• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gheorghe Zamfir

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,374
Pikët
113
Vendndodhja
1595380367302.jpeg
Gheorghe Zamfir filloi të luante flautin tradicional tërthor plotësisht të vetë-mësuar. Ai vazhdoi trajnimin e tij në Akademinë e Muzikës në Bukuresht, ku ishte student i Fanica Luca dhe më vonë, në 1968, në Konservatorin e Bukureshtit, pa marrë asnjë diplomë studimi.

Në pesëdhjetë vitet e karrierës së tij, gjatë së cilës ai kontribuoi ndjeshëm në bërjen e flautit Pan të njohur për publikun e gjerë, Zamfir fitoi 120 rekorde ari dhe platini dhe shiti 120 milion rekorde në të gjithë botën.

 
Top