• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Enver Hoxha, jeta e errët e rinisë mes femrave dhe dëshirës për famë...

Status
Temë e mbyllur.

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Shiko mbaj gojen kur me drejtohesh mua! Se nuk te kam borxh asnje gje. Mos I jep lart e poshte!

Ti nuk je ai qe pretendon te jesh ketu. Kete e kam marr vesh vone! Keto qe them une jane njohuri baze per njerezit me te cilet une jam rritur ne berthamen e persekutimit. Ti je jshte saj e nuk mund te dish gjerat qe di une!

Si mund te vertetoj une ty sherbimet sekrete te shteteve? A je ne vete ti Apo? Cfar jane keto pyetje qe ben? A e kupton sa naive trehohesh?
Domethënë ti Mano di ca gjëra se ashtu janë ca muhabete. Kaq di të thuash ti. Nuk është hera e parë që dikush fshihet mbas gishtit në këtë mënyrë. Si thotë ai tipi, e di unë se kam dëgjuar një muhabet në shkollë, apo kam pasur njërin në klasë, etj....
Dëgjo o Mano. Një nacionalist Shqiptar është antikomunist, kjo është e padiskutueshme. Një antikomunist në Shqipëri nuk është e thënë të jetë nacionalist Shqiptar sepse mund të jetë bie fjala ndonjë minoritar grek dhe është nacionalist grek. Po antikomunist është ai. Unë nuk po them se ti je minoritar grek që të kuptohemi sepse gati jeni që të ngrini një stuhi në gotë me ujë, ishte thjesht për të shpjeguar idenë. Por siç tha edhe Hallë Esmaja, ndodhin gjërat, ndodhin.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,764
Pikët
113
Ishte per t’i qartesu samiut si funksiononte enverizmi. Por ne respekt te vuajtjeve te tua nuk po e permend me. :)
Hiq mos ke dert se i di Samiu goxha ,ire edhe ato pune, por kam qejf ta ndegjoj edhe palen tjeter...
Aaaa jo. Monstra quhej udheheqes i partis edhe i popllit. Nuk e qute veten monster.

Vdekje rrugve ka pas. Mo mir pushkatime. Me firm e vul gjykate. Ka pas edhe terheqje kufomash zvarre pas makine te dy t’rinjve qy ishin perpjek me u arratis e i kishin vra n’kufi. Kto ishin armiqt e popullit. Se donin me ik n’jugosllavi. Anej nga ju dmth.

Po ka pas perdhunime neper punera nga njerez me pushtet, po ka pas vjedhje e mashtrime po nga kto tipa. Po ka pas ngacmime seksuale nga shefa dege. Po ka pas shum gjona monstruoze qy sot denohen me burg ne vendet me gjykate te pavarur.

Fmijen edhe ne ferr me e lan msohet e lun me djallin. Me pas e nji dy shok tjer o bota fare. Keshtu i dashur sami, nese do niseshim per me te miren enveri ka bo shum keq.

Sulltanin e dim, o sulltan e at menje ka. Por Enveri shante sulltan e mbret e dreq me brire e faktikisht qeveriste me keq se ata. Edhe guxo e fol, se perfunojshe ke mano. :)
Kur vdiq ky "monstra" dhe qante pothuajse i gjithe populli, madje edhe me lot e ze ne shume raste, une kujtoja se po merzitet nga dashnia per kete monstren qe shkonte, ...madje ishte edhe i hijshem monstra.:D Por tani nga ti po e marr vesh, apo me le te kuptoj nga ato qe ke thene, se paska qajt (populli de...) nga dashnia per gjithe ato sene qe gjithe jetes ia paska dhene e tani po i lente duarthate...
E ty une, e dashura @uj me gaz , te qofsha fal qe me sqarove...;)
 
Last edited:

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,764
Pikët
113
Harrojne keta qe shqiparet komunist te Kosoves bashkpunuan me serbet per te vrare ata shqiptare jo komuniste te cilet luftonin me mish e shpirt per bashkimin e trojeve etnike. Harruan keta qe Titoja, kroat, trajtoje e kujdes me mire per Shqiptaret e Kosoves se enveri qe ne fakt ndihmonte UDB-ne me ane te Sigurimit, sidomos mbas viti 81, te shtypte celulat nacionaliste ne Kosove te cilat perpiqeshin per te siguruar me shume te drejta per shqiptaret.

