• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filozofia e Psiko-Kuantikes ( Rizbulimi i Psikologjise Antike - Permirsimi i Psikologjise Moderne )

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113
E vleresoj punen tende Kontinenti. Je nga me te preferuarit e mi. Momentalisht jam ne udhetim per tu pergjigjur pak me gjate. Une ndjek shume shkenca njeheresh dhe shume rryma te ndryshme pak a shume Multidisiplinore por jam shume i fokusuar tek Fizika Subatomike dhe Shkencat Kuantike por per ti studjuar keto me nevojitet dhe Psikologjia Kuantike dhe Filozofia. Ke te drejte materiali eshte pak i ngateruar dhe i pa renditur dhe kjo e rrit veshtiresine por do mundohem qe javes tjeter te botoj materiale me te ordinuar apo me nje rrjedhe kronologjike e kuptimore.
Je i mire pritur.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Mos bie pre e provokimeve dhe ti, nuk do qellosh me gur çdo qen qe leh ..........
Hi Kaso 😁
Po cfare provokimesh? Ai i ka marre nga nje tjeter pdf i ka kaluar ne Ai (illustartor) dhe u ka ndryshuar germat si koka e tij me cepa se s'gjente dot nje font te pershtatshem. Nese nje njeri i zoti ben nje infografike te bukur me ato shkronja, ateher ketu ka tradheti burra... Kjo eshte aq e vjeter sa uji i ftohte. Pastaj mblidh andej e mblidh kendej si jevgjit e kanaceve i del nje alamet libri qe as Fatheri i Durrsit nuk e kupton pa tre dopio raki te biblioteka e shoko-mikut. Nejse i uroj te nxjerre ca euro ne Shqiperi se ketu fillozofat rrjedhin si Lumi (jo qy Lumi yne). Jashte te hedhin ne gjyq, kurse ketu te bejne Kadare.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
Po cfare provokimesh? Ai i ka marre nga nje tjeter pdf i ka kaluar ne Ai (illustartor) dhe u ka ndryshuar germat si koka e tij me cepa se s'gjente dot nje font te pershtatshem. Nese nje njeri i zoti ben nje infografike te bukur me ato shkronja, ateher ketu ka tradheti burra... Kjo eshte aq e vjeter sa uji i ftohte. Pastaj mblidh andej e mblidh kendej si jevgjit e kanaceve i del nje alamet libri qe as Fatheri i Durrsit nuk e kupton pa tre dopio raki te biblioteka e shoko-mikut. Nejse i uroj te nxjerre ca euro ne Shqiperi se ketu fillozofat rrjedhin si Lumi (jo qy Lumi yne). Jashte te hedhin ne gjyq, kurse ketu te bejne Kadare.
E ke gabim Kasemi mos mendo se jam kaq i paafte te bej nje infograme. Eshte kenaqesi per mua te punoj me programet grafike. Ne vitin 1998 bleva kompjuterin tim te pare Intel Pentium 3 dhe instalova programin e pare Corel Draw sot perdor paketat Adobe CC 2020. Gjithsesi google sot ka nje aplikacion qe gjen origjinen se nga vjen nje imazh, por mos u lodh ta siguroj une qe jane autentike dhe jane te vetmet ne bote se i kam bere une ndaj jane dhe ne shqip. Eshte e kote te mundohesh te tregosh qe jam kopjac tekstet i shkruaj vete, nga kush do ti kopjoja ? Lexoj njehere pastaj fol cdo njeri mundet ta dalloj nje tekst te kopjuar ka shume teknika biles kam shkruar me shume gabime ortografike.

Nuk meret puna e nje tjetri e te botohet ne nje forum nuk eshte etike sepse nuk do mundesh ta mbrosh nese ben copy paste nuk mundesh ta shtosh dhe nuk mund as te flasesh as per temat qe trajtohen. Une nuk preferoj as te mar fraza nga autoret e njohur e ti shkruaj e jo me te kopjoj shkrimet e tua dhe te shokeve te tu.
 
Last edited:

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
Po mbase edhe ka punuar ne Pisa. Nga ta dime ne.
Atje ka nje universitet me banjo te medha. Ka pune atje.
Po sigurisht, diten laj banjot e naten bej filozofin, gjithsesi nuk kam turp te punoj edhe ne pastrime se shtepine time vete e pastroj se nuk kam pastruse. Kur une laj banjo ti cfare pune ben ? Besoj ndonje pune te ndritur ?
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
E ke gabim Kasemi mos mendo se jam kaq i paafte te bej nje infograme. Eshte kenaqesi per mua te punoj me programet grafike. Ne vitin 1998 bleva kompjuterin tim te pare Intel Pentium 3 dhe instalova programin e pare Corel Draw sot perdor paketat Adobe CC 2020. Gjithsesi google sot ka nje aplikacion qe gjen origjinen se nga vjen nje imazh, por mos u lodh ta siguroj une qe jane autentike dhe jane te vetmet ne bote se i kam bere une ndaj jane dhe ne shqip. Eshte e kote te mundohesh te tregosh qe jam kopjac tekstet i shkruaj vete, nga kush do ti kopjoja ? Lexoj njehere pastaj fol cdo njeri mundet ta dalloj nje tekst te kopjuar ka shume teknika biles kam shkruar me shume gabime ortografike.

