• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Eureka

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Ur dmth urë , E'Ureka dmth e lidha e kapa e RROKA ose Reka E'rroka / E URë Ka .

Mitra sipas historis osht ni theme qe quhet idhull po nuk ka mundsi t'ket fillu si idhull , sepse URtsia osht e kuptushme , ky simbol osht ni njeri me plis n'kry tu e vra bullin .
https://en.wikipedia.org/wiki/Mithraism#/media/File:Mithra_sacrifiant_le_Taureau-005.JPG

Definicioni i ktij emri osht Mitra qe dmth Mi T'Ra , e piktura tregon qe Ai njeri i ka Ra mi (përmi = sipër) , Mi't'ra viç = i ka ra viqit permi = MitroVica = Mi t'ro vic .
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

https://en.wikipedia.org/wiki/Phrygian_cap#In_the_Roman_world

.....The Phrygian cap reappears in figures related to the first to fourth century religion Mithraism.....Q dmth ilion ose ylli ion (i jonë) , shtrohet pytja 'ku jeni o Ylliri (iliri) yjt e ri'.

ps kujdes se dallimi n'mes yll i ri edhe yll ir osht shum i vogel , e ir dmth iritim (ir i itm).
 
Last edited:

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,760
Pikët
113
Përgjigje e: Eureka

Mi't'ra viç = i ka ra viqit permi = MitroVica = Mi t'ro vic .
Mire qe nuk i ka ra viqit perfundi... kushedi si do te quhej sot =Mi t’ro vica.
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Nuk e di sa e kupTONI , veq Anglisht kerrit CAR i thojn , tash kallxom a e ke kap nejher at ndrrusin e shpejtsive
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,221
Pikët
113
Përgjigje e: Eureka

Nuk e di sa e kupTONI , veq Anglisht kerrit CAR i thojn , tash kallxom a e ke kap nejher at ndrrusin e shpejtsive
mire qe nuk i thone edhe ne shqip qashtu, po vetem hingilizat, se do kish dalur dhafi car-lavazh -qesh- ti besh makines perskaj rruges e te shofin njerezit :D
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Priat a e din qe piratët simolin e 'ni sy' e kan pas , a e din cila kok e ka veq ni sy.
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Mos t'nxitojn njerzit me gabu sepse at'her shtrohet pytja 'cili osht definicioni i Mitra' .
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,221
Pikët
113
Përgjigje e: Eureka

Po, po edhe ai illi jone te reka e euros ne kohen Pydhazgjike te parashekullit te shekullit II te eres parfumit :D ka thene qe me leka benin lavazhin.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,396
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Eureka

Sa me shume lexoj ketu keto "perla" te gjuhes shqipe dhe "mahnitem", aq me shume kuptoj qe i studiuesi i madh i shqipes Eqerem Cabej, paska zier groshe gjithe jeten duke ja fut kot. Gjithmone me ka mahnitur psiqika humane me xhevahiret e rralla qe prodhon :d
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Interesante.... po pse s'i tha e Urosa pra i vura ure... apo ngaterrohej me e Urova...
E bukur kjo , me siguri (si guri) , kur e deSHIFron fjalen Gjuha SHIFet qe vjen nga Guha e kjo vjen nga Ku Ha , pra gjuha osht aty 'ku han ushqim' , ose Guri vjen nga Ku Rri , sepse Shqiptart ion t'njoftun per ndertimet me guri , po per shkak qe mos me kan fjala e njejt , ndryshon K në G.
Edhe kjo 'e Ureka' shum e vertet qe ma preciz kishte me ken 'e Urosa' si psh Muri ose Murosa , Vendos ose Vendosa , po nese hyn ma thell n'fjal del qe fjala Eureka osht E Ur Re Ka , qe dmth 'kUR vjen te nji mundsi e RE at'her ky proces quhet Urë të Re Ka(posedon)' , Urë n'kt rast dmth 'kapercim' , sepse edhe fjala Urrtsi ka 'Urt si' qe dmth 'si Urat' qe dmth 'mundSI kapercimi'.
 
