• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,353
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nuk di si me shpjeguar ne detaje, po jo plotesisht bektashian, dallon nga bektashizmi. Ndoshta dikush di ma mire.
le te shpresojme :)
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,331
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Së pari gjithë sektit bektashi, u uroj nga zemra
Gëzuar festën e Sulltan Novruzit.

Kam edhe këtë pyetje, meë nuk jam i sigurt: Selia e Kryegjyshatës Botërore a gjendet në Krujë?
 

Ane

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 31, 2014
Postime
723
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Hë moj, se atje ne Mars ndryshe i thone? Apo akoma jeton me t`omlin e gjinit ti? -bla--bla-


Urime Festa....
Kadale ore ,c'pate -boh- ..ne familjen time grurit i themi grure e grurit te zier grur i zier ..nuk u ba nami qe se paskam dit qe quhet ndryshe ashure :mad:
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,247
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gëzuar festën

 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar festen e hashureve te gjithe bektashinjeve dhe dervisheve !
Hashuret festohen ne shume familje kosovare qe nuk jane as bektashinje, as dervish .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,088
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Do hakam HASHURE sot.....me ka marre malli.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,353
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar festen e hashureve te gjithe bektashinjeve dhe dervisheve !
Hashuret festohen ne shume familje kosovare qe nuk jane as bektashinje, as dervish .

...edhe shqiptare.. :D

Gezuar Sulltan Novruzin!

(po me torturon kjo foto qe ka sjelle Mandi)
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,573
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar festen te gjithve :)
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,583
Pikët
63
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar festen e hashureve te gjithe bektashinjeve dhe dervisheve !
Hashuret festohen ne shume familje kosovare qe nuk jane as bektashinje, as dervish .
Shume e vertete kjo qe the.
Na si femije s`e kemi dijte as cka jane bektashinjte as dervishet, e hashuret gjithe i kemi festue.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Dua të pyes nëse ka këtu ndonjë vëlla Bektashi se cfarë lidhje ka festa e Sulltan Nevruzit me Islamin.

A është traditë profetike të festohet? A është festuar nga 4 kalifët të drejt? Po nga 12 Imamet e nderuar të Ehli Bejtit?

Pasi që kam ndëgjuar se Sulltan Nevruzi festohet në Iran, si e tillë ka zanafillën në Zerdushizm (adhurues të zjarrit).
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Per ata qe nuk e din Bektashinjte jane sekt shume me tolerant se Suni-tet. Shumica e rilindasve (shqiptare)qe i perkisnin fes Myslimane ishin Bektashi.

Nejse me duket shume e cuditshme qe shqiptaret festojne nje feste me emrin "Dita e Sulltan Novruzit". Megjithate gezuar per ata qe festojne.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,088
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Dua të pyes nëse ka këtu ndonjë vëlla Bektashi se cfarë lidhje ka festa e Sulltan Nevruzit me Islamin.

A është traditë profetike të festohet? A është festuar nga 4 kalifët të drejt? Po nga 12 Imamet e nderuar të Ehli Bejtit?

Pasi që kam ndëgjuar se Sulltan Nevruzi festohet në Iran, si e tillë ka zanafillën në Zerdushizm (adhurues të zjarrit).
Ne mos gabohem aty gjate rruges per tek uzina e traktoreve,besoj ne krahun e majte ka nje teqe moderne.
Shko pyet njehere.
Se mu kujtua rastesisht...
https://www.youtube.com/watch?v=4hSdJcZ_eeI
Merr dhe Kac Myftarajn me vete qe mos te humbasesh rrugen.
KLM.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,957
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nuk po vazhdoj me teper emri te kallxon qe eshte me teper fest turke se sa feste fetare.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,088
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nuk po vazhdoj me teper emri te kallxon qe eshte me teper fest turke se sa feste fetare.
Turqit i mallkojne bektashinjte....me vjen keq!
Apropo: ne 2.45 sec qe permend ai gjyshi na vllora disa emra,nji nga ata eshte STERGJYSHI IM.
Emer SADE SHQIPTAR.
KLM.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Ne mos gabohem aty gjate rruges per tek uzina e traktoreve,besoj ne krahun e majte ka nje teqe moderne.
Shko pyet njehere.
Se mu kujtua rastesisht...
https://www.youtube.com/watch?v=4hSdJcZ_eeI
Merr dhe Kac Myftarajn me vete qe mos te humbasesh rrugen.
KLM.
Kam pyetur disa por sipas tyre është festë fetare. As Muhammedi A.S e as Ehli Bejti, e as Sahabët nuk kanë festuar një festë të tillë.

Fest persian me ngjyrime Zorotarianiste.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nuk po vazhdoj me teper emri te kallxon qe eshte me teper fest turke se sa feste fetare.
Festë persiane, e jo turke apo arabe. Persianët para islamit e kishin Zorotarianizmin si fe, pas pranimit të Islamit disa nuk arritën të ikin nga tradita paganistike zorotariane.

Irani është shtet në thojza Islamik, po e feston një festë pagane veq për hirë të nacionalizmit pers kundër arabëve.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Turqit i mallkojne bektashinjte....me vjen keq!
Apropo: ne 2.45 sec qe permend ai gjyshi na vllora disa emra,nji nga ata eshte STERGJYSHI IM.
Emer SADE SHQIPTAR.
KLM.
Bektashit ishin sekti më i përhapur në mesin e Jenicerëve. Sot vetëm tarikatet sufi ndajnë një respekt të vogël për Bektashitë, pjesa dërmuese nuk rrespekton.

Në Shqipëri edhe më interesant, pasi që Bektashit nuk deklarohen si Musliman por si Bektashi.
 

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,819
Pikët
83
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Së pari gjithë sektit bektashi, u uroj nga zemra
Gëzuar festën e Sulltan Novruzit.

Kam edhe këtë pyetje, meë nuk jam i sigurt: Selia e Kryegjyshatës Botërore a gjendet në Krujë?
Mbas vitit 1923 dhe reformat kemaliste,instansat drejtuese të bektashizmit migruen për në Shqipni dhe aty (Shqipni) gjindet selia e Kryegjyshatës Botërore q'prej vitit 1929.
 
Top