• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”


Të akuzuarit e organizatës 'Syri i Popullit' deklarohen të pafajshëm

Kronika korrik 03, 2018 - 08:34
Përballja e avokatit Azem Vllasi me të akuzuarin Murat Jashari, i cili në mars të vitit 2017 kishte tentuar ta eliminojë nga jeta Vllasin duke e lënë të plagosur në zyrën e tij, nxiti tensione në seancën e së hënës në Gjykatën Themelore në Prishtinë, shkruan sot Gazeta "Zëri"

Dhjetë të akuzuarit e rastit “Syri i Popullit”, Avni Llumnica, Ragip Sallova, Sadri Ramabaja, Sabit Berisha, Behxhet Luzha, Halim Halimi, Bajrush Konjusha, Lirije Luzha, Murat Jashari dhe Rexhep Topllana u deklaruan të pafajshëm për akuzat të cilat rëndojnë mbi ta.


Ndryshe prej herës së kaluar, kryetarja e trupit gjykues Naime Krasniqi-Jashanica mori vendim që seanca të jetë e hapur për publikun.Shqyrtimi gjyqësor në këtë rast vazhdoi me fjalën hyrëse të prokurorit special Sylë Hoxha, i cili pohoi se si të akuzuarit takoheshin në shtëpinë e Ragip Sallovës që t’i bënin planet e tyre për sulme dhe vrasje ndaj personaliteteve të larta shtetërore të konsideruar si ish-funksionarë të viteve 1980-1991 si tradhtarë të vendit.

“Është mbajtur një tubim në shtëpinë e familjes Ragip Sallova dhe ky tubim nuk ka pasur karakter tjetër përveçqë janë takuar që ta formojnë këtë subjekt të ri, ‘Lëvizja për Ribashkim Kombëtar’”, tha prokurori Hoxha, shkruan më tutje "Zëri".

Ndaj atyre që kanë qenë të paarritshëm për Prokurorinë Hoxha tregoi se janë pezulluar hetimet, ndërsa shtoi se gjatë hetimeve shihen veprimet e të gjithë të akuzuarve, komunikimet e tyre mes vete që lidhen me akuzat për të cilat akuzohen.

Prokurori duke e treguar rrjedhën e të gjithë ngjarjes që ndërlidhej me plasjen e të dëmtuarit, avokatit Azem Vllasi nga i akuzuari Murat Jashari, pohoi se Prokuroria ka prova të mjaftueshme që dëshmojnë se 10 të akuzuarit janë fajtorë për akuzat që rëndojnë mbi ta.

Si njëra nga provat që dëshmon se Jashari është pjesë e kësaj organizate, sipas prokurorit, është komunikata për medie që është lëshuar nga “Syri i Popullit” pas sulmit që i është bërë Vllasit, ku e merr përsipër këtë veprim.

Kjo organizatë, sipas tij, kishte qëllim eliminimin e të gjithë ish-funksionarëve.

“Të akuzuarit e kanë përkrahur sulmin që e ka bërë Murat Jashari ndaj Azem Vllasit. Të akuzuarit kanë komunikuar edhe me të akuzuarit e tjerë të cilët janë të paarritshëm. Kjo lëvizje ka pasur disa takime edhe të disa personave në Tiranë dhe shihet se kjo lëvizje është një krah i organizatës “Syri i Popullit”. Qëllimi i kësaj organizate ka qenë eliminimi i ish-funksionarëve siç ishte edhe Azem Vllasi, udhëheqës dhe ish-udhëheqësit në Kosovë, me punën e të cilëve nuk ishin të kënaqur”, u shpreh prokurori.

Hoxha ka thënë se gjatë bastisjes në shtëpitë e të akuzuarve janë gjetur armë, të cilat e shtojnë rrezikshmërinë e kësaj organizate. Por, pretendimet e Prokurorisë u mohuan nga të akuzuarit.

Gjatë deklarimit të tyre rreth akuzave që rëndojnë mbi ta të gjithë të akuzuarit u deklaruan të pafajshëm. Ndërsa i akuzuari Sadri Ramabaja ka thënë se aktakuza ndaj tij dhe gjithë ky proces gjyqësor nuk është asgjë tjetër veçse një persekutim politik.

“Unë jam viktimë e persekutimit politik. Ndihem i pafajshëm”, ka thënë Ramabaja.

Vllasi: Do të heq dorë nga ndjekja penale nëse Murat Jashari tregon kush e shtyu të më sulmojë

Në anën tjetër, i dëmtuari në këtë rast, avokati Azem Vllasi, pretendon se Murat Jashri nuk është i çmendur, por këtë po e bën për t’i ikur përgjegjësisë së tij.

Ai tha se e përkrah fjalën hyrëse të prokurorit dhe beson që kjo aktakuzë është mirë e mbështetur në prova dhe e pakontestueshme.

Vllasi tha se do të hiqte dorë nga ndjekja penale kundër Murat Jasharit nëse ky do të tregonte arsyen e këtij sulmi.

“Murat Jashari nuk është fare i çmendur. Nëse ky tregon dhe zbulon kush e ka shtyrë dhe cilat kanë qenë arsyet që ky të vijë të kryejë sulmin ndaj meje, unë nuk i isha bashkëngjitur ndjekjes penale”, është shprehur Vllasi.

Ai tha se në ekspertizën e mjekëve mungon kategorizimi se në cilën gjendje mentale është Jashari. Sipas tij, nga shkresat e lëndës nuk del që akuzuari është mentalisht i sëmurë.

“Atentati i 13-të marsit ndaj meje, më 20 mars kishin plan ta vrisnin Riza Halimin, më 30 mars Hajredin Kuçin etj. Ideja që t’ia nisë prej meje ishte se unë jam fizikisht i pambrojtur. Nuk kam qenë unë fort subjekt i rëndësishëm, por përnjëherë dola i pari. Unë kam shprehur mllef ndaj atyre në pushtet e si dola i pari në listën e kësaj organizate nuk e di”, është shprehur Vllasi.

Ai ka theksuar se fondi “Liria” përdoret për destabilizim të vendit. Për dëmin e shkaktuar, i cili sipas tij është i pamatshëm dhe i pariparueshëm, Vllasi kërkoi dëmshpërblim afro 1 milion euro, ose më saktësisht 900 e 20 mijë euro.

Tema rreth gjendjes mentale të Jasharit solli përplasje mes Vllasit dhe avokates Gashi-Bytyqi.

Por, jo vetëm për çështjen e Jasharit, gjatë gjithë seancës kishte përplasje mes të dëmtuarit Azem Vllasi dhe mbrojtësve të të akuzuarve të këtij rasti.

I akuzuari Ragip Sallova tha se i dëmtuari Azem Vllasi dy herë ia ka përmendur emrin, duke pretenduar se hera e parë ishte në kohën e ish-Jugosllavisë.

“Herën e parë në vitin 1984 nga Beogradi, atëherë thotë se është dënuar grupi i Ragip Sallovës dhe ka marrë vendimin e merituar dhe sot në Gjykatë”, tha Sallova.

Menjëherë reagoi Vllasi, duke i thënë “rri, mos rrej”.

Kryetarja e trupit gjykues duke parë përplasjet e shumta të Vllasit me të akuzuarit dhe me mbrojtësit e tyre mori vendim që të njëjtit t’i tërhiqet vërejtja me gojë që të mos ndërhyjë pa lejen e Gjykatës.

I akuzuari Sadri Ramabaja tha se as në aktakuzë e as në fjalën hyrëse të prokurorit asnjë veprim i tij nuk del në pah se mund të jetë i lidhur qoftë me të ashtuquajturën organizatë “Syri i Popullit”, qoftë me organizatën “Lëvizja për Ribashkim Kombëtar”.

“Ndiej keqardhje që i ka ndodhur diçka e tillë, urrejtja e tij politike e sidomos ndaj brezit ’81 më nxit t’i them tri ose katër konstatime të mia. Azem Vallasi u pa qartë edhe sot e kësaj dite, pas 37 vjetëve e mban të mbërthyer pesimizmi i indinjatës, Vllasi sajon përgjegjësi në adresën time në mënyrë që të krijojë atë ndjesinë e hakmarrjes. Edhe në librin e tij ai e ka dëshmuar urrejtjen ndaj bartësve të ‘Pranverës ’81’ dhe si të tillë më trajton edhe mua”, ka thënë Rambaja.

Gjatë fjalës së Ramabajës i dëmtuari Vllasi u acarua duke kërkuar nga trupi gjykues që të njëjtit t’i ndërpritet fjala.