Nuk meret puna e nje tjetri e te botohet ne nje forum nuk eshte etike sepse nuk do mundesh ta mbrosh nese ben copy paste nuk mundesh ta shtosh dhe nuk mund as te flasesh as per temat qe trajtohen. Une nuk preferoj as te mar fraza nga autoret e njohur e ti shkruaj e jo me te kopjoj shkrimet e tua dhe te shokeve te tu.
sa kontradiktor je mor zot. une ate kompjuter qe thua ti e bleva 4 milion lireta plus 700 euro printerin Epson. tani ti po thua jo pastroj e jo nuk pastroj dhe pastaj bleve kompjuterin me kete shifer. te keqen e mendjes. edhe pinoku do te mesonte nga ty.

p.s. sa megaherz e kishe ate kompjuterin qe bleve? po versionin e Corel Draw qe perdorej ne ate kohe a e mban mend te na e thuash?
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
sa kontradiktor je mor zot. une ate kompjuter qe thua ti e bleva 4 milion lireta plus 700 euro printerin Epson. tani ti po thua jo pastroj e jo nuk pastroj dhe pastaj bleve kompjuterin me kete shifer. te keqen e mendjes. edhe pinoku do te mesonte nga ty.

p.s. sa megaherz e kishe ate kompjuterin qe bleve? po versionin e Corel Draw qe perdorej ne ate kohe a e mban mend te na e thuash?
Une e bleva me dollare kushtoj 1200 USD ne Tirane dhe ishte i markes DTK me monitor katodik 15 inch ne vitin 2000 instalova Photoshop 6.0 sepse atehere adobe ende nuk e kishte blere. E shikon kemi dicka te perbashket po fillon te me pelqesh.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
isha njezet e kusur vjec or taj... dhe kisha pune qe paguhesha mire qe e bleve se nje kaco do bleja, por une po flas me fakte dhe me shifra nga lekura ime...
Sa interesante shume ngjashmeri une fillimisht kam punuar si grafist ose Graphic Designer ato vite per nje agjensi reklamash ne itali. Ne kemi qene kolege i bie atehere ne ato kohra. Ne pune punoja me nje Mac. Por perdorja nje laptop Toshiba per punet e shpejta qe perdornin kartat Network Adsl. Kam nostalgji per ato kohra, ndaj di te bej infograma eshte pasjon i vjeter qe e ushtroj ende nese ke interese te dergoj te shohesh shume pune te miat ne dizenjimin grafik. Kjo qe arsyeja ime qe pelqeja Fiziken Kromodinamike sepse kishte te bente me ngjyrat e me pas kalova tek ajo subatomike.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Une e bleva me dollare kushtoj 1200 USD ne Tirane dhe ishte i markes DTK me monitor katodik 15 inch ne vitin 2000 instalova Photoshop 6.0 sepse atehere adobe ende nuk e kishte blere. E shikon kemi dicka te perbashket po fillon te me pelqesh.
cfare thua more? e para me 1200 dollare bleje vetem procesorin rreth 800.000 lireta pentium II 166mghz. e dyta kishte dale me kohe qe ne 98 Photoshop 5.5 (ate qe perdorja une madje mund ta kem aty tek CD evjetra). e treta nuk na sqarove se me cfare lekesh e bleve (gje qe hyn te pjesa e pare). e katerta tezja ime kerkoi per komjuter ne Tirane ne ate kohe dhe ja bleva une ne itali pasi aty kishte lesh.

p.s. egziston vetem nje rruge... mund te kesh blere ndonje te vjedhur e ketu s'them dot gje.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
cfare thua more? e para me 1200 dollare bleje vetem procesorin rreth 800.000 lireta pentium II 166mghz. e dyta kishte dale me kohe qe ne 98 Photoshop 5.5 (ate qe perdorja une madje mund ta kem aty tek CD evjetra). e treta nuk na sqarove se me cfare lekesh e bleve (gje qe hyn te pjesa e pare). e katerta tezja ime kerkoi per komjuter ne Tirane ne ate kohe dhe ja bleva une ne itali pasi aty kishte lesh.

