• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Mbas vitit 1923 dhe reformat kemaliste,instansat drejtuese të bektashizmit migruen për në Shqipni dhe aty (Shqipni) gjindet selia e Kryegjyshatës Botërore q'prej vitit 1929.
Në Shqipëri Bektashizmi nuk përmendet nën ombrellën e Islamit. Thonë që në Shqipëri ka 3 fe. Islami, Krishterimi dhe Bektashizmi.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Festë persiane, e jo turke apo arabe. Persianët para islamit e kishin Zorotarianizmin si fe, pas pranimit të Islamit disa nuk arritën të ikin nga tradita paganistike zorotariane.

Irani është shtet në thojza Islamik, po e feston një festë pagane veq për hirë të nacionalizmit pers kundër arabëve.
Nuk eshte teresisht ashtu sic thua. Natyrisht qe dallon Islami iranian nga ai arab, por qe te dyjat kane ruajtur ne vehte edhe dic nga e kaluara.


Zarathustra ka qene profet mu sikur dhe profeterit e tjere te krishterimit, islamit... eshte ceshtje tjeter se, me kalimin e kohes, ka devijuar, sic kane devijuar edhe keto dyjat te cilat i permenda ketu.


Kur nuk jemi ne gjendje per ta kuptuar perse ata festojne dicka qe nuk festojme ne, eshte mire te pyesim ose te heshtim e jo te flasim duke paragjykuar.

S'dua ta mbroje askend me kete rast por po e them per hire te se vertetes. Sepse e njejta na ndodhe edhe neve kur festojme dicka, kurse te tjeret nuk na kuptojne, ose na perqeshin...*
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nuk eshte teresisht ashtu sic thua. Natyrisht qe dallon Islami iranian nga ai arab, por qe te dyjat kane ruajtur ne vehte edhe dic nga e kaluara.


Zarathustra ka qene profet mu sikur dhe profeterit e tjere te krishterimit, islamit... eshte ceshtje tjeter se, me kalimin e kohes, ka devijuar, sic kane devijuar edhe keto dyjat te cilat i permenda ketu.


Kur nuk jemi ne gjendje per ta kuptuar perse ata festojne dicka qe nuk festojme ne, eshte mire te pyesim ose te heshtim e jo te flasim duke paragjykuar.

S'dua ta mbroje askend me kete rast por po e them per hire te se vertetes. Sepse e njejta na ndodhe edhe neve kur festojme dicka, kurse te tjeret nuk na kuptojne, ose na perqeshin...*
Festohet rilindja e natyrës në pranverë. Është feste pagane e nuk duhet konsideruar islame, mund të festohet edhe në aspektin kulturor ama aspak fetar. Zarathusra nuk ka qenë Profet, së paku abrahamik.

Nuk po hyj në atë se cka dallon i ashtuquajturi Islami Arab me atë Persian se nuk na del koha. Por e di se Persianët gjithmonë kanë mbetur me përmendjen e kulturës së vjetër Persiane dhe disi Islamin e kanë Persianizuar sepse kuptohet nuk ishte lehtë për ta pranimi i një fesë nga një popull që ata e konsideronin si shumë të prapambetur.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

*

Ke te drejte COB.

Nese e thua nga pikeveshtrimi arab, ashtu eshte.


Mirepo, une fola nga pikeveshtrimi neutral, asnjeres.*
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

*

Ke te drejte COB.

Nese e thua nga pikeveshtrimi arab, ashtu eshte.


Mirepo, une fola nga pikeveshtrimi neutral, asnjeres.*
Sulltani Nevroz është festë Zorotariane dhe këtu nuk ka pikëpamje arabe apo diqka tjetër. Kuptimi i plotë është ringjallja e natyrës, andaj edhe është pagan(natyror).
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

*

Ti edhe me tutje po flet nga pike veshtrimi (PIKA E VESHTRIMIT) arab.


Cdo gje qe nuk eshte arabe nuk eshte hyjnore por pagane, natyrore... sepse natyren e ka bere djalli...*
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

*

Ti edhe me tutje po flet nga pike veshtrimi (PIKA E VESHTRIMIT) arab.


Cdo gje qe nuk eshte arabe nuk eshte hyjnore por pagane, natyrore... sepse natyren e ka bere djalli...*
Jo. Islami nuk është këndvështrim arab. Kurdët dhe Persianët e kanë traditë të tyre nacionale-pagane këtë festë, vetë deklarohen kështu.

Natyrën e ka krijuar Allahu e jo djalli.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,336
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar festen per te gjith ata pjestare qe sot e festojne kete dite te vecante....
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
13,685
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Edhe une e festova sot :D

I futa nje tas me hashure :p dhe sot ishte dita ime me fat,qe me ra leku ke byreku :D :D

Gezuar festen e Novruzit :D

@mia e festove ti sot ??:D
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,354
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Edhe une e festova sot :D

I futa nje tas me hashure :p dhe sot ishte dita ime me fat,qe me ra leku ke byreku :D :D

Gezuar festen e Novruzit :D

@mia e festove ti sot ??:D
Gezuar Lindush!!!!
-hug-
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,091
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Ta gezojne ata qe e festuan(dje skisha shume kohe).
 
Top