• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fjala,vepra me e madhe ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Para pak minutash, duke biseduar me nje mik :

Une: " Nga goja je i zoti ti ".
Ai: " Po s'qeshë i zoti per fjale, per cfare te jem " ë
Une: " Per vepra ".
Ai: " Po edhe fjalet vepra jane ".
Une: " Ke te drejte, jane vepra te mendjes "


Nga kjo kjo copez bisede me lindi ne koke ky mendim. Pata nje ndjesi te cuditeshme kur bera ate pohimin ne menyre aq te menjehereshme, por nga ana tjeter kuptova se kisha menduar dicka qe permbante shume vlere ne vetvete.

Jemi mesuar me " Fjalet i merr era, rendesi kane veprat " por kjo nuk do te thote qe ka shume vertetesi brenda kesaj shprehjeje. Fjalet jane vepra te mendjes, fjalet kane qene forca levizese e njerezimit qysh prej lindjes se tyre, fjalet kane qene deshmitaret e " rritjes shpirterore dhe materiale te njeriut ", ashtu sic kane qene motiv vrasjesh, tradhetish, luftrash, dashurish... Fjala ka levizur popuj te tere, fjala ka pushtuar mendje te tera...


Me fjalet mund te besh c'te duash, mund te jesh c'te duash, gjithmone duke patur parasysh " cilesine " qe kane. Fjalet, pavaresisht vertetesise se tyre, jane pasqyra e vertete e nje njeriu ( shpirtit apo mendjes se tij ), sepse fjala ( apo fjala e genjeshtert ) me reflektimin e saj ne prakticitet, na jep mundesine qe te percaktojme bindshem dicka mbi dike.

Fjala eshte motivi i pare i disa shpresave, endrrave, forca levizese e shume deshirave. Fjala eshte me siguri nje nga gjerat e domosdoshme per njeriun, ashtu sic eshte oksigjeni, apo uji, apo ushqimi. Fjala ka ca veti qe shume " vepra " te tjera nuk i kane : Fjala shprehet ne shume trajta; mund ta shkruash, mund ta thuash, mund ta kendosh. Fjala dhuron kenaqesi, heq kenaqesi... jep dhe indiference, por ndodh edhe qe ta luftoje ate.


Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, mesoni ta perdorni sa me me shume mjeshtri dhe zotesi.
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Fjala,vepra me e madhe ...

Me 2 fjal kuptoj me ke kam te bej, keshtu qe fjalet maturohen gjithmon para se me i nxjerr jo flasim per me i dhen ajer oxigjenit, se ai e perben ajrin kshuqe fjalt e teperta fukarallek..
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Titulli: Fjala,vepra me e madhe ...

Kur isha e vogel...nuk me dhimbte nese me jepte nje shuplake babi kur beja ndonje gabim...cka me copetonte shpirtin ishte atehere kur ai me fjale te buta dhe me shpjegonte cfare kisha bere gabim, si ta ndreqja...
Me aq ai me mesoi nje mesim qe me ka ndihmuar shume deri me sot ...se fjala eshte qe thua eshte aq e rendesishme..per ta bere nje njeri te ndihet si mbret ose si personi me i vogel ne kte bote !Fjala e thene nuk mund te terhiqet kurre mbrapsht, prandaj duhet menduar mire. Nje Fjale ka filluar luftera dhe po ajo fjale i ka mbaruar...
Dhe sic ka thene populli yne heroik "Fjala kocka ska, po kocka thyen"
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
plakat ne shqiperi thoshin qe femrat i ... llafi, mjafton kjo shprehje popullore per te kuptuar forcen e fjales lol
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Fjala,vepra me e madhe ...

Nuk diskutohet qe varet nga personi,reputacioni i tij dhe relatat e tua ne raport me te gjithsesi nuk ka dyshim qe nje fjale vret teper,madje shume me teper sesa mund te mendohet ...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Fjala,vepra me e madhe ...

Fjala eshte "materializimi" i Mendimit.Vetem Njeriu, e vetmja qenie Inteligjente ne Bote, di te perdore fjalen.
Psh : Nje fjali e paqarte, nje fjale e thene edhe pa qellim te keq, por ne menyre te pakujdeshme, sjell nje reagim te papritur.Prandaj ekziston edhe fjala "me fal"....
Nese nuk e thua, gjerat marrin ters shume, nese e thua, parandalon nje konflikt te kote e te pavend.
 
Top