p.s. egziston vetem nje rruge... mund te kesh blere ndonje te vjedhur e ketu s'them dot gje.
Kishte nuk te genjej ishte nje qender ne mos gaboj eshte dhe sot Infosoft quhej. Photoshopin e bleva ne vitin 2000 dhe diskun e kam ende e bleva tek nje firme qe klononte DC dhe quhej Petrosoft. Tani nuk dyshoj qe ti e ke blere me te mire por atehere ishte gezim i madh te kishe kompjuter. Bleva dhe nje modem dhe lidhesha me internetin me ane te albtelekom dhe mbaj mend ate zhurmen karakteristike te lidhjes. Pak e dine qe ne ate kohe perdorej dhe telneti pervec internetit dhe nuk kishte google motor kerkimi por Altavista.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Sa interesante shume ngjashmeri une fillimisht kam punuar si grafist ose Graphic Designer ato vite per nje agjensi reklamash ne itali. Ne kemi qene kolege i bie atehere ne ato kohra. Ne pune punoja me nje Mac. Por perdorja nje laptop Toshiba per punet e shpejta qe perdornin kartat Network Adsl. Kam nostalgji per ato kohra, ndaj di te bej infograma eshte pasjon i vjeter qe e ushtroj ende nese ke interese te dergoj te shohesh shume pune te miat ne dizenjimin grafik. Kjo qe arsyeja ime qe pelqeja Fiziken Kromodinamike sepse kishte te bente me ngjyrat e me pas kalova tek ajo subatomike.
kush te linte ta prekje Mac-un atehere???? tjetri te jepte gruan kurse Mac-un jo. nje Mac, minimumi me miqesi kushtonte 5 milion lireta te asaj kohe dhe vetem tipografite e kishin kete luks. Si punoje grafik ti? apo mblidhje rrotullat e letres? :ROFLMAO: Nje grafik merrete minimumi 5 mije euro e lart dhe mbaronin shkollen ne amerike -qesh- e dole ti nga albanistani te printoje me printer/plotter 50.000€.

p.s. rrofsh se na kerrnaqe dhe u shqepa nga te qeshurat...
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
kush te linte ta prekje Mac-un atehere???? tjetri te jepte gruan kurse Mac-un jo. nje Mac, minimumi me miqesi kushtonte 5 milion lireta te asaj kohe dhe vetem tipografite e kishin kete luks. Si punoje grafik ti? apo mblidhje rrotullat e letres? :ROFLMAO: Nje grafik merrete minimumi 5 mije euro e lart dhe mbaronin shkollen ne amerike -qesh- e dole ti nga albanistani te printoje me printer/plotter 50.000€.

p.s. rrofsh se na kerrnaqe dhe u shqepa nga te qeshurat...
Mos qesh kot se prej andej kalova qe punoja ne shtepite botuese italiane. Realisht nuk donte tja dinte njeri se cfare isha thjeshte dija ta beja mire punen dhe paguesha jo aq shume sa thua ti por mjaftueshem per te mos lare banja. Biles punoja ne librat me ilustrime per femije, kuptohet nuk isha i pari se punonin me dhjetra grafiste por kisha talent. Kam punuar dhe ne me stampimet apo me shtypshkronjat sidomos me ngjyrat per kombinimet se ti e di qe perdoreshin CMYK dhe beja kalibrimet qe te pershtatej imazhi me stampimin.

Nuk jam aq i prapambetur per te bere nje infogram.
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,046
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Po sigurisht, diten laj banjot e naten bej filozofin, gjithsesi nuk kam turp te punoj edhe ne pastrime se shtepine time vete e pastroj se nuk kam pastruse. Kur une laj banjo ti cfare pune ben ? Besoj ndonje pune te ndritur ?
Qofsh me jete te gjate more djale.
Sido qe te jesh e cfare do qe te jesh, je per veten tende.

Nuk te paragjykon njeri per ate qe je, por per ate qe kerkon te paraqitesh.
Nuk ka nevoj te flasi shume nje njeri qe eshte kompetent ne nje fushe qe ta kuptosh qe eshte kompetent.

Me shpjego termin Psiko-kuantik te shpjegoj une mekaniken e kuanteve.
Te shohim je kopetent per ate qe kerkon te flasesh.
Se ti vetem per psico-quantic nuk po na flet. I ke zene te tera peremrat vetor me radhe. Po cfare eshte psico-quantica nuk na e tregova. Cfare hallesh kerkon te na zgjidh kjo fushe dhe cfare shkencash bashkohen qe ti japin jete kesaj fushe te re te vemendjes sone. Ne qoftese di te ndertosh nje teme, meqenese na the qe ke nbrojtur doktoratur.

