• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Era dhe Lisi

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,670
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
http://www.youtube.com/watch?v=fSgw1PVdZI0


Era dhe lisi është një film shqiptar i realizuar nga Kosovafilmi në vitin 1979.

Zhanri: Dramë e pasluftës së Dytë Botërore
Regjia: Besim Sahatçiu
Producent: Kosova Film, Prishtinë, RTV Prishtinë
Skenari: Petrit Imami
Muzika: Rexho Mulliqi
Drejtor i fotografisë: Rudolf Sopi
Drejtor i fotografisë-2 camera unit: Shukri Kaçaniku
Asistent kamere/focus puller: Fadil Bajgora
Asistent kamere: Sahit Kokolli
Skenografia: Shahin Kryeziu.
Vendi i prodhimit:Kosova.
Montazhi: Dime Grbevski
Asistent regjie: Svetislav Maricic, Ahmet Jakupi
Asistent montazhi:Lan Avdiu
Asistent zeri:Bejto Jusufie Isa Loshaj
Kohëzgjatja: 111 minuta
Teknika: Widescreen, kolor
Premiera: 6 korrik 1979.
Aktrojnë: Abdurrahman Shala, Faruk Begolli, Istref Begolli, Qemajl Ajdini, Xhevat Qorraj.
Çmimet Ky film ka fituar çmimet:
"Arena e Artë" për skenar "Pula 1979"
"Arena e Artë" për rolin kresor "Pula 1979"
"Shpërblimi tradicional i kritikëve te filmit" Sarajeve 1979"

filmi asht bo sipas romanit me te njejtin titull , nga Sinan Hasani .
 
Top