....
Je ti tamon nga truni, mer aman....e ke iden, pash besen, se cfare flet, apo jo?..nejse...
Sic paska kerku apo t`paska pyet edhe @King Bardhyl, do na i sjellesh ti ato fakte per nje akuze te tille? ....vetem mos me thuaj se i ke "nga njerzit e tu", t`lutem...
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,937
Pikët
113
O Maqo keta te familjes tuaj krejt te ndjekur, a ka pas ndonje qe ka bere jet te rehatshme :D
O Lumi smund ta kuptosh o vlla po ta zinte njerin halli e hiqte gjithe fisi I vihej njolle ne biografi , me te afertit burgoseshin dhe internoheshin te tjeret mbeteshin me damke dhe menjanoheshin nga shoqeria e kuptoj eshte e paimagjinueshme per ke nuk e ka jetuar ate kohe gazepi.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,937
Pikët
113
Do ishte mire ti kendonit Titos ju kosovaret qe ju mundesoj Baballarve tuaj te punonin ne perendim kur ne nuk kishim buke te hanim
jo vetem aq socializmi I Titos nuk I grabiti pronen private askujt as shqiptareve, ndersa socializmi gazepit I ktheu shqiptaret ne skllever qe punonin vetem per buken e gojes dhe ate nuk e realizonin dot .
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Nga njerez qe e kane njohur nga afer. Zogu e dergoi ne France, por ai nuk shkoi fare ne shkolle. Aty bridhte pas burrave. E la shkollen fare dhe per disa kohe e vune te punonte ne ambasade. Aty ai vodhi floririn e ambasades dhe e perjashtuan nga puna. Kur u kthye ne Shqiperi shkoi ne Korce dhe filloi pune aty, se i jati nuk e qasi fare ne shtepi. Prandaj ai nuk e permend te jatin asgjekundi.
po çfare be, une e kam lexuar qe Çerçizi i Topudhit vinte nga rrapi i tundte dybekun te jemes se tij. Dhe hajt, hajt si per shaka dhe u be revolucjonari...pdhus e jema e tij ikte edhe ke Bimbashi, pastaj doli Çerçizi e vrau Bimbashin edhe i tha ti don‘t touche more my dashnorja 😂 is not a joke, do shikoj edhe burimin e shkrimit te sjelle ketu.

