• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Embelsire me dardha franceze

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0


Se pari dua t’ju them nja dy fjale mbi vlerat e dardhes :D ardha ndihmon veshkat te punojne mire.Ndihmon ne derdhjen e gureve dhe reres nga veshkat.Ul tensionin e larte.Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Ndihmon kundra anemise , qeteson nervat.Ndihmon ne çlodhjen e trurit.Ul te vjellat e grave shtatzena.Ndihmon ne rastet reumatizmale. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Mund ta hajne dhe te semuret me diabet.Eshte me e vlefshme nese hahet perpara buke.

Ja dhe receta per kete embelsire.Eshte mjaft e thjeshte!Une kete here e bera me keto dardhat e kuqe fotot e te cilave i pata vene dhe dite me pare ketu.

Per 6 veta:

100 ml uje

6 dardha

100 gr sheqer

pak kanelle

pak karafil

akullore me vanilje

Ne fillim zijeni ujin .Nga ana tjeter pritini dardhat ne mes dhe hiqjani farat dhe pjesen e forte rreth tyre.Me pas vijini nja gjysem ore per tu zier.Me pas hiqini dhe shtoni ne uje sheqerin,kanellen dhe karafilin dhe lerini te zihen pak minuta.Me pas futini dardhat dhe lerini ashtu sa te zbuten ca.Me pas hiqini nga tenxherja dhe vendosini ne pjate.Ne anen tjeter zijeni shurupin dhe per pak minuta sa te trashet mire dhe me pas hidheni siper dardhave.Me pas vini brenda çdo dardhe pak akullore me vanilje.Mund ta zbukuroni me karafilat e zier!Lereni te ftohet pak dhe servireni.Ju befte mire!

 
Top