• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Eleutheromania - Mind & Soul Freedom. Liria e shpirtit dhe e mendjes.

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,087
Pikët
113
Dmth ti beson vetem ne dhe me syte e tu kshu ? Dhe qysh e arrin k’te nese ke kaq shume komplikime mes ndjenjes/sigurise dhe besimit? Dhe qysh arrin ta ndash realitetin nga enderra ne k’te rast ?

Je goxha e komplikuar me c’fare shkruan dmth ne k’to shembujt qe sjell .
Edrra eshte fantazoj per alen deloni, realiteti neser do shkoj ne pune .

Ps. Ju uroj nje nate te kendshme dhe diskutim te kendshem ne vazhdim . :)
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Po sepse nuk eshte e vertet , fantazmat jane vegime . Nqs nje makin e shoh tek ecen me shpejtsi pran meje , e shoh edhe tek iken me tutje me shpejtsi, po nqs ''shoh'' fantazme per nje sec i bie dicka nuk shkon , pra nuk eshte e vertet.

''Fantazmat'' jane kondradiktor/e vete ne vetvete , prandaj dhe deri diku ven ne dyshim ate qe pane .

Une kete teme keshtu e shoh .
Ja nje shpjegim i rendomte:

Nje makine nxjerr tym - Nje njeri ben nje fart (p*ordhe)

Tymin e ndjen me hunde dhe e sheh me sy - ndersa p*ordhen vetem e ndjen me hunde, po nuk e shikon me sy. Kur largohet makina ti vertete shikon tymin akoma, ndersa eren nuk e ndjen më. Ndersa kur largohet njeriu qe ben pordhe, as pordhen nuk e ndjen me. Pra cfare mungon nga pordha (aka fantazma) eshte vizualiteti.

Qe te dyja jane vizuale, por nen rrezet infra te kuqe. Cfare na mungon neve si njerez me syrin e lire, eshte aftesia qe kane rrezet infra te kuqe. E shikon se sa e thejshte eshte?
Pra qe te dyja egzistojne, por ne forma te ndryshme.

Pra, ja ku eshte ndryshimi - se gazi i makines ka karbon dhe e ben vizuale egzistencen e tij. Ndersa fart i mungon karboni per ta bere vizuale.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,424
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Edrra eshte fantazoj per alen deloni, realiteti neser do shkoj ne pune .

Ps. Ju uroj nje nate te kendshme dhe diskutim te kendshem ne vazhdim . :)
Sic duket shkruan sa per te plotesuar normen.. me k’to qe shkruan .

Ps...Te uroj dite te mbare ne pune.
 

Xhenet

Amoureus ❤️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,145
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Pse beson ne zot , e ka pare ndonjeher, e ke takuar ?

Muhabet bejn se edhe une besoj ne zot jo si dicka fizike po thjesht nje mendim i ngroht qe te ndihmon ne shume raste te gjesh qetsi shpirtrore.

Nje here me ka ndodhur ne gjume u cova gjysem e pergjumur dhe shoh ne kemben e djatht nje gjarper te zi , e tmerruar e terhoqa me force por fal zotit vajza thirri mami qe u zgjova plotsisht .
Si e shpjegon paranormalja kete ?
Mirmengjesi @engel,pyetjes tende do ti bij shkut, edhe pse kam me mija argumente per te debatuar ezistencen e Zotit.
BESOJ NE ZOT,eshte nje ndenje qe nuk shifet por ndjehet dhe une e ndjeje prezencen e Zotit ne cdo qast.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,087
Pikët
113
Ja nje shpjegim i rendomte:

Nje makine nxjerr tym - Nje njeri ben nje fart (p*ordhe)

Tymin e ndjen me hunde dhe e sheh me sy - ndersa p*ordhen vetem e ndjen me hunde, po nuk e shikon me sy. Kur largohet makina ti vertete shikon tymin akoma, ndersa eren nuk e ndjen më. Ndersa kur largohet njeriu qe ben pordhe, as pordhen nuk e ndjen me. Pra cfare mungon nga pordha (aka fantazma) eshte vizualiteti.

