• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gazetarja: O emigrantë, nëse nuk ju pëlqen Shqipëria, pse ktheheni more, na lini rehat..

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,712
Pikët
113
Ore e kuptoni juve qe ne kte menyre na deboni nga diskutimet?
pse mos te flasim per problemet qe ka vendi?
pse? kush e ndalon?
gjeja e par qe te thone kur te takon dikush aty eshte: Hë kur paske ardhur?
kur do ikesh?
ik vella se ketu nuk jetohet!
tani si i thua ksaj ti?
te thote ik ai qe ka biznes
te thote ik ai qe rron me pensionin
te thote ik dhe prindi!
Lover djali!

S'kam asgje me mendimin tend,por e une kam mendimin tim.

Perndryshe dua te lexoj mendimin tend,por sikurse s'ka vend ne ate pergjithesimin qe thua
kush ka biznese
jane si Pablo Escobaret ;) sepse ka njerez qe kan derdh gjak me shume se djerse balli per te ndertuar,e sakrifikojne familjarisht si familje per ti mbajt gjalle.

Njoh te tille pa limit,e per ata sipas meje eshte ofeze ai mendimi yt. :)

Fakti eshte fakt
e nese s'vjen ti apo kush tjeter se nuk i pelqen
Shqiperia do vazhdoje te jete :)

E artikull shkruesja bukur e qendis,se s'ka nevoje per ata qe i japin mend . :)
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,712
Pikët
113
Sot e degjova kete edhe nga nje person qe dredh zinxhiret gjithe diten ,mer 80 000 leke te reja rroge shteterore dhe kushedi sa nga "bakshishet".
Nuk e kuptoj kete manine per te ikur......
Njihja nje drejtor banke une me ato pordhet e tija qe do iki ne Amerike,se ketu eshte kot.

Sa here shkoja ne banke,dilte me gocat (ato me te bukurat per kafe) ;) ,i veshur me te bardha kemisha ai, e te thoje wow.
Iku ne Amerike e nisi bojaxhi,por nuk zgjati 6 muaj
erdhi e kish kerkuar serish postin.

E cuan ne nje vend te larget,por asesi postin qe kish. ;)

I'u 10 personaliteti i drejtorllekut. :p
 
  • Haha
Reactions: 3d1

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
7,710
Pikët
113
Lover djali!

S'kam asgje me mendimin tend,por e une kam mendimin tim.

Perndryshe dua te lexoj mendimin tend,por sikurse s'ka vend ne ate pergjithesimin qe thua
kush ka biznese
jane si Pablo Escobaret ;) sepse ka njerez qe kan derdh gjak me shume se djerse balli per te ndertuar,e sakrifikojne familjarisht si familje per ti mbajt gjalle.

Njoh te tille pa limit,e per ata sipas meje eshte ofeze ai mendimi yt. :)

Fakti eshte fakt
e nese s'vjen ti apo kush tjeter se nuk i pelqen
Shqiperia do vazhdoje te jete :)

E artikull shkruesja bukur e qendis,se s'ka nevoje per ata qe i japin mend . :)
Ofez eshte te perçmosh emigrantet apo ti tallesh!
Ofez eshte kur te rrjepin nga leket si keci me ate palo sherbim qe ofrohet
ofez eshte te bejn tamponet fallco te porti i durrsit nen driten e diellit
ofez eshte te japin siguracione fallco kur zbret nga trageti...
ofez eshte kur kalon te lagja dhe shef njerez duke mbledhur kanace te plerat
ofez eshte qe vazhdoni ja hidhni fajin kujdo qe ankohet !
azgje personale me ty por ama te vertetat duhet te thuhen dhe me zë te larte!

Tani me thuaj faji emigranteve eshte qe shqiperia eshte katandisur si shkarkim plerash?
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
30,914
Pikët
113
Lover djali!

S'kam asgje me mendimin tend,por e une kam mendimin tim.

Perndryshe dua te lexoj mendimin tend,por sikurse s'ka vend ne ate pergjithesimin qe thua
kush ka biznese
jane si Pablo Escobaret ;) sepse ka njerez qe kan derdh gjak me shume se djerse balli per te ndertuar,e sakrifikojne familjarisht si familje per ti mbajt gjalle.

