• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filmi i fundit qe keni pare, apo do shikoni.

Status
Temë e mbyllur.

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,830
Pikët
113
Film mbi jeten e perditeshme,me dialoge INTERESANTE si per shembull....

Mami lexon bllogje dhe vendosi qe je me i miri.
Edhe me i mire se ti?
Sigurisht,ti je nje grua,dhe ne parim nje grua eshte me e mire.
:eek:

Fidelity_2019_poster.jpg

PERGEZIME dhe INE-s,si perkthyese.FAZITI....e Falenderoj kte STAFIN(PERSERI) te FILMA24.ai,per PUNE....SHUME te MIRE,dhe ngelem me SHPRESEN qe mos ti perzejne,m.q-se jane ose MBASE....agjent ruse.

Por UNE MENDOJ qe...ju RRUAJNE LESHTE.

PS....sa KAFSHE dhe DEBILA ka ky forum.

Danke.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,629
Pikët
113
Jetojme ne Amerike dhe gruja ime sheh akoma Sulejmanin e Madherishem. Une nuk i duroj dot ato filma,por rri ndonjehere aty me gruan dhe bej korrigjime historike ose faktuale. Ja prish gjithe fantazine gruas. Keta osmanet e paraqesin veten sikur jane me te perparuar se Anglezet e Francezet dhe sikur femra ne shoqerine osmane respektohej. Nderkohe ne realitet gruja ishte ne nje nivel me lopen.
Sulejmani i madherishem eshte film i bukur. Pushtues qe here pas here hynte ne nje varr qe i kishte hap vetes per te provuar shijen e vdekjes, keshtu se lente euforin qe kapllonte nje pushtues . Ashtu sic donte te pushtonte Tokat ashtu i donte njerzit e vet dhe i terhiqte nga luftrat ku dihej qe sdo fitonte. Fundi fundit nuk luftonte per mbrojtjen e tokes se vet por te grabitur tokat qe nuk i perkisnin.

Femrat luftojn ne menyre me te keqe , kan borxh me te cvesh ne mes te rruges kur ju pelqen nje fustan, por ka dhe meshkuj femra qe rujna zot se vetem meshkuj nuk jan!
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Sulejmani i madherishem eshte film i bukur. Pushtues qe here pas here hynte ne nje varr qe i kishte hap vetes per te provuar shijen e vdekjes, keshtu se lente euforin qe kapllonte nje pushtues . Ashtu sic donte te pushtonte Tokat ashtu i donte njerzit e vet dhe i terhiqte nga luftrat ku dihej qe sdo fitonte. Fundi fundit nuk luftonte per mbrojtjen e tokes se vet por te grabitur tokat qe nuk i perkisnin.

Femrat luftojn ne menyre me te keqe , kan borxh me te cvesh ne mes te rruges kur ju pelqen nje fustan, por ka dhe meshkuj femra qe rujna zot se vetem meshkuj nuk jan!
Keto filma jane te.ngjashem me filmat e kinostudios tone dikur. Nuk jane filma historike. Nuk mund te flasesh per histori duke u bazuar ne keto perrallat televizive. Eshte nje invazion i bute pa arme e pa taborre. Dhe viktimat jemi gjithmone ne,internacionalistet shqiptare,qe po ti shash nga nena edhe ta falin, por nese i shan partine,apo Erdoganin te nxjerrin syte. Imagjino tani turqit duke pare filmin Skenderbeu. A ben vaki kjo? Apo greket duke degjuar Bujar Qamilin ose serbet duke degjuar Sianin? Vetem ne fluturojme pas julturave te tjera. Perse? E gjen dot? Esjte shume e hidhur pergjigja, ndaj po ta le ta gjesh vete.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,629
Pikët
113
Keto filma jane te.ngjashem me filmat e kinostudios tone dikur. Nuk jane filma historike. Nuk mund te flasesh per histori duke u bazuar ne keto perrallat televizive. Eshte nje invazion i bute pa arme e pa taborre. Dhe viktimat jemi gjithmone ne,internacionalistet shqiptare,qe po ti shash nga nena edhe ta falin, por nese i shan partine,apo Erdoganin te nxjerrin syte. Imagjino tani turqit duke pare filmin Skenderbeu. A ben vaki kjo? Apo greket duke degjuar Bujar Qamilin ose serbet duke degjuar Sianin? Vetem ne fluturojme pas julturave te tjera. Perse? E gjen dot? Esjte shume e hidhur pergjigja, ndaj po ta le ta gjesh vete.
Varet se me c'sy e sheh telenovel . Hyremin gjithmon e kam pare me sy dushues , nga skllave ku ushtaret e sulltanit i vran familjen behet pikerisht e preferuara e tij dhe pikerisht prapaskenat e Hyremit - sipas filmit- hyremi beri qe haremi dhe shteti te mos ishin te ndare dhe kjo ishte demi qe i beri sulltanit.

Mos krahaso kohen e sulltanit me kohen e sotme , tani nuk behen me luftrat per te mbrojt nje vend por thjesht luftra per politik. Cdo parti ka simpatisantet e vet me bindje dhe pa bindje($), pra populli gjithmon ne vend numro , vetem nje pakic e fare e voge perfiton nqs i perket partis ne fuqi .
Si tek filmi Lulkuqet mbi mure - Ju te tjeret thauni ne diell.
 

Tarzani

V.I.P
Anëtar
Aug 18, 2016
Postime
1,258
Pikët
113
Vendndodhja
Canada
Nje nga epokat me erreta te njerwzimit ka qene ajo ku ka sunduar perandoria Osmane. Gjithcka ka ndodhur vetem ne dem te njerezimit. Gjitchka kane bete ka shkaktuar deme qe vazhdojne sot e kesaj dite te demtojne njerezimin. Jo me kot ka shkruar verenjesi e poeti yne:
Çdo pun’ e ke bërë mirë,
po një gjë bëre pa mënde
dhe prishe punën tënde:
Kur bëre derr’ dhe arinë,
Ç’deshe që bëre Turqinë?
Se të mos qenkej kjo farë,
bota do të vinte mbarë,
dhe do të lulëzonte,
Shqipëria do t’gëzonte.
Akoma dhe sot ne Shqiperine e pashtlylle kurrizore hyjne e dalin lloj-lloj derra llucash, dhelpra e hiena, dhe turq osmane ne bindje. E kane dyndur e dendur, e kane pjerehur e fendur moralin atdhetar me lloj mut telenovelash e perrallash, e tilma hostori qe mburrin osmanet. Ri budallenj shqiptare, te rrembyer nga magjia e zeze e frymes osmane qe vene nga ane e anes te shikojne Stambolle e mbase te takojne Sulejmanin e madherishem a per ndonje hajdar tjeter.
Ca menxyre! Ça turpi! Ça gjeme!
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
29,728
Pikët
113
Jetojme ne Amerike dhe gruja ime sheh akoma Sulejmanin e Madherishem. Une nuk i duroj dot ato filma,por rri ndonjehere aty me gruan dhe bej korrigjime historike ose faktuale. Ja prish gjithe fantazine gruas. Keta osmanet e paraqesin veten sikur jane me te perparuar se Anglezet e Francezet dhe sikur femra ne shoqerine osmane respektohej. Nderkohe ne realitet gruja ishte ne nje nivel me lopen.
They’re good story tellers tho. 😊
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,830
Pikët
113
VETEM skena ne fund ishte e BUKUR(dhe paksa si kalamo fillimi)
Total...........IDIOT film-sipas meje.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top