• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
329
Pikët
28
Ateizmi eshte feja me e vjeter dhe me e re..kurse shqiptaret nuk kane mundur te jene ateiste apo te lire por gjithnje kane patur zota ne trajte kafshesh pra pagane apo primate..si simboli i gjarprit hardhuces kucedres por edhe breshkes zotit arabo indjan..packa se ne keto fe te paqarta ka shkendija zotash te vertete.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Ateizmi eshte materializem apo antimaterializem?
Ateizmi e mendon veten si materializem POR nuk eshte i tille.

Ateizmi eshte produkt marksist dhe fillesat e materializmit dialektik e kane origjinen tek Hegeli, nese me kujtohet mire nga Filozofia.

Ai eshte antimaterializem sepse ka lindur ne nje bote qe e njeh ekzistencen e botes se shpirtit.

Materializmi i vertete eshte ai i botes me te larte, asaj fizike ku ekzistenca e shpirtit nuk njihet si e ndare nga trupi.

El
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,175
Pikët
113
Ateizmi e mendon veten si materializem POR nuk eshte i tille.

Ateizmi eshte produkt marksist dhe fillesat e materializmit dialektik e kane origjinen tek Hegeli, nese me kujtohet mire nga Filozofia.

Ai eshte antimaterializem sepse ka lindur ne nje bote qe e njeh ekzistencen e botes se shpirtit.

Materializmi i vertete eshte ai i botes me te larte, asaj fizike ku ekzistenca e shpirtit nuk njihet si e ndare nga trupi.

El
Te kujtohet mire pa diskutim, mori dialektiken nga Hegel dhe materializmin nga Feuerbach.
Me fjale te tjera pastroi idealizmin nga Hegel, mori vetem dialektiken, kurse nga Feuerbach hoqi metafiziken.
Hegel kishte idealizmin dialektik, Feuerbach materializmin metafizik.

Por Hegel nuk ishte ateist, eshte filozofi me i madh gjerman.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Ateizmi i ka fillesat tek materializmi dialektik i cili, pa te drejte, mohoi ekzistencen e Botes se shpirtit. E mira e kesaj filozofie eshte se ajo kundershtoi jo vetem filozofet por edhe fetaret te cilet e perceptonin Zotin si shpirt. Ky eshte gabimi fatal. Vetem nje pjese e entitetit ZOT eshte shpirt dhe ai eshte shpirti i shenjte i cili nuk duhet ngaterruar me cfare do lloj shpirti. Ndryshimi eshte se ai eshte i vetmi shpirt i cili e njeh te miren nga e keqja.

Ateizmi eshte produkt leninisto-stalinist. Mohimi i ekzistences se Zotit, per arsye te mungeses se proves se qenies se tij FIZIKE u be pikesepari duke sulmuar dogmat fetare te cilat nuk ishin gje tjeter vecse opium per popullin.

Revolucioni nuk kerkon njerez te cilet varin shpresen tek Zoti "joekzistues" dhe te cilet luten kur te tjeret i rrahin me kamzhik. Revolucioni kryhet nga jobesimtaret. Ndaj dhe propoganda. Ceshtja qendron ne faktin se KUSH i ngre njerezit ne revolucion. A eshte dikush i cili e ben per te miren e popullit qe derdh gjak apo per te miren e tij private dhe personale.

Si mendon ti rowe?

Eshte mire te jesh nen opium apo te besh nje revolucion ?


El
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,175
Pikët
113
Ateizmi i ka fillesat tek materializmi dialektik i cili, pa te drejte, mohoi ekzistencen e Botes se shpirtit. E mira e kesaj filozofie eshte se ajo kundershtoi jo vetem filozofet por edhe fetaret te cilet e perceptonin Zotin si shpirt. Ky eshte gabimi fatal. Vetem nje pjese e entitetit ZOT eshte shpirt dhe ai eshte shpirti i shenjte i cili nuk duhet ngaterruar me cfare do lloj shpirti. Ndryshimi eshte se ai eshte i vetmi shpirt i cili e njeh te miren nga e keqja.

Ateizmi eshte produkt leninisto-stalinist. Mohimi i ekzistences se Zotit, per arsye te mungeses se proves se qenies se tij FIZIKE u be pikesepari duke sulmuar dogmat fetare te cilat nuk ishin gje tjeter vecse opium per popullin.