 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Je ti tamon nga truni, mer aman....e ke iden, pash besen, se cfare flet, apo jo?..nejse...
Sic paska kerku apo t`paska pyet edhe @King Bardhyl, do na i sjellesh ti ato fakte per nje akuze te tille? ....vetem mos me thuaj se i ke "nga njerzit e tu", t`lutem...
A i pe ato dy minutat të filmi që postova?
Unë kam ça tregoj nga njerëzit e mi. Përveç të tjerash, nga një fshat me nam ballistësh(i njeh gjithë Vlora) dhe me gjysh të shpallur kulak, kam pasur rastin të jem i ulur në tavolinë, në një drekë familjare në shtëpinë time me një nacionalist dhe antikomunist të vërtetë që u largua nga Shqipëria dhe shkoi më vonë në Amerikë me ata të fundit fare që ikën nga Liqeni i Shkodrës dhe që gjatë luftës e kishte kapur rob Mehmet Shehun dhe i kishte falur jetën për hir të krushqive dhe si ishin ato muhabete. Dhe ai nga inati i nxiu jetën pjesës së familjes që mbeti në Shqipëri, deri në 90-ën në internim kanë jetuar duke pasur vilën në mes të Vlorës. Se i lanë familjet këtej me mendimin që do ktheheshin. Po ai ishte bej nga ata të vërtetët jo gogla.
Mano të shikojë videon më poshtë dhe të vazhdojë të merret me histori me UDB:
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,764
Pikët
113
A i pe ato dy minutat të filmi që postova?
Unë kam ça tregoj nga njerëzit e mi. Përveç të tjerash, nga një fshat me nam ballistësh(i njeh gjithë Vlora) dhe me gjysh të shpallur kulak, kam pasur rastin të jem i ulur në tavolinë, në një drekë familjare në shtëpinë time me një nacionalist dhe antikomunist të vërtetë që u largua nga Shqipëria dhe shkoi më vonë në Amerikë me ata të fundit fare që ikën nga Liqeni i Shkodrës dhe që gjatë luftës e kishte kapur rob Mehmet Shehun dhe i kishte falur jetën për hir të krushqive dhe si ishin ato muhabete. Dhe ai nga inati i nxiu jetën pjesës së familjes që mbeti në Shqipëri, deri në 90-ën në internim kanë jetuar duke pasur vilën në mes të Vlorës. Se i lanë familjet këtej me mendimin që do ktheheshin. Po ai ishte bej nga ata të vërtetët jo gogla.
Mano të shikojë videon më poshtë dhe të vazhdojë të merret me histori me UDB:
Po po, i pash edhe ata dy minuta, bardhyl...por m`eshte ngrit gjaku qe kur lexova ate postimin e ktij Mano me lart per ndihmen qe i ka dhon shteti shqipatr UDB-se per "shkatrrimin e celulave nacionaliste te shqiptarve te Kosoves..." Jo se fyhet noj enver e lahper a noj parti e sahi, fundi fundit, por sepse, eshte nje intrige idote, shpifje e paskrupullt, genjeshter e paturpshme, mashtirm jonjerzor, propagande shume rrezikshme qe nxit e ngrit gjakrat deri n`at mase sa qe per nje moment mund te kercas dhe vllavrasja...
E kam ndegju nje fjale nga pleqt` kur thoni, se; "...miziviri eshte me i zi se katili..."
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,764
Pikët
113
A i pe ato dy minutat të filmi që postova?
Unë kam ça tregoj nga njerëzit e mi. Përveç të tjerash, nga një fshat me nam ballistësh(i njeh gjithë Vlora) dhe me gjysh të shpallur kulak, kam pasur rastin të jem i ulur në tavolinë, në një drekë familjare në shtëpinë time me një nacionalist dhe antikomunist të vërtetë që u largua nga Shqipëria dhe shkoi më vonë në Amerikë me ata të fundit fare që ikën nga Liqeni i Shkodrës dhe që gjatë luftës e kishte kapur rob Mehmet Shehun dhe i kishte falur jetën për hir të krushqive dhe si ishin ato muhabete. Dhe ai nga inati i nxiu jetën pjesës së familjes që mbeti në Shqipëri, deri në 90-ën në internim kanë jetuar duke pasur vilën në mes të Vlorës. Se i lanë familjet këtej me mendimin që do ktheheshin. Po ai ishte bej nga ata të vërtetët jo gogla.
Mano të shikojë videon më poshtë dhe të vazhdojë të merret me histori me UDB:

Kjo video qe ke sjell, per shumekend eshte absolut e paperceptueshme, e pakapshme nga truri e llogjika e tyre...thjeshte eshte nje scienceficktion film ...per fat te keq....
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
432
Pikët
28
enveri e kishte te vogel!
te gjithe te medhenjte qe nga ushtaraket e larte deri te perandoret e kane patur k..in e madh!
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,348
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Shiko mbaj gojen kur me drejtohesh mua! Se nuk te kam borxh asnje gje. Mos I jep lart e poshte!