Vërejtje për fjalimin e Ramabajës pati edhe prokurori Sylë Hoxha, i cili e quajti më shumë fjalim politik sesa hyrës.

Vllasi nuk e ka përmbajtur veten, ku gati gjatë gjithë seancës ka përdorur fjalë fyese ndaj të akuzuarve, konkretisht ndaj Sadri Ramabajës dhe Murat Jasharit.

Ndërkohë, në fund të shqyrtimit gjyqësor mbrojtësja e Murat Jasharit, avokatja Fehmie Gashi-Bytyqi, kërkoi sërish nga trupi gjykues që klienti i saj të mos jetë prezent në seanca, pasi nuk është në gjendje të mirë mendore.

Tre nga dhjetë të akuzuarit mbeten në paraburgim

Kërkesa patën edhe tre të akuzuarit e tjerë, mbrojtësit e të cilëve kërkuan nga Gjykata ndërprerjen e paraburgimit ndaj Sadri Ramabajës, Avni Llumnicës dhe Rexhep Topllanës.

Por këto kërkesa u hodhën poshtë nga prokurori, i cili tha se lidhur me propozimin e avokates Femije Gashi për përjashtimin nga seanca të të akuzuarit Murat Jasharit mjekët e kanë konstatuar se mund të jetë prezent në seancë.

Ndërsa sa i përket ndërprerjes së masës së paraburgimit ose shndërrimin e kësaj mase në një masë tjetër ndaj tre të akuzuarve, prokurori pohoi se nuk ka kaluar rreziku që të njëjtit të arratisen nga Kosova.

Qëndrimi i prokurorit special u aprovua edhe nga Gjykata. Trupi gjykues vendosi t’i refuzojë kërkesat e tre të akuzuarve për zëvendësimin e masës së paraburgimit me një masë tjetër më të lehtë.

Po ashtu në vendimin e tij trupi gjykues refuzoi edhe kërkesën e avokates Fehmije Gashi për përjashtim nga seanca të klientit të saj, Murat Jasharti. Seanca e radhës në këtë çështje penale vazhdon më 13 korrik, nga ora 9:30.

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) më 27 shkurt 2018 ka ngritur aktakuzë ndaj Avni Llumnicës, Ragip Sallovës, Sadri Ramabajës, Sabit Berishës, Behxhet Luzhës, Halim Halimit, Bajrush Konjushës, Lirije Luzhës dhe Rexhep Topllanës për vepra të ndryshme penale.

Sipas aktakuzës, i pandehuri Avni Llumnica me dashje që i akuzuari Murat Jashari ta vriste për hakmarrje të dëmtuarin Azem Vllasin i kishte dhënë ndihmë Jasharit në kryerjen e veprës penale.

Llumnica thuhet se më 6 mars 2017 e kishte sjell nga Zvicra në Kosovë të akuzuarin Murat Jashari, e kishte ftuar në shtëpinë e tij, ndërsa një ditë më vonë e kishte dërguar në motel “Fontana” në Veternik, ku ia kishte paguar edhe fjetjen në këtë motel.

Ndërsa sipas pretendimeve të Prokurorisë, kur i pandehuri Murat Jashari kishte kryer vepër penale ndaj Azem Vllasit, ai bashkë me të akuzuarin Llumnica ishin takuar në qytet dhe pasi që kishin dashur të largoheshin për në shtetin e Zvicrës në orën 12:00 të mbrëmjes ishin arrestuar nga Policia e Kosovës.

Me këtë Llumnica akuzohet se ka kryer veprën penale “Hakmarrje në ndihmë” nga Neni 396 i KPRK-së. Llumnica sipas kësaj aktakuze sa ishte në Qendrën e Paraburgimit në Lipjan, më 16 maj 2017, thuhet se duke përdorur kanosjen dhe forcën ka dhunuar të dëmtuarin N.Z., duke e futur në banjë të dhomës së paraburgimit dhe duke e detyruar të njëjtin që t’i bëjë seks oral.

Sipas akuzës, Llumnica edhe para se të ndodhte rasti disa ditë më parë e kishte ngacmuar seksualisht të dëmtuarin në fjalë. Llumnica akuzohet për veprën penale “Dhunim” nga Neni 230 i KPRK-së. Të pandehurve: Murat Jashari, Avni Llumnica, Ragip Sallova, Sadri Ramabaja, Rexhep Topalla, Bajrush Konjusha, Sabit Berisha, Halim Halimi, Bexhet Luzha dhe Lirije Luzha pretendohet se më 15 maj 2017, siç thuhet në aktakuzë, si pjesëtarë të organizatës kriminale “Syri i Popullit”, me të ashtuquajturin “Avni Rrustema” diku në një shtet të Evropës kishin filluar aksionet e kundërligjshme me qëllim që t’i destabilizonin ose t’i shkatërronin strukturat themelore politike, ekonomike dhe kushtetuese të Republikës së Kosovës.

Sipas aktakuzës, të njëjtit thuhet se kishin planifikuar sulme dhe vrasje ndaj personaliteteve të larta shtetërore të konsideruar si ish-funksionarë të viteve 1980-1991 si tradhtarë të vendit.

Këto sulme, sipas aktakuzës, ata kishin planifikuar t’i kryenin ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçit, kryetarit të Kuvendit Kadri Veselit, ish-kryeministrit Isa Mustafa, ish-ministrit Hajredin Kuçi, Xhavit Halitit e Fatmir Limajt, duke vazhduar me komandantë të luftës së UÇK-së, drejtorin e ATK-së, klerikët fetarë etj.

Sipas akuzës, ky grup me qëllim të vrasjes së këtyre personave që i konsideronin si tradhtarë kishin themeluar fondin “Liria e Atdheut” dhe si organizatë “Syri i Popullit” kishin një strukturë të ndarë në bazë të hierarkisë, kishin emra të koduar dhe detyra të ndara, thuhet ndër tjera në aktakuzë.

Ndërsa i pandehuri Murat Jashari thuhet se kishte tentuar të vriste Azem Vllasin si ish-funksionar, i cili sipas tyre ishte vlerësuar si i pari në listën e tradhtarit të vendit.

Me këtë ata akuzohen se kanë kryer veprën penale “Përgatitja e veprave terroriste” ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës” nga neni 144 i KPRK-së.

I pandehuri Bajrush Konjusha akuzohet edhe për veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, pasi që me rastin e bastisjes në shtëpinë e tij ishte konfiskuar një pistoletë e gazit dhe një pushkë ajrore me diabolla 250 copë.
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
------------Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Gjithçka që ndodhi në seancën e “Syrit të Popullit”: Skandale dhe tensione nga “mshele gojën” deri te citimi i Ibrahim Rugovës


GazetaExpress E hënë, 10 Dhjetor 2018 18:18


Lista e ekzekutimeve që përmbante 30 emra të figurave publike në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës, u diskutua sot në seancën gjyqësore të rastit të organizatës terroriste “Syri i Popullit”. Ndër 30 emra që pritën të dëshmojnë, vetëm tre prej tyre dhanë dëshmi: Adem Grabovci, Ramë Maraj dhe Ilmi Reçica folën për planet e organizatës për ekzekutimin e tyre nën akuzën e tradhtisë. Por, gjatë seancës u shkëmbyen fjalë skandaloze në mes të avokatëve dhe prokurorit, polemika të shumta dhe në fund një vërejtje me shkrim nga trupi gjykues

Gazeta Express ka përcjellë të hënën seancën gjyqësore në Gjykatën Themelore të Prishtinës, për rastin e organizatës terroriste “Syri i Popullit”, të cilët që nga 15 maji i vitit 2015, kishin planifikuar ekzekutimin e shumë liderëve shtetërorë nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia.

Si qëllim i këtyre planeve ishte hakmarrja ndaj këtyre figurave që u cilësuan nga organizata si “tradhtarë”.

Në cilësinë e dëshmitarëve ishin dashur të dëshmojnë sot edhe zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, nënkryetari i Kuvendit Xhavit Haliti dhe nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi. Por, asnjëri nga këta nuk ishin prezentë, derisa, dëshmi dhanë kandidatët për ekzekutim nga organizata, Adem Grabovci, ish-këshilltar special i Ibrahim Rugovës, Ramë Maraj dhe deputeti i PDK-së, Ilmi Reçica.

