• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Evolimi i psikikes njerezore.

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,874
Pikët
113
shumica jan femij ... duhet kohe te piqen lol
Mu kujtua kur degjova nje lajm ne TV , nje femije qe perjetoi terrorismin ne Franc , ku u vu gjendje e jashtzakonshme, nje djale i vogel :

Ti mund te me vrasesh por sma merr te drejten e te qenit te Lire !

Femijet brymosen nga Prindrit dhe nga shoqeria qe i rrethon. Prandaj femijet duhet te njohin dy anet e medaljes, cmendurin e nje individi si dhe frymarjen e lire dhe te mirat qe sjell Jeta ne vendet ku ekziston Paqe.

Femijet i bejm te jetoin te Lire , shkoll, pune si dhe te krijojn familje.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Jo femijet nuk bejne jete te lire as ne vendet me demokratike. Femijet detyrohen dhe instruktohen te ndjekin idete e brezit te vjeter sebashku me problemet e tyre sepse brezi i vjeter mendon se ka te drejte te ndikoje dhe te brezi i ri.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Mu kujtua kur degjova nje lajm ne TV , nje femije qe perjetoi terrorismin ne Franc , ku u vu gjendje e jashtzakonshme, nje djale i vogel :

Ti mund te me vrasesh por sma merr te drejten e te qenit te Lire !

Femijet brymosen nga Prindrit dhe nga shoqeria qe i rrethon. Prandaj femijet duhet te njohin dy anet e medaljes, cmendurin e nje individi si dhe frymarjen e lire dhe te mirat qe sjell Jeta ne vendet ku ekziston Paqe.

Femijet i bejm te jetoin te Lire , shkoll, pune si dhe te krijojn familje.
Koha moderne eshte nje nga kohet ku te drejtat e femijve jane me te shtypura se kurre. Femijet sot dhunohen nga brezi i vjeter dhe nga mentaliteti i dhunes se epokes moderne ku pervec dhunes fizike i eshte shtuar ajo seksuale dhe psikologjike.
 

Tiku

PeReMuS...
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,073
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Une dakord jam me evoluimin, apo ai evoluimi nga majmuni ne njeri sikur ma djeg icik qarkun.

Gjate me shume se 5 mije vjeteve histori njeriu fizikisht nuk ka patur ndonje evolucion te madh thjesht pak permirsim estetik. Psiqika ka evoluar por jo me ndonje ndryshim te madh. Mendoj se njeriu eshte pershtatur me kushtet qe jane krijuar nga vete ai . Pra pershtatje JO evoluim.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Une dakord jam me evoluimin, apo ai evoluimi nga majmuni ne njeri sikur ma djeg icik qarkun.

Gjate me shume se 5 mije vjeteve histori njeriu fizikisht nuk ka patur ndonje evolucion te madh thjesht pak permirsim estetik. Psiqika ka evoluar por jo me ndonje ndryshim te madh. Mendoj se njeriu eshte pershtatur me kushtet qe jane krijuar nga vete ai . Pra pershtatje JO evoluim.
Njeriu nuk ka evoluar nga majmuni dhe as nuk eshte krijuar nga Zoti kjo eshte nje histori e gjate te cilen nuk deshiroj ta paraqes ketu. Psikika evolon gradualisht me anen e ndergjegjsimit drejte koshiences se plote. Evolimi vazhdon por ka krijuar nje problem pasi disa njerez nuk evolojne e disa te tjere po, kjo diference vjen si shkak i bllokimeve qe krijon civilizimi njerezor. Civilizimi dhe menyra se si ndikon tek njeriu eshte i demshem per evolimin individual pasi civilizimi preferon evolimin e koshiences te grupit qe ne vetvete eshte nje menyre jo natyrore dhe i perket krijesave primitive sic jane milingonat apo bletet. Civilizimi eshte e kunderta e evolimit psikik individual duke e bllokuar kete evolim.
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
4,876
Pikët
113
Miku im kuptohet gabim evolimi, ne kohen e lashtesise njerzit ishin me te evoluar se sot dhe po flas gjate kohes se sumerve dhe me para tyre, gjate cikleve njerzimi ka humbur shume nga keto veti evolimi. Sot perkundrazi shoqeria njerezore eshte me pak e evoluar e kjo periudhe quhet ulja evolutive njerzore ku shkaktar jane shume faktore si ai fetar ekonomik e ushtarak qe per fat te keq kane ndikuar negativisht. Edhe shkenca ka ndikuar e ndikon negativisht ne evolimin njerezor. Nese mendon se kemi smartphon ne duar e kjo na ben me inteligjent e ke gabim pasi ne ulim aftesine e inteligjenves duke ja deleguar kete funksion smartphonit dhe ne vend qe te mendojme e te arsyetojme ne kerkojme ne google zgjidhje te gatshme. Me pak fjale shkencetaret qe kane krijuar shkencen nuk na japin dot nga evolimi i tyre psikik vetem se na shesin ne paisje teknologjike. Edhe shkolla ka kaluar nga nje arsim evolutiv e filozofik ne nje arsim instruktiv ku mendja e arsyetimi perdoret pak e memoria perdoret shume. Shkollat sot te instruktojne si te kryesh nje veprim por nuk te mesojne se si te mendosh e si te arsyetosh per krijimin e zgjidhjeve te reja perkundrazi zgjidhjet e reja quhen jashte normales dhe nuk tolerohet zhvillimi i metejshem akademik.

