• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Emigracioni.

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
 

Borix

Seek truth from facts
Anëtar
Sep 2, 2012
Postime
77
Pikët
0
Vendndodhja
Vancouver
Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Vendi yt nuk matet me nje rreze te verdhe, jashte te ciles po dole burgosesh. Burgu i vetvetes eshte mosdija. Ti mund te jetosh ne hene dhe prape te mos e humbasesh ndienjen. Por, problemi eshte nderveprimi me elementet e kultures tende, qe ulet tej mase ne vend tjeter. Meqenese emigracioni ekonomik apo politik eshte dukuri e lashte, e vetmja zgjidhje eshte te mbash qendrim kozmopolit. Njeriu eshte kafshe qe adaptohet...
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Emigracioni.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Teme e bukur Beauté :)
Ma ha mendja qe jemi shume ne forum qe jetojme prej vitesh larg atdheut dhe kjo shprehja jote qe kam cituar eshte mese e vertete.
Personalisht jam integruar goxha ne jeten franceze. Kam miq francez, dal me ta, shkoj per vizita, me vijne gjithashtu.. Por prap e ndjej qe nuk jam nje nga "ata"..Nuk eshte se ma thone apo bejne ndonje gje per te ma vene ne dukje, por keshtu e ndjej une..
Nga ana tjeter, kur kthehem ne shqiperi, nuk arrij dot ti kuptoj njerezit per shume gjera. Natyrisht qe po te rrija me shume do tia arrija po per kohen e pushimeve eshte e pamundur..
Si perfundim, kur mendoj per identitetin tim e kam te veshtire te them se kush jam. Nuk e ndjej me veten as shqipetar, as francez, por thjesht nje bastard te humbur midis dy kulturash te ndryshme..
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,467
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Emigracioni.

Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Shqiptarët duhet të mësojnë të mos i shohin gjërat bardh e zi. Ke shumë shqiptarë që brryla kanë qenë në Shqipëri e ashtu kanë mbetur edhe kur kanë shkuar diku tjetër. Të ikësh nga Shqipëria diku tjetër nuk do të thotë që do të shkosh në parajsë. Çdo vend ka të mirat e të këqijat e tij. Parajsë do të ishte një vend ku bashkohen të gjitha të mirat e të gjitha vendeve. Por kjo është e pamundur pasi edhe "e mira" është shumë subjektive e ndryshon nga personi në person sesi kuptohet.

Unë vetë jetoj 3/4 e vitit në Estoni e 1/4 e vitit në Shqipëri. Nuk e ndjej veten emigrant dhe as të huaj. Thjesht më duket një jetesë sa te njëri sa te tjetri vend.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,910
Pikët
113
Përgjigje e: Emigracioni.

Unë vetë jetoj 3/4 e vitit në Estoni e 1/4 e vitit në Shqipëri. Nuk e ndjej veten emigrant dhe as të huaj. Thjesht më duket një jetesë sa te njëri sa te tjetri vend.
Emigrant je emigrant, mos e genje veten.

Megjithate te jesh emigrant seshte gje e keqe dhe sduhet marre per negative
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Emigracioni.

Sot eshte bere pa kufij bota...fundja, po e morem me rrenje, te gjithe emigrant jemi!
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Emigracioni.

Mesa kam vene re emigrantet e huaj ketu ne perendim, sidomos tre grupet me te medha, italianet, marokenet dhe turqit, vihet re se deri ne pension nuk kthehet thuajse njeri (po te perjashtojme 3-5%) qe kthehen para pensionit per shkaqe te ndryshme. Sapo dalin ne pension rreth 50% +- kthehen ne vendin e tyre te origjines , per shkak te familjes, klimes, çmimeve, shoqerise, etj.
Kriza financiare, mendoj se nuk ka per ti kthyer emigrantet shqiptare ne atdhe per shkak se shqiptari kollandriset dhe me pak. çeshtja e tij jane letrat, dhe kur merr letrat, athere ai sheh opsionin per tu kthyer. Mirpo sapo vjen si vizitor (sepse ka marre letrat) , vjen me qejf dhe iken i zhgenjyer, pikerisht nga burokracite. Rreth 50% e emigranteve qe vijne ne Shqiperi per pushime , nuk bejne pushime sepse ter kohen jua han burokracia shqiptare, qofte dhe per nje çertifikate apo akt lindjeje. Personalisht ndihem me larg se kurre Shqiperise, ideve sociale dhe sistemit politiko-ekonomik. Nuk dua te behem pjese te nepotizmit institucional shqipetar por dua te bej nje jete bazuar ne ate qe kam arritur si njeri. Por, e them me deshperim kete... do doja shume qe gjerat te ishin ndryshe!
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,467
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Emigracioni.

Emigrant je emigrant, mos e genje veten.