Në këtë seancë, u dëgjuan edhe dëshmi të cilat nuk ishin publikuar më parë në media rreth këtij rasti. Por, pavarësisht kësaj, sjelljet e avokatëve mbrojtës ishin pa teklif.

Fillimisht, avokatja Fehmie Gashi Bytyqi, që në këtë rast e mbron Murat Jasharin, e bëri atë që nuk bëhet në gjykatë: tregoi dëshminë e një dëshmitari paraprak, dëshmitarit të dytë. Për këtë, iu tërhoq vërejtja nga gjyqtarja, por nuk u morën masa të mëtutjeshme.

Dëshmitari i parë i këtij rasti ishte Ramë Maraj, i cili tregoi se me të akuzuarin Murat Jashari nuk ka kontaktuar asnjëherë, por disa herë ka vërejtur në shkrime online se i është përmendur emri nga ai.


Maraj, meqë ishte njëri nga emrat në listën e ekzekutimeve të kësaj organizate, tha se emri i tij mund të ketë përfunduar aty pas disa shkrimeve të gazetave serbe dhe vendore kosovare që ai është në krye të shërbimit “SIA”, shërbim sekret me degë në Kosovë.

Ai madje tha se shpesh ka kërkuar nga mediat që të mos publikohet një gjë e tillë, pasi që nuk është e vërtetë, por edhe kishte dërguar demante, të cilat tha se nuk u publikuan kurrë.

I pyetur nga avokatja Fehmie Gashi Bytyqi, se a ka dhënë dëshmi në polici ose në prokurori paraprakisht, Maraj u përgjigj fillimisht se nuk është thirrur asnjëherë nga policia.

Kjo bëri që avokatja e Murat Jasharit të insistojë ta dijë se pse Ramë Maraj nuk paska dëshmuar asnjëherë, deri sot në Gjykatë, edhe pse ajo pati në dorë dëshminë e tij të dhënë më 27 prill të vitit 2017 në polici.

“Nënshkrimi i këtij dokumenti është i imi, në këtë dhënie të dëshmisë, por mu policia nuk më ka thirr kurrë”, tha fillimisht Maraj.

Por, më pas, u sqarua se policia nuk e ka thirrur për dëshmi, por kanë shkuar tek ai për të marrë dëshminë. Madje, ai tha se policia i kishin thënë që të mos i tregojë askujt lidhur me atë dëshmi.

“Ka mundur të ndodhë që ata kanë ardh të unë dhe është dhënë kjo dëshmi e imja....Policia më kanë tërheq vërejtjen që mos të flas për këtë dëshmi, se ata kanë qenë tek unë, andaj edhe e mohova që kam dhënë dëshmi më herët”, u sqarua Maraj para trupit gjykues.

Për po këtë pjesë, kur i erdhi radha Adem Grabovcit të dëshmojë, pas Marajt, avokatja ia bën të njëjtën pyetje edhe Grabovcit.


A jeni ftuar në polici për këtë rast, a keni dhënë deklaratë? Ishte pyetja e avokates ndaj Grabovcit.

“Më duket se kam dhënë një deklaratë”, tha ai, derisa avokatja e Murat Jasharit insistoi ta dijë vendin se ku e ka dhënë dëshminë Adem Grabovci.

Duke mos iu kujtuar vendi, anëtarit të PDK-së, që sot ishte dëshmitar, iu tregua përgjigja e dëshmitarit të paraprak, Ramë Marajt.

“Dëshmitari i parë tha se policia ka shku te ai me i marrë deklaratë, andaj po ju pyes juve, ku e keni dhënë deklaratën ju”, e pyeti avokatja Adem Grabovcin, e këtu mori edhe vërejtje nga kryetarja e trupit gjykues.

Ky skandal kaloi pa vërejtshim sepse avokatja vazhdoi t’i parashtronte pyetje të tjera dëshmitarit Grabovci.

Pa kaluar shumë minuta, ndodhi edhe një skandal tjetër.

Prokurori Special Sylë Hoxha në fjalën e tij tha se nuk duhet të bëhen pyetje manipulative, që sipas tij i bënin avokatët e të akuzuarve. Këtu reagoi avokati i Sadri Ramabajës, Ramiz Krasniqi, pa iu dhënë fjala nga trupi gjykues dhe tha se pyetjet nuk janë të natyrës manipulative.

Një përplasje e shkurtë e fjalëve shpërtheu në dimension tjetër.

“Mshele gojën” i tha prokurori Hoxha avokatit Krasniqi, dhe i njëjti nuk hezitoi të ia kthente me po të njëjtën fjali “mshele edhe ti gojën”.

Pak minuta më vonë, trupi gjykues morën aktvendim për t’iu tërhequr vërejtja me shkrim avokatit Ramiz Kranisiqi për pengim në procedurë.

Po i njëjti avokat, në momentin kur Ramë Maraj dha dëshmi, e bëri një pyetje interesante.

Derisa, dëshmitari Maraj fliste për shkrimet e mediave që kishin thënë se ai ishte kryesori i shërbimit sekret të Serbisë në Kosovë, dhe se kishte tentuar disa herë që ta dinte arsyen e këtyre shkrimeve që sipas tij ishin shpifje, citoi edhe ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugovën.

“Rugova ka thanë: Nuk preferoj të merrem me ata që dojnë me u marrë me mua. Atë kohë dua t’ua kushtoj popullit tim”, e citoi Maraj Rugovën, e kështu duke u mbështetur në këtë fjali, ai dha përgjigje se pse nuk e ka iniciuar këto raste të “shpifjes” deri në Gjykatë.

E pyetja që pasoi e avokatit të Sadri Ramabajës, ndaj dëshmitarit Ramë Maraj, la në shok të pranishmit në seancë gjyqësore, përfshirë trupin gjykues.


“A mendoni se keni diçka të përbashkët me Ibrahim Rugovën?”, pyeti avokati, por nuk mori përgjigje. Kjo pyetje u refuzua nga ana e trupit gjykues, pasi nuk shihej si e nevojshme për këtë rast.

E “shefi i shefave”, Adem Grabovci, tregoi për lidhjet që i kishte para luftës së Kosovës me Murat Jasharin.

“E njoh Murat Jasharin. E kam njoftu në Zvicër, diku në vitin ‘91 kur kam emigru atje. Atëherë isha kryetar i Lëvizjes Popullore, dega në Zvicër, e Murat Jashari ka qenë aktivist i Lëvizjes. Atje jemi njoftë, por më pas jam njoftuar edhe me familjen e tij”, tha Grabovci.

Siç Murat Jashari iu kishte parashtruar pyetje liderëve kosovarë para se të burgosej, pyetje ka pasur edhe për Adem Grabovcin.

Lidhur me to, Grabovci tha ato pyetje i kishte injoruar pasi, sipas tij, ishin qesharake dhe të manipuluara.

E pse emri i Adem Grabovcit u gjend në listën e ekzekutimeve të organizatës terroriste që e kryesonte Murat Jashari, me të cilin Grabovci tha se kishte miqësi para luftës, ish-deputeti i PDK-së nuk e dinte arsyen.

“Murati ka parashtru pyetje, por me të thënë të drejtën i kam injoru sepse më janë dukur qesharake dhe më tepër besoj se ka qenë i manipuluar sesa që ka pas të bëjë diçka me mua”, tha Grabovci.

Për organizatën “Syri i Popullit” Grabovci tha se kishte dëgjuar shumë vonë, vetëm përmes mediave.

Polemika pati edhe në mes të akuzuarit Sadri Ramabaja me Adem Grabovcin për funksionin dhe veprimtarinë e LPK-së.

Ramabaja tha se brenda LPK-së ka pasur fraksione dhe përplasje, dhe sipas tij, një pjesë e mirë e atyre pyetjeve që Murat Jashari ia parashtroi Grabovcit, kishin të bënin me ato përplasje të asaj periudhe.

Por, Grabovci tha se nuk pajtohet se brenda LPK-së ka pasur fraksione, duke thënë se kanë qenë unik.

“Ne i kemi pas rrolet e ndara në kuadër të LPK-së dhe kemi funksionuar shumë mirë dhe kemi qenë pothuajse një familje. Për këtë arsye edhe thash se me Murat Jasharin kemi pasur marrëdhënie të mira. Kurse për aktivitetin e Ramabajës jashtë vendit kam respekt, por nuk mund të të përgjigjem se pse jeni ju sot si i akuzuar, sepse nuk kam kompetencë”, tha Grabovci.