Ti nuk je ai qe pretendon te jesh ketu. Kete e kam marr vesh vone! Keto qe them une jane njohuri baze per njerezit me te cilet une jam rritur ne berthamen e persekutimit. Ti je jshte saj e nuk mund te dish gjerat qe di une!

Si mund te vertetoj une ty sherbimet sekrete te shteteve? A je ne vete ti Apo? Cfar jane keto pyetje qe ben? A e kupton sa naive trehohesh?

Nje nga njollat me te medhaja qe iu shtuan atyre te lena per gati 1000 vite, kete rradhe nga vete sistemi me orider dhe i ndyre qe ka perjetuar ndonjehere nje pjese e kombit, eshte LIGESIA.....

kete cipe te ndyre e ve re ne shum pseudo specie qe rreken e percapen me cdo menyre per te treguar anen gjinkallore te formes se tyre kameleoneske anti vlere dhe me doza te larta kompleksiteti....

nuk mund ti mbushesh mendjen nje ose me shume individeve, qe per shum arsye bejne sikur se kuptojne dhe bile arrijne deri aty sa bejne medemek ironi me sakrazimet e tyre delidebilore dhe impresionimet e castit, kur i japin cipes se tyre prej manipulatori, shperthimin e duhur gazmor dhe tregojne fytyren dhe karakterin e vertete gati origjinal.

Un cuditem se si nuk u kerkua qe ti dokumentoje me firm e vule se sa here ne dite bente gazera xhaxhigojsheqeri, ne c'verre te rripit e vendoste thepn e tokzes ose ose tu japesh ndonje trakt te Wikipedhias ku te jete folur pikerisht per ty se si ke qene me edukaten shtepiake ne fillore dhe nese ke mbajtur shall pioneri apo jo.......perndryshe nuku qasesh per tu besuar nga figura.

keta kerkimtare gati sa nuk i fryhet fshikza e kaplloqes kur ti shpreh dhe shpjegon pervojen tende personale qe per ata eshte utopi sepse me sa duket kane jetuar midis 3 mireve dhe nje sipervaqeje me shkemb duke mos pasur asnje pervoje dhe asnje grime elsperience.....dro edhe nuk i besojne asaj qe kane kaluar dhe me mire u vjen tjua sjellesh me firme dhe vule cdo gje qe thua pasi per ta vlere kane te tjeret e jo ti.

mbushja mendjen ketyre celulave te fjetura shurrane qe tani na dilkan edhe me njolle ne biografi e qe rrine tavolinave me "x" persona dhe na u damkoskan si nacionalizte por qe shkruajne mendime komunaristesh te thekur....bile mendoj qe ka te gjoks edhe ndonje medalje si ish i persekutuar dhe luftetar i te drejtave te njirit.

1000 here me shum respektoj Peshkun sepse ka 10 vite qe eshte konstant ne ato qe thote packa se nuk biem kurre dakort por keta skilet jane me te rrezikshem.....gjarper qe tani i ra kembores.

Eshte fatkeqsi kjo qe ndodh por eshte edhenje fare mesimi qe na tregon se ligesia pecohet lehte dhe mbizoteron si motor krijues i metaiteteve bloze ketu midis nesh dhe kur keto mentalitet te kthehen e te shprehen me fjalet e tua, pasi vete nuk e kane kapacitetin lnguistik, athere e kupton edhe anen e pasme te karakterit llum qe me ne fund e nxorri rrashten e ndyt......

ka thene nje shkrimtar i vecante.........Durim dhe Shprese.

ty mos ta nijn dhe sa te kesh hard drive ne rregull beji nje save -as dhe coji tek llamarina ekspress-ricikluese.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Nje nga njollat me te medhaja qe iu shqtuan atyre te lena per gati 1000 vite kete rradhe nga vete sistemi me orider dhe i ndyre qe ka perjetuar ndonjehere nje pjese e kombit eshte LIGESIA.....kete cipe te ndyre e ve re ne shum pseudo specie qe rreken e percapen me cdo menyre per te treguar anen gjinkallore te formes se tyre kameleoneske anti vlere dhe me doza te larta kompleksiteti....

