• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fat apo zotesi ... ?!

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Shume prej nesh mundohen e stermundohen gjithe jeten per te arritur diçka, qe ta ndjejne veten te realizuar.
Kerkojne me shume force e mundim ate qe te tjeret e arrijne fare thjeshte, ndoshta aq lehte sa na duket e çuditshme!!
Bejme te pamunduren te zgjidhim nje ushtrim qe kurre s'do ti japim pergjigje.Lodhim veten.
Mbajme me shprese shume njerez qe besojne ne aftesite dhe zotesite tona.Besojne aq shume sa ka nga ata qe shpeshhere pesojne zgjenjime, dhe si pasoje ndoshta kalojne ne pesimizem te thelle!

Dilemat na shoqerojne ne ç'do hap, ne ç'do ore te dites.
Nga do qe shkojme ne vend te hijes sone, hedhim hapin e bejme rrugen me nje mendim te fiksuar ne koke.....

A do t'ja dal?!

Dhe pa pritur kur kthen koken sheh, qe koha ka ikur. Ka marre pjesen qe i takon....
Po bashke me te ka ikur dhe jeta,....dhe vjen momenti qe shumica kerkojne te ngushellojne veten...

" Fati im ky ishte"!
"Nuk donte fati"!


A quhen keto pergjigje?
Eshte fat jeta apo zotesi?!

Une do thoja zotesi po e lidhur dhe me fat. Po s'duhet harruar vullneti. Po vullneti vjen me pozivitet, optimizem. Te jesh optimist duhet ti shohesh gjerat tamam sic jane, dhe jeta ka raste te perplas lart e poshte , po prape ne fund po pate zotesine, mendoj se duhet tja dalesh, Te arrish ate qe i ke vene vetes si qellim. Eshte e lodhshme, po jo e pamundur. Ne fund a jemi happy mbas gjithe ketyre peripecive,ndoshta po e ndoshta jo ..!!!

Po ju cfare mendimi keni ne lidhje me kete dileme?!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
as vullneti as zotesia nuk mund te perballet me fatin e kemi quajtur fat sepse sdim çfar emri ti japim kesaj force ose dukurie qe ndodh shum rall ne jeten e dikujt por kur ndodh ja ndryshon krejtesisht ate
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Te realizosh dicka nevojitet patjeter zotesia, po ama dhe pa fat nuk ja arrin.
Si dhe anasjelltas... te rrish dhe te presesh fatin ne karrige, sigurisht nuk ia arri gjekundi. Dmth te lesh jeten ne doren e fatit eshte si te lesh anijen pa kapiten ku as destinacioni nuk eshte i ditur sepse ererat jane te pabesa.

Kshuqe mendoj se te dyja jane te rendesishme per nje lumturi dhe sukses ne jete.

Persa i perket dilemes...kjo ka te beje me c`fare, kush kerkon nga jeta. Ka qe ndihen te "sukseshem" me pak, ka dhe nga ato qe kurre nuk ia arrijne synimit/suksesit ..edhe pse ne syte e tjereve jane tej te sukseshem.
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,678
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Sipas meje per tu ber dikush ne kte jet duhet nje doz e mir vullneti,nje doz e fort ftohtesie(ne si individ) si edhe fati.
Ndonjeher edhe zotesia nuk na con askundi,pasi ka shum njerez me aftesi te shkelqyera por qe nuk bejn punen qe meritojn.
Por per aftesit e tyre te shkelqyera,meritat i marrin te tjeret.
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,109
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Zotesi, fati nuk ekziston.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
27,155
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Si nuk egziston fati? Nuk diskutohet qe duhet zotesia, po sometimes duhet dhe pak fat. Right time, with the right people at the right place, kur I thone...
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
71,481
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Si nuk egziston fati? Nuk diskutohet qe duhet zotesia, po sometimes duhet dhe pak fat. Right time, with the right people at the right place, kur I thone...
Po po, fati është vendimtar. :d


https://www.youtube.com/watch?v=8vqLH51sNs0
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,109
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Right time, with the right people at the right place, kur I thone...
Zyshe, kjo nuk ka aspak te bej me fatin, ja pse:

- right time: dmth te duhet nje vleresim se cila eshte koha ideale (kerkon posedim njohurishe, shkathtesi per te pare rrethanat)

- right people: dmth te duhet vleresim se cilet jane njerezit e duhur, nuk mund te shoqerohesh me hajdute, e te presesh te punosohesh si kirurg ne kilinike

- right place: dmth vleresim per dukurite, fenomenet. Nuk mund te presesh aeroplani te ateroj ne liman, por duhet te shkosh te pista...

E kape?
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,400
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

I duhet besuar fatit. Ndryshe si do i justifikonim sukseset e armiqve?

Nuk e mbaj mend kush e ka thene por mban arome Wilde.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
27,155
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Zyshe, kjo nuk ka aspak te bej me fatin, ja pse:

- right time: dmth te duhet nje vleresim se cila eshte koha ideale (kerkon posedim njohurishe, shkathtesi per te pare rrethanat)

- right people: dmth te duhet vleresim se cilet jane njerezit e duhur, nuk mund te shoqerohesh me hajdute, e te presesh te punosohesh si kirurg ne kilinike

- right place: dmth vleresim per dukurite, fenomenet. Nuk mund te presesh aeroplani te ateroj ne liman, por duhet te shkosh te pista...

E kape?
Ncuq s’kapa gje :( . E ke pa ate filmin - the pursuit of happyness? Pak fat i duhej dhe atij te shkretit, qe ne fund pas shume lodhjesh e sakrificash mezi e kapi,
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Fat dhe zotesi, dyjat.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Me shume se tek zotesia besoj tek zgjuarsia, kembengulja dhe vigjilenca.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Me shume se tek zotesia besoj tek zgjuarsia, kembengulja dhe vigjilenca.
Po zgjuarsine, kembenguljen dhe vigjilencen mundesh ta rrumbullaksojsh me nje fjale: zotesi.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,627
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

katunaret tone kan pas thone nje shprehje te vjeter: men (mendje) du sa me lidh ushkuret e potureve qe te mos me bien rrugeve dhe te me talli dynjoja, per te tjerat kom nevoje per FAT! Mgja se katnaret tone kane te drejte, ne jete duhet me shume fat sesa zotesi!
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
33,542
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

"I am the master of my fate and the captain of my destiny"
N. Mandela
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
43,471
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Eksperienc .....mendoj un

Varet dhe kendveshtrimi personal
 

O2

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
24,705
Pikët
113
Përgjigje e: Fat apo zotesi ... ?!

Une besoj se luajne rol te dyja,sigurisht zotesia e individit luan rol per aq sa ka ne dore por qe duhet e cik fat per gjera tjera qe s'varen aq nga individi,por nga rrethanat,situata,koha e pershtatshme etj...
 
Top