Por, i akuzuari Ramabaja insistoi të tregonte për fraksionet që ishin në kuadër të LPK-së, duke thënë se këtë e ka faktuar kryetari i saj Bedri Islami.

Mirëpo, këto diskutime për LPK-në i penguan prokurorit të Special Sylë Hoxha, i cili kërkoi nga gjykata që të mos lejohen për shkak se nuk ishin objekt i aktakuzës për rastin e organizatës “Syrit të Popullit”.

Dëshmia e Ilmi Reçicës

Gjatë dhënies së dëshmisë së tij, Reçica tregoi diçka që nuk është publikuar më parë në media dhe nuk është dëshmuar më parë nga askush.


Kur u pyet se a e njeh Murat Jasharin, Reçica tregoi se në kohën kur ishte në Zvicër, kishte kuptuar që Jashari kishte qenë i arrestuar nën akuzën për blerje të armëve për UÇK-në.

“Në Zvicër ka qenë i arrestuar për blerje të armëve për UÇK-në dhe atëherë nuk e kam takuar Muratin, por vetëm familjen e tij”, tha Reçica.

E më pas dëshmitari tregoi se kishte kuptuar se Murat Jashari kishte qenë i shtrirë në Spitalin Neuropsikiatrik në Zvicër.

Pse Ilmi Reçica gjendej në listën e ekzekutimeve të organizatës “Syri i Popullit”, ai tha se për këtë kishte dëgjuar kur hetuesit e krimeve të rënda kanë kërkuar nga ai të japë dëshmi.

“Deri atëherë nuk kam ditur asgjë rreth kësaj”, tha Reçica.

Dëshmitarët që ishin thirrur sot të dëshmojnë dhe që nuk ishin prezentë, kishin dërguar arsyetime në Gjykatë për mos praninë e tyre, përveç një dëshmitarit.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në këtë rast dëshmitar, nuk e kishte arsyetuar mungesën e tij. Xhavit Haliti ishte arsyetuar se gjendjet jashtë vendit në udhëtim zyrtar dhe Hajredin Kuçi e kishte njoftuar Gjykatën me parashkresë se me 10 dhjetor është gjithashtu në udhëtim zyrtar jashtë vendit.

Seanca e radhës për këtë rast, u caktua më 28 dhjetor, ku pritet të dëgjohen dëshmitarët e tjerë./M.K/GazetaExpress/
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”


Terroristi i Vetvendosjes


01.10.2017 • 11:08

Konfirmon Azem Vllasi: Sadri Ramabaja ishte përfshirë në sulmin ndaj meje


Po bëhen gati 5 muaj që kur avokati i njohur, Azem Vllasi u qëllua me armë zjarri në banesën e tij nga Murat Jashari, që është pjesë e organizatës “Syri i Popullit”.

Mësohet se i përfshirë në këtë sulm ka qenë, kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Sadri Ramabaja.

I dëmtuari në këtë rast, Vllasi thotë se nuk e ka as idenë më të vogël çka e ka shtyrë Ramabajën të sulmojë.

“Se kom njoftë as kurrë kurrfarë raporte nuk kam pas me këtë persona. Rezultatet e hetuesisë deri tash thojnë se ai është një lloj ideologu i organizatës ‘Syri i Popullit’. Mos harroni se ky nuk ishte sulm personal ndaj meje, por ishte një listë me 20 persona shqiptarë të Kosovës, duke filluar prej krerëve më të lartë të shtetit”, ka thënë Vllasi në një prononcim për Indeksonline.

Sipas Vllasit, atentati ndaj tij ka qenë vetëm fillimi i realizimit të planit.

“Atentati ndaj meje ishte vetëm fillimi i realizimit të atij plani. Unë me atë njërii kurrfarë raporte nuk kam pas siç edhe iu thash më parë. Rezultatet e hetuesisë thojnë se ai ka qenë ideologu se qysh me ja nisë e tek, por sigurisht edhe që ka marrë pjesë në këtë plan. Këto çështje akoma ka me i zbardhë hetuesia, por ai përmendet në hetimet e deritashme si i tillë”, ka theksuar ai.

Vllasi thotë se për hir të hetimeve nuk ka dashur të zbulojë emrin e tij.

“Tashti krejt hetimet që janë duke u bërë sillet kjo çështje, akoma ka mbet enigmatike pse me j anis prej meje derisa në listë kanë qenë 20 persona. Unë fillimisht s’kam qenë hiç në atë listë sipas disa të dhënave, dhe pse kam qenë pjesë e asaj liste nuk e di. Megjithatë, janë disa supozime se janë në pyetje disa fonde të mëdha. Atentatori është me vendbanim në Zvicër dhe ka disa bashkëpunëtor atje. Zvicra ndryshe njihet edhe si vend për fonde të dyshimta që prejardhjet e tyre janë të dyshimta/ Thuhet se fondet ruse janë të mëdha për destabilizimin e Ballkanit. Për Kosovë thojnë që kanë plane me shku me akte individuale. Dhe tash mendoje se krejt këto hetuesia duhet me i zhvillu, me i zbardhë.

Ndryshe, kandidati i VV-së për deputet, Sadri Ramabaja, është i ftuar i Prokurorisë Speciale si i dyshuar për veprën terroriste. Sipas Prokurorisë Speciale, Ramabaja është i dyshuar për “Vrasjen e përfaqësuesve të lartë të Republikës së Kosovës”./Indeksonline/Telegrafi/
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Sadri Ramabaja i VV-së provoi të ikte në Itali me dokument të Xhevat Bislimit, po ashtu anëtar i VV-së
GazetaExpress E diel, 08 Tetor 2017 07:12


Ish-kandidati për deputet i Vetëvendosjes, Sadri Ramabaja, i cili është i dyshuar i Prokurorisë Speciale të Kosovës për vepra terroriste të përgatitjes së vrasjeve të përfaqësuesve të lartë të Kosovës, ka provuar të ikë dje nga Kosova.

Ai është zënë në Durrës, nga policia kufitare shqiptare, e cila mësohet se ka kërkuar prej autoriteteve kosovare ndihmë për konfirmimin e identitetit të tij.

Arrestimin e Ramabajës e kanë konfirmuar edhe Policia e Shqipërisë edhe ajo e Kosovës.

Policia e Shqipërisë ka bërë të ditur se Ramabaja ka tentuar të hip në tragetin Durrës-Itali me dokumentin e falsifikuar “leje qëndrimi franceze”.

Lajmi.net merr vesh se Ramabaja ka tentuar të kalojë nga Durrësi në Itali me leje qëndrim të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe mikut të tij, Xhevat Bislimi, i cili po ashtu ishte kandidat për deputet nga Vetëvendosje.

Lajmi.net e ka siguruar edhe dokumentin në fjalë.

Burime tona bëjnë të ditur se edhe Xhevat Bislimi është intervistuar më herët nga Prokuroria Speciale e Kosovës si pjesë e grupit që dyshohet se është përfshirë me organizatën terroriste “Syri i Popullit” dhe sulmuesin e Azem Vllasit, Murat Jasharin, në përgatitjen e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës.
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”“Tradhtia” e Vetëvendosjes dhe lidhjet e Sadri Ramabajës me organizatën kriminale “Syri i Popullit” – Ky është rrëfimi i djalit të tij!Një muaj nga koha kur ish- kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për deputet, Sadri Ramabaja, ka provuar të ikë nga vendi me dokumentacion të falsifikuar duke qenë si i dyshuar nga ana e Prokurorisë Speciale për përgatitje të vrasjeve të përfaqësuesve të lartë, djali i tij Taulanti ka vendosur t’i sqaroj shkaqet që e kanë detyruar babain e tij të veproj në atë mënyrë.

Mosmbështetja e Lëvizjes Vetëvendosje dhe inforamcionet nga Agjencia Kosovare e Intelegjencës se “jeta e Sadri Ramabajes është në rrezik”, kanë qenë dy prej arsyeve kryesore që sipas djalit të ish-kandidatit për deputet të VV-së e kanë shtyer atë drejtë një “vendimi të gabuar”, siç e ka quajtur Taulanti.

