• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjelle me perime dhe mish

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa

Per 4 persona duhen

:4patate,

8karota,dhe 4 qepe te thata

,gjithashtu

,piper i kuq jo djeges

,piper

gjethe dafine 3,

dhe nje gote vere e kuqe,gjithashtu dhe

500gr mish derri (fileto) ose vici

PERGATITJA

Si fillim mishin e ndajme ne copa te vogla te njejta,e lyejme me pak miell,dhe e skuqim ne nje tenxhere ku kemi hedhur vajin e ullirit,e skuqim mishin sa krijoje kore me miellin,dhe e vendosim ne nje pjate

,hedhim ne tenxhere,qepet e grira si per sallate,dhe i skuqim fare pak,shtojme patatet dhe karotat e grira ne forme te rumbullaket dhe pak te trasha,nderkohe hedhim piperin e kuq te zi dhe te bardhe gjethet e dafines,hedhim dhe mishin e skuqur,te gjithe bashke i perzijme,dhe i shuajme me veren e kuqe,e leme per 5-7min sa te avulloje alkoli i veres,dhe hedhim 1/1/2 uje,e leme sa te mare vale gjella e pergatitur,dhe e hedhim ne njetepsi duke e pjekur ne furre per 20-28min,ne 250 grade
 
Top