nuk mund ti mbushesh mendjen nje ose me shume individeve, qe per shum arsye bejne sikur se kuptojne dhe bile arrijne deri aty sa bejne medemek ironi me sakrazimet e tyre delidebilore dhe impresionimet e castit kur i japin cipes se tyre prej manipulatori shperthimin e duhur gazmor dhe tregojne fytyren dhe karakterin e vertete.

Un cuditem se si nuk u kerkua ti dokumentoje me firm e vule se sa here ne dite bente gazera xhaxhigojsheqeri, ne c'verre te rripit e vendoste thepn e tokzes ose ose tu japesh ndonje trakt te Wikipedhias ku te jete folur pikerisht per ty se si ke qene me edukaten shtepiake ne fillore dhe nese ke mbajtur shall pioneri apo jo.......perndryshe nuku qasesh per tu besuar nga figura.

mbushja mendjen ketyre celulave te fjetura shurrane qe tani na dilkan edhe me njolle ne biografi e qe rrine tavolinave me x persona dhe na u damkoskan si nacionalizte por qe shkruajne mendime komunaristesh te thekur....
1000 here me shum respektoj Peshkun sepse ka 10 vite qe eshte konstant ne ato qe thote packa se nuk biem kurre dakort por keta skilet jane me te rrezikshem.....

Eshte fatkeqsi kjo qe ndodh por eshte edhenje fare mesimi qe na tregon se ligesia pecohet lehte dhe mbizoteron si motor krijues i metaiteteve bloze ketu midis nesh dhe kur keto mentalitet te kthehen e te shprehen me fjalet e tua, pasi vete nuk e kane kapacitetin lnguistik, athere e kupton edhe anen e pasme te karakterit llum qe me ne fund e nxorri rrashten e ndyt......

ka thene nje shkrimtar i vecante.........Durim dhe Shprese.

ty mos ta nijn dhe sa te kesh hard drive ne rregull beji nje save -as dhe coji tek llamarina ekspress-ricikluese.
A ka specie më të pështirë se ti? Shiko si re direkt peshk në rrjetë:
N'Tironttt venalit jabanxhijakas po i thojne Cecen atij fukarait qe ka ardh nga Kuksi.......jo mo te tilla....i ka kultura keto mos u habiturisni.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,237
Pikët
113
Nje nga njollat me te medhaja qe iu shtuan atyre te lena per gati 1000 vite, kete rradhe nga vete sistemi me orider dhe i ndyre qe ka perjetuar ndonjehere nje pjese e kombit, eshte LIGESIA.....

kete cipe te ndyre e ve re ne shum pseudo specie qe rreken e percapen me cdo menyre per te treguar anen gjinkallore te formes se tyre kameleoneske anti vlere dhe me doza te larta kompleksiteti....

nuk mund ti mbushesh mendjen nje ose me shume individeve, qe per shum arsye bejne sikur se kuptojne dhe bile arrijne deri aty sa bejne medemek ironi me sakrazimet e tyre delidebilore dhe impresionimet e castit, kur i japin cipes se tyre prej manipulatori, shperthimin e duhur gazmor dhe tregojne fytyren dhe karakterin e vertete gati origjinal.

