• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Frika nga braktisja...

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Kjo frikë është e ngjashme me frikën nga vuajtjet. Në mesin e meshkujve është shumë e njohur frika nga ndjenjat e pakëndshme të vetmisë pas përfundimit të lidhjes së dashurisë. Kundër kësaj frike shpesh përdoren mekanizmat si “nëse jam vetëm, askush nuk mund të më braktisë e me këtë të më lëndojë”.

Andaj, mendojnë, se më mirë është të mos rrezikohet, se duhet kontrolluar ndjenjat, se më mirë është të mos fillohet asgjë, pasi që herëdo kur lidhja do të përfundojë. E të gjitha këto janë gabim.
Meshkujt të cilët mendojnë kështu janë shumë të ndjeshëm dhe të dobët, nuk mund të ballafaqohen me vetminë, e të mos flasim që ta mundin atë. Ata nuk kanë besim në vete, gjithnjë janë pesimistë dhe mendojnë se nuk janë të gatshëm të ballafaqohen me asnjë situatë.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Ka shume koncepte dhe shume perifrazime. Shume njerez friken e braktisjes e lidhin me ndjenjen e inferioritetit, ate qe e kane mundohen ta mbajne me cdo gje. Njeriu eshte shume i fort per t'i perballuar situata, pavaresisht ne nje kendveshtrim duket i dobet dhe i pafuqishem per te dal nga ajo situat. Me teper jane te predispozuar njerezit qe nuk jane te formuar dhe nuk kan nje te ardhme, qe ndjehen inferior dhe te pafuqishem per te perballuar situata te tilla. Shume njerez vuajne nga narcizmi (ndjesia superiore, vetpelqimi me doza te larta). Pra jemi ne nje situat me tipe me karaktere te ndryshem, qe duket te pafuqishme ose inferior ndaj asaj qe duan te mbajne. Cdo gje zgjidhet duke qene vetvetja dhe duke pranuar gjithcka qe te ofrohet.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Frika e braktisjes te ben te pranosh faktin e vetmise...Nuk besoj se ka ndonje qe te pelqeje vetmin por thjesht medimi se mund te arrish ne nje fund fatal te ben te jesh ne nje fare menyre i varur nga vetmija...Vetem apo i braktisur?...Te jesh vetem eshte zgjedhje personale,ndersa braktisja eshte nje lloj varsie qe ke ndaj tjetrit.Qe zhgenjimi te jete burim i zgjedhjeve te mija preferoj te paren...
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Frika nga braktisja eshte dobesi me vete, dhe dobesia me e madhe eshte qe je i varur nga dikush qe nuk mund te kesh besim .

Prandaj me nje njeri te tille e hedh torben ne krah dhe flas ne sy pa pasur ndonjehere frike prej askujt se frika te hedh prangat ne te kundert e te ben te jetosh nje jete skllavi .
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Ndoshta e konceptoj gabim por, te kesh frike per mua dmth ti nenshtrohesh dikujt vetem qe te jesh me ate.

Preferoj me mire te rri vetem se sa dikush te perfitoj nga karakteri i dobet qe un mund te shfaq.

Ndoshta do te vuaj por "me mire nje fund me dhimbje, se nje dhimbje pa fund"
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

https://www.youtube.com/watch?v=Ei1tTl7-RsQ
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,365
Pikët
113
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Kane kaluar 4 vjet nga tema..:p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,365
Pikët
113
Përgjigje e: Frika nga braktisja...

Eshte fobi e zhgenjimit qe pengon ritentimin !
Dihet njerezit nuk ndryshojne dhe duhet ti pranojme per ate qe jane...ose ti leme te shkojne, pergjithmone.
Ritentimin????
 
Top