• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Emri i njeriut, përcaktues i karakterit të tij

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Kevin, Majkëll, Eva, janë vetëm disa emra por që na shërbejnë për t’ju thënë se emrin nuk ka vetëm forma abstrakte.


Sipas shkencës emri që mbajmë është shumë më i rëndësishëm nga sa mund të mendohej. Profesori David Figlio nga Northwestern University në Ilinois ka studiuar rastet e pagëzimit në rreth 3 mijë familje. Sipas tij, pak rëndësi ka cfarë mendojnë njerëzit pasi truri jonë jep dhe merr impulse dhe ndjesi sapo përmendet emri.

Proferosi thekson se jo më kot ekzistojnë libra me emra fëmijësh dhe shumë prindër janë të pavendosur për emrin e fëmijës. Ai shton se t’i vendosësh mashkullit një emër të ngjashëm me atë të femrave, e bën atë më të pasigurt në vetvete. Në vendin e parë të emrave më tërheqës qëndron Isabela, ndërsa emrat tradicionalë gëzojnë më shumë besim dhe respekt./tch/Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

Rock'erka

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 20, 2010
Postime
95
Pikët
0
Vendndodhja
Kosovë/Gjilan
Përgjigje e: Emri i njeriut, përcaktues i karakterit të tij

Hmmmm po menoj qe osht e vertet....
emrii iim m'simbolizoonn muu :p Getoare :D
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Emri i njeriut, përcaktues i karakterit të tij

Ndryshe eshte me emrin qe na vendosin kur lindim dhe ndryshe me emrin e pagezimit.
...ndersa nje emer i ralle ;) me nje kuptim pak mistik..per ata qe e njohin nje gjuhe, po aq te ralle...me te vertete te ben te veçante.:)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Emri i njeriut, përcaktues i karakterit të tij

.....dhe meqense emri eshte percaktues i karakterit, ne keto raste, ky hulumtim perkon me zbulimin e fundit, sipas se cilit Femija formon karakterin qysh ne embrion te tij dhe pastaj nepermjet valeve i percjell deshiren e vet prinderve te tij dhe keta ne menyre te pavetedijshme....:p ( dicka do dale, myte )
boh po flas ne gjume:O

Roxy ;)
 
Top