• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Endrra e Dallges se madhe

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Gjithmone e me shume njerezit nga te gjitha anet e globit shikojne te njejten enderr, dallgen gjigande qe vjen nga deti dhe sjell vdekjen e te gjitheve. A eshte vetem nje enderr ? apo nje parashikim?
Ka shume teori ...
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
9,404
Pikët
113
Enderra me dallge edhe shoh, por jo se fundmi.
Kur ke ndonje shqetesim sheh det te trazuar, thone.
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Enderra me dallge edhe shoh, por jo se fundmi.
Kur ke ndonje shqetesim sheh det te trazuar, thone.
Ka lloj lloj interpretimesh, sigurisht kur shikon uje te trazuar dhe te turbullt e thote jo vetem folklori por edhe psikologjia qe ka dicka qe nuk shkon. Meqense, edhe une e shikoj kete enderr me dallgen e gjigande dhe bera nje kerkim ne internet dhe zbulova se kishte shume njerez qe kohet e fundit i ishte intensifikuar kjo enderr...😌
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,373
Pikët
113
Ka lloj lloj interpretimesh, sigurisht kur shikon uje te trazuar dhe te turbullt e thote jo vetem folklori por edhe psikologjia qe ka dicka qe nuk shkon. Meqense, edhe une e shikoj kete enderr me dallgen e gjigande dhe bera nje kerkim ne internet dhe zbulova se kishte shume njerez qe kohet e fundit i ishte intensifikuar kjo enderr...😌
Ua edhe une e shoh shpesh cunamin ne enderr,,,
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
9,404
Pikët
113
kur kam pare njehere ne enderr dallge super super gjigande, te cilave i shpetova dhe u gjenda ne nje ndertese te renuar, dhimbja qe pasoi, ishte shume e rende😟 por kishte te bente me mua jo me boten. Me pare se kisha vrare mendjen per enderrat, por nje shenj besoj qe ishin ato dallge dhe ajo ndertes. 👀
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
7,635
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Endrra me dallge nuk mbaj mend, por endrrat e kane nje kuptim per mendimin tim. Ndonjehere te dalin ashtu siç i shikon me ndryshime te vogla. Psh kur isha e vogel pashe shtepine e gjyshit te babit qe po digjej nje zjarr shume i madh. Pas disa vitesh digjet shtepia e gjyshit nga mami. Kur ma pershkruan mu kujtua endrra qe kisha pare identike pothuajse. Shpetuan per nje fije se ishin ne gjume, naten.
Disa endrra nuk me hiqen nga mendja , kam pare te fluturoj siper pemeve ose fushave me lule, sidomos ajo ngritja nga toka avash avash ne ajer eshte ndjenje e papershkrueshme. Biles ndonjehere dua ta shoh prap ate lloj endrre po snuk. Njehere kam pare ne enderr lope qe shtriheshin pertoke se ishin te vrara apo semura , une qe shkoja ti ngreja e qaja me te madhe se si shpetoja dot, kur zgjohem me ishin fryre syte nga te qarit dhe kisha temperature, po ai gjynah qe kam ndjere per lopet ne enderr me shoqeroi edhe gjate dites.
Kam pare endrra qe vrapoja me vrap se me ndiqnin mirepo vinte nje moment qe edhe pse vrapoja me gjithe shpirte ngecja po aty :ROFLMAO: Ça sikleti!
Tjeter enderr qe mbaj mend po me ndiqte nje kamion dhe une vrapoja rruges makinave , pastaj me shkon mendja dal nga rruga dhe vrapoj nga bari shkurret me idene se nuk do me ndiqte aty por jo kthej koken dhe e kisha mbrapa 🤣 shoh nje mal filloj te ngjitem aty prap duke me ndjekur kamioni, rrezik dhe siper detit te vrapoja do me ndiqte 🤣 pupupu ça çlirimi ka qene kur jam zgjuar.
E kshu, une shoh shume endrra çuditerisht por pjesen me te madhe si mbaj mend.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,052
Pikët
113
Pergjithesisht, nuk e humb kohen e gjumit duke pare endrra. Ndonjehere rralle ndodh qe te shoh endrra (ose me sakte qe t’i kujtoj kur zgjohem). Diku kam lexuar qe njerez qe enderrojne ralle ose nuk mbajne mend endrrat jane pa horizont. Tek ta bej pjese edhe une.
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
kur kam pare njehere ne enderr dallge super super gjigande, te cilave i shpetova dhe u gjenda ne nje ndertese te renuar, dhimbja qe pasoi, ishte shume e rende😟 por kishte te bente me mua jo me boten. Me pare se kisha vrare mendjen per enderrat, por nje shenj besoj qe ishin ato dallge dhe ajo ndertes. 👀
Une kam shume libra ne shpi me interpretime te ndryshme te popujve te ndryshem sigurisht edhe frojdi apo jung. Kur kam lexuar gilgameshin dhe endrrat e Utnapishtum ku thoshte se sekreti i njreriut aty gjendet, qe aty mr jane fiksuar....
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Une e perjetoj njesoj sikur eshte e vertete ndonjehere shpetoj ndonjere dallga me mbulon kuptohet kur me del gjumi jam me aritmi
Kjo lloj dallge nuo krijon dhimbje...edhe neset te mbulon por vetem frike ...keshtu shprehen te anketuarit
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
55,832
Pikët
113
Duhet që Gi të hapi një sondazh me titull "Argëtuese: Kush shikon ëndrra me dallgë"
Unë nuk kam parë për vete ëndrra me dallgë, të mëdha ose të vogla.
 