“Babi ka marrë informata se është jeta e tij në rrezik. Dikush nga AKI-ja ia ka kumtuar atij lajmin se kujdesu se jeta jote është në rrezik. Por mënyra e ftesës së prokurorisë ka qenë e pakapshme, me të dërgu ftesë për paraqitje në prokurori mbi akuza për terrorizëm dy javë më herët, është diçka e pakuptimtë. Ky pasi që është në Vetëvendosje, ftesa ka shkuar edhe atje por ata kanë heshtur. Atij i janë bërë bashkë shumë: frika, mosmbështetja e VV-së dhe shtytjen e fundit ia ka dhënë kjo informata nga AKI që e ka detyruar të marrë një vendim shumë të gabuar”, ka deklaruar ai për “Gazeta Blic”
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Ja emrat që do të likuidoheshin nga organizata “Syri i Popullit”
Më: 21 mars 2017 Në ora: 11:32

Personat që janë cak i ekzekutimit

Për organizatën “Syri i Popullit”, e cila ka marrë përsipër atentatin kundër avokatit Azem Vllasi, sigurisht keni dëgjuar. Por, ajo që ishte plotësisht sekret, ishte lista e personave që ishin cak i saj për ekzekutime.

Gazeta Fjala ka siguruar këtë listë me emrat e mbi 30 figurave publike në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës, të etiketuar si “Tradhtarë”, që duhet ekzekutuar nga Lëvizja “Syri i Popullit”.

Në të gjenden emrat e politikanëve prej viteve të 80-ta, politikanë të qeverisë në ekzil dhe të fondit të 3 përqindëshit të përfshirë aty me arsyen “përfitues prej djersës së popullit në diasporë”, pastaj politikanët e Grupit të Unitetit 2005-2007, me arsyen se ishin “pranues të dokumentit antishqiptar të Ahtisaarit”.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri Isa Mustafa, Kryeparlamentari Kadri Veseli, e kreu i AKR-së Behgjet Pacolli janë vetëm disa nga personat që ishin cak i ekzekutimit.

Gjithashtu, në këtë listë gjenden edhe personat kyç që janë marrë me decentralizimin dhe enklavat serbe. Por, edhe politikanë të opozitës së tashme dhe njerëz të mediave e publicistë.

Kjo organizatë, sipas vetë projekt-prememorjes së saj të cilën e ka siguruar media, për të “vrarë tradhtinë”, ka pasur për detyrë të bëjë atentate mbi zyrtarë shtetëror dhe politikanë në Kosovë, Maqedoni dhe Kosovë Lindore.

Gjithashtu, ashtu siç edhe u veprua pas atentatit mbi avokatin Azem Vllasi, pas çdo aksioni të tyre, duke dhënë arsyet e veta, kjo organizatë kishte planifikuar të lëshonte edhe komunikata për të marrë përgjegjësinë për ekzekutimet që do i bënin.

Lëvizja “Syri i Popullit”, sipas përshkrimit në këtë prememorje, ka vëzhguar në mënyrë sistematike të gjitha personalitetet publike, në gjithë hapësirën shqiptare (edhe në Shqipëri), pushtetin lokal dhe qendrorë, si dhe klerikët fetarë.

“Organizata do të hakmerret ndaj të gjithë atyre që kanë marrë votën e popullit dhe asgjë nuk kanë bërë për popull, por janë korruptuar e pasuruar. Do të hakmerret mbi gjithë ata që në emër të luftërave çlirimtare janë pasuruar dhe për popull nuk kanë bërë asgjë”, shkruan ndër të tjera në prememorjen e organizatës “Syri i Popullit”.

Përveq kësaj, në dokument thuhet se kjo organizatë është mjaftë mirë e organizuar që nga Shtabi i përgjithshëm e deri tek grupet guerile.

“Syri i Popullit”, thuhet të jetë krijuar nga Lëvizja për Ribashkim Kombëtar (LPRK), për shkak se sipas përshkrimit të organizatës, ishte imperativ i kohës dhe domosdoshmëri.

Media siguruar edhe listën e delegatëve të Lëvizjes për Ribashkim Kombëtar, të nënshkruar nga vetë delegatët me stilolaps.

Në emër të angazhimit për bashkim kombëtar, LPRK dyshohet se me ide radikale po i nxitë anëtarët e vet për veprime të dhunshme ndaj politikanëve në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës.

Lista me emrat për likuidim e Organizatës “Syri i Popullit” në Kosovë:Bujar Bukoshi – Përfitoj prej djersës së popullit në diasporë

Isa Mustafa - Përfitoj prej djersës së popullit në diasporë

Xhafer Shatri – Ministër i qeverisë në ekzil dhe përfitoj prej djersës së popullit në diasporë

Halil Bicaj – Ministër i qeverisë në ekzil dhe përfitoj prej djersës së popullit në diasporë

Azem Vllasi –Tradhtar

Kaqusha Jashari –Tradhtar

Asllan Sllamniku –Tradhtar

Grupi i Unitetit 2005-2007 (pranuesit e dokumentit antishqiptar të Ahtisaarit):

Fatmir Sejdiu –Tradhtar

Hashim Thaçi –Tradhtar

Nexhat Daci–Tradhtar

Bajram Kosumi–Tradhtar

Veton Surrroi–Tradhtar

Blerim Shala –Tradhtar

Agim Çeku –Tradhtar

Përgjegjësit për decentralizimin dhe enklava serbe:

Lutfi Haziri – Përgjegjësit për decentralizimin/tradhtar

Hajredin Kuçi – Përgjegjës për ndryshimet kushtetuese për serbët/tradhtar

Enver Hoxhaj – Përgjegjës për të drejtat e pakufishme për serbët/tradhtar

Eqrem Kryeziu –Zëdhënës i dokumentit të Ahtisarit/tradhtar

Behgjet Pacolli –Shërbëtor i Rusisë/tradhtar

Ramiz Kelemndi -Bashkëpunëtori I vëllezërve Kariqi/tradhtar

Kadri Veseli – Kryetar i Kuvendit

Jakup Krasniqi - Kryetar i mëhershëm dhe mbështetës I flakët I pakos së Ahtisaarit

Xhavit Halili – Nënkryetar i Kuvendit

Fatmir Limaj – Deputet dhe zhvatës i popullit

Muart Meha – Falës I tokës shqiptare Malit të Zi

Shpend Maxhuni –Shërbëtor i të gjithë pushteteve

Baton Haxhiu –Bashkëpunëtor dhe spiun i Stanishiqit

Berat Buzhala – Familje kolaboracionistësh

Halil Matoshi – Mohues i identitetit kombëtar

Bajrush Morina –Bashkëpunëtor i regjimit të Milloshoviqit.

Lista për likuidim në Ilirisë dhë Kosovë Lindore:

Ali Ahmeti

Musa Xhaferi

Rafis Aliti

Talat Xhaferi

Menduh Thaçi

Riza Halimi

Jonuz Musliu

Ragmi Mustafa

Shqiprim Afrii

Lëvizja SYRI I POPULLIT

Shtabi Qendror

Datë 13.01.2016 Përpilusi: Sakati


Projekt-promemorje

Populli shqiptar, në fund të Shekullit 20 dhe në fillim të Shekullit 21, me Ushtritë e saja çlirimtare bëri tri luftëra, për të ndryshuar gjendjen prej robit. Këto luftëra çlirimtare ishin:

1. Lufta ne Kosove, e udhëhequr nga Ushtria çlirimtare të Kosovës(UÇK), kundër okupatorit serb (1998-1999);

2. Lufta në Presheve, Medvegje dhe Bujanoc, e udhëhequr nga Ushtria çlirimtare e Preshevës, Medvegjes dhe Bujanocit(KPMB), kundër Serbisë vrastare (2000-2001);

3. Lufta në 1R1M, e udhëhequr nga Ushtria çlirimtare Kombëtare (UV), kundër shtetit artificial dhe kolonial sllavo - maqedonas (2001).

Duke e ditur se të

Duke e ditur se lidershipi shqiptar është i lidhur ngushtë me shërbimet antishqiptare të shteteve europiane,

Duke e ditur se lidershipi shqiptar është i zhytur deri në fyt me korrupsion dhe me krime të organizuar,

Duke e ditur se këto dy kategori të

Organizata: Lëvizja

Organizata, është mirë e organizuar. Ka Shtabin Qendror, ku në të përfshihen: Grupi Politik dhe Grupi i Operatives. Ka Grupet Guerile (GG) në gjithë hapësirën shqiptare.

Organizata do të hakmerret ndaj të gjithë atyre që kanë marrë votën e popullit dhe asgjë nuk kanë bërë për popull, por janë korruptuar e pasuruar.

Do të hakmerret mbi gjithë ata që në emër të luftërave çlirimtare janë pasuruar dhe për popull nuk kanë bërë asgjë.