Revolucioni nuk kerkon njerez te cilet varin shpresen tek Zoti "joekzistues" dhe te cilet luten kur te tjeret i rrahin me kamzhik. Revolucioni kryhet nga jobesimtaret. Ndaj dhe propoganda. Ceshtja qendron ne faktin se KUSH i ngre njerezit ne revolucion. A eshte dikush i cili e ben per te miren e popullit qe derdh gjak apo per te miren e tij private dhe personale.

Si mendon ti rowe?

Eshte mire te jesh nen opium apo te besh nje revolucion ?


El
Nuk mendoj fare.
Me mire ti evitojme citimet. Shkruaj ca te kesh qef.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,777
Pikët
113
Ateizmi i ka fillesat tek materializmi dialektik i cili, pa te drejte, mohoi ekzistencen e Botes se shpirtit. E mira e kesaj filozofie eshte se ajo kundershtoi jo vetem filozofet por edhe fetaret te cilet e perceptonin Zotin si shpirt. Ky eshte gabimi fatal. Vetem nje pjese e entitetit ZOT eshte shpirt dhe ai eshte shpirti i shenjte i cili nuk duhet ngaterruar me cfare do lloj shpirti. Ndryshimi eshte se ai eshte i vetmi shpirt i cili e njeh te miren nga e keqja.

Ateizmi eshte produkt leninisto-stalinist. Mohimi i ekzistences se Zotit, per arsye te mungeses se proves se qenies se tij FIZIKE u be pikesepari duke sulmuar dogmat fetare te cilat nuk ishin gje tjeter vecse opium per popullin.

Revolucioni nuk kerkon njerez te cilet varin shpresen tek Zoti "joekzistues" dhe te cilet luten kur te tjeret i rrahin me kamzhik. Revolucioni kryhet nga jobesimtaret. Ndaj dhe propoganda. Ceshtja qendron ne faktin se KUSH i ngre njerezit ne revolucion. A eshte dikush i cili e ben per te miren e popullit qe derdh gjak apo per te miren e tij private dhe personale.

Si mendon ti rowe?

Eshte mire te jesh nen opium apo te besh nje revolucion ?


El
Ateizmi nuk eshte produkt leninist, eshte produkt i arsyes, parametri kryesor qe mat kapacitetin mendor dhe fuqine e vullnetit per te jetuar i pavarur. Davinci, Mikel Angxhelo dhe te tjere nese nuk ishin ateit ishin pagan.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Ateizmi nuk eshte produkt leninist, eshte produkt i arsyes, parametri kryesor qe mat kapacitetin mendor dhe fuqine e vullnetit per te jetuar i pavarur. Davinci, Mikel Angxhelo dhe te tjere nese nuk ishin ateit ishin pagan.
Ne jemi te pavarur. Si qenie fizike. Kemi lindur te tille me vullnet te Zotit.

Ceshtja nuk qendron tek pavaresia personale por tek VARESIA e madhe e jona tek bota shpirterore e cila ekziston ne forme trungje pemesh. Pavaresia duhet te ndodhe atje. Dhe ky eshte problemi.

Nuset qe qanin....

El
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,777
Pikët
113
Ne jemi te pavarur. Si qenie fizike. Kemi lindur te tille me vullnet te Zotit.

Ceshtja nuk qendron tek pavaresia personale por tek VARESIA e madhe e jona tek bota shpirterore e cila ekziston ne forme trungje pemesh. Pavaresia duhet te ndodhe atje. Dhe ky eshte problemi.

Nuset qe qanin....

El
Cfar pavaresie kur cdo gje eshte preordained?
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Cfar pavaresie kur cdo gje eshte preordained?
Dy shoqe shkojne ne kinema.

Ne nje moment te caktuar njera thote se personazhi kryesor do te hidhej nga ura. Tjetra thote JO.

Kur personazhi hidhet nga ura, vajza e demoralizuar uleret Joooooo

Tjetra i thote se ajo e kishte pare filmin dhe e dinte perfundimin.

Po keshtu edhe une...thote shoqja e saj, POR nuk do te me kishte shkuar mendja qe imbecili te hidhej nga ura heren e dyte.

El
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,777
Pikët
113
Dy shoqe shkojne ne kinema.

Ne nje moment te caktuar njera thote se personazhi kryesor do te hidhej nga ura. Tjetra thote JO.

