• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filloi lufta e domateve në Spanjë

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy


Dhjetëra mijëra vizitorë nga e mbarë bota udhëtuan këtë javë drejt qytetit spanjoll Bunol, afër Valencias, ku filloi “La Tomatina”.
Me dekada, në javën e fundit të gushtit mijëra njerëz mblidhen për të marrë pjesë në luftën më të pazakontë, më argëtuese dhe më të shijshme në botë – lufta me domate të pjekura.

Lufta e domateve organizohet në sheshin kryesor të mbushur me tonelata domate, të cilat nga orët e hershme të mëngjesit sillen nga rrethinat e qytetit me kamionë. I tërë spektakli zgjat një orë, ndërsa qëllimi është të goditen sa më shumë njerëz dhe atë me domatet e stërpjekura gati të kalbura.

Topi i policisë shënon fundin e betejës, ndërsa me t’u dëgjuar topi, askush prej pjesëmarrësve nuk guxon ta gjuajë qoftë edhe një domate të vetme.

Mendohet se “La Tomatina” i ka rrënjët në fundin e shekullit të 19-të, ndërsa në formën e sotshme mbahet prej vitit 1944 ose 4915. Ashtu sikur që askush nuk është i sigurt kur ka filluar lufta me domate, po ashtu askush nuk e di pse ka filluar të mbahet kjo luftë e pazakontë. /Telegrafi/
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Filloi lufta e domateve në Spanjë

te na japin ja ca neve se 2.30 euro.. kilja ktej :p
 
Top