• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjaku i trashë shkakton sëmundjet në zemër

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer


Një lloj gjaku i trashë dhe i ndryshëm nga kolesteroli mund të luajë një rol kyc në sëmundjet e zemrës.
Kështu thotë një studim i kryer nga disa shkencëtarë të Universitetit të Kembrixhit. Kërkuesit kanë vëzhguar rolin e triglicerideve, që prodhohen në mëlci dhe që vijnë nga ushqime si mishi dhe bulmetet.

Analiza, e bërë tek 350 mijë persona, nxori se ata me nivel të lartë të gjakut të trashë janë më të prekshëm nga sëmundjet e zemrës.

Por ekspertët deklaruan gjithashtu se duhen bërë më shumë kërkime për të konfirmuar plotësisht hipotezën.

Analizat janë përqendruar tek një gen specifik, i cili njihet për influencën që ka tek niveli i triglicerideve.
 
Top