Qe te dyja jane vizuale, por nen rrezet infra te kuqe. Cfare na mungon neve si njerez me syrin e lire, eshte aftesia qe kane rrezet infra te kuqe. E shikon se sa e thejshte eshte?
Pra qe te dyja egzistojne, por ne forma te ndryshme.

Pra, ja ku eshte ndryshimi - se gazi i makines ka karbon dhe e ben vizuale egzistencen e tij. Ndersa fart i mungon karboni per ta bere vizuale.
Dmth se fart ndjehet dhe vetem me rreze infra rot shihet. Fantazmat jane sec qe '' shihen ''

Mu kujtua filmi


Ne kete rast asnjeher se kam kuptur , nje demon qe ne shpirt eshte demon dhe sjell vetem hije pse ka frike nga vdekja ?
Jane fantazmat te frikshme apo kemi dhe fantazme jo te frikshme ?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Dmth se fart ndjehet dhe vetem me rreze infra rot shihet. Fantazmat jane sec qe '' shihen ''

Mu kujtua filmi


Ne kete rast asnjeher se kam kuptur , nje demon qe ne shpirt eshte demon dhe sjell vetem hije pse ka frike nga vdekja ?
Jane fantazmat te frikshme apo kemi dhe fantazme jo te frikshme ?
Cfare ndodh ne kete film, eshte EGZAKT cfare ndodh ne kete jete dhe pas vdekjes. I vetmi film qe une e pelqej aq shumeeee per dy arsye:
1- ka pershkruar me detaje dhe me saktesi se si ndodh ky fenomen. Kushdo qe e ka bere kete film, ndoshta e ka realizuar ne experiencen e tije personale. Pra ka ditur cfare ka treguar.
(2- Patrick eshte aktori im me i preferuari.)

Pse demonet kane frike? - E pe dhe vete, se pas vdekjes vijne demonet dhe te rrembejne ne moment dhe do ta cojne ate person te jetoje ne Hell, ku do perjetoje me infinity dhimbje, dhimbje pa mbarim dhimbje dhe tortura....ne INFINIT.

Edhe aty ne Ferr mbizoteron ligji *Peshku i madh ha te voglin* - pra kur vdes nje njeri me shpirt te keq, aty ku shkon nuk "mbizoteron" dot perseri sic ka bere ne jete. Ai aty duhet te zëri rradhen - se ka shpirtra 4000-5000 vjecare qe bejne ligjin. Ketij te fundit i duhet te rifilloje "jeten" nga e para per cdo gje......

Njesoj si hajdutat qe bejne sakrificen dhe ajken e fitimeve ja japin kapos se tyre, po e njejta gje ndodh edhe atje ne ferr. Demonet bejne sakrificen duke vjedhur shpirtrat e te tjereve, vetem e vetem qe kapo i tyre Djalli, t'ua rrembeje "fitimet".

Ke degjuar qe para se te vdesin shume kriminele, pendohen dhe i rikthehen rruges se drejte? Sepse e dine se cfare i pret atje ne ferr. Prandaj.
 
Last edited:

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Sot ishte dita e fundit per shopping 🛍 Cdo dyqan shkon në lockdown.
Të shkosh per të psonisur me vajzen time të madhe eshte me mire t’ja heqesh vetes. Jeez she is making you feel so miserable. Anyway, dola nga dyqani dhe po e prisja në makine. Vura sediljen në butt warmer dhe po degjoja muziken time.

Kur u krhye pas nja 5 oresh (she is crazy - can’t decide on nothing), hajde ta degjoje, se donte të blinte cdo gje, por në fund i kishte lene mbprapsht shumicen. Fol...fol...
Per ta nderprere e pyeta sa leke kishte harxhuar.

Une: - Sa leke harxhove, like $178 and something?

Ajo: - How did you know?!?!?!

Une: - How did I know what?

Ajo: How did you know that I spent exactly $178 plus tax?!

Really, how did I know this exact number?!?!
I don’t really know.

Kjo nuk eshte hera e pare qe me ndodh kjo gje.....Me ndodh shpesh me signs, por me teper me ndodh me numrat. 😇
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Flash News.

