• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Elon Musk paralajmëron teknologjinë që e lidh trurin e njeriut me kompjuterin

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Po ai qe e ka trurin cope-cope si puna ime a do i funksionoje tekno-llogje-ia?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,419
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
No ... e kisha fjalen per shembuj me konkrete, jo te krijuar kshu me illuzione : )
 

Darli

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 22, 2019
Postime
37
Pikët
0
Nese ky sarbrator kompjuterik do fuqizonte trurin njeriu do behej shume me fuqishem...mendoni lol
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,144
Pikët
113
X Æ A-12

•X, the unknown variable
⚔️

•Æ, my elven spelling of Ai (love &/or Artificial intelligence)
•A-12 = precursor to SR-17 (our favorite aircraft). No weapons, no defenses, just speed. Great in battle, but non-violent
?

+
(A=Archangel, my favorite song)
(
⚔️
?
metal rat)

PS....ja ku .PERFUNDON=CMENDURIA, apo kemi dhe ne forum kshu FEMARUCE =PSIKOPATE.

FAZITI....do perpiqem te lej i pasardhes ne do ta emertoj.

Byacha 47.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
hive mind
noun
a notional entity consisting of a large number of people who share their knowledge or opinions with one another, regarded as producing either uncritical conformity or collective intelligence.


(in science fiction) a unified consciousness or intelligence formed by a number of alien individuals, the resulting consciousness typically exerting control over its constituent members.
"there is a Borg Queen who controls the hive mind"
How can controled mind be normal? And no critical thinking?
Make human robots?
I dont think so
( I hope they realize there is danger in this....)

Ne varesi te personit, i cili gjendet ne qender te inter-netit (mungese hapesire dhe kohe), ndryshe nga exter-neti (hapesire dhe kohe), qendron FATI i njerezimit dhe vazhdueshmeria e tij.

Qe nje njeri te jete ne gjendje te transmetoje nje mesazh, i cili mund te kapet nga shume veta, ai duhet te depertoje ne nje NET te rrezikshem.

Problemi nuk eshte NET-i por PERSONI i cili eshte ne qender te tij!

Njeriu eshte robot. Cdo qenie apo paisje e cila ka nevoje te ushqehet me energji eshte nje qenie e varur dhe e komandueshme.

Frigoriferi, soba, lavatricja, televizorI, fshesa me korrent jane te lidhur 24 ore ne dite me energjine elektrike, pa te cilen ato nuk do te funksiononin. Shume pajisje te tjera funksionojne nepermjet nje gjeneratori dhe shume te tjera nepermjet baterive. Nje pjese e madhe funksionojne me bateri vetem per disa ore dhe duhet te vendosen ne podin e tyre te karikimit.

Njeriu fle gjume. Kjo tregon se gjumi nuk eshte gje tjeter vecse nje proces karikimi me energji te nevojshme dhe gjithashtu me "tru".

Si i tille njeriu mund te behet objekt i autokomandes nga "larte" dhe ai mund te vendoset ne qenie robotike luftarake apo defryese. Ai mund te kontrollohet me pult komandimi ashtu si une mund te ndez TV-ne apo makinen jashte shtepise.

Inteligjenca eshte artificiale kur ajo vjen nga jashte teje.

Endrrat nuk jane gje tjeter vecse programe (kompjuterike) qellimi i te cilave eshte te te cojne ne nje harrese te perkohshme te asaj qe ti ishe duke bere ne momentin e "gjumit". Eshte thjeshte nje "distraction".

El
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
147
Pikët
28
Ky Elon Musk ka nje tendenc te keq. Te thuash ne Joe Rogan qe lidhje njerezore-kibernetiket eshte nje shjetesim per njerzimin dhe pastaj te kesh nje kompani vetem per kete?? Vetem te kesh jesh anti-liri dhe anti-human. Nuk do lidhem kur!
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,085
Pikët
113
Elon musk se fundmi po kerkon perjetesine,nje ambicie e lashte e njerezve te fuqishem qe ze fill qe nga faraonet e Egjiptit.Thuhet se ka mbledhur shkencetaret me te mire ne bote we t'i mundesojne kalimin ne nje dimension tjeter, Matrix gate🧐
 
Top