• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Facebook tani vlen 50 miliardë dollarë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Vlera e Facebook mund të ketë arritur shifrën më të lartë deri më tani, bazuar në transaksionet private në treg, të cilat për herë të parë i ka zbuluar redaktori i TechCrunch, Michael Arrington. Sipas tij, Facebook sot vlen afër 50 miliardë dollarë.
Arrington shkruante se një transaksion në SecondMarket javën e kaluar kishte arritur në afërsisht 40 milion dollarë për pronësi në Facebook, me një çmim prej 20,76 dollarësh për aksion, për rreth 1.9 milionë aksione.

Duke supozuar se 2.5 miliardë aksione janë të jashtëzakonshme, transaksioni më i fundit i përshkruar nga Arrington do të thotë Facebook ka arritur vlerë tregtare që arrin shumën prej 50 miliardë dollarësh.

Kjo shifër e bën Facebook-un të vlefshëm sa dy të tretat e kompanisë Amazon, ose sa një e katërta e kompanisë Google.
Mirëpo, e gjithë kjo është hipotetike për shkak se Facebook mbetet pronësi private. Mirëpo, vetë themeluesit e këtij rrjeti social nuk janë shumë të interesuar të japin shumë informata lidhur me këtë çështje.
 
Top