Last edited:

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Sa me shume lexoj ketu keto "perla" te gjuhes shqipe dhe "mahnitem", aq me shume kuptoj qe i studiuesi i madh i shqipes Eqerem Cabej, paska zier groshe gjithe jeten duke ja fut kot. Gjithmone me ka mahnitur psiqika humane me xhevahiret e rralla qe prodhon :d
Keni t'drejt , po po harroni qe Milan Shuflaj u vra e Aristidh Kola (sipas njerzve t'afert t'tij) u helmu , mos harroni qe ka cenzur per Shqipen , mos harroni qe von Hann osht perqesh kur ka fol per Shqiptart , ose Byron osht poshtru kur ka fol mir per Shqiptar etj etj etj , kini t'drejt n'mnyren e mendimit , veq nuk kini kurrfar t'drejte n'sarkazm.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,009
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Re: Përgjigje e: Eureka

mire qe nuk i thone edhe ne shqip qashtu, po vetem hingilizat, se do kish dalur dhafi car-lavazh -qesh- ti besh makines perskaj rruges e te shofin njerezit :D
Në shqip ka marre e namuz, o Pirat. Se kësi farë lavazhesh hinglizqe ka pasur edhe për para, por nga marrja u thoshin "bordello", tash po i thonë shqip "shtëpi publike" d.mth. vendi ku bën lavazhimin e "kerrit" anglez!

se ku i gjen gjihë këto fjalë, more djalë. Ne nga Reka e Keqe nuk dimë kështu. E ju .... jeni të hollë nga mendja. Pak inatçi, po s'ka gajle! Kah ana juve inatçive po u thojshin "hundëtopuz"!!

P.S.Tash ky djali ( hapësi i temës ) kur ta merr e ta analizon gjenezën e fjalës "inatçi"; pale çfarë kuptimi do t'i japë!


Miq e gjitha ishte me humor: Mos ma merrni për ters!

Ju dëshiroj argëtim të këndshëm në këtë temë argëtuese!


Demka,
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,396
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Eureka

Keni t'drejt , po po harroni qe Milan Shuflaj u vra e Aristidh Kola (sipas njerzve t'afert t'tij) u helmu , mos harroni qe ka cenzur per Shqipen , mos harroni qe von Hann osht perqesh kur ka fol per Shqiptart , ose Byron osht poshtru kur ka fol mir per Shqiptar etj etj etj , kini t'drejt n'mnyren e mendimit , veq nuk kini kurrfar t'drejte n'sarkazm.
Te me falesh sepse ndoshta e kam tepruar ca, por natyrisht une nuk bie dakord me asnje postim tendin sepse mendoj qe metodologjia qe ti ndjek eshte e gabuar sipas mendimit tim.
E keqja ime eshte qe nuk jam as i pregatitur ne kete fushe per ti c'montuar tezat dhe teorite e tua, por bindja personale dhe ajo cfar kam lexuar dhe mesuar ne shkolle nuk me korrespondojne . Mgjth, shoh qe ti i ke shume perzemer keto argumente dhe kete fushe prandaj ne pamundesi dhe pa aftesi nga ana ime per ti kundershtuar, me mbetet qe te hesht dhe ta respektoj mendimin tend . ;))``2``
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Përgjigje e: Eureka

Te me falesh sepse ndoshta e kam tepruar ca, por natyrisht une nuk bie dakord me asnje postim tendin sepse mendoj qe metodologjia qe ti ndjek eshte e gabuar sipas mendimit tim.
E keqja ime eshte qe nuk jam as i pregatitur ne kete fushe per ti c'montuar tezat dhe teorite e tua, por bindja personale dhe ajo cfar kam lexuar dhe mesuar ne shkolle nuk me korrespondojne . Mgjth, shoh qe ti i ke shume perzemer keto argumente dhe kete fushe prandaj ne pamundesi dhe pa aftesi nga ana ime per ti kundershtuar, me mbetet qe te hesht dhe ta respektoj mendimin tend . ;))``2``
Konformist :)``16``
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
327
Pikët
0
Përgjigje e: Eureka

