• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Emanuela së shpejti një tjetër fëmijë në strehën tonë të lumtur

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
561
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Gruaja e balerinit shqiptar me famë në Itali, Ilir Shaqirit, në këtë intervistë rrëfen gjëra interesante nga kariera, familja dhe planet për të ardhmen…


Më trego në fillim si jeni njohur me bashkëshortin tuaj?

Unë dhe Iliri jemi takuar në vitin 2000. Që të dy punonim në Milano më saktësisht tek emisioni “La sai l’ultimo”, ai si balerin kurse unë si (valletta)!!!

Keni thënë ju e para “po” apo ai?

Nuk është efektive dashuria në shikim të parë, por është e lindur në fillim një miqësi e bukur. Ne i thamë lamtumirë njëri tjetrit në qershor që të takohen përsëri në Romë në tetor. Dhe ne vetëm kishim filluar të dashurohemi marëzisht…

Përkundër asaj që Iliri është shumë i famshëm në Itali, ju përse nuk keni vendosur të bëni diçka në Shqipëri?

Po ai është shumë i famshëm në Itali. Edhe unë do të doja të punoj për televizionet shqiptare. Mund të kem disa probleme me gjuhën që e kuptojnë mjaft mirë, por vështirë se mund të flas… Atëherë do të jetë një nder për të punuar në Shqipëri .. Unë besoj se jeni një komb me artistë të vërtetë.

Nga sa persona është e përbëre familja juaj?

Ne jemi tre anëtarë të familjes së ngushtë, pastaj kemi prindërit, të mi dhe të Ilirit. Të gjithë janë fantastikë dhe kjo na ndihmon shumë. Pa to, ne nuk mund të punojmë si duhet.

Momentalisht çfarë je duke punuar?

Tash në fakt janë e zënë me një teatër-turne së bashku me një aktor të madh italian, Biagio Izzo. Për dy vite në kompaninë e tij. Kjo shfaqje titullohet “Un tè per tre” dhe ne jemi tashmë duke shfaqur reprizën e 80 me rardhë. Përvojë e bukur, çdo natë je në kontakt të ngushtë me publikun, një mesatare prej 1000 spektatorësh çdo natë.

Në vitin 1996 ke hyrë si finaliste në “Miss Italia” që është zhvilluar në regjionin tënd. Më trego ndonjë eksperiencë të bukur nga ajo kohë?

“Miss Italia 1996” ishte një përvojë e mrekullueshme për mua. Shumë e mundimshme, por kjo ju lë me diçka brenda që ju do të kryeni për jetën. Atmosferë e mrekullueshme, marrëdhëniet me konkurrentet e tjera dhe pavarësisht që shumë vite kanë kaluar, me disa e ndjej akoma afërsinë.

Pastaj, ke realizuar disa projekte tjera në televizion, si thua je e famshme tani?

Kam punuar për një vit e gjysmë në një nga serialet më të shikuara në Itali “Vivere”, në rolin e Angelica Altieri. Bukur! Edhe sot njerëzit me mbajnë mend!

Si është një ditë pune e Emanuelës?

Ditët e mia janë gjithmonë të ndryshme. Kur unë punoj, ritmi është krejtësisht ndryshe. Zgjohem në 11, ha mëngjes, udhëtoj (tani në Napoli, ku unë jam duke punuar) dhe ndjehem sikur kam bërë një orë palestër, drekë ha rreth orës 15:30. Pastaj duke pritur për teatrin të fillojë shfaqjen në 21,15. Dhe në fund cingëron mesnata… Pastaj kthehem në shtëpi. Nëse jam në Romë dhe nuk punoj, atëherë ekskluzivisht kohën i’a kushtoj shtëpisë, respektivisht bashkëshortit dhe Emily.

Po kur je pa obligime, çfarë bën?

Kur nuk punoj i përkushtohem afeksionit tim për të lexuar libra të të gjitha llojeve, dëshiroj edhe të ngjyros, ndërsa pëlqej më shumë të relaksohem.

Të ndihmon bashkëshorti në shtëpi?

Iliri në shtëpi është shumë i mirë. Ai dëshiron të pastrojë teshat me lavatriçe. Por, difekt i tij është se ai ndonjëherë çrregullon gjitha gjërat. Ndonjëherë unë nuk guxoj të hap ormarin e tij.