Ka qenë imperativ i kohës dhe domosdoshmëri e krijimit të këtij mekanizmi, Pararojë e popullit liridashës shqiptar të shumë vuajtur ndër shekuj prej shumë pushtueseve.

Ekzistimi i Organizatës është në favor të popullit shqiptar dhe të tjerëve!

Derisa Sistemi i Drejtësisë, në gjithë hapësirën shqiptare çalon, Organizata do ti ndëshkojë fajtorët e kësaj gjendjeje katastrofike.

Organizata, në të ardhmen, ka me nxjerrë subjekte politike, me pikëpamje Social-Demokratike në: Maqedoni, Kosove, Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegje e Bujanoce), në Mal të Zi (Malësinë e Madhe) dhe në Shqipëri, me të reja e të rinj, mirë të shkolluar dhe pa hipoteka e të së kaluarës. Përgjegjëse të subjekteve, në gjithë hapësirën shqiptare, do te jene sokoleshat shqiptare, pra femra.

Ne organet me Përgjegjësi subjekteve, % do te jete e barabartë, S0% femra dhe 50% meshkuj.

3. Të ne përgatitin kuadra për shtetin, për 15 vjet rresht në:

1. Oficere e oficerë për Shërbime Informative ushtarak dhe civilë.

2. Oficere e oficerë ushtarake.

3. Menaxhues të Arsimit, të gjitha niveleve.

4.Menaxhues të Shëndetësisë

5.Finaca

6.Ekonomi

7. Inxhinieri – të gjitha lajmeve

8. Arkitekturë të gjitha niveleve (edhe për ujerat e zeza).

9. Bujqësi

10.Blegtori

11. Pylltari

12. Të ujerave e tij.

Ua lëmë në dispozicion të kontakteve, mes nesh dhe juve, të nderuarën znj. Fitore.

Me shpresë se do të na përkrahini në të gjitha drejtimeve.

Përzemërsisht dhe miqësisht ju përshëndesim!

Prishtinë, 12 Mars 2017 Lëvizja SYRI I POPULLIT

Shtabi Qendror

Përgjegjësi:

Sakati

Delegatët

Murat Jashari
Rustem Bajraktari
Ismet Krasniqi
Destan ...
Bexhet Luzha
Granit Topluna
Driton Krasniqi
Ali Plava
Bekim Limani
Lazim Ademi
Qenan Beqiri
Xhafer Saliu
Behard Gashi
Nysret Kuleta
Besnik Sallova
Jakup Sallova
Brahim Berisha
Muhamed Igrismta
Fanol Shala
Halim Halimi
Asmir Salihu -Bila
Azem Rama
Deli Emini
Nura Sollova
Fuuk Berisha
Agim Kastrati
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Kjo është lista me emrat për likuidim të organizatës “Syri i Popullit” (Dokumente) 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Veseli: AKI-ja më kishte paralajmëruar se jeta ime ishte në rrezik
28 dhjetor 11:23

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe lideri i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli ka dëshmuar në Gjykatën Themelore të Prishtinë për rastin e “Syrit të Popullit”.

Fillimisht, Veseli e ka cilësuar “Syrin e Popullit” si “pleh të kombit”.


Veseli ka bërë me dije se ishte paralajmëruar nga Agjencia e Inteligjencës Kosovare, se jeta e tij është në rrezik.

“AKI-ja më ka paralajmëruar 2-3 ditë përpara se me ndodhë atentati ndaj Azem Vllasit. Më kanë thënë se rrezikohet jeta ime. Nuk iu kam besuar që mundet dikush të bëjë diçka të tillë”, ka thënë Veseli.

Më tutje, Veseli ka thënë se i akuzuari Sadri Ramabaja është krahu i armatosur i Lëvizjes Vetëvendosje.

Gjatë kësaj seance, ka pasur momente kur është tensionuar situata, ku ka pasur përplasje verbale në mes të Veselit dhe anëtarëve të “Syrit të Popullit”.

Përpos Ramabajës të akuzuar nga Gjykata Themelore janë Murat Jashari, Avni Llumnica, etj.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Ky Murati asht ka fisi Jasharve????????????????????
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Hashim Thaçi përjashton mediat nga salla e gjyqit.

Trupi gjykues i Gjykatës Themelore të Prishtinës ka vendosur që vazhdimi i dëshmisë së presidentit Hashim Thaçi për rastin e njohur si “Syri i Popullit”, të jetë i mbyllur për mediat dhe publikun. Kjo pasi vetë Thaçi ka kërkuar të ndodhë një gjë e tillë.
Arsyetimi i Thaçit, gjatë parashtrimit të kërkesës ka qenë se ai gjatë dëshmisë së tij mund të zbulojë sekrete shtetërore.

Vendimi është marrë pasi trupi gjykues u konsultua gjatë një pauze të shkurtër, disa minuta pasi i pari i vendit nisi dëshminë e tij në gjyq.

Presidenti Hashim Thaçi, sa ishte seanca e hapur, deklaroi para trupit gjykues se ishte informuar se kreu i VV-së Albin Kurti dhe dy anëtarët tjerë të kryesisë së kësaj partie Glauk Konjufca e Sadri Ramabaja po përgatisnin një atentat ndaj tij.

Këtë informatë, Thaçi e tha se ia dhanë autoritetet vendore të sigurisë, pak ditë para se të ndodhte atentati në të cilin mbeti i plagosur avokati Azem Vllasi.

“Prapa atentatit jam informuar se qëndrojnë Albin Kurti, Sadri Ramabaja dhe Glauk Konjufca. Prapa kësaj organizate kriminale”, i tha presidenti trupit gjykues gjatë dëshmisë së tij në rastin e grupit të dyshuar terrorist i njohur si “Syri i Popullit”.

“Autoritetet shtetërore të sigurisë më kanë njoftu ditë ose javë më parë për kanosje ndaj meje, para se të ndodhte atentati ndaj Azem Vllasi”, tha Thaçi në gjyq, si dëshmitar, shkruan Gazeta Express.

“Pasi seanca është e hapur për publikun, nuk mundem t’i tregoj sekretet shtetërore. Sikur të ishte seanca e mbyllur do t'i përmendja edhe disa emra të tjerë që qëndrojnë prapa kësaj organizate, përpos atyre që i përmenda”, tha dëshmitari Hashim Thaçi në gjyq.

Para se të mbyllej krejtësisht seanca, trupi gjykues me të ardhur në sallë Hashim Thaçi vendosi që mediat të mos mund të incizonin me audio apo video dëshminë e tij, edhe pse prania e gazetarëve në sallë u lejua.

Shenimi IM: edhe Gestapo apo UDB-ja,nuk ka qene kaq te rrezikshme sa ky ZVARRANIKU.
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”


Seanca gjyqësore


Thaçi flet për sekretet shtetërore, publiku përjashtohet nga salla

Më: 28 dhjetor 2018 Në ora: 11:01

Kadri Veseli për ‘Syrin e Popullit: Këta janë krahu i armatosur i Vetëvendosjes
Veseli: AKI-ja më kishte paralajmëruar se jeta ime ishte në rrezik

(E plotësuar) -Trupi gjykues në rastin ‘Syri i Popullit, ka marrë vendim që të përjashtohet publiku nga salla ku po mbahet seanca gjyqësore. Kjo është bërë me kërkesë të presidentit Hashim Thaçi, pasi sipas tij, informacionet që do të jap, do ta rrezikojnë sekretin shtetëror.

Avokati i Sadri Ramabajës, Ramiz Krasniqi tha dëshmitarit njëherësh presidentit të vendit, Hashim Thaçi që të citoi diçka nga letrat e rrejshme aso kohe.

"Më kujtohen mirë se kryeorganizatori ishte Sadri Ramabaja, në bashkëpunim me Albin Kurtin dhe Glauk Konjufcën", tha Thaçi.

Ai tha se nuk ka nevojë të përmend letrat, por është evidente plumbi i shkrepur ndaj Azem Vllasit.

Krasniqi po ashtu i ka thënë Thaçit se pse e ka obsesion VV'në.

"Unë i kom mundur 15 herë politikisht dhe do t’i mund prapë”, ia ka kthyer përgjigjen Thaçi.

Këtu ka reaguar i dyshuari Ramabaja, i cili ka thënë se ky është gjyq stalinist.

“Fjalor dhe shpifje po gënjeni publikisht, po dezinformoni është gjyq politik stalinist”, ka shkruar ai.