Si gjithmone dal perdite ne country rides, qe une i konsideroj per mini vacation.
Dje dola me djalin me makine në nje zone qe eshte shume e pyllezuar. Zona ndodhej ne Mono, Orangeville. (@Performer)

Kalimthi në anen time të shoferit, pashe nje shtepi prej guri dhe dukej qe ishte e vjeter dhe pakëz haunted. Qesha me vete, se desha ta diskualifikoja kete ndjesi. Aq me teper qe në rruge, atje ku kane kutine postare, pashe nje djale mosha 30-35 vjeç. Cdo gje dukej normale.

AMA diçka nuk ishte në rregull...Hije-Drita e asaj atmosfere ishte ngjyre bronxi dhe mjalti e tejdukshme, por shume e zbehte. Sa kalova rrezen e shtepise, rreth 20 metra, kjo ngjyre u kthye në vivid colours. Ngaqe kuptova menjehere ndryshimin e ngjyrave ktheva koken mbrapsht të verifikoja kete ndryshim kaq të mprehte, nga amber, bronze, mjalti colours të zbehta, u kthye në vivid ngjyre sa dola nga rrezja e shtepise.

Ndalova direkt dhe nxjerr koken nga makina dhe “djali” 30-35 vjecar qe ndodhej tek kutia postare ishte akoma aty.....menjehere kuptova qe hyra në zone qe une e njoh mire.

Oh my God, a ghost! - i bërtita djalit tim

Menjehere ktheva makinen mbrapsht të shkoja të “flisja” me ate djalin fermer, por klithmat e djalit tim e prishi ate atmosfere.
Kthej koken perseri dhe fermeri u zhduk në ajer. Edhe vetë ajri aty u kthjellua.

I was so mad at him. E po të klithi djali qe eshte si giant nga frika, kete nuk e besoj dot. Krriç, krriç - filluan të sharat e mia... pffff
Useless kids! 🤬

Anyway, po pershkruaj pak ate djalin (ghost)

Djale i bardhe, i veshur vetëm me pantallona të shkurtra, me kepuce me qafe të gjata, pothuaj deri tek pulpa e kembes, nga larte ishte dac (pa bluze), në koke kishte edhe kapele edhe shami. Ngjyra e lekures ishte sikur ishte pjekur në diell. Ngjyre bronxi në të kuqe. Në duar po mbante nje leter, qe si duket e nxorri nga kutia postare.

8454B1C9-C5D9-4CE4-9A77-C176EBA09DA2.jpeg

Harrova të shtoj, se KOHA në të cilen u ndodha ishte pak a shume 20’ dhe jo me shume se 40’.

Pra diku ndermjet viteve 1920 deri në 1940.
Ndoshta edhe 1950...
 
Last edited:

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
@Pablo, here tjeter do marr ty me vete kur të shkoj ne ndonje haunted place. 🤓
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113

Jane 2 arsye pse po e postoj kete video ketu dhe jo tek tema e vaxx.

1- Atje tek ajo teme u betova, se nuk do postoja më (gjoja une e mbaj fjalen 🤣)
2- Kjo video ka lidhje direkte dhe të dyfishtë bile, qofte me paranormalen, qofte edhe me vaksinën.

Si do thoni juve?

Vijon pak me vone...

Sorry for the suspense! 🧐
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,145
Pikët
113
Pendimi nuk eshte...... justifikim, ne kuptimin me te ngushte.
Ne kuptimin me te GJERE.... fajin e kane ata dhe ATO qe e kane keqkuptuar.

PS...SHTRIGAT NUK mbajne rradhe, sepse perndryshe prishin imazhin e TYRE,apo NUK do ishin te TILLA.
FAZITI = Man kann niemand wecken, der nur vorgibt zu schlafen.

Po vras menjen KUSH e ka thene -mendon-
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Me në fund pata pak kohe, per të shkruajtur ate gje, qe j’u premtova pak dite me pare.

Eshte nje seri eventesh, keshtu qe me ndiqni me vemendje.

Pas 2 ditesh kur pashe kete djalin fermer si ghost, dal perseri me djalin në country ride. (Ja kane hequr patenten se vozit si i cmendur dhe kusuret i heq mamaja)

Anyway, futemi në nje rruge anes lumit dhe plot me pyje. Oh Zot cfare mrekullie! Duke ecur rruges, tek tuk shikonim ndonje njeri qe ecte rruges me qen ose thjesht bente xhiro.