Te me falesh sepse ndoshta e kam tepruar ca, por natyrisht une nuk bie dakord me asnje postim tendin sepse mendoj qe metodologjia qe ti ndjek eshte e gabuar sipas mendimit tim.
E keqja ime eshte qe nuk jam as i pregatitur ne kete fushe per ti c'montuar tezat dhe teorite e tua, por bindja personale dhe ajo cfar kam lexuar dhe mesuar ne shkolle nuk me korrespondojne . Mgjth, shoh qe ti i ke shume perzemer keto argumente dhe kete fushe prandaj ne pamundesi dhe pa aftesi nga ana ime per ti kundershtuar, me mbetet qe te hesht dhe ta respektoj mendimin tend . ;))``2``
Shum e kuptueshme , mirpo duhet tja hedhim nji shikim ksaj teme qe krejt bota e ka fol , edhe shumica na kan sulmu edhe tjert kan hesht , me an t'ktyne argumenteve po kuptohet pse ndodh kjo , sepse krejt nderi po i shkon Shqiptarit , e kjo i dhem fort zemer prishurve.
Hajt ti hijm veq pak ksaj teme , psh Gjermant jon shum t'aft n'sferen e gjuhsis , e qysh ka mundsi studiusit Gjerman mos me vrejt kete fjal.
Fjala Gjermane per me fol osht Sprech qe Shqiptohet Shpreh , gjuhes i thojn spräche qe Shqiptohet Shprahe , të flasësh thuhet Sprechen , po mir bre a nuk osht kjo e njejta fjal me Shqip 'ata / ato shprehen' me u shpreh , tash , shancat qe kjo fjal t'jet nga Shqip jon shum t'mdhaja , sepse specia njerzore e ka prejardhjen nga Mesopotamia e jo Gjermania , pra 'a kemi t'drejt sipas jush me deklaru qe kjo fjal eshte Shqip'.

flm

(kur thom 'njerz zemer prishur' e kom fjalen per njerz qe me vetdije tplot rrejn manipulojn fallcifikojn etj , plus i sulmojn njerzit e t'vertetes)
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Përgjigje e: Eureka

Shum e kuptueshme , mirpo duhet tja hedhim nji shikim ksaj teme qe krejt bota e ka fol , edhe shumica na kan sulmu edhe tjert kan hesht , me an t'ktyne argumenteve po kuptohet pse ndodh kjo , sepse krejt nderi po i shkon Shqiptarit , e kjo i dhem fort zemer prishurve.
Hajt ti hijm veq pak ksaj teme , psh Gjermant jon shum t'aft n'sferen e gjuhsis , e qysh ka mundsi studiusit Gjerman mos me vrejt kete fjal.
Fjala Gjermane per me fol osht Sprech qe Shqiptohet Shpreh , gjuhes i thojn spräche qe Shqiptohet Shprahe , të flasësh thuhet Sprechen , po mir bre a nuk osht kjo e njejta fjal me Shqip 'ata / ato shprehen' me u shpreh , tash , shancat qe kjo fjal t'jet nga Shqip jon shum t'mdhaja , sepse specia njerzore e ka prejardhjen nga Mesopotamia e jo Gjermania , pra 'a kemi t'drejt sipas jush me deklaru qe kjo fjal eshte Shqip'.

flm

(kur thom 'njerz zemer prishur' e kom fjalen per njerz qe me vetdije tplot rrejn manipulojn fallcifikojn etj , plus i sulmojn njerzit e t'vertetes)
Foli dhe tha.
U krye.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,221
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Eureka

Në shqip ka marre e namuz, o Pirat. Se kësi farë lavazhesh hinglizqe ka pasur edhe për para, por nga marrja u thoshin "bordello", tash po i thonë shqip "shtëpi publike" d.mth. vendi ku bën lavazhimin e "kerrit" anglez!

se ku i gjen gjihë këto fjalë, more djalë. Ne nga Reka e Keqe nuk dimë kështu. E ju .... jeni të hollë nga mendja. Pak inatçi, po s'ka gajle! Kah ana juve inatçive po u thojshin "hundëtopuz"!!