Un cuditem se si nuk u kerkua qe ti dokumentoje me firm e vule se sa here ne dite bente gazera xhaxhigojsheqeri, ne c'verre te rripit e vendoste thepn e tokzes ose ose tu japesh ndonje trakt te Wikipedhias ku te jete folur pikerisht per ty se si ke qene me edukaten shtepiake ne fillore dhe nese ke mbajtur shall pioneri apo jo.......perndryshe nuku qasesh per tu besuar nga figura.

keta kerkimtare gati sa nuk i fryhet fshikza e kaplloqes kur ti shpreh dhe shpjegon pervojen tende personale qe per ata eshte utopi sepse me sa duket kane jetuar midis 3 mireve dhe nje sipervaqeje me shkemb duke mos pasur asnje pervoje dhe asnje grime elsperience.....dro edhe nuk i besojne asaj qe kane kaluar dhe me mire u vjen tjua sjellesh me firme dhe vule cdo gje qe thua pasi per ta vlere kane te tjeret e jo ti.

mbushja mendjen ketyre celulave te fjetura shurrane qe tani na dilkan edhe me njolle ne biografi e qe rrine tavolinave me "x" persona dhe na u damkoskan si nacionalizte por qe shkruajne mendime komunaristesh te thekur....bile mendoj qe ka te gjoks edhe ndonje medalje si ish i persekutuar dhe luftetar i te drejtave te njirit.

1000 here me shum respektoj Peshkun sepse ka 10 vite qe eshte konstant ne ato qe thote packa se nuk biem kurre dakort por keta skilet jane me te rrezikshem.....gjarper qe tani i ra kembores.

Eshte fatkeqsi kjo qe ndodh por eshte edhenje fare mesimi qe na tregon se ligesia pecohet lehte dhe mbizoteron si motor krijues i metaiteteve bloze ketu midis nesh dhe kur keto mentalitet te kthehen e te shprehen me fjalet e tua, pasi vete nuk e kane kapacitetin lnguistik, athere e kupton edhe anen e pasme te karakterit llum qe me ne fund e nxorri rrashten e ndyt......

ka thene nje shkrimtar i vecante.........Durim dhe Shprese.

ty mos ta nijn dhe sa te kesh hard drive ne rregull beji nje save -as dhe coji tek llamarina ekspress-ricikluese.
Veprimtaria e 'tyre' eshte shume djallezore miku im. Me kujtojne ato spiunet e asaj kohe te iclet te joshnin e te benin te kuptoje se ata jane ndryshe nga te tjeret dhe pastaj mbasi mbysheshin me informacion nxirnin koken e tyre prej gjarpri!

Kam vene re se me ka akuzuar si genjeshtar dhe mashtrues ne dy postime shume 'delikate' te cilat me sa duket ato dy postime kane bere qe ingranazhet e ndryshkura te riperterihen vetvetiu si nje makineri e programuar te aktivizohet me ane te fjaleve te koduara.

Me akuzon mua se jam mashtrues dhe jam une ai qe po mundohem te hedh balte mbi ceshtjen e te persekutuareve. Gjoja po shkruaj gjera sencansionale per te diskredituar veten me qellim qe te mos besohem me. Shiko cfar loje te ndyre bejne. Jane te njejta qenie si pishtari i demokracise shqiptare qe akuzon PS se jane ata qe kan penguar dhe sabotuar demokratizimin e vendit!

Per ata qe jane kurioz te mesojne sa me shume per ligesine dhe tradhetine qe enverizmi dhe ata qe e ndihmuan dhe e mbajten i ben shqiptareve jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Kosove dhe ne Maqedoni, se ata te Greqise ishin ceshtje e humbur, vazhdoni te lexoni...

Kam lexuar nje liber i shkruajtur nga nje i burgosur politik. Subjekti eshte nje djal i ri nga Kosova i cili eshte i perfshire ne celulat nacionaliste atje dhe mundohej te bente punen e vete. Nje shef i UDB-s mundohet te rekrutoje sigurisht per te sabotuar punene e shokeve, ai nuk pranoi edhe pse u shantazhua dhe u kercenua. Nje dite vendosi te shkoj ne Shqiperi per t'i shpetuar luftes psikollogjike qe po i ushtrohej nga shefi i UDB-es Edhi ne Shqiperi dhe e futen ne burg si agjent i UDB-es. Nje dite ati i behet te ditur se Ministri i Brendshem e kishte kerkuar ne takim. Kur ai shkon ne takim i del shefi i UDB-es ne Tirane!