Megjithate te jesh emigrant seshte gje e keqe dhe sduhet marre per negative
Nuk kam shkuar në Estoni për të gjetur punë apo jetë më të mirë. Janë thjesht arsye personale. Por dua të di se çfarë do të më quash nëse kaloj 1/2 e kohës në Estoni e 1/2 në Shqipëri? Apo çfarë quhet një biznesmen që regjistrimin e vendbanimin e ka në Shqipëri por pjesën më të madhe të vitit e kalon jashtë në takime biznesni e mbikqyrje të bizneseve të tij?
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Emigracioni.

Edvin83, kufirin e percakton ku i paguan taksat. Biznesmeni i shembullit te marre nuk eshte emigrant, ndonese mund te shpenzoje 365 dite te vitit ne nje vend jashte Shqiperise. Ndersa dikush qe i paguan taksat ne Itali psh, edhe po kaloi 365 dite ne Tirane, quhet emigrant nese nuk ka bere pashaportizim ne Itali.

There, fixed it for ya'. :p
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,467
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Emigracioni.

Edvin83, kufirin e percakton ku i paguan taksat. Biznesmeni i shembullit te marre nuk eshte emigrant, ndonese mund te shpenzoje 365 dite te vitit ne nje vend jashte Shqiperise. Ndersa dikush qe i paguan taksat ne Itali psh, edhe po kaloi 365 dite ne Tirane, quhet emigrant nese nuk ka bere pashaportizim ne Itali.

There, fixed it for ya'. :p
Hmm, por kur i paguan taksat në të dy vendet?
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Emigracioni.

Hmm, por kur i paguan taksat në të dy vendet?
O Edvino, ky rasti jot eshte pak i vecante qe nuk i pergjitheson te gjithe shqipetaret. Per ti rene shkurt, ti asnjehere (nga kjo qe po thua) nuk ke jetuar totalisht ne Estoni dhe te kesh kerkuar te integrohesh aty, ndaj them qe rasti yt nuk na pergjitheson.
Per te gjithe te tjeret qe paguajne taksat jashte vendit, asnjehere nuk mundet te thuash qe te kane pranuar 100% dhe e ndjen veten italian, gjerman, apo ku une cfare...
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,467
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Emigracioni.

O Edvino, ky rasti jot eshte pak i vecante qe nuk i pergjitheson te gjithe shqipetaret. Per ti rene shkurt, ti asnjehere (nga kjo qe po thua) nuk ke jetuar totalisht ne Estoni dhe te kesh kerkuar te integrohesh aty, ndaj them qe rasti yt nuk na pergjitheson.
Per te gjithe te tjeret qe paguajne taksat jashte vendit, asnjehere nuk mundet te thuash qe te kane pranuar 100% dhe e ndjen veten italian, gjerman, apo ku une cfare...
Nuk e kisha fjalën për vete, e as për shqiptarët që i quajnë me përbuzje "emigrantë" e "rrefugjatë" (e kam fjalën për epitetet që vetë shqiptarët i venë shqiptarëve të tjerë). Dhe nuk e kam fjalën as për përkatësine etnike të një personi, që është gjë personale.
Por po thoja që ka persona që kanë punë e biznese në dy vende, e paguajne taksa në dy vende, e po ashtu shpenzojnë kohë në këto dy vende. A mund t'i quash këta persona emigrantë?
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Emigracioni.

Nuk e kisha fjalën për vete, e as për shqiptarët që i quajnë me përbuzje "emigrantë" e "rrefugjatë" (e kam fjalën për epitetet që vetë shqiptarët i venë shqiptarëve të tjerë). Dhe nuk e kam fjalën as për përkatësine etnike të një personi, që është gjë personale.
Por po thoja që ka persona që kanë punë e biznese në dy vende, e paguajne taksa në dy vende, e po ashtu shpenzojnë kohë në këto dy vende. A mund t'i quash këta persona emigrantë?
Per mua jo, po ky eshte vetem mendimi im. Me mondializimin e shoqerise, ky rast eshte mese klasik.
Per tu kthyer tek ajo qe thua per perbuzjen, me vjen keq por nuk jam dakort. Asnje (te pakten me cdi une) nuk me ka thene ne shqiperi "emigrant" apo "refugjat" me perbuzje. E perse do te thuash ti? Sepse po te ndodhte do ti thoja: ti mik apo mikeshe, a po fiton ndonje gje me te madhe ngaqe po rri ne shqiperi?
Mendoj qe Beauté nuk e ka pasur qellimin qe te mbledh pershtypjet e te tjereve per refugjatet por te mbledh pershtypjet e tyre (refugjateve) per perkatesine shoqerore, nacionale, shpirterore, te tyre pas shume vitesh kurbeti.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
51,976
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Emigracioni.

po une qe jetoj ne shqiperi dhe nuk paguaj taksa se skam qejf,si quhem ?
Ne USA do te te quanin mashtonjes dhe "qejfin" do ta masje me aparatin e tensionit.....me vone nje gjobe te vogel (ej se s'bo burri per 1 vic).....perse jo edhe pak sa muaj/vite ndergjegjesim ne shtepine pa qera.
Nashi per ne Shqyperi ty per kete sjellje edhe mund te te vene minister (ta uroj).
 
Top