• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Emrush Miftari

fegi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
362
Pikët
0
EMRUSH MIFTARI (1907-1944)
Veprimtar per mbrojtjen e qeshtjes kombetare popullit shqiptar ne Jugosllavi.
Lindi ne Peje.Kreu Liceun Kombetar (franqeze)ne Korqe dhe shkollen ushtarake mbreterore ne Tirane. Ishte edhe poete.
Ishte ndermjete te rinjeve vullnetar shqiptar qe shkuane ne Spanje per te luftuar ne mbrojtjen e Republikes(shih Vullnetaret Antifashist ne Luften e Spanjes) Gjate viteve te Luftes se Dyte Boterore mbajti qendrime Antifashist dhe ishte per bashkimin e trojeve etnike shqiptare.
Ne funde te Luftes, per shkak te pikepamjeve te tij per zgjidhjen e problemit kombetar te Shqiptarve ne Jugosllavi,qe binin ndeshe me politiken e PKJ,u vu nen mbykqyrjen e OZN-es; u arrestua 1944 dhe pushaktua me akuzen si agjente angleze.
 

fegi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
362
Pikët
0
Përgjigje e: Emrush Miftari

Emrush Miftari poet i panjohur deri me sot,ne driten e dhenave te reja
Dr Shevqet S Canhasi
Njeri nga personalitet demokratik e revolocionar te Rrafshit te Dukagjinit,te cilin e kishte nxirosur qellimisht OZN-a dhe per te cilin nuk guxohej te shkruhej asnje e mire ishte edhe Emrush Miftari.
Disa nga udhehesite si dhe historianet servile,qe u bene temena organeve te pushtetit represiv,asnjeri s guxuan te nxirrnin ne sheshe te verteten,te shkruanin e ta trajtonin objektivisht jeten dhe veprimtarine e ketij trimi shqiptar,me shpres se dote mbulonte pluhuri i harreses,Mirpo populli kurre nuk e harroi kapiten Emrush Miftarin,luftatarin vullnetar te brigadave nderkombetare ne Luften Civile te Spanjes(1936-1939),kunder zogistin e kunderfashistin,qe mori pjes edhe LNQ ne Kosove e Shqiperi, qelluar permese atentates spiune dhe tradhtaret e popullit.
Gjate hetimit shumevjeqar te jetes e te veprimtarise se luftatarve te Spanjes te Asim Vokshit,e te Xhemail Kades e te militatit Ali Kelmendi,eshte shqyrtuar edhe qeshtja e Emrush MYftarite.
Shumica e luftetarveflisnin per veprimtarin e tij politike dhe ushtarake,por disa sosh,sidomos Justina Shkupi .permende Emrushin jo vetume si njeri te gishtit,por edhe te pendes.Ajo dhe nje shok tjeter i tij ishin kembegules ne veprimtarin e tij letrare,gje qe pas nje hulumtimi te durimshem dhe afatgjate,u vertetua dhe ne tani kemi ne dore nje pjes te krijimtarise se tij letrare,vjersha e artikuj te pergatitur per shtyp,vrojtime te tij nga aspekti moral-etik per <<Te mirin e te keqin<<,perbashkimesine e kombit shqiptar dhe te trojeve te tij mbi bazen e gjuhes e te gjakut te perbashket.
Gjate hetimit te ketyre shkrimeve kerkimtare gjen se ka te bej me nje atdhetar te flakete shqiptar,me nje revolucionar te mirfilte,qe gjerat deshiron ti qese ne nje vije te drejte,qe lufton per qlirimin dhe bashkimin e shqiptarve,me nje revolucionar te mirfillte,qe gjerat deshiron t i qese ne nje vije te trojeve te tyre,por qe u del zot e lufton edhe per lirine e popujve,te luftonte rebelionin frankist e per shpetimin e popullit spanjoll nga nje e keqe qe kercenonte mbare njerezimin.
Per krah Asim Vokshit Xhemail Kades e te tjerve ,Emrushi,qe nder oficeret e pare shqiptar,qe mori kete udhe nderi krah per krah njerzve nga te kater anete e botes,pa dallim race a kombi.
Veq shume dokumenteve zyrtare shqiptaree jugosllave mbi fetyren e ti hedhin drite edhe kujtimit e -Justina Shkupit,korrespondeca e pasur e Emrushit ne shqipe,serbokroatisht,turqishte,frengjisht,italish t etj.
perkthimi i tij nga turqishtja e frangjishtja,nje pjes e madhe ete cilave ka humbur bashke me perkthimet nga serbokroatishtja,sajimet e tij letrare artistike dhe krijmtaria poetike.Ne Kujtimet e Justina Shkupit(ne dorshkrime) te nxjera nga inqizimi magnetofonike,te bera nga autori i ketyre rreshtave,del ne pah edhe fakti se Emrushi eshte marre edhe me mbledhjen e folklorit,sidomose te krijimtarise se pasur shpirtrore te Rugoves se Pejes.Ajo permend se Emrushi kishte te gatshme dy permbledhje:<<Kenge popullore te trimerise>> dhe <<Kenge popullore te dashurise>>mbledhur ne Rugove te cilat i kishte thene se pas qlirimit nga nazfashistet do t i botonte si liber me vete. vijon
 
Top