Ne tani jemi ne nje periudhe te eret evolutive dhe thjeshte po perpiqemi te evolojme dhe kete duhet ta pranojme qe te na hapet kjo mundesi sepse po te mendojme se jemi te evoluar bllokojme ndryshimin dhe mbetemi ne vend.
Shum e sakte!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
oj te evoluar qe ka be ky Dalipaj se ka bo njeri... 😂 😂 😂 perseprapthi

 

Tiku

PeReMuS...
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,073
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Njeriu nuk ka evoluar nga majmuni dhe as nuk eshte krijuar nga Zoti kjo eshte nje histori e gjate te cilen nuk deshiroj ta paraqes ketu. Psikika evolon gradualisht me anen e ndergjegjsimit drejte koshiences se plote. Evolimi vazhdon por ka krijuar nje problem pasi disa njerez nuk evolojne e disa te tjere po, kjo diference vjen si shkak i bllokimeve qe krijon civilizimi njerezor. Civilizimi dhe menyra se si ndikon tek njeriu eshte i demshem per evolimin individual pasi civilizimi preferon evolimin e koshiences te grupit qe ne vetvete eshte nje menyre jo natyrore dhe i perket krijesave primitive sic jane milingonat apo bletet. Civilizimi eshte e kunderta e evolimit psikik individual duke e bllokuar kete evolim.
Une ate kam thene dr psiko me pak fjale. Por i qendroj mendimit qe ne nuk kemi evoluar thjesht jemi formesuar si rrjedhoje e “civilizimit”.
nqs dalim sadopak jashte ketij civilizimi nuk besoj se do kemi ndryshim me njeri un e para 1000 a me shume vitesh.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,874
Pikët
113
Koha moderne eshte nje nga kohet ku te drejtat e femijve jane me te shtypura se kurre. Femijet sot dhunohen nga brezi i vjeter dhe nga mentaliteti i dhunes se epokes moderne ku pervec dhunes fizike i eshte shtuar ajo seksuale dhe psikologjike.
Perkundrasi koha moderne i cjerr masken brezit te dhunues . Pra nuk jetojm ne grupe sekte .
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Perkundrasi koha moderne i cjerr masken brezit te dhunues . Pra nuk jetojm ne grupe sekte .
Jo jo e ke gabim sot perkundrazi dhuna eshte bere pjese e pandare e jetes se femijve ne lojrat kompjuterike per femije kemi dhune ne muzike, dhune ne konematografi kemi dhune vverbale mardheniet shoqerore, shteti siguron paqen duke ushtruar dhune psikologjike e cdo gje behet me dhune vete ligji eshte nje forme dhune, masmediat reklamojne dhunen dhe njeriu pergatitet e udhezohet se si ti beje balle dhunes duke ushtruar dhune.

Brezi i ri nuk mundet ta ushtroj dhunen pasi dhuna trashigohet gjithmone nga brezi me i vjeter ne forme dhurate. Ne antikitet ne besojme se kishte shume dhune ku koha e lire kalohej duke u ndeshur me shpata ne fakt ne antikitet kishte me pak dhune sesa sot dhe njerzit kishin me shume kohe te lire te zbaviteshin e te mendonin ndersa sot gjendja e stresit e dhuna psikologjike quhet normale si pjese e vete jetes.

Njeriu modern nuk eshte i evoluar sepse civilizimi qe ai pretendon se e ka bere me te mire bazohet pikerisht ne dhunen e ushtruar sistematikisht mbi individin ne menyre qe ta nenshtroje per qellimet e veta.