Njoh te tille pa limit,e per ata sipas meje eshte ofeze ai mendimi yt. :)

Fakti eshte fakt
e nese s'vjen ti apo kush tjeter se nuk i pelqen
Shqiperia do vazhdoje te jete :)

E artikull shkruesja bukur e qendis,se s'ka nevoje per ata qe i japin mend . :)
Lexova me vemendje potimin tend anashkalova disa postime pa dashur te ofendoj asnjeri.
Dhe me gjithe respektin qe kam per ty me duhet Te kundershtoj! Jo si emigrante por si bije e atij vendi.
Me vjen keq qe na quajne emigrante ketu ku jemi! Akoma me keq me vjen te me quajne emigrante tek dera e shtepise time Ku ka lind stergjyshi, gjyshi, babai une dhe vellezerit e mij!
Tani kjo zonja gazetare qe ska pike takti as kulture as menyre te shprehuri, duhet te perkrahet nga une e nga tjetri qe vime vit per vit dhe leme djersen e gjithe vitit aty ku kjo ben kokrren e palles duke u talle me lexues si une e ti e tjetri?
No sorry! Ajo ska nevoje per mend ke te drejte por ka nevoje per nje pozicion tjeter pune!
Nje fshese sdo i bente keq si fillim.
Smund te me thoje ajo mua “na lini shqiperine neve dhe ikni andej nga keni ardhur”
Se shqiperine nuk e ka lene asnji nga deshira as pasioni! E kemi lene nga halli dhe Nga njerez si puna ksaj derdimenes.
Jane Te paket ne numer ata qe ikin si turista, te gjithe Nga halli iken.
Se shqiperia nuk ju dha asnje mundesi. E tani pse une apo tjetri kemi nje pakenaqesi per nje cope gjelberim apo pse tjetri te ze rradhen ne nje zyre apo dyqan. Kjo sdo te thote qe e shajme shqiperine!
Une shaj sistemin e atij vendi, se fundja ai Stan ate bulmet ka. Shaj ata qe trashen ne kurriz Te tjereve, shaj ata qe na shofin si Afganet emigrante ata emigrante ne!
Shaj ata qe me thone “Aman qe kur erdhet ju emigrantat na u rriten cmimet”
Shaj ata qe sdine te respektojne turizmin, ju vine kosovaret dhe I vjedhin der ne centin e fundit.
Une nuk shaj shqiperine! Me vjen keq per shqiperine si è kane katandise njerez si kjo dhe eproret e saj.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,712
Pikët
113
E emigrantet ashtu veprojne kur vijne.
Te kollarisur ne makina,edhe i hedhin mbeturinat nga xhami i makines,parkojne vend e pavend,ngrejne zerin me shume se tjeret kur rrijne ne radhe per nje pasaporte,e madje e bejne ne forme per te rene ne sy duke permendur se sa te mire jane institucionet neper itali,greqi,france apo gjetke,gje e cila te vjen pyetja!
A meritojne keta qe ngrejne zerin t'u japesh prioritet?
A keshtu sillen ne kuesturen e italianeve?? ;)

Shqiperine ashtu e le ,ti,une e tjeret,e nuk ta beri kush ashtu. ;)

Eshte ligji ai qe e vendos,sepse keta qe i hedhin mbeturinat rrijne e ne gjermani,por shko e ngaterroji njehere mbeturinat e qeseve te aluminit me te plastikes,edhe e sheh c'peson. ;)

Aman Lover me gjithe popull te ketushem
e emigrantet

Te shkruan njeri qe i plotesoi 20 vite emigrant.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,532
Pikët
113
Po kjo ku do te dali me kete?! Sikur po e marrin me zorr e po e heqin nga Shqiperia.

Bukuri natyrore ka gjithe bota, po keshtu si i shkaterrojme ne dhe pislleku qe na rrethon eshte ajo qe te bie ne sy ndryshe nga vendet fqinje dhe jo te vesh me larg.

Cdo byth peme neper trotuare eshte vend ku hedhin cte mundim. Bishta cigaresh, facoleta, kanoce birre, ambalazh moltosh etj. Cik me tutje, koshat bosh.
Betoni dhe shumkateshet vend e pa vend.
Nga liqeni ka plas era e 💩
Andej nga marina, shkarkon nje kanal qe gjasme u investu filter por era ka aty akoma.
Trafiku kacurel, se kush ne qejf te vet.
Ec ne Llogara dhe perball me sorkadhen, matane rruges, hedhin plehrat lokalet. Kudo xhanem.

Epo , ca pret kjo te lavderojne?
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,135
Pikët
113
Po kjo ku do te dali me kete?! Sikur po e marrin me zorr e po e heqin nga Shqiperia.

Bukuri natyrore ka gjithe bota, po keshtu si i shkaterrojme ne dhe pislleku qe na rrethon eshte ajo qe te bie ne sy ndryshe nga vendet fqinje dhe jo te vesh me larg.