Na trego, cfare eshte, pse, si dhe kur ka lindur, Kush eshte themeli i holumtimit te saj, per cfare sherben, cfare te reja sjell, cfare ploteson ne njohurit tona, ku dhe kush e perdor... E te tjera si keto.
Cna bene zgjedhimin e peremrave vjetor ketu.
Beme kurioz, me terhiq vemendjen!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Une kam 2 organe - Brain and Gut.

Tek truri une si të gjithe kam mendjen
Tek gut une kam/perdor shpirtin.

Po ashtu cdo njeri ka shpirtin, por aftesine per të bashkuat conscious with subconscious në nje organ të vetem jo gjithkush e ka.
Nga 6 shqisa qe kam, ngaqe bashkoj conscious me subconscious, me dalin 3 sy.
Pothuaj cdo njeri ka 2 sy, kurse une kam 3 sy.

2 sy plus shikimin periferial qe kane ato, behet jo me shume se 240° - survival mode.

3 sy + shikimin periferial perben 360°. Full circle. Dmth une bazoj cdo gje ne 3D per të kapercyer në 5D. 😊
mire o mire, por hapesi i temes thote diku qe "mendja nuk gjendet ne tru".
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
Shpesh me kane thene te paraqes fakte, autore te tregoj te verteten, qe jam mashtrues, qe jam i cmendur, qe jam i pandergjegjshem etj etj.
Eshte e pamundur te flas me te gjithe me kunderpergjigjie, te mbrohem e te sulmoj ne te njejten kohe secilin prej jush.
Meqe jam ne nje pjese te forumit ku trajtohet tema e Filozofise dhe Psikologjise do perpiqem ti permbahem rregullave te vendosura nga administratoret duke mos dale jashte temes e duke mos rene pre e ofendimeve e talljeve por te krijoj nje kanal dialogu e diskutimi me te gjithe ata qe jane te interesuar per temen te cilen une kam krijuar.

Cfare eshte Fakti ?
Faktet nuk lindin nga materia, fakti krijohet, dhe krijuesi i cdo fakti eshte vete njeriu.
Njeriu vendos se cfare eshte nje fakt apo cfare nuk eshte nje fakt duke u bere krijuesi i cdo fakti.

Egzistojne 3 lloje faktesh te cilat njeriu krijon per te vertetuar nje te vertete:

1. Nje fakt eshte i vertete nese nuk kundershton ate cka ne dime ose vendosim si te vertete.
2. Nje fakt eshte i vertete nese eshte i dobishem per te vertetuar te verteten.
3. Nje fakt eshte i vertete nese korispondon me te verteten apo qe mbeshtet ate qe dime.

Cfare eshte e Verteta ?
E verteta nuk eshte nje fakt. E verteta eshte sasia e informacionit per te cilen njeriu pretendon se eshte koshient.
E verteta = Informacion + Koshience

E verteta eshte relative ( Nuk eshte e percaktuar dhe probilistikisht eshte me e vogel se 1 ) kjo do te thote qe nuk ka nje limit dhe ka nje pafundesi dyshimesh qe shkojne ne infinit.
E verteta e supozuar "Absolute" nuk eshte gje tjeter vecse nje e vertete relative e limituar ( E limituar ne nje sistem te mbyllur ) por nese percakton nje limit atehere ky informacion eshte i cunguar i manget dhe probabilikisht me i vogel se 1.

Kur e verteta nuk eshte e sigurte dhe kur faktet nuk mjaftojne per ta vertetuar ( Pasi jane nje krijim ) na mbetet vetem nje mundesi. Kete mundesi na e jep faktori i paanalizuar me larte qe ka lidhje te drejteperdrejte me informacionin. Kjo eshte Koshienca.

Koshienca dhe te qenit koshient rit probabilitetin e njeriut te kuptoje informacionin duke ju afruar te vertetes po pa e aritur kurre ate. Shkalla e matjes se koshiences njerezore matet me shkallen e ndergjegjesimit dhe ky numer eshte infinit. Njeriu nuk ka mundesi kurre te arije te kuptoje te verteten absolute sepse duhet me pare ta limitoje te verteten brenda sistemit koshiencial universal i cili eshte sistemi me i madh qe njohim dhe si i tille njeriu duhet me pare ta tejkaloj kete sistem te njohjes. ( Per te kuptuar nje sistem me pare duhet te dalesh jashte tij, kjo eshte menyra e vetme te mos limitohesh nga kufiri i percaktimit te sistemit. Jashte nje sistemi mund te kuptosh e te gjykosh nje sistem )

Nese Koshienca eshte 1 ( e unifikuar ) atehere ajo nuk eshte duale ( 2 ) dhe si e tille nuk i pergjigjet rregullit te dualitetit e "Vertete apo False". Do te thote qe ne koshiencen universale nuk egziston ky koncept dualist sepse nuk ka arsye llogjike qe nje Koshience te dyshoje per ate qe di pasi nuk ka tjeter me ke te krahasohet per rezultatin.

