• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjarperinjët fluturues!

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113

Një lloj gjarpri, i cili jeton në Azinë Juglindore, është në gjendje të fluturojë në kuptimin e vërtetë të fjalës, bënë të ditur kërkues rus, në numrin e sotëm të së përditshmes Pravda.
Nga vëshgimi i kërkuesve, u arrit në përfundimin se gjarpëri me trup deri një metër e gjysmë, ka një strukturë të veçantë muskulature dhe aerodinamike, që e lejon të fluturojë nga njëra pemë në tjetrën, në një distancë prej 15 metrash.
I quajtur latinisht chrysopelea paradise, specia e gjarpërisht është e pajisur me një lloj helmi jo të fortë dhe ushqehet me bretkosa e hardhuca. Ai shpenzon pjesën më të madhe të kohës i varur në pemë.
Ndonëse aftësitë flutuese të gjarpërit ishin zbuluar që më parë, nuk ishte bërë asnjëherë një studim kaq i detajuar i species dhe zbulimi që chrysopelea mund të fluturojë deri në 15 metra përbën një shok për botën e shkencës.
 

Jeti

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 9, 2010
Postime
15
Pikët
0
Vendndodhja
rome.itali
Përgjigje e: Gjarperinjët fluturues!

O lal aman moi gjeja qe kom me frike ku e gjete dhe ti apo don qe mos te hy me ne forum se nga ne i thon sa me shum ti permendesh aq shum i sheh :p .
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Gjarperinjët fluturues!

Ca s'ka ne bote per zotin...Zoti na rujt nga keta fluturaket :p
 
Top