• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Kemi lexuar shumë teori të ndryshme mbi etnogjenezën e kombit Shqiptar. Kohët e fundit po lexoj lart e poshtë nëpër forume, biles edhe në këtë forum, disa teori nga disa që i thonë vetes Shqiptarë dhe që pretendojnë se kanë njohuri nga gjenetika në lidhje me këtë çështje. Problemi është se nuk po shprehen shumë qartë dhe gjërat i lënë evazive. Le të shërbejë kjo temë si një mundësi për tu shprehur më qartë në lidhje me këtë çështje.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Sic te thashe edhe ne temen tjeter, une nuk jam gjenetist. Mirepo kur dikush si ti ( qe thu se je fillestar ne lamine e gjenetikes) do te flas me gjenetiste, duhet t’i permbushe disa kushte paraprakisht!Se dyte, ae ke bo ti kete test? Duhesh mu testu njehere vet, tani me ja nise e me i tjerr kto tema. Per ndryshe s’ka kuptim me qu kryt sikur ti qysh e ke qu. Nuk mundesh mi thone babes “hec ktu t’i kallxoj arat ku i ke”

Dhe e treta, Nese nuk don mu testu, t’pakten kallxoje origjinen, prejardhjen, fisin. Qe te klasifikojne perafersisht se cfare je. Se kshtu si je, nuk mund te te ndihmojne gjenetistet. Atyne iu bjen si me folen me nje hajvan Lopë :D
 
Last edited by a moderator:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Sic te thashe edhe ne temen tjeter, une nuk jam gjenetist. Mirepo kur dikush si ti ( qe thu se je fillestar ne lamine e gjenetikes) do te flas me gjenetiste, duhet t’i permbushe disa kushte paraprakisht

Separi, A e ke bo ti kete test? Duhesh mu testu njehere vet, tani me ja nise e me i tjerr kto tema. Per ndryshe s’ka kuptim me qu kryt sikur ti qysh e ke qu. Nuk mundesh mi thone babes “hec ktu t’i kallxoj arat ku i ke”

E dyta, Nese nuk don mu testu, t’pakten kallxoje origjinen, prejardhjen, fisin. Qe te klasifikojne perafersisht se cfare je. Se kshtu si je, nuk mund te te ndihmojme gjenetistet. :D
Permbaju temes.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Sipas gjenetisteve linja “I” eshte linja mashkullore me origjinale evropiane sot per sot qe eshte e vetmja qe gjinded eksluzivisht vetem mes meshkujve evropian. Pamvarsisht degeve dhe nendegve linja “I” eshte nder meshkujt e pare homosapians qe kane hyre no kontinetin evropian para 30 mij vitesh. Ksaj lindje i perkas une dhe do investoj te bej nje testim tjeter shume me te detajuar se shpejti:p por tani per tani jam i kenaqur me ket linje:d
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Sipas gjenetisteve linja “I” eshte linja mashkullore me origjinale evropiane sot per sot qe eshte e vetmja qe gjinded eksluzivisht vetem mes meshkujve evropian. Pamvarsisht degeve dhe nendegve linja “I” eshte nder meshkujt e pare homosapians qe kane hyre no kontinetin evropian para 30 mij vitesh. Ksaj lindje i perkas une dhe do investoj te bej nje testim tjeter shume me te detajuar se shpejti:p por tani per tani jam i kenaqur me ket linje:d
Nese je i tille, i bije qe te jesh pellazg?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Nese je i tille, i bije qe te jesh pellazg?
Nese nuk gaboj kjo linje ka hyre ne evrope mija vite para pelazegeve. Linja “I” perben 20% te meshkujve evropian qe gjinded eksluzivisht vetem mes meshkujve evropian si skandinavi gjermani austri itali dhe bosnje kroaci shiperi maqedoni poloni ukraine. Por ndahet ne dege dhe nendege gjate 30 mij vitesh.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,167
Pikët
113
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Nese nuk gaboj kjo linje ka hyre ne evrope mija vite para pelazegeve. Linja “I” perben 20% te meshkujve evropian qe gjinded eksluzivisht vetem mes meshkujve evropian si skandinavi gjermani austri itali dhe bosnje kroaci shiperi maqedoni poloni ukraine. Por ndahet ne dege dhe nendege gjate 30 mij vitesh.
marshalla mos te marrim msysh-bravo-
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Etnogjeneza e Shqiptarëve sipas gjenetistëve

Nese nuk gaboj kjo linje ka hyre ne evrope mija vite para pelazegeve. Linja “I” perben 20% te meshkujve evropian qe gjinded eksluzivisht vetem mes meshkujve evropian si skandinavi gjermani austri itali dhe bosnje kroaci shiperi maqedoni poloni ukraine. Por ndahet ne dege dhe nendege gjate 30 mij vitesh.
Shpetove per nje qime Kurt, nuk je pellazg. -qesh--qesh--qesh-
 
Top