte hira( Prodhim bulmeti, del nga kosi kur pritet per tu bere djathe apo gjize)

250 ml ne dite eshte mese e mjaftueshme, per nje sportist BB-je.

P,s Pak e veshtire te gjendet ne supermerkatet e shqiperise por mund ta porositni tek fshataret qe sjellin qumshin ne qytetin tuaj, :D
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Po ashtu janë vërejtur edhe gulçe të muskujve si pjesë e efekteve anësore të kreatinës.

Me duket se kete efekt e shkakton beta-alanine ngaqe disa persona jan alergjik neqoftese nuk gabohem.
nuk gabohesh fare,

Por me teper se alergjik do thosha kete:

ata persona qe kane gjak te trashe,( mbi normalen)gjate stervitjes rritet presioni dhe per arsye mos qarkullimi te rregullt krijojen bllokime qe cojne ne deformim, Creatina mbi normalen eshte derrmuese ne nje muskul te kontraktuar pasi oksigjeni i cliruar con ne tejfryrje dhe si pasoje bllokohet qarkullimi, nje gjak i holle mund ta perballoje kete por per nje person me gjak te trashe do ishte shkaterruese. Madje con deri ne keputje te tendinave per shkak te mosfunksionimit te muskulit normalisht.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

E permenda ate sepse u ka ndodhur disa personave qe i kam njohur ne palester.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ska sgje serioze pasi seshte se keta persona shtojne masen muskulare si nje natyral BB. ata thjesht kane enjtje muskulare dhe 0 force IoI

Po te bejne 3 muaj pushim shkojne ne fis. kthehen po ne pikenisje sic kane qene me pare. edhe mund tia rinisin por pa perdorur pislliqe.

P.s Une kam pare dike qe merrte Kokra X. Bente vec gjoks biceps edhe aneks.Pas 3 muajve rezultati ishte... Gjoksin e kish njesoj me dike qe kish 2 vjet stervitje natyrale. po keshtu edhe bicepsin dhe aneksin.

e imagjinon dot dike me keto masa ne keto 3 muskuj dhe me sup fillestar. kofshet si cingla. dhe parkun per te qare halle. pa folur per qafen qe e kish si steke :p * Deformim total) Por pasi u shkeput disa muaj, dhe kur u kthye ne palester, ishte sikur si kish perdorur asnjehere, i vetmi efekt ishte nje varje e mishit, zbutje* mund ta quash llurbe) Tani qe ben stervitje natyrale mallkon dite e nate qe i perdori ato. vec Kokrave X merrte edhe Creatine Powder. Power lift. dhe L-... ( ska me mire se stervitja natyrale pasi vertet qe eshte shendet)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

shume persona mendojne se po te hash shume veze . pasi kane nje sasi te madhe proteinike dhe rit sasine e prodhimit te kreatines ne organizem, do vene muskuj me hspejt(Mase). Por... Veza permban Albumine. Armiku nr1 i zemres.

(Keshille)Nej BB mund te perdore deri ne 4 veze ne dite . duke eliminuar 2 te verdha, pra 4 te bardha veze +2 te verdha, ky ushqim und te merret vetem ne mengjes dhe jo gjate dites qe organizmi te mund ta perpunoje,
4-te bardha veze+2 te verdha. +2 banane( 250g) +500ml qumesh. +1portokall(ul sasine e alnbumines te perftuar nga vezet)+50g mjalte, te gjitha ne mikser.
do keni nje mengjes super ushques pasi do merrni 80g proteina.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Po ke te drejte por nuk do ta quaja jo natyrale neqoftese do merrje ndonje Protein apo ndonje gje tjeter qe nuk esht aspak i demshem edhe neqoftese ham ushqim pa nderperje edhe ather mund te kemi ndonje efekt anesor dhimbje barku... per mendimin tim jo natyrale do ti quaja ato persona qe marrin steroid dhe qe e marrin veten ne qafe me doren e tyre steroid esht tamam si puna e droges edhe efektet anesore jan shum te renda po ta hapim kte si teme besoj se duhet nja 30 min per ta lexuar te gjithin.
Nese merr proteina eshte tjeter gje. por keto te duhen vetem kur te mungon oreksi,
une personalisht kam 5 vakte ne dite dhe shpesh here i bej edhe 6 .
Ndaj si perdor fare. por nese te mungon oreksi ne farmaci gjendet nje shurup shume efikas, qe con ne hapjen e tij. sme kujtohet emri atm.
Ku shurup eshte si tip mjalti qe te rrit insulinen dhe permban shume vitamina. kryesisht C
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes, pastaj nuk e kam kete problem. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes... pastaj pas drekes nuk e kam problem po pata ndonje gje perball nuk e lej IoI. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh ose shkruaje ketu :)
Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel :D

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel :D

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.
Ok, faleminderit.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Peep


Shurupi per hapje oreksi ne fakt spaska nje emer te percaktuar pasi prodhohet ne farmaci edhe e quajne thjesht Ilac popullor.