Cdo gje dukej normale....Pashe nje cift pleqsh në fillim. Pak me vone në nje moment tjeter, pashe nje vajze 12-14 vjece me floke te drejta mbi supe, ngjyre kafe dhe veshur me bluze të zeze dhe pantallona të zeza (me fije të shqyera) të shkurtra. Ecte me koken drejt. Ama, dicka ishte jo në rregull. Vajzen e rrethonte nje projector drite mbi koke. Dukej sikur ishte brenda nje bubble me ajer. Dallohej qarte kufiri i ajrit ndermjet flluckes se saj të ajrit dhe ajrit vetë. I parakaloi pleqte dhe... direkt u zhduk. Kthej koken ta shoh? Ajo nuk ishte më.

Harrova qe kisha krriçin me vete dhe bertita perseri: oh my God, a ghost!

Kesaj rradhe nuk arrita të shaja djalin, se filloi vetë ai me sarkazmat e tije, duke u tallur me mua: oh yeah another ghost for you....pfff. Jo vetëm kaq, por ditke ta pershkruash edhe veshjen e saja me kaq imtesi....blah, blah dhe po tallej me mua. 🥵

Ne fakt nuk fola fare....Jo se nuk e bindja dot djalin, por pata dyshimet e mia per këtë phenomena.

Vetem 2 dite nga njera tjetra keto evente dhe si per çudi qe të dyja rastet kishin kufinj tek ajri qe i rrethonte. Vura veten në dyshim per njohurite qe kam.
Zhdukja ndodh zakonisht vertikalisht. Dmth shpupuriset në ajer vertikal. Se aq fuqi ka nje ghost ta rrethoje me ajrin mbrojtës ndaj trysnise se ajrit rrethues. Qe të arrije nje ghost e thjeshte, të mbarti kaq shume energji rrethuese, qe të kaloje nga nje rreth magnetike tek nje rreth tjeter në vazhdimesi, do të thote qe të jete almost e pamundur nga fizika. Të shkeputet horizontalisht i duhet qe ajo fushe të kete rreze shume të madhe. Por ghosts nuk e kane ate fuqi. Vetem bad Spirits kane aq shume fuqi. Praktiksht forca negative eshte me e madhe se ajo positive për të njejten perimeter, falë gravitetit.

Pra, pra, pra nje ghost të eci aq lehte horizontalisht, e ka të veshtire të çaje ajrin.

Mos harroni edhe faktin tjeter. Koha/Plani/Space të cilen ndodhen ata nuk perkon me Kohën/Planin/Space ketu ne Toke. Pra ka nje shkeputje e 2/10 të sekondes (ndoshta) Perderisa syri yne ruan imazhin per 1/10 e sekondes, aty syri do kuptoje shkeputjen e ndodhise se tyre - pra Koha e tyre nuk perkon me Kohën tone. Keshtu qe ato visione do jene me sekuenca të ndryshme.
Ecja e tyre nuk duket e lirshme, duket si ecje Nutcracker. (Historia e Thanasit, menyra se si ecte)

Keshtu, qe kjo vajze të ecte kaq lirshem, dicka tjeter duhet të ishte arsyeja. Aq me shume qe une dallova me sy te lire kufirin e ajrit rrethues të saja me ajrin në ajer.

Per mendimin tim, kjo nuk ishte gje tjeter vecse nje sajese e quajtur HOLOGRAM.

Bile ajri qe e rrethonte ishte në forme konike me majen nga siper. Pra ky hologram po luhej nga siper. Ndoshta ndonje drone po e shfaqte nga siper. Jo ndoshta, por me bindje them se kjo shfaqje qe pashe ishte Holografike.

Edhe nje fakt i pakundershtueshem: Cdo kanadez, cdo kembe robi, cdo makine qe kalon aty e pershendesin. Kur them cdo njeri qe kalon aty, apo cdo kembesor pershendesin njeri tjetrin ketu ne Kanada.
Ajo “vajza” as u pershendet me ciftin dhe nga reagimi i tyre nuk pashe as ata ta pershendesin.

Mua me pershendeten ky çifti.

Pse jo ate vajzen? - Eshte pyetja.

...vazhdon
 
Top