Cdo byth peme neper trotuare eshte vend ku hedhin cte mundim. Bishta cigaresh, facoleta, kanoce birre, ambalazh moltosh etj. Cik me tutje, koshat bosh.
Betoni dhe shumkateshet vend e pa vend.
Nga liqeni ka plas era e 💩
Andej nga marina, shkarkon nje kanal qe gjasme u investu filter por era ka aty akoma.
Trafiku kacurel, se kush ne qejf te vet.
Ec ne Llogara dhe perball me sorkadhen, matane rruges, hedhin plehrat lokalet. Kudo xhanem.

Epo , ca pret kjo te lavderojne?
@Rexhina cfare thote kjo labja?
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
7,710
Pikët
113
Mjafton te shkruash plera ne youtube dhe ja ca del si sygjerim..
shqiperia qenka kontaminuar nga plerat e emigranteve
6DD1BBF6-4DC6-4D18-B39D-89F14FD18CBB.png

 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,569
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Ofez eshte te perçmosh emigrantet apo ti tallesh!
Nuk po i tall njeri emigrantet....ne ket rast je ti qe po percmon vndin tend.
Ofez eshte kur te rrjepin nga leket si keci me ate palo sherbim qe ofrohet
Syt ne ball i ke .....ste pelqen nuk e mer.
ofez eshte te bejn tamponet fallco te porti i durrsit nen driten e diellit
Nje perqindje faji eshte dhe i yti qe e blen dhe nuk denoncon....
ofez eshte te japin siguracione fallco kur zbret nga trageti...
Faji kryesisht i shtetit qe i lejon dhe i yti qe i blen...
ofez eshte kur kalon te lagja dhe shef njerez duke mbledhur kanace te plerat
Faji i shtetit me politikat e pjerdhura sociale
ofez eshte qe vazhdoni ja hidhni fajin kujdo qe ankohet !
Me duket se nuk po te ben njeri fajtor....as ne artikull nuk po fajesohen emigrantet
azgje personale me ty por ama te vertetat duhet te thuhen dhe me zë te larte!
Ketu ne forum ulerit sa te duash ....nuk te degjon njeri ;)
Tani me thuaj faji emigranteve eshte qe shqiperia eshte katandisur si shkarkim plerash?
Si perfundim o Love kemi edhe ne fajet tona.....jo gjithmone na e kane fajin te tjeret
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,667
Pikët
113
ajo qe me habiti ne kete teme eshte, se; postimi ishte bere te merkuren, diskutime plot te merkuren dhe te enjten,
nderkoh qe mua me doli sot si teme, e çuditeshme, mendoj se mandi duhet te rregulloje diçka nga ana teknike ne kete forum,
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,142
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
A i ka thene njeri kesaj debiles qe Shqiperia vetem ne leter perfaqeson kombin shqiptar, se ne veper ne Shqiperi jeton 1 ne 3 shqiptare dhe ne veper Shqiperine e ndertuan dhe e lartesuan ata qe A. Plasari i quajti "kurbetçinj"?

Ai qe ngriti flamurin ne Vlore ishte "kurbetçi", ata qe vajten ne Konferencen e Parisit ishin te gjithe "kurbetçinj" përveç njërit (Esad Pashë Toptanit, që ishte "dobro" vendas), "kurbetci" ai qe na futi ne Ligen e Kombeve. Naimi kurbetçi, Asdreni kurbetçi, kurse këta intelektualët Made in Hoxha janë të gjithe produkt "dobro" vendas. Edhe deputetët shqiptarë, kuptohet, janë "dobro" vendas.

Nejse, krenar me qenë kurbetçi! Gjëja më e mirë që më ka ndodhur në jetë (pas asaj gjësë tjetër që boni plaku me plakën në Tironë që të lindja unë).
 
Last edited:

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,927
Pikët
113
Mire ka thene gazetarja 😆 gjithe juve qe shani Odhbenian ejani kaloni cheking-un lerini parate aty ke sportelat edhe prisni ballonjen tjeter per nga keni ardhur dhe fidhojani ta shani nga fidhimi me libra e fletore librarie ``fumato``
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,023
Pikët
113
Mire ka thene gazetarja 😆 gjithe juve qe shani Odhbenian ejani kaloni cheking-un lerini parate aty ke sportelat edhe prisni ballonjen tjeter per nga keni ardhur dhe fidhojani ta shani nga fidhimi me libra e fletore librarie ``fumato``
Perjashto Vlorën historike e shume te bukur, mrekulli e natyres, qytet i paster, keta shehrat tjere sipas @L0v3rm4n po na dalin jo te paster !
 
Top