Pregadit ushqim Iliri?

Ai është kuzhinier i mrekullueshëm. E admiron ushqimin barbecue dhe së bashku shpesh pregadisim ushqim nga specialitetet shqiptare. Vjehra ime më bën gjithmonë byrek, është e jashtëzakonshme.

Ke dëgjuar se ne shqiptarët xhelozojmë shumë. Po Iliri si është në këtë aspekt?

E di që jeni shumë xheloz, edhe Iliri është shumë. Por, ai është gjithashtu shumë inteligjent dhe xhelozia e tij është gjithmonë brenda kufijve të normales… Dhe të jem e sinqertë unë nuk i jap rrugën për dyshim, sepse ai e di vetë se pas 10 vite që jetojmë së bashku, ai është dashuria ime e vetme dhe e dua atë çdo ditë shumë e më shumë.

Çfarë din për Shqipërinë dhe shqiptarët. Sa herë ke qëndruar tek ne? Të pëlqen vendi?

Unë kam qenë shumë herë në Shqipëri. Është vendi i njeriut tim dhe unë nuk mund të mos e dua atë vend. Më pëlqen gatimi, sinqeriteti i njerëzve, e dua qendrën e Tiranës dhe faktin që njerëzit të gëzojnë kur ecin në verë. Unë vetëm ndjej keqardhje se keni probleme me energji elektrike .. Kjo nuk është e drejtë që të gjithë njerëzit duhet të bëjnë këto sakrifica. Dhe unë e admiroj mënyrën dhe vizionin që keni për të bërë art. Shpresoj të kthehem në Tiranë së shpejti.

Si mbaheni gjithmonë top, është e njohur se modelet duhet të kenë linjat e trupit të përsosur?

Unë mendoj se pamja fizike është kryesisht një dhuratë të nënë natyrë. Por, ne mund të japim ndihmë me dietë të shëndetshme dhe disa stërvitje.

Më tregoni një ‘dështim’ në karrierë për të cilën ju jeni zhgënjyer, pasi dihet se jo gjithmonë kemi suksese?

Ka zhgënjime në çdo punë dhe çdo fushë. Është e rëndësishme për të kapërcyer ato dhe për t’u bërë më e fortë.

Do të kishit refuzuar të realizoni foto “nudo”?

Nuk ka foto “nudo”. Unë kurrë nuk kam bërë dhe nuk do të bëj. Mendoj se unë shoh në një bukuri tjetër. Sot janë të prirur më shumë për të treguar trupin, por ne gratë nuk jemi vetëm figura, ne jemi një grup i kombinuar shpesh me ndjeshmëri të zbulimit dhe histori dashurie.

Momenti më i lumtur në jetën tuaj deri më tani?

Momenti më i lumtur ka qenë lindja e vajzës tonë Emily .. Në fakt unë shpresoj që së shpejti kemi për ti dhënë një vëlla ose një motër.

Cilat janë pasionet e Emanuelës? Keni lënë ndonjë vend pa vizituar?

Unë dua të udhëtoj dhe vizitoj shumë vende. Vendi që kemi dashur më shumë është Kenia. Një tokë vërtetë e lënduar në zemër të Afrikës.

Një dobësi dhe një sekret të pamjes tuaj?

Unë nuk e di dobësitë e mia, por do dëshiroja të jem pak më e lartë. Mendoj se sekret tek unë janë sytë dhe këmbët e mia, më mirë do përgjigjej Iliri.

A mund ta konsiderosh veten seksi? Ose ..?

Unë e konsideroj veten seksi? Në disa raste të tjera jo. Por kjo është se si burri im më bën të ndihem sexy ..

Cila është veshja juaj e preferuar për një mbrëmje?

Preferoj më shumë fustane të shkurta, edhe pse jo një palë xhinse të bukura janë gjithmonë të përshtatshme për çdo rast.

Zakonisht çfarë mban në çantë?

Në çantën time nuk mungon asnjëherë një libër dhe celulari.

Një dëshirë qoftë edhe jo reale që dëshironi të realizohet para se të ikin vitet?

Dëshira ime është që të plakem me Ilirin, pasi që jemi një familje e lumtur. Por gjëja që unë lutem çdo ditë është që të afërmit e mi të kenë shëndet.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top