Kur personazhi hidhet nga ura, vajza e demoralizuar uleret Joooooo

Tjetra i thote se ajo e kishte pare filmin dhe e dinte perfundimin.

Po keshtu edhe une...thote shoqja e saj, POR nuk do te me kishte shkuar mendja qe imbecili te hidhej nga ura heren e dyte.

El
Paftesia e njeriut per te kontrolluar gjithcka dhe per te ditur gjithcka bashkagjitur deshires per te jetuar perjetrsisht jane kollonat mbi ku u ndertua e gjith dogma e fese.E cila me kalimin e kohes u kthye nenvegel nenshtrimi masiv! Jane tendenca ambicjoze te nje qenjeje pa identitet , pa nje fillim, jeteshkurter i cili gjen mgushellim tek bota e pertejshme, por s'pari duhet te vdesi!

Zoti eshte metafor, eshte shembiull.

Ateizmi nuk eshte per te gjithe. Eshte per nje pakice qe ka fuqine te jetoje me kembe ne toke. Feja eshte e domozdoshme per shumicen qe eshte e komanduar totalisht nga veset dhe instinktet e qenies!

Ateizmi eshte shume me teper se mos besimi ne nje zot! Eshte me se shumti ndarja nga turma dicka shume e veshtire per konformistet!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Paftesia e njeriut per te kontrolluar gjithcka dhe per te ditur gjithcka bashkagjitur deshires per te jetuar perjetrsisht jane kollonat mbi ku u ndertua e gjith dogma e fese.E cila me kalimin e kohes u kthye nenvegel nenshtrimi masiv! Jane tendenca ambicjoze te nje qenjeje pa identitet , pa nje fillim, jeteshkurter i cili gjen mgushellim tek bota e pertejshme, por s'pari duhet te vdesi!

Zoti eshte metafor, eshte shembiull.

Ateizmi nuk eshte per te gjithe. Eshte per nje pakice qe ka fuqine te jetoje me kembe ne toke. Feja eshte e domozdoshme per shumicen qe eshte e komanduar totalisht nga veset dhe instinktet e qenies!

Ateizmi nuk eshte per te gjithe.

Zoti eshte ateist dhe besimtar.

Why the fuck would I care what you think?

I do not need you and you do not need me.

El
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,777
Pikët
113
Ateizmi nuk eshte per te gjithe.

Zoti eshte ateist dhe besimtar.

Why the fuck would I care what you think?

I do not need you and you do not need me.

El
This is why one can never reason with believers! Their judgement collapses because their whole outlook and convictions in life are based on a system of belief!

In other words you take what is told to you at face value without questioning it because it sounds good!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Edhe nje gje tjeter.

Historia u tregua pasi ndodhi.

Ajo nuk ndodhi sepse ashtu u tregua.

Por shumica e njerezve jane imbecile dhe kokegdhe idiote per te mos kuptuar se sa qenie groteske, kriminale dhe perfituese jane kur ata perdorin FJALEN si arme.

Keta njerez jane te peshtire.

Ne qofte se historia eshte ciklike, atehere ajo qe ka ndodhur nje here parandalohet.

Ne Dhjaten e Vjeter eshte Isaia dhe e bija qe vine ne kembe te ZOTIT.

68 eshte numri.

El
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
This is why one can never reason with believers! Their judgement collapses because their whole outlook and convictions in life are based on a system of belief!

In other words you take what is told to you at face value without questioning it because it sounds good!

Shko ushqehu ne tavolinen e zotit tend ku qenit i hidhen therrimet e bukes.

El
 

pablito

plata o plomo
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
664
Pikët
93
Edhe nje gje tjeter.

Historia u tregua pasi ndodhi.

Ajo nuk ndodhi sepse ashtu u tregua.

Por shumica e njerezve jane imbecile dhe kokegdhe idiote per te mos kuptuar se sa qenie groteske, kriminale dhe perfituese jane kur ata perdorin FJALEN si arme.

Keta njerez jane te peshtire.

Ne qofte se historia eshte ciklike, atehere ajo qe ka ndodhur nje here parandalohet.

Ne Dhjaten e Vjeter eshte Isaia dhe e bija qe vine ne kembe te ZOTIT.

68 eshte numri.

El
Shtoi dhe nje numer dhe do perfitosh Kamasutren e Vjeter!!😎
 
Top