• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Eric Clapton

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Eric ClaptonEric Clapton ka lind më 30.03.1945 ne Ripley - Angli , asht nje Blues-Rock gitarist ..
si muzikant kishte interesim qysh ne femiri , karieren e filloi ne vitin 1963 ne grupin Yardbirds, ku dallohet me hitin e madh te asaj kohe For Your Love , me 1965 i bashkangjitet John Mayalls Bluesbreakers , nje vit ma von largohet nga Bluesbreakers edhe e formon trio grupin Cream ku dalohen albumet : Disraeli Gears (1967) dhe Wheels of Fire (1968)ne vitin 1970 e formon nje grup te ri Derek and the Dominos, ku del edhe albumi Layla and Other Assorted Love Songs...

...ne vitin 1971 mer pjes ne kocertin legjendar "Concert for Bangla Desh" edhe pastaj mbyllet ne shtepin e tij , ku dy vitet e ardhshme nuk lajmrohet , thuhet se ne kete koh ka mar droga ...apo
ishte nje imigracion shpyrtrorë lloj meditim ose diqka tjeter...deri sa pas shum perpjekjeve , Pete Townshend gitaristi i grupit The Who e bind te mer pjes me nje koncert me emrin Rainbow Concert ...
me 1974 del me albumin 461 Ocean Boulevard , Cover- Versioni i kanges se Bob Marley-it
" I Shot the Sheriff " behet version me sukses shum te madh... menjehere edhe e vazhdon nje turne shum te suksesme neper Evrope...


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=10qLYy6hiFQ&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=10qLYy6hiFQ&feature=player_embedded

( vazhdon... )
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Eric Clapton

...vitet e 80-a nuk ishin aq te veqanta sa i perket muzikes se Eric Clapton , vlen te permendet se me - - 1988 Clapton shperblehet pek krijimtarin e tij muzikore nga George Harison ( Beatles ) ne Sevoj-Hotel te Londres ku me pas vazhdon me nje turne botrore dhe ne fund para 70,000 fansave e mban nje koncert gratis ne Mozambik te Afrikes
- 1990 shpallet gitaristi ma i mirë ne Botë , po kete vit per Clapton-in bie nje" Shi Grammy " , ai i fiton 8 here Gramy , nder te tjera per Rock kengetari ma i mirë i vitit si edhe per kangen " Tears in Heaven "

" Tears in Heaven " asht kanga te cilen ia ka kushtue djalit te tij qe i ka vdekur , Conner , 4 vjeqar , i cili i bijen nga nje dritare e hapur e apartmentit te tij në New York , i cili ishte ne katin e 53-të .


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=7g2IlaDLVLo&translated=1"]http://www.youtube.com/watch?v=7g2IlaDLVLo&translated=1
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Eric Clapton

mir mrama busavat eric clapton e kam par live asht tej interesant si muzikant dhe kitarist shum i fort dhe me duket asht prej kitaristave me te mir ne bot
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Eric Clapton

mir mrama busavat eric clapton e kam par live asht tej interesant si muzikant dhe kitarist shum i fort dhe me duket asht prej kitaristave me te mir ne bot
per fat te keq , nuk e kam pas rastin ta shoh Live , me siguri se ka qen koncert shum i mirë ..

asht e vertetë Trestenik se edhe asht nje prej gitaristave ma te mirë ne botë
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Eric Clapton

nese ki ndonjeher rast ta shofsh live veq te udhzoj asht teper i mir si muzikant
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Eric Clapton

Po qe jan mbledh nje tuf roketaresh ne kete forum!
Tresenik mos u mer me persona qe jane perjashtuar!
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,488
Pikët
113
Përgjigje e: Eric Clapton

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=RFRpMt9rMu0"]http://www.youtube.com/watch?v=RFRpMt9rMu0
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Eric Clapton

ajde se tani mbase eshte rradha ime meqe ju mbrojta juve
amin thuaj per nje perjashtim haha
Mos te perjashtojn dhe ty moj kallogre!Se na prishe biografin...

Mu, mir bone qe me mbrojte,po Busaven e ke mbrojt kot...Ati mir ja bone qe e perjashtun.Permanent!.
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Eric Clapton

mir dita busavat.e kam ndegjuar ni intervist te riqi sambores, kitaristi i bon jovit dhe tregojke se kush don me dit, qa asht kitarja le ta ndegjon eric clapton,dhe si del melodija prej zemres nepermjet telave te kitares le ta ndegjon eric clapton.
 
Top