Ka permbajtje : ekstrakte shege. Portokalli, molle, Mjalte,+ vitamin C, B1, B2,

E gjen kollaj fare nese je ne TR tek nje nga farmacite diku rrotull farmacise 10. Sdi me ta shpjegu tamam tamam te cila farmaci. por eshte afer kryqezimit.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kryeplaku, nuk jam nga Shqiperia por gjithsesi faleminderit. Sa per te dhenat qe kishe postuar dhe fotografine, ne qofte se je ai ne foto mendoj se duhet te konkurosh ne Mr. Olympia :p
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina është një aminoacid që shpesh sportistët marrin në formë tabletash për të shtuar muskujt e tyre. Gjatë një studimi në Britani, shkencëtarët vendosën për t'u dhënë kreatinë edhe disa pacientëve me probleme në zemër për të parë nëse gjendja e tyre do të përmirësohej më shpejtë.Kreatina gjendet natyrshëm në ushqime, sidomos në mish. Pacientët me probleme kardiake ndonjëherë kanë muskuj të dobët, dhe shkencëtarët menduan se kreatina mund të përmirësojë shëndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u përqëndrua në 80 pacientë të cilët kryhen edhe ushtrime fizike gjatë programit. Pavarësisht nga besimi se kreatina do të ndihmonte shtimin e fuqisë dhe qëndrueshmërisë, mes pjesmarrësve nuk u vu re ndonjë ndryshim i rëndësishëm midis pacientëve të cilët morën kreatinë shtesë me ushtrimet e tyre, dhe atyre që kryen ushtrime fizike pa marrë kreatinë.

Shkencëtarët e shpjegojnë këtë rezultat duke thënë se përfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientët në studim mund të kenë qënë shumë më të madha sesa përfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesë, prandaj edhe ata nuk vunë re ndonjë ndryshim të thellë tek pacientët që iu dha kreatinë shtesë.(voanews.com)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina është një aminoacid që shpesh sportistët marrin në formë tabletash për të shtuar muskujt e tyre. Gjatë një studimi në Britani, shkencëtarët vendosën për t'u dhënë kreatinë edhe disa pacientëve me probleme në zemër për të parë nëse gjendja e tyre do të përmirësohej më shpejtë.Kreatina gjendet natyrshëm në ushqime, sidomos në mish. Pacientët me probleme kardiake ndonjëherë kanë muskuj të dobët, dhe shkencëtarët menduan se kreatina mund të përmirësojë shëndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u përqëndrua në 80 pacientë të cilët kryhen edhe ushtrime fizike gjatë programit. Pavarësisht nga besimi se kreatina do të ndihmonte shtimin e fuqisë dhe qëndrueshmërisë, mes pjesmarrësve nuk u vu re ndonjë ndryshim i rëndësishëm midis pacientëve të cilët morën kreatinë shtesë me ushtrimet e tyre, dhe atyre që kryen ushtrime fizike pa marrë kreatinë.

Shkencëtarët e shpjegojnë këtë rezultat duke thënë se përfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientët në studim mund të kenë qënë shumë më të madha sesa përfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesë, prandaj edhe ata nuk vunë re ndonjë ndryshim të thellë tek pacientët që iu dha kreatinë shtesë.(voanews.com)
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,543
Pikët
48
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina mund te te leje steril, te dobeson zemren, mund te pesosh edhe infrakt nqs nuk e hargjon gjithe ate energji qe te jep ajo menjehere pas pirjes. Ka shume e shume efekte anesore negative..

Nuk do t'i preferoja askujt qe t'a perdorte.

Shkencetarisht keto prodhohen me teper per gjysem invalidet, te cileve mjeku iu shkruan terapi, njelloj sikur barnat, por sot nuk po pyet kush, te gjithe po i perdorin !
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

C'fare flet Gon!, I ke qe shiten ne dyqan te licensuara . Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, thjeshte duhet mos te teprosh dozen qe te sygjerohet. Mos e ngaterron me Steroids.

Ps..Kreatina nuk sherben ne menyre direkte per rritjen e muskujve apo mases, S'ka lidhje direkte.
 
Top