• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Facebook dhe sekretet e biznesit

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Muajve të fundit janë ngritur shumë debate rreth asaj se sa shumë i përdorin punëtorët e korporatave të ndryshme rrjetet sociale në internet, e posaçërisht – Facebook’un.
Janë tri probleme që i shqetësojnë autoritetet e ndryshme në korporata, lidhur me këtë dukuri. Sigurisht se çështja e parë për të cilën ata brengosen, janë të dhënat sekrete të cilat janë të ndjeshme për kompanitë.

Prej fillimit të përdorimit të internetit, është llogaritur se bashkë me lehtësimet që i njëjti i sjell në komunikim, interneti bart edhe rrezikun për keqpërdorim, ose shpërndarje të informatave nga punëtorët brenda një kompanie të caktuar.

Ajo që është edhe më shqetësuese për menaxhmentet e korporatave është shpërndarja e pa-autorizuar e informatave sekrete, e cila gjë është vështirë për tu kontrolluar.

Një problem tjetër që vjen me përdorimin e rrjeteve sociale është edhe identiteti i kompanisë i cili mund të dëmtohet shumë lehtë nga çdo postim i gabuar në internet, madje edhe pse kjo shumicën e kohës bëhet nga konkurrentët ose njerëzit që kanë qëllime të caktuara në kompani.

Problemi i fundit, por jo për nga rëndësia është edhe ulja e produktivitetit të punëtorëve brenda korporatave apo kompanive të ndryshme nëpër botë.
 
Top