• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt, megjithatë deri më tani nuk është ditur arsyeja pse ndodh kështu.

Shkencëtarët besojnë se kjo është për arsye se femrat dhe meshkujt janë të ndërtuar nga materiali i ndryshëm gjenetik.

Ekspertët pohojnë se materiali gjenetik i meshkujve në njëfarë mënyre kufizon jetëgjatësinë e tyre. Madje po të mos e trashëgonin femrat këtë material nga babai, ato do të mund të jetonin edhe më gjatë.
Zbulimin e kanë bërë shkencëtarët japonezë, të cilët kanë bërë një ‘model të miut femër’, pa gjenet e trashëguara nga babai, por kanë shfrytëzuar materialin gjenetik nga dy nëna.

Rezultatet kanë treguar se ky mi-femër ka jetuar më gjatë sesa minjtë tjerë femra, të cilët në materialin e tyre gjenetik kishin pasur edhe gjene të trashëguara nga babai.

Kjo është dëshmi se gjenet të cilat trashëgohen me anë të spermatozoideve (qelizat seksuale mashkullore) kanë efekt negativ në jetëgjatësinë e gjitarëve (ku bën pjesë edhe njeriu).

Autorët e studimit kanë pohuar se në jetëgjatësinë e meshkujve ndikojnë edhe punët e rënda fizike, përgjegjësitë e mëdha dhe ekspozimi i përditshëm ndaj stresit.
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

te dy te mirat nuk shkojne bashke haha
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

E ç`a pastaj se jetojne ??????!!!!!!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Na me na ti Qamile...po kjo bree`.???!!

..Qyl do e kesh po hë :p
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

E moj eee... se Qyli esht i embel bre..... tallafere desh thash "qamil........."

:O

Thuje si te duash...Beje mire , beje vete

Qyl s`do e kesh vec ti ... dmth..
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Ahuuu cfar shkence paska bo Japonezi ...ec lol boj si Hitleri eksperiminto njeriun e gjall qe te shohim me tamam :p

Gjithesesi femra eshte me energjetike dhe per kte jeton me gjate se mashkulli deri me tani sepaku kam degju dy raste qe kan jetu femrat me gjate deri ne moshen 106 :)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

mashkulli asht sikur sapuni , sa here qe laget , hargjohet.. :D
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

haha

Jamais
..Tamam ne momentin e duhur e ke thon, ja pra ne u'a kemi shkurtuar jeten gjyssss :p Per deri sa AI ben qejf duke pA :eek: ( habi habi ja elelele ) neve ketu qellizat na shtohen me shume per te jetuar MOOOO :p :p
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

domethene kur na thone u befsh 100 vjec tallin B...? :D
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,388
Pikët
0
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Jetojnë më gjatë se ja han shpirtin burrave. Por ama plaken më shpejt se burrat prandaj shqiptarët e merrnin nusen të paktën 10 vjet më të re se veten.

Të paktën kur të kalojë mosha e dashurisë të hy në punë akoma, për diçka...për yzmet:d
 
Last edited:

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
17,490
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Jetojnë më gjatë se ja han shpirtin burrave. Por ama plaken më shpejt se burrat prandaj shqiptarët e merrnin nusen të paktën 10 vjet më të re se veten.

Të paktën kur të kalojë mosha e dashurisë të hy në punë akoma, për diçka...për yzmet:d


ncncnccn
nuk me besohet qe e lexova kete koment prej Beut.....-pff-
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
54,163
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Jetojnë më gjatë se ja han shpirtin burrave. Por ama plaken më shpejt se burrat prandaj shqiptarët e merrnin nusen të paktën 10 vjet më të re se veten.

Të paktën kur të kalojë mosha e dashurisë të hy në punë akoma, për diçka...për yzmet:d
shqiptaret marrin me te re se sja mbajn me te medhajat, se si the ti i hajn shpirtin :D
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,656
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

http://omojuwa.com/wp-content/uploads/2015/02/why-women-live-longer.jpg
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Jetojnë më gjatë se ja han shpirtin burrave. Por ama plaken më shpejt se burrat prandaj shqiptarët e merrnin nusen të paktën 10 vjet më të re se veten.

Të paktën kur të kalojë mosha e dashurisë të hy në punë akoma, për diçka...për yzmet:d
Plakeshin te uruarat se si kafshe punonin tere diten. Burri dridhte tespijet me burrat e mehalles. I lodhte cik gishtat ne fakt. :D
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,656
Pikët
113
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Mia kam takuar ca femra ne shqipri qe mbanin familjen ne krah. Ato ne fshat jan shume shume puntore. Nuk e imagjinoj dot nje jete te till dhe me vjen shume keq per to. Me ca burra dembel qe sillen si kur kan cliruar boten. O zot nje nivel injorance dhe dembelizmi qe te le pa fjale.
Eshte nje foto qe qarkullon neper internet me nje femer duke ngritur dru ne kuriz dhe nje mashkull mbrapa saj (apo para nuk me kujtohet mire) duke pire cigare lol nuk po e gjej dot, por imazhe te tilla kemi pare plot duke udhetuar neper malet e fshatrat e shqiprise. Jastek. :D
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Ka lezet ai fshati i Zakos. :D
 
Top