• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Frikë nga tumori, gruaja heq gjinjtë

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113

Një grua italiane hoqi të dy gjinjtë, nga frika se një ditë mund t’i shfaqej tumori I gjoksit.
Pasi nëna dhe motra i kishin vdekur nga tumori në gjoks, banorja e Pavias në Itali, vendosi që të hiqte vare dy gjinjtë, ndonëse ishte plotësisht e shëndoshë.
Përpara se të bënte ndërhyrjen, ajo iu nënshtrua një testi gjenetik, i cili tregoi se gruaja kishte realisht një shans disi më të lartë se një femër e zakonshme, për t’u prekur prej sëmundjes.
Megjithatë, ndonëse mjekët i bënë të qartë se kontrollet e vazhdueshme do të ishin të mjaftueshme për t’i siguruar shëndet të plotë, e terrorizuar nga sëmundja që ndiqte ndër breza familjen e saj, ajo vendosi të merrte një vendim drastik.
Përpara heqjes së gjinjve, gruaja kishte porositur dy gjinj të njëjtë në përmasë, prej silikoni, prandaj ajo nuk pritet ta ndiejë ndryshimin.

Autori : Bota Sot
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Frikë nga tumori, gruaja heq gjinjtë

Kanceri i gjirit eshte i trashegueshem. Kam degjuar dhe ketu raste te tilla si ky ne kete shkrim. Sa te rrosh me frike se nje dite mund te kesh dhe ti, nje zgjidhje e tille me duket normale. Fundja tani po i bejne me silokon per qejf e jo me nga halli.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,849
Pikët
113
Përgjigje e: Frikë nga tumori, gruaja heq gjinjtë

Kanceri i gjirit eshte i trashegueshem. Kam degjuar dhe ketu raste te tilla si ky ne kete shkrim. Sa te rrosh me frike se nje dite mund te kesh dhe ti, nje zgjidhje e tille me duket normale. Fundja tani po i bejne me silokon per qejf e jo me nga halli.
Eshte nje cmenduri , qe perpara se te diagnostikohesh me kancer, te heqesh gjinjt .

Ndoshta ajo edhe mund te mos i ndodh , jetes si dihet .
Nqs do dilte me kancer ne gjoks , athere le ti hiqte.
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Frikë nga tumori, gruaja heq gjinjtë

Eshte nje cmenduri , qe perpara se te diagnostikohesh me kancer, te heqesh gjinjt .

Ndoshta ajo edhe mund te mos i ndodh , jetes si dihet .
Nqs do dilte me kancer ne gjoks , athere le ti hiqte.
Mund dhe te mos i ndodh gje, por dhe te rrish cdo 6 muaj duke bere mamogramen sikur eshte shume. Ajo duhet ta beje sa me shpesh qe dhe po ti shfaqet ta zbuloje ne fazat e para. S'ka me torutruese !
 
Top