Dualiteti egziston vetem ne qenjet jo koshienciale ose me nje mase ndergjegjsimi koshiencial te ulet te cilat duke mos pasur aftesi te kuptimit te informacionit bejne krahasimin midis 2 opsioneve te supozuar dhe relative ( Ky eshte dualiteti ).

Ne gjuhen e thjeshte popullore do te thote :
Nje njeri qe eshte i ndergjegjshem dhe koshient nuk ka nevoje te kerkoj fakte per te vertetuar nje te vertete. Ne baze te koshiences se vet ai mundet me nje perafersi probabilistike te kuptoje nje informacion. Krahasimi dhe gjykimi as qe nuk kane rendesi per te pasi informacioni cdo forme qe te kete eshte po informacion ( Ngarkese energjitike informative ). Nuk ka rendesi informacion i gabuar apo i sakte ne te dyja rastet arihet po ne te njejtin rezultat i cili eshte "Ndergjegjsimi Koshencial" dhe koshienca ka tendence te rritet ne infinit.

Perse njerzit nervozohen kur lexojne shkrimet e mia ?
Nervozimi vjen si shkak i aplikimit te skemave jo te pershtatshme te arsyetimit per situaten. Aplikimi i skemave jo te pershtatshme kerkon nje sforco shume te madhe psikike per te pergenjeshtruar skemat e reja te arsyes qe vendos mendimi i lire. ( Mendimi krijon skema te reja ndersa Arsyeja i aplikon ato ne baze te rregullave ). Kjo sforco e arsyes per te aplikuar skemat te vjetra te papershtatshme si nje shabllon i te vertetes mbi skema te reja perfundon ne humbje energjie duke krijuar Neurozat Psikike.

Per cfare nevojiten teorite e reja ?
Te shkaterosh nje teori te vjeter eshte shume e dobishme, jo vetem sepse i krijohet hapsire teorive te reja, por mbitegjitha sepse nga boshlleku qe le teoria e vjeter, perpara se te krijohet teoria e re, veme re te gjitha difektet qe teoria e vjeter nuk na i lejonte me pare ti shihnim.

I beni nje pyetje vetes ?
A jeni fanatike i nje teorie te vjeter si nje e vertete absolute, e pakundershtueshme e te perjetshme ?
Mendoni se ndryshimi drejte nje teorie te re te psikologjise do thyej botekuptimin tuaj per boten e vjeter ?
Mos ndoshta ka ardhur koha qe te leshojme teorite e vjetra e te ndertojme te reja ne baze te mendimit tone personal pa u mbajtur me thonj e shpirt ne teorite e vjetra te vitit 1900 ?

Perse jam i pakuptueshem per shume lexues ?
Eshte e pamundur per njerez me diferenca koshienciale te te jene ne harmoni me njeri tjetrin. Ndoshta une jam me poshte ndoshta me larte kjo nuk ka rendesi, por qe ka nje hendek te madh midis meje dhe shume prej jush mund ta kuptojme te gjithe lehtesisht. Matematikisht njerzit me nje koshience te larte jane minorance dhe shume pak ne krahasim me numrin e popullsise keshtu qe llogarite mund ti beni vete. Nese jam i cmendur atehere duhet ta dini se kufiri midis cmendurise dhe gjenialitetit eshte shume shume i holle.

Gjithsesi kam nje lajm te mire per kedo nga ju: "Gjithkush prej jush pa perjashtim, mundet dhe ka mundesi te behet Psikolog e Filozof nese e deshiron nje gje te tille". Nuk nevojitet shkolle, nuk ka rendesi koha dhe mosha. Nevojitet vetem Deshire e madhe, Vullnet i hekurt, Perkushtim dhe mbi te gjitha Liri Mendimi. E percaktoj "Liri Mendimi" sepse sot njerzit nuk jane te lire duke u vetelimituar brenda shume skemave e kurtheve te vjetra te mendimit e ndrylles, qe i bllokojne dhe i manipulojne si manikina, me arsyen qe ata kurre te mos shprehin dot madheshtine e tyre, e aftesine e tyre krijuese e psikologjike, por ti sherbejne sistemeve te vjetera si skllever te sistemit, pa perdorur kurre mendimin por vetem arsyetimin e aplikimit te skemave te vendosura me pare. Sot ju duken te pamundura ti ndryshoni skemat e vjetra nga frika e refuzimit dhe e mohimit nga po vete grupet tuaja shoqerore dhe vendosni te aprovoni pa deshire shtypjen e mases mbi kurizin tuaj pasi cdo skeme e vjeter rendon mbi ju. Aplikoni mendimin e lire, pasuroni arsyetimin tuaj me skema te reja i permiresoni ato dhe keni per te jetuar te lumtur mbi kete bote.