Last edited:

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Endrra me dallge nuk mbaj mend, por endrrat e kane nje kuptim per mendimin tim. Ndonjehere te dalin ashtu siç i shikon me ndryshime te vogla. Psh kur isha e vogel pashe shtepine e gjyshit te babit qe po digjej nje zjarr shume i madh. Pas disa vitesh digjet shtepia e gjyshit nga mami. Kur ma pershkruan mu kujtua endrra qe kisha pare identike pothuajse. Shpetuan per nje fije se ishin ne gjume, naten.
Disa endrra nuk me hiqen nga mendja , kam pare te fluturoj siper pemeve ose fushave me lule, sidomos ajo ngritja nga toka avash avash ne ajer eshte ndjenje e papershkrueshme. Biles ndonjehere dua ta shoh prap ate lloj endrre po snuk. Njehere kam pare ne enderr lope qe shtriheshin pertoke se ishin te vrara apo semura , une qe shkoja ti ngreja e qaja me te madhe se si shpetoja dot, kur zgjohem me ishin fryre syte nga te qarit dhe kisha temperature, po ai gjynah qe kam ndjere per lopet ne enderr me shoqeroi edhe gjate dites.
Kam pare endrra qe vrapoja me vrap se me ndiqnin mirepo vinte nje moment qe edhe pse vrapoja me gjithe shpirte ngecja po aty :ROFLMAO: Ça sikleti!
Tjeter enderr qe mbaj mend po me ndiqte nje kamion dhe une vrapoja rruges makinave , pastaj me shkon mendja dal nga rruga dhe vrapoj nga bari shkurret me idene se nuk do me ndiqte aty por jo kthej koken dhe e kisha mbrapa 🤣 shoh nje mal filloj te ngjitem aty prap duke me ndjekur kamioni, rrezik dhe siper detit te vrapoja do me ndiqte 🤣 pupupu ça çlirimi ka qene kur jam zgjuar.
E kshu, une shoh shume endrra çuditerisht por pjesen me te madhe si mbaj mend.
Une edhe ti qenkeni fiks une cdo naten shikoj endrra mbaj mend edhe endrrat qe kur isha femije...une jam rrit me endrrat jane pjese e jetes teme...me ndihmojne shume...shpesh here edhe une si tu dua te jem aty lart duke fluturu eshte nje ndjenje e papershkueshme nese ka parajse per mua ajo eshte....por shikoj edhe inkube dhe bahem me fole me veten pse je kaq afer ksaj bote, pse mua ...e kshu ...disa i kam shkruar ..
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Pergjithesisht, nuk e humb kohen e gjumit duke pare endrra. Ndonjehere rralle ndodh qe te shoh endrra (ose me sakte qe t’i kujtoj kur zgjohem). Diku kam lexuar qe njerez qe enderrojne ralle ose nuk mbajne mend endrrat jane pa horizont. Tek ta bej pjese edhe une.
Me mire je ...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,658
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Kur njerezit kane dallge, kjo rreflektohet edhe ne te shkreten kaplloqe......aka kunguDhi.
shkon tallaz talllaz dhe me ne fund e zbraz, shum here te turbullt por perhere me gaz.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
9,404
Pikët
113
Une edhe ti qenkeni fiks une cdo naten shikoj endrra mbaj mend edhe endrrat qe kur isha femije...une jam rrit me endrrat jane pjese e jetes teme...me ndihmojne shume...shpesh here edhe une si tu dua te jem aty lart duke fluturu eshte nje ndjenje e papershkueshme nese ka parajse per mua ajo eshte....por shikoj edhe inkube dhe bahem me fole me veten pse je kaq afer ksaj bote, pse mua ...e kshu ...disa i kam shkruar ..
ça Arieli thua, ti qenke si une. 😁
 
Top