P.S.Tash ky djali ( hapësi i temës ) kur ta merr e ta analizon gjenezën e fjalës "inatçi"; pale çfarë kuptimi do t'i japë!


Miq e gjitha ishte me humor: Mos ma merrni për ters!

Ju dëshiroj argëtim të këndshëm në këtë temë argëtuese!


Demka,
dil, dil ketu edhe mire bane, se ky barbariani po sjelle dhafa te gdhendur ne gura ne kohen e sigjetes e shtizes edhe ate prej guri, paleolit komplet :D te ja ndreqim temen me llafa te gjuhes shqipe :D

jo be Demke, bordella nuk ka, ai eshte vetem dhaf i huazuar ``fumato`` nuk e kam mberri ate kohe une. Me kallamast kur e lynin ate koloshnikun :D se nuk i sillej rrota kur shkonim per dru ne pydh :D

Inatçi nuk jena, po llafe e muhabet humori edhe qitina barbarianit i kena kallezuar qysh folet pedhazgqe-dardane edhe kur kane gjuajtur me topuz :D ata hingilizat e lavazhes, kane qene hala duke i ferkuar dy gure me drunje qysh kallet zjermi -qesh-
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,009
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Re: Përgjigje e: Eureka

Shum e kuptueshme , mirpo duhet tja hedhim nji shikim ksaj teme qe krejt bota e ka fol , edhe shumica na kan sulmu edhe tjert kan hesht , me an t'ktyne argumenteve po kuptohet pse ndodh kjo , sepse krejt nderi po i shkon Shqiptarit , e kjo i dhem fort zemer prishurve.
Hajt ti hijm veq pak ksaj teme , psh Gjermant jon shum t'aft n'sferen e gjuhsis , e qysh ka mundsi studiusit Gjerman mos me vrejt kete fjal.
Fjala Gjermane per me fol osht Sprech qe Shqiptohet Shpreh , gjuhes i thojn spräche qe Shqiptohet Shprahe , të flasësh thuhet Sprechen , po mir bre a nuk osht kjo e njejta fjal me Shqip 'ata / ato shprehen' me u shpreh , tash , shancat qe kjo fjal t'jet nga Shqip jon shum t'mdhaja , sepse specia njerzore e ka prejardhjen nga Mesopotamia e jo Gjermania , pra 'a kemi t'drejt sipas jush me deklaru qe kjo fjal eshte Shqip'.

flm

(kur thom 'njerz zemer prishur' e kom fjalen per njerz qe me vetdije tplot rrejn manipulojn fallcifikojn etj , plus i sulmojn njerzit e t'vertetes)
Po janë gjuhë indo-evropiane mor burrë, ka shumë fjalë që përgjasojnë me shqipen qoftë në shqiptim qoftë me shkronjat nistore, p.sh.
ne: NATË
Anglisht: ( night)nait, ( po e shkruaj si shqiptohet )
gjermanisht: Nacht
danisht: ( nat) lexohet: net
serbo-kroatisht: ( noć ) noq ( shkronja e parë )
italish: notte etj etj

e tash kush prej kujt e ka marrë,... i thonë mijëvjeçar këtu dhe shiko ti veç në këto vitet e fundit nga 1998 e këtej sa gënjeshtrat i sheh, ani në kohë të sotme kur një fjalë brenda sekondës shpërndahet në gjithë botën, po atëherë që kishte pak njerëz që dinin shkrim - lexim.

Zelli yt po më pëlqen, por ke kapur një sfond që vështirë t'i dalësh mbanë.
 
Top