Ju pershendes te gjitheve, e ju uroj nje fundjave te kendshme !
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Kush te tha qe ti je psikolog apo filozof? Apo me sakte: kush te ka genjyer? 😆 Pse shkruan qe anetaret e forumit nervozohen kur duket haptazi qe i vetmi nervoz ketu je ti?!

Cit.
Ne gjuhen e thjeshte popullore do te thote :
Nje njeri qe eshte i ndergjegjshem dhe koshient nuk ka nevoje te kerkoj fakte per te vertetuar nje te vertete. <---- kete nuk e kam shkruar une, te jesh i sigurt ``fumato``
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
mire o mire, por hapesi i temes thote diku qe "mendja nuk gjendet ne tru".
Ka dashur te thote qe Mendja nuk gjendet Vetëm ne Tru (dije) por edhe në Vetëdije.

Mendje do te thote: e mend, e qep, e rregulloj me dore, e ildis, etj .
Dije dhe Vetëdije (concious and subconcious)

Mendja qendron edhe ne organin tru, edhe ne organin Shpirt. Bile eshte zbuluar nje organ i ri keto kohe e fundit. Ky organ prej verteti eshte shtëpiza e Shpirtit.

Ke vene rè se kur merzitesh nuk te ha(j)et, ose te haet shume? Te mblidhet stomaku, ose nga nervoziteti ha me shume? Ha me shume, ose nuk te haet fare, se ne kete rast nuk komandohet as nga truri, as nga stomaku, por nga organi i Shpirtit, qe gjendet tek stomaku. Ky eshte picture on picture, organ mbi organ.

Ky organ i shpirtit eshte organ i mbijeteses: Fight or Flight zone.

Nuk e ben truri kete gje, por organi i shpirtit. Guximin ose Lemerinë nuk e ben truri me nje fjale.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Ka dashur te thote qe Mendja nuk gjendet Vetëm ne Tru (dije) por edhe në Vetëdije.

Mendje do te thote: e mend, e qep, e rregulloj me dore, e ildis, etj .
Dije dhe Vetëdije (concious and subconcious)

Mendja qendron edhe ne organin tru, edhe ne organin Shpirt. Bile eshte zbuluar nje organ i ri keto kohe e fundit. Ky organ prej verteti eshte shtëpiza e Shpirtit.

Ke vene rè se kur merzitesh nuk te ha(j)et, ose te haet shume? Te mblidhet stomaku, ose nga nervoziteti ha me shume? Ha me shume, ose nuk te haet fare, se ne kete rast nuk komandohet as nga truri, as nga stomaku, por nga organi i Shpirtit, qe gjendet tek stomaku. Ky eshte picture on picture, organ mbi organ.

Ky organ i shpirtit eshte organ i mbijeteses: Fight or Flight zone.

Nuk e ben truri kete gje, por organi i shpirtit. Guximin ose Lemerinë nuk e ben truri me nje fjale.
Mente & mentire thote talioni ne nje liber...

p.s. po ti pse e mbron kur ai mund ta mbroje veten fare mire... je bo avukat? ai mase ka ide te tjera ku i di ti?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Shpesh me kane thene te paraqes fakte, autore te tregoj te verteten, qe jam mashtrues, qe jam i cmendur, qe jam i pandergjegjshem etj etj.
Eshte e pamundur te flas me te gjithe me kunderpergjigjie, te mbrohem e te sulmoj ne te njejten kohe secilin prej jush.
Meqe jam ne nje pjese te forumit ku trajtohet tema e Filozofise dhe Psikologjise do perpiqem ti permbahem rregullave te vendosura nga administratoret duke mos dale jashte temes e duke mos rene pre e ofendimeve e talljeve por te krijoj nje kanal dialogu e diskutimi me te gjithe ata qe jane te interesuar per temen te cilen une kam krijuar.

Cfare eshte Fakti ?
Faktet nuk lindin nga materia, fakti krijohet, dhe krijuesi i cdo fakti eshte vete njeriu.
Njeriu vendos se cfare eshte nje fakt apo cfare nuk eshte nje fakt duke u bere krijuesi i cdo fakti.