Gjyqtarja ka tërhequr vërejtjen Ramabajës. Ndërkohë, është marrë vendimi që të përjashtohet publiku nga salla, me kërkesë të presidentit, sepse sipas tij informacionet që do të jap, do të rrezikojnë sekretin shtetëror./

Thaçi: Letrat e Jasharit të orkestruara nga Kurti, Konjufca e Ramabaja

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se letrat e Murat Jasharit kanë qenë të orkestruara nga Glauk Konjufca, Sabri Ramabaja dhe Albin Kurti.

I pyetur nga avokati Naim Rudari se a ka informacion se kush bënë pjesë në ‘Syrin e Popullit’, Thaçi tha se sekretet shtetërore nuk mundet t'i thotë në këtë seancë, duke shtuar se ka kërkuar që kjo seancë të jetë e mbyllur.

"Sikur të ishte seanca e mbyllur do të përmendja edhe disa emra tjerë që në kohën e luftës kanë shkruar komunikata të rrejshme", ka thënë Thaçi.

Hashim Thaçi përjashton mediet nga salla e gjyqit

Trupi gjykues i Gjykatës Themelore të Prishtinës ka vendosur që vazhdimi i dëshmisë së Presidentit Hashim Thaçi për rastin e njohur si “Syri i Popullit” të jetë i mbyllur për mediat dhe publikun. Kjo pasi vetë Thaçi ka kërkuar të ndodhë një gjë e tillë.

Arsyetimi i Thaçit, gjatë parashtrimit të kërkesës ka qenë se ai gjatë dëshmisë së tij mund të zbulojë sekrete shtetërore.

Vendimi është marrë pasi trupi gjykues u konsultua gjatë një pauze të shkurtër, disa minuta pasi i pari i vendit nisi dëshminë e tij në gjyq.

Presidenti Hashim Thaçi, sa ishte seanca e hapur, deklaroi para trupit gjykues se ishte informuar se kreu i VV-së Albin Kurti dhe dy anëtarët tjerë të kryesisë së kësaj partie Glauk Konjufca e Sadri Ramabaja po përgatisnin një atentat ndaj tij.

Këtë informatë, Thaçi e tha se ia dhanë autoritetet vendore të sigurisë, pak ditë para se të ndodhte atentati në të cilin mbeti i plagosur avokati Azem Vllasi.

“Prapa atentatit jam informuar se qëndrojnë Albin Kurti, Sadri Ramabaja dhe Glauk Konjufca. Prapa kësaj organizate kriminale”, i tha Presidenti trupit gjykues gjatë dëshmisë së tij në rastin e grupit të dyshuar terrorist i njohur si “Syri i Popullit”.

“Autoritetet shtetërore të sigurisë më kanë njoftu ditë ose javë më parë për kanosje ndaj meje, para se të ndodhte atentati ndaj Azem Vllasi”, tha Thaçi në gjyq, si dëshmitar.

“Pasi seanca është e hapur për publikun, nuk mundem t’i tregoj sekretet shtetërore. Sikur të ishte seanca e mbyllur do t'i përmendja edhe disa emra të tjerë që qëndrojnë prapa kësaj organizate, përpos atyre që i përmenda”, tha dëshmitari Hashim Thaçi në gjyq.

Para se të mbyllej krejtësisht seanca, trupi gjykues me të ardhur në sallë Hashim Thaçi vendosi që mediat të mos mund të incizonin me audio apo video dëshminë e tij, edhe pse prania e gazetarëve në sallë u lejua.

Tensione mes Kadri Veselit e Avni Llumnicës në gjykimin e ‘Syrit të Popullit’

​Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli , i cili gjendej në listën e organizatës “Syri i Popullit”, ka dëshmuar në seancën e sotme gjyqësore, me ç’rast e ka pyetur të akuzuarin Murat Jasharin se pse e ka futur në listë.

Veseli ka akuzuar Jasharin se në bashkëpunim me një rumune ka dashur ta vras bashkëluftëtarin e vëllait.

“Marre për ty. Ke shku me rumune. Marre. Për me vra bashkëluftëtarin e vëllait”, i ka thënë Veseli – Jasharit, për të cilin ka kërkuar dënim meritor, pasi nëse njerëz të tillë janë të lirë mund të kemi viktima sic ndodhi dje në Istog.

Derisa seanca po vazhdon, avokati Ramiz Krasniqi, tha se do të paraqes kallxim penal ndaj sjelljeve të kryeparlamentarit Kadri Veseli.

Ndërkohë, i pranishëm për dëshmi ishte edhe Hajredin Kuçi.

"Nuk jam kanosur nga asnjë person ndonjëherë. Kam dëgju nga organet e drejtësisë për organizatën "Syri i Popullit", pas atentatit të avokatit Azem Vllasi. Sadri Ramabajën e njoh, e kam student në master dhe të njëjtën kohë anëtar i komisionit dhe asnjëherë nuk kemi pasur telashe të tjera”, tha ai.

Kurse, i akuzuari Sadri Ramabaja ka thënë se janë miq me Kuçin.

"Ne kemi qenë miq, kemi shkëmbyer teori, po të kisha qenë në dijeni që është në listë, nuk do të isha shoqëruar. Ky më njeh më së miri se më ka pas student”, tha ai.

Kadri Veseli për ‘Syrin e Popullit: Këta janë krahu i armatosur i Vetëvendosjes

Në gjykimin e pjesëtarëve të organizatës ‘Syri i Popullit”, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili është ftuar në cilësinë e dëshmitarit, ka varguar një numër akuzash në drejtim të tyre.

Veseli e quajti këtë organizatë si “plehu i kombit” ndërsa e lidhi atë edhe me një parti politike të Kosovës.

“Ky është krahu i armatosur i Vetëvendosjes”, tha Veseli në gjykatë.

Duke folur për letrat të cilat ishin shkruar në emër të të akuzuarit kryesor, Murat Jashari, kreu i Kuvendit Veseli, emri i të cilit figuron në një listë të pretenduar të kësaj organizate për likuidim, tha se Jashari nuk është autor i atyre letrave.

“Murati s’din me shkrujt, krejt ja ka shkrujt Sadri (Ramabaja). Sadrinë asnjëhere se kam pa, shkrimet i ka shkrujt ai”, tha Veseli.

Ndërsa i akuzuari Ramabaja nuk pranoi t’i bëjë pyetje Veselit.

“Nuk kam pyetje për dëshmitarin sepse u tregua që është mbi gjykatën”, tha Ramabaja.

Veseli iu kundërpërgjigj menjëherë.

“Sadri Ramabaja ka dalë mbi gjykatën dhe shtetin duke e marrë drejtësinë në duar”, tha ai.

Pjesëtarët e organizatës ‘Syri i Popullit’ janë arrestuar pas plagosjes së avokatit Azem Vllasi, në Prishtinë në mars të vitit të kaluar.

Veseli: AKI-ja më kishte paralajmëruar se jeta ime ishte në rrezik

Edhe kryetari i Partisë Demokratike dhe njëherit kreu i Kuvendit po jep dëshmi në Gjykatën Themelore të Prishtinë, për rastin e ‘Syrit të Popullit.

Veseli “Syrin e Popullit’, e ka cilësuar si “Pleh të Kombit”.

Ai ka treguar se është paralajmëruar nga Agjencia e Inteligjencës Kosovare, se jeta e tij është në rrezik.

“AKI’ja më ka paralajmëruar 2-3 ditë përpara se me ndodhë atentati ndaj Azem Vllasit. Më kanë thënë se rrezikohet jeta ime. Nuk iu kam besu, që mundet dikush të bëjë diçka të tillë”, ka thënë Veseli.

Ndërkohë Veseli gjatë dëshmisë së tij, ka thënë se nuk e njeh Rexhep Topllanën, i cili është njëri prej të akuzuarve në rastin e “Syrit të Populli

***

Policia u desh të intervenojë në sallën ku po mbahet gjykimi i pjesëtarëve të organizatës “Syri i Popullit” për shkak të tensioneve mes të akuzuarit Avni Llumnica dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, i cili është ftuar në cilësinë e dëshmitarit.

Veseli ka kritikuar ashpër organizatën “Syri i Popullit” në dëshminë të cilën Kallxo do ta publikojë më vonë.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Veseli me bashkëshorten shkon në shfaqjen për Skënderbeun.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Violeta, kanë marrë pjesë në shfaqjen dramatike “Skenderbeu ose dashuria dhe liria” të autorit anglez Thomas Whincop, e cila u shfaq në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

“Sonte, bashkë me Violetën ishim në Teatrin Kombëtar për të parë shfaqjen dramatike “Skenderbeu ose dashuria dhe liria” të autorit anglez Thomas Whincop. Kjo është një ndër qindra veprat artistike që arti botëror ia ka dedikuar heroit tonë kombëtar. Fakt ky që flet më së miri për dimensionin universal të luftës së tij për liri”, ka shkruar Veseli në faqen e tij në Facebook.

