• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fyerjet e Francës ndaj Islamit, rriten reagimet

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,069
Pikët
48
OKB: Liria e shprehjes duhet të përdoret në një mënyrë që respekton të gjitha besimet fetare

View attachment 62843

OKB bëjnë thirrje për respekt të ndërsjellë për të gjitha fetë dhe besimet Moratinos: – ‘Shembujt në rritje të tensionit dhe intolerancës të shkaktuar nga botimi i karikaturave satirike që përshkruajnë Profetin Muhamed, të cilat janë poshtëruese dhe shumë të dëmshme për myslimanët, janë thellësisht alarmante’ transmeton Kosova Post.

Miguel Angel Moratinos, Përfaqësuesi i Lartë i Aleancës së Qytetërimeve të Kombeve të Bashkuara, bëri thirrje për respekt të ndërsjellë për të gjitha fetë dhe besimet dhe promovimin e një kulture vëllazërie dhe paqeje, duke deklaruar se fyerja e feve dhe simboleve të shenjta fetare provokojnë urrejtje dhe dhunë, duke shkaktuar polarizim dhe thyerje në shoqëri.

Moratinos tha në një deklaratë me shkrim se ai ishte “thellësisht i shqetësuar për tensionin në rritje dhe intolerancën e shkaktuar nga botimi i karikaturave të tij satirike që përshkruajnë Profetin Muhamed, të cilat janë poshtëruese dhe shumë të dëmshme për muslimanët”.

Duke theksuar se karikaturat provokuese provokojnë akte dhune kundër civilëve të pafajshëm për shkak të fesë, besimeve ose etnisë së tyre, Moratinos deklaroi se fyerja e feve dhe simboleve të shenjta fetare provokoi urrejtje dhe dhunë, duke shkaktuar polarizim dhe këputje në shoqëri.

Moratinos bëri thirrje për respekt të ndërsjellë për të gjitha fetë dhe besimet dhe për të promovuar një kulturë vëllazërie dhe paqeje.

Moratinos tha se “liria e shprehjes duhet të përdoret në një mënyrë që respekton të gjitha besimet fetare dhe doktrinat fetare”, Moratinos theksoi që aktet e dhunës nuk duhet të shoqërohen me asnjë fe, kombësi, civilizim ose grup etnik./KosovaPost/
-----------------
Ky qendrim me duket nenshtrim ndaj terrorizmit. Nuk e di nese eshte vendim njezeri i OKB.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,480
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
A ishin e jane karikaturat e asaj reviste provokative?
Fare bene institucionet fetare per te ulur masen e indokrinimit dhe zemerimit tek elementet e tyre?
SI reagoi qeveria e Makaronit per mbajten e balancave shoqerore pas reagimit te pare ku pat shum viktima.
Edhe Allafronga po behet deri diku si SHBAja....ndofta edhe me keq.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
30,408
Pikët
113
Po pra,ti i di me mire punet e botes se OKB. Jo vetem ti,por ne cdo kafene shqiptaresh ndesh me gjeni qe i japin zgjidhje gjithckaje. 🍷
Jo une shkoj ne bare amerikanesh

Prit ti dergoj nje mesazh Trump ti herheqi veshin okb-se
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,864
Pikët
113
Ne shekullin XXI Franquasat qe ta lodhin bycen duke treguar per vlera juropiane, demokracine, barazine dhe lirine e shprehjes se lire dhe kthehen mbrapa gati ke Napolonja.

Por si duket kane nje problem qe fyerjen e ngaterrojne me lirine e shprehjes. Pastaj po te shikosh ate Sarkozy, Macaronne, po çfare burra shteti, keta duken si prostitute de etat 🤭

E kishin nje Jacques René Chirac burreshteti sa 10 presidente tjere qe mund te zgjedhe Franca.

Au revoir et à la prochaine!

EB706158-F213-45E6-B799-F26C8DBD04DA.jpeg
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
705
Pikët
63Kritikohet një vrasës, akuzohet karikaturisti për antisemitizëm,
ndërsa për karikaturën e një profeti flitet për liri të fjalës.
Bile zonja Lamya Kaddor thot duhet edhe në shkolla të mësohet.

 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,092
Pikët
113
Arnautet ne rregudh jane, te nxjerri palestinezet thuaj 🤔

Kur eshte dhafi per keshtu gjosendash, vendet juropiane diskriminimin e kane te inkorporuar ne sistemet e tyre dhe e bejne keshtu latent dhe me persosmeri.

Kur i thash njeres ketej, tha nuk eshte e mundur, jo vetem qe eshte e mundur por nje liber pdhus nje gjysem ta shkruaj per format dhe menyren si aplikohet qe nga kopshtet e femijeve te vegjel e deri ne vendet e punes,administrate, sigurime sociale etj, etj.

Sapo hap telefonin dhe i prezantohesh me emer e mbiemer, te shikosh formen ofanzive si mundohen te atakojne, por kur ua kthen kundersulm, zbythen.

Edhe ne fund ti thuash; Hey du tua Madre 🤔 ngulo, ngulo una thika di tulo 😂 ``fumato``
Presidenti Emmanuel Macron kishte zgjedhur gazetarët kryesorë të France2 dhe TF1, Anne-Sophie Lapix dhe Gilles Bouleau, për t'u intervistuar në lidhje me epideminë Covid-19. Ai njoftoi një................. shtetrrethim si një masë higjenike.

PS....KJO asht EU-ja.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,675
Pikët
113
Vendndodhja
?
It’s disgusting 🤮🤬

Ps.. Cila reviste eshte kjo ?
 
Top