Egzistojne 3 lloje faktesh te cilat njeriu krijon per te vertetuar nje te vertete:

1. Nje fakt eshte i vertete nese nuk kundershton ate cka ne dime ose vendosim si te vertete.
2. Nje fakt eshte i vertete nese eshte i dobishem per te vertetuar te verteten.
3. Nje fakt eshte i vertete nese korispondon me te verteten apo qe mbeshtet ate qe dime.

Cfare eshte e Verteta ?
E verteta nuk eshte nje fakt. E verteta eshte sasia e informacionit per te cilen njeriu pretendon se eshte koshient.
E verteta = Informacion + Koshience

E verteta eshte relative ( Nuk eshte e percaktuar dhe probilistikisht eshte me e vogel se 1 ) kjo do te thote qe nuk ka nje limit dhe ka nje pafundesi dyshimesh qe shkojne ne infinit.
E verteta e supozuar "Absolute" nuk eshte gje tjeter vecse nje e vertete relative e limituar ( E limituar ne nje sistem te mbyllur ) por nese percakton nje limit atehere ky informacion eshte i cunguar i manget dhe probabilikisht me i vogel se 1.

Kur e verteta nuk eshte e sigurte dhe kur faktet nuk mjaftojne per ta vertetuar ( Pasi jane nje krijim ) na mbetet vetem nje mundesi. Kete mundesi na e jep faktori i paanalizuar me larte qe ka lidhje te drejteperdrejte me informacionin. Kjo eshte Koshienca.

Koshienca dhe te qenit koshient rit probabilitetin e njeriut te kuptoje informacionin duke ju afruar te vertetes po pa e aritur kurre ate. Shkalla e matjes se koshiences njerezore matet me shkallen e ndergjegjesimit dhe ky numer eshte infinit. Njeriu nuk ka mundesi kurre te arije te kuptoje te verteten absolute sepse duhet me pare ta limitoje te verteten brenda sistemit koshiencial universal i cili eshte sistemi me i madh qe njohim dhe si i tille njeriu duhet me pare ta tejkaloj kete sistem te njohjes. ( Per te kuptuar nje sistem me pare duhet te dalesh jashte tij, kjo eshte menyra e vetme te mos limitohesh nga kufiri i percaktimit te sistemit. Jashte nje sistemi mund te kuptosh e te gjykosh nje sistem )

Nese Koshienca eshte 1 ( e unifikuar ) atehere ajo nuk eshte duale ( 2 ) dhe si e tille nuk i pergjigjet rregullit te dualitetit e "Vertete apo False". Do te thote qe ne koshiencen universale nuk egziston ky koncept dualist sepse nuk ka arsye llogjike qe nje Koshience te dyshoje per ate qe di pasi nuk ka tjeter me ke te krahasohet per rezultatin.

Dualiteti egziston vetem ne qenjet jo koshienciale ose me nje mase ndergjegjsimi koshiencial te ulet te cilat duke mos pasur aftesi te kuptimit te informacionit bejne krahasimin midis 2 opsioneve te supozuar dhe relative ( Ky eshte dualiteti ).

Ne gjuhen e thjeshte popullore do te thote :
Nje njeri qe eshte i ndergjegjshem dhe koshient nuk ka nevoje te kerkoj fakte per te vertetuar nje te vertete. Ne baze te koshiences se vet ai mundet me nje perafersi probabilistike te kuptoje nje informacion. Krahasimi dhe gjykimi as qe nuk kane rendesi per te pasi informacioni cdo forme qe te kete eshte po informacion ( Ngarkese energjitike informative ). Nuk ka rendesi informacion i gabuar apo i sakte ne te dyja rastet arihet po ne te njejtin rezultat i cili eshte "Ndergjegjsimi Koshencial" dhe koshienca ka tendence te rritet ne infinit.

Perse njerzit nervozohen kur lexojne shkrimet e mia ?
Nervozimi vjen si shkak i aplikimit te skemave jo te pershtatshme te arsyetimit per situaten. Aplikimi i skemave jo te pershtatshme kerkon nje sforco shume te madhe psikike per te pergenjeshtruar skemat e reja te arsyes qe vendos mendimi i lire. ( Mendimi krijon skema te reja ndersa Arsyeja i aplikon ato ne baze te rregullave ). Kjo sforco e arsyes per te aplikuar skemat te vjetra te papershtatshme si nje shabllon i te vertetes mbi skema te reja perfundon ne humbje energjie duke krijuar Neurozat Psikike.

Per cfare nevojiten teorite e reja ?
Te shkaterosh nje teori te vjeter eshte shume e dobishme, jo vetem sepse i krijohet hapsire teorive te reja, por mbitegjitha sepse nga boshlleku qe le teoria e vjeter, perpara se te krijohet teoria e re, veme re te gjitha difektet qe teoria e vjeter nuk na i lejonte me pare ti shihnim.