21:59, 28 Dhjetor 2018

PS...nuk kenka i kacnosur..aaaaaaaaaaaa?????
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Veseli me bashkëshorten shkon në shfaqjen për Skënderbeun.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Violeta, kanë marrë pjesë në shfaqjen dramatike “Skenderbeu ose dashuria dhe liria” të autorit anglez Thomas Whincop, e cila u shfaq në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

“Sonte, bashkë me Violetën ishim në Teatrin Kombëtar për të parë shfaqjen dramatike “Skenderbeu ose dashuria dhe liria” të autorit anglez Thomas Whincop. Kjo është një ndër qindra veprat artistike që arti botëror ia ka dedikuar heroit tonë kombëtar. Fakt ky që flet më së miri për dimensionin universal të luftës së tij për liri”, ka shkruar Veseli në faqen e tij në Facebook.

21:59, 28 Dhjetor 2018

PS...nuk kenka i kacnosur..aaaaaaaaaaaa?????
po qa ka te bej kjo me temen o cikoooo tema eshte jo per kadri veselin e teatrin por per organizaten terroriste te vetvendosjes qe e komandon albin kudra e qe quhet :eek:rganizata terroriste “Syrit të Popullit”
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Thaçi në gjykatë: Pas ‘Syrit të Popullit’ qëndron Kurti, Konjufca e Ramabaja
28 dhjetor 17:37

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka përmendur dy drejtuesit e Vetëvendosjes, Albin Kurtin e Glauk Konjufcën, se qëndrojnë prapa organizatës “Syri i Popullit”, pjesëtarë të së cilës janë duke u gjykuar në Prishtinë për plagosjen e avokatit Azem Vllasi dhe përfshirjen në listë për likuidim të shumë figurave politike në Kosovë.

Një nga emrat e përfshirë në këtë listë është e vetë Hashim Thaçi, i cili të premten pasdite ka shkuar në gjykatë në cilësinë e dëshmitarit.

Gjykata ka ndaluar fotografimin dhe xhirimin në kohën sa Thaçi jepte dëshminë në seancë.

I pyetur nga prokurori special, Sylë Hoxha, nëse ka pasur kanosje nga ndonjë individ, Thaçi është përgjigjur pozitivisht.

“Kam pasur indikacione dhe informacione prej autoriteteve, apo miqve të Kosovës që kanë ardhur nga Serbia, kam pasur informim për kanosje ndërsa kanosje të vërtetë kam pasur vetëm nga ‘Syri i Popullit’”,ka thënë Thaçi, raporton “Kallxo.com”.

“Jam informuar nga mekanizmat e sigurisë disa para se të ndodhte atentati ndaj Azem Vllasit”, është shprehur Thaçi.

Presidenti Thaçi ka thënë se ai dhe familja e tij e kanë përjetuar rëndë kanosjen.

“E kam përjetuar rëndë unë dhe familja dhe në të njëjtën kohë janë marrë masa nga shteti”, ka deklaruar Thaçi.

Duke folur për Sadri Ramabajën, njërin ndër të akuzuarit në këtë grup, Thaçi ka thënë se e ka njohur më parë.

“E njoh Sadri Ramabajën, nga ana ime nuk kam pasur ndonjë mosmarrëveshje me të, nëse ai ka pasur është çështje e tij, por nga shkrimet e tij e kam parë se ka pozicion armiqësor me ne”, është shprehur Thaçi.

Por, Thaçi ka thënë se nuk e ka njohur të akuzuarin kryesor të grupit, Murat Jasharin.

“Nuk e njoh Murat Jasharin, por kam dëgjuar për të pasi e kam parë në televizor”, ka thënë Thaçi.

Kur është pyetur për një listë me pyetje drejtuar atij, të hartuar nga Murat Jashari, Thaçi ka thënë versionin e tij pse nuk është përgjigjur në to.

“Nuk i kam kthyer sepse kam pasur informacione nga miq që e njohin se ai nuk din të shkruajë, por pastaj kam pranuar informacione se pas kësaj organizate kriminale qëndron Sadri Ramabaja, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti”, ka thënë Thaçi.

“Askush nuk ka të drejtë të marrë në dorë rendin dhe ligjin dhe për mua ka qenë shqetësues kërcënimi dhe paralajmërimi për vrasje nga ata që e kanë shpallur tradhtarë edhe Ibrahim Rugovën, Bujar Bukoshin, Isa Mustafën të cilin edhe e kanë sulmuar në shtëpinë dhe familjen e tij kur ka qenë kryeministër”, është shprehur Thaçi.

“Pastaj kamë vazhduar edhe kërcënimet edhe ndaj të tjerëve kur ndodhi edhe plagosja e Azem Vllasit”, ka thënë ai.

Gjatë ditës së sotme kanë dëshmuar edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dhe nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

po qa ka te bej kjo me temen o cikoooo tema eshte jo per kadri veselin e teatrin por per organizaten terroriste te vetvendosjes qe e komandon albin kudra e qe quhet :eek:rganizata terroriste “Syrit të Popullit”
Per ata qe mendojne ndryshe nga thaQI,jane terroriste.Beni keto SKEMA i njef me KOHE.Dhe shko ne shkolle te mesosh shqipen....DERR.
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

Per ata qe mendojne ndryshe nga thaQI,jane terroriste.Beni keto SKEMA i njef me KOHE.Dhe shko ne shkolle te mesosh shqipen....DERR.
ja hangesh derrit tumin serbski-cik
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Prokuroria analizon dëshminë e Thaçit për deklaratën se “Syri i Popullit” u themelua nga Kurti e Konjufca

Dëshmitë e presidentit Hashim Thaçi mund të jenë subjekt i hetimeve të Prokurorisë Speciale të Kosovës.

Thaçi, në cilësinë e dëshmitarit, një ditë më parë, para gjykatës tha se Albin Kurti, Glauk Konjufca dhe Sadri Ramabaja, janë themeluesit e organizatës “Syri i Popullit”, qëllimi i së cilës ishte eliminimi i figurave publike, raporton KTV.

Prokurori special Sylë Hoxha, përmes telefonit, ka thënë se po pret procesverbalin e seancës së dëshmisë së presidentit për të parë nëse kjo dëshmi ka bazë të mjaftueshme për hetime.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,866
Pikët
113
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”

​Thaçi flet për sekretet shtetërore, kërkon nga trupi gjykues që publiku të përjashtohet nga salla.

Trupi gjykues në rastin “Syri i Popullit”, ka marrë vendim që të përjashtohet publiku nga salla ku po mbahet seanca gjyqësore. Kjo është bërë me kërkesë të presidentit Hashim Thaçi, pasi sipas tij, informacionet që do të jap, do ta rrezikojnë sekretin shtetëror.

Avokati i Sadri Ramabajës, Ramiz Krasniqi tha dëshmitarit njëherësh presidentit të vendit, Hashim Thaçi që të citoi diçka nga letrat e rrejshme aso kohe.

“Më kujtohen mirë se kryeorganizatori ishte Sadri Ramabaja, në bashkëpunim me Albin Kurtin dhe Glauk Konjufcën”, tha Thaçi.

Ai tha se nuk ka nevojë të përmend letrat, por është evidente plumbi i shkrepur ndaj Azem Vllasit.

Krasniqi po ashtu i ka thënë Thaçit se pse e ka obsesion VV’në.

“Unë i kom mundur 15 herë politikisht dhe do t’i mund prapë”, ia ka kthyer përgjigjen Thaçi.

Këtu ka reaguar i dyshuari Ramabaja, i cili ka thënë se ky është gjyq stalinist.

“Fjalor dhe shpifje po gënjeni publikisht, po dezinformoni është gjyq politik stalinist”, ka shkruar ai.

PS.....o Ramabaja....mos bertit, boni PUC me KRYE.dhe jo fantazira te MAGYPIT serb te LLAPiQ.
 

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48
Përgjigje e: Filloi gjykimi i organizates terroriste “Syrit të Popullit”Zeka: Prej 2007’ës e kam ditë që Vetëvendosje ka grupe të armatosura, të gatshme për atentate e bomba
 
Top