Miku im kishta degjuar per gjera te tilla nga te afermit e mij por jo kaq shume dhe aq e detajuar si ndodhia ne librin qe lexova. Me tronditi te te them te drejten se as une nuk e dija shkallen e ligesise, te tradhetise dhe te sabotimit qe i eshte bere ne nepermjet enverit!

Per mendimin tim duhet ta lexosh pa tjeter. Nese je i interesuar flasim ne privat!
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,348
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Kur mendon se si e perdhunonin njirin ne ate kohe me vjen te behem bishe e them me mire te mos jetojne keta horra te peshtire dhe te ndyre qe i paskekrkeshim per bela ti kemi te se njejtes kombesi.

Po, jam i interesuar e po pate mundesi te lutem ma jep informacionin.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,237
Pikët
113
O Maqo keta te familjes tuaj krejt te ndjekur, a ka pas ndonje qe ka bere jet te rehatshme :D
Jo vetem familja ime por as fisi i te duja aneve nuk ka ber kurr rehat. Te dy kan qene te perfshire me 'Ceshtjen Shqiptare' e nese ti njeh sado pak cfar ka qene ceshtja shqiptare e cila per fat te keqe eshte aktuale edhe sot, mund te fillosh te kuptosh se cfar peripecishe kan kaluar ata njerez qe u perfshine ne kete ceshtje, duke filluar qe nga koha e Rilindjes dhe e Pavaresise.

Stergjyshi im nga Veriu ka qene nje nga kreret e Dibres qe organizuan kryengritjen kunder Osmaneve ne 1911. Kryengritje qe parapriu levizjen per pavaresi. Nuk shkruhet kjo ne historine e Shqiperise sepse tregon se ata qe u etiketuan si tradhetar gjat komunizmi ne fakt ishin patriot.

Te dy gjysherat e mij kane qene te pefshire me ceshtjen Shqiptare, kan luftuar kunder serbit, grekut, malazezit. Familja e gjyshit nga veriu u mor ne Serbi si rob lufte. Zogu arriti ti shpetoj duke kembyer disa ushtare serbe kapur rob nga ana shqiptare ne nje beteje ku Zogu vet ka qene i pefshire.

Nena e nenes dhe vellai i saj u egzekutuan ne shtepi ne Tirane nga gjermanet naten e 17 Nentorit, diten qe komunistet pretendojne se cliruan Tiranen.

Nuk po flas per 46 vjetet komunizmit, per te keqen me te madhe qe na u be nga vet shqiptaret. Duhet te kuptoni nje here e mire se Ligesia dhe e Mira nuk mund te bashkjetojne ne paqe. Per fat te keq LIgesia fitoi ne 44.

Lumo djali HIstoria jone, e familjes dhe si rrjedhoje e shqiptareve eshte e shkruajtur me gjak. Ka disa gjera me te cilat nuk duhet te qeshet. Cdo gje ka nje kufi!

P.s paskam harruar te perfshi qe Serbet na dogjen shtepine, pastaj e bombardii Italiani e me vone edhe gjermani. Por keto ishin kalimtare. E ndertuam me te forte derisa erdhi enveri dhe mori gjithcka perfundimisht! Me e keqja eshte se nuk i ndodhi vetem familjeve te mia. I ndodhi te gjith atyre qe u perfshine me 'Cshtjen Shqiptare'. Vetem kjo mjafton per te kuptuar sa shume eshte sabotuar e tradhetuan 'ceshtja shqiptare' nga enveri. Disa ketu e paskan te veshtire te pranojne se enveri bashkpunoi me jugosllavet me nje kohe qe kjo eshte e dokumentur!
 
Last edited:
Status
Temë e mbyllur.
Top