Vlera e individit brenda nje civilizimi modern eshte e barabarte me zero. Vlera e individit ne kohen antike ishte shume here me e larte dhe shume e rendesishme. Ne antikitet femijet kishin vleren me te madhe shoqerore biles ishin me te privilegjuar pasi ata e dinin qe brezi i ri ishte nje hap drejte emancipimit ne te ardhmen. Ndersa sot brezi i vjeter nuk i hap rrugen atij te riut pasi e quan te papjekur e te paafte.

Vete ekonomia boterore i jep prioritet brezit te vjeter i cili zoteron 99% te pasurise ndersa brezi i ri duhet ti nenshtrohet dhunes se zhvrytezimit gizik e mendor nje brezi te vjeter ne menyre qe te perfitoje te mira materiale, kjo ndoshta ju duket e drejte por femijet tuaj do dhunohen nga pasanike te nje brezinte vjeter te cilet ju heqin te drejten e jeteses se lire.
 
Last edited:

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,874
Pikët
113
Jo jo e ke gabim sot perkundrazi dhuna eshte bere pjese e pandare e jetes se femijve ne lojrat kompjuterike per femije kemi dhune ne muzike, dhune ne konematografi kemi dhune vverbale mardheniet shoqerore, shteti siguron paqen duke ushtruar dhune psikologjike e cdo gje behet me dhune vete ligji eshte nje forme dhune, masmediat reklamojne dhunen dhe njeriu pergatitet e udhezohet se si ti beje balle dhunes duke ushtruar dhune.

Brezi i ri nuk mundet ta ushtroj dhunen pasi dhuna trashigohet gjithmone nga brezi me i vjeter ne forme dhurate. Ne antikitet ne besojme se kishte shume dhune ku koha e lire kalohej duke u ndeshur me shpata ne fakt ne antikitet kishte me pak dhune sesa sot dhe njerzit kishin me shume kohe te lire te zbaviteshin e te mendonin ndersa sot gjendja e stresit e dhuna psikologjike quhet normale si pjese e vete jetes.

Njeriu modern nuk eshte i evoluar sepse civilizimi qe ai pretendon se e ka bere me te mire bazohet pikerisht ne dhunen e ushtruar sistematikisht mbi individin ne menyre qe ta nenshtroje per qellimet e veta.

Vlera e individit brenda nje civilizimi modern eshte e barabarte me zero. Vlera e individit ne kohen antike ishte shume here me e larte dhe shume e rendesishme. Ne antikitet femijet kishin vleren me te madhe shoqerore biles ishin me te privilegjuar pasi ata e dinin qe brezi i ri ishte nje hap drejte emancipimit ne te ardhmen. Ndersa sot brezi i vjeter nuk i hap rrugen atij te riut pasi e quan te papjekur e te paafte.

Vete ekonomia boterore i jep prioritet brezit te vjeter i cili zoteron 99% te pasurise ndersa brezi i ri duhet ti nenshtrohet dhunes se zhvrytezimit gizik e mendor nje brezi te vjeter ne menyre qe te perfitoje te mira materiale, kjo ndoshta ju duket e drejte por femijet tuaj do dhunohen nga pasanike te nje brezinte vjeter te cilet ju heqin te drejten e jeteses se lire.
Normal qe brezit te vjeter i duhet brezi i ri me rrujt pasurit, varet sesi i kan ven ato Pasuri.

Problemi i evolimit qendron ose diskutohet kur une ndertoj Paqe, liri dhe mundohen me e vjedh. E mira materiale qe mund ti japesh Brezit te ri eshte shkolle, kultur dhe ta vlersoj jeten si gje e shtrenjt.

Po lexoja ne internet prap ekslosion tek presidenca e Frances. Mos kemi te bejm me evolim i brezit te ri per te vazhduar aty ku e la brezi i vjeter ?
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Normal qe brezit te vjeter i duhet brezi i ri me rrujt pasurit, varet sesi i kan ven ato Pasuri.

Problemi i evolimit qendron ose diskutohet kur une ndertoj Paqe, liri dhe mundohen me e vjedh. E mira materiale qe mund ti japesh Brezit te ri eshte shkolle, kultur dhe ta vlersoj jeten si gje e shtrenjt.

Po lexoja ne internet prap ekslosion tek presidenca e Frances. Mos kemi te bejm me evolim i brezit te ri per te vazhduar aty ku e la brezi i vjeter ?
Evolimi nuk trashigohet
 
Top