I beni nje pyetje vetes ?
A jeni fanatike i nje teorie te vjeter si nje e vertete absolute, e pakundershtueshme e te perjetshme ?
Mendoni se ndryshimi drejte nje teorie te re te psikologjise do thyej botekuptimin tuaj per boten e vjeter ?
Mos ndoshta ka ardhur koha qe te leshojme teorite e vjetra e te ndertojme te reja ne baze te mendimit tone personal pa u mbajtur me thonj e shpirt ne teorite e vjetra te vitit 1900 ?

Perse jam i pakuptueshem per shume lexues ?
Eshte e pamundur per njerez me diferenca koshienciale te te jene ne harmoni me njeri tjetrin. Ndoshta une jam me poshte ndoshta me larte kjo nuk ka rendesi, por qe ka nje hendek te madh midis meje dhe shume prej jush mund ta kuptojme te gjithe lehtesisht. Matematikisht njerzit me nje koshience te larte jane minorance dhe shume pak ne krahasim me numrin e popullsise keshtu qe llogarite mund ti beni vete. Nese jam i cmendur atehere duhet ta dini se kufiri midis cmendurise dhe gjenialitetit eshte shume shume i holle.

Gjithsesi kam nje lajm te mire per kedo nga ju: "Gjithkush prej jush pa perjashtim, mundet dhe ka mundesi te behet Psikolog e Filozof nese e deshiron nje gje te tille". Nuk nevojitet shkolle, nuk ka rendesi koha dhe mosha. Nevojitet vetem Deshire e madhe, Vullnet i hekurt, Perkushtim dhe mbi te gjitha Liri Mendimi. E percaktoj "Liri Mendimi" sepse sot njerzit nuk jane te lire duke u vetelimituar brenda shume skemave e kurtheve te vjetra te mendimit e ndrylles, qe i bllokojne dhe i manipulojne si manikina, me arsyen qe ata kurre te mos shprehin dot madheshtine e tyre, e aftesine e tyre krijuese e psikologjike, por ti sherbejne sistemeve te vjetera si skllever te sistemit, pa perdorur kurre mendimin por vetem arsyetimin e aplikimit te skemave te vendosura me pare. Sot ju duken te pamundura ti ndryshoni skemat e vjetra nga frika e refuzimit dhe e mohimit nga po vete grupet tuaja shoqerore dhe vendosni te aprovoni pa deshire shtypjen e mases mbi kurizin tuaj pasi cdo skeme e vjeter rendon mbi ju. Aplikoni mendimin e lire, pasuroni arsyetimin tuaj me skema te reja i permiresoni ato dhe keni per te jetuar te lumtur mbi kete bote.

Ju pershendes te gjitheve, e ju uroj nje fundjave te kendshme !
Njerezit nervozohen me ty, se humbasin durimin me ty. Prit te mbarosh, ate qe ke nisur dhe hiç.
Prit te kuptojne, se ku do te dalesh...dhe hiç.
Edhe kjo tjetra: ti hedh dhe nuk pret pergjigje. Le qe i shkruan gjerat si robotike e te gjata, por nuk pret bashkebisede. Ketu nuk behet leksione, siç e ke bere ti ketu. Ketu nuk kemi ardhur per te mesuar, ose diktuar nga ty. Ky vend quhet Ku-vend, ku gjithesecili duhet te kete vendin e vete.

Siç shihet qarte moto jote eshte: Unë flas e ju dëgjoni.

*Ndonjehere kur burri jem kerkon t'i shmanget denimit, ai lajkatos: Burre e grua, mish e thua. Ti fl(a)s e une degjoj.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,332
Pikët
113
Mente & mentire thote talioni ne nje liber...

p.s. po ti pse e mbron kur ai mund ta mbroje veten fare mire... je bo avukat? ai mase ka ide te tjera ku i di ti?
Ai ka nje hiç. Ngadonjehere kur thote dicka, e ben robotike, jo se e di vete. E ka me te degjuar. Me duket se Qëndron e kemi narcisist. -lutem- Qofsha gabuar une, por kur ma thote shpirti jem, ne 99.99 percent del e vertete.

Sorry Qamilit in advance!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Ai ka nje hiç. Ngadonjehere kur thote dicka, e ben robotike, jo se e di vete. E ka me te degjuar. Me duket se Qëndron e kemi narcisist. -lutem- Qofsha gabuar une, por kur ma thote shpirti jem, ne 99.99 percent del e vertete.

Sorry Qamilit in advance!
Hello Kitty... eshte Uni yt qe po te kerkon... 😜
 
Top