• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjenetika Shqiptare

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Me sa kam lexuar une kroatet dhe boshnjaket, kane kete grupin 12a.
Ne trojet tona dalin me se shumti E1b1b dhe J2.Pak a shume edhe greket ketu na ngjajne, apo na afrohen.Ndersa fisi Tu ne Kine ju ngjajne grekeve sepse keta kishin emigruar apo suploruar rrugen e mendafshit.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Me sa kam lexuar une kroatet dhe boshnjaket, kane kete grupin 12a.
Ne trojet tona dalin me se shumti E1b1b dhe J2.Pak a shume edhe greket ketu na ngjajne, apo na afrohen.Ndersa fisi Tu ne Kine ju ngjajne grekeve sepse keta kishin emigruar apo suploruar rrugen e mendafshit.
Nuk e ki keq ti system A, se Greqishtja kejt Kinezqe me doket mu.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Faleminderit per kontributin Plak ti edhe tjerve, kjo eshte tamam nje analize e mire e bazuar ne studimet me te reja.

Cka mendon plak, Y-DNA origjinale e Ilireve Indo-Europjan cila ka qene, R1b ne kombinim me J2b2, apo vetem R1b?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Faleminderit per kontributin Plak ti edhe tjerve, kjo eshte tamam nje analize e mire e bazuar ne studimet me te reja.

Cka mendon plak, Y-DNA origjinale e Ilireve Indo-Europjan cila ka qene, R1b ne kombinim me J2b2, apo vetem R1b?
Faleminderit Hawk. Nuk muj e thame me nje konfidence qe po per momentin per J2b2, a R1b eshte linje qe nuk kontestohet ma - e konformuar ne kulturen yamnaya dhe vuçedol, sidomos R-Z2103.

Por cka eshte interesant, ne Veliki Vanik (Vrgorac) ku eshte gjete J2b2-L283 ne eshtra antik te kohes se bronzit, shihet qarte influenca e Indo Europianeve dhe kultura Ilire. Varreza eshte e tipit kurgan/tumuli, qe po ne kete kohe kane fillu te perhapen shume ne Ballkanin perindimore, koincidon me proto Iliret, ne nje zone te thelle malore te Dalmacis dhe te vdekurit jane te pozicuanuar ne krah me gjunje te thyer, kofin te gurit etj - plus ne ADN autosomale kane nje perqindje te mire nga Stepat.

J2b2 definitivish linje e proto Dalmateve, tash e konfirmuar.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Faleminderit per pergjigjen, e kam lexu kete studim. Ti e dine se une jam fanatik i madh rreth studimeve reja, ka vite qe lexoj. Edhe arsyeja qe jam regjistru ne kete forum ishte tema e Y-DNA te fiseve Shqiptare.

Gjithsesi edhe mu po me duket se Iliret kane qene nje kombinim ndermjet R1b dhe J2b2. EV-13 me vone ju bashkangjit, ndodhi nje founder effect dhe u be dominant sot.

Nga gjithe kjo skene gjeja me e cuditshme eshte, cka ndodhi me linjen G2a2? Pse mungon ne Europen e Jugut?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

A je testu ti?

Ende heret me tregu saktesishte, po shumica e nendegave te E-V13 jane diversifiku gjate kohes te bronzit, dhe qe supozojme se eshte perhapur prej Ballkanit, athere Iliret e kohes te hekurit, kur i gjejme te formuar mire, per mendjen teme, E-V13 ka qene linje dominante e tyre, qe jo kryesore. V13 nen ne deri tash eshte linja me diverse, ma divers se J2b2 dhe R1b (a J2b2 kisha me thane eshte me specifike).

Shume interesant eshte puna G2a. Ka pas kogja nje kollaps gjate kohes te bronzit te hershem apo fundit te bakrit, shumica e qyteteve mire te organizuar jane braktise ne Ballkan e deri ne Greqi. Me siguri qe gjate kesaje periudhe eshte dobesu kjo linje dhe ju ka dha hapesire indo Europianeve e popullatave tjera te zgjerohen e te jene me te suksesshem (sidomos popullatave qe blegtorine e kishin si ekonimi primare)?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Jo, por do testohem se shpejti kur te me ipet rasti.

Per Iliret e kohes se hekurit te shohim cka na thojne eshtrat e testuara nese i bejne analiza ne te ardhmen.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Jo, por do testohem se shpejti kur te me ipet rasti.

Per Iliret e kohes se hekurit te shohim cka na thojne eshtrat e testuara nese i bejne analiza ne te ardhmen.
Super, sa ma shume aq ma mire per ne :)

Patjeter, vetem te shpresojme te Kroatet e Serbet se sa per Shqiperi e Kosove nuk e kam ndonje shprese lol. Ps. Mu po ma merr mendja qe eshte ashtu sepse divesiteti me i madh sot gjindet ne trekandshin Shqiperi/Kosove, Malizi e Kroaci - ku edhe eshte gjete E-L618 ne kohen e neolitit. Nuk mund te jete vetem koincidence. Edhe Bullgaria ka diversitet por jo si ne keto vende, plus nuk eshte gjete ndonje E-V13 ne eshtrat e testuar atje deri tash.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations.

Abstract
The extent and nature of southeastern Europe (SEE) paternal genetic contribution to the European genetic landscape were explored based on a high-resolution Y chromosome analysis involving 681 males from seven populations in the region. Paternal lineages present in SEE were compared with previously published data from 81 western Eurasian populations and 5,017 Y chromosome samples. The finding that five major haplogroups (E3b1, I1b* (xM26), J2, R1a, and R1b) comprise more than 70% of SEE total genetic variation is consistent with the typical European Y chromosome gene pool. However, distribution of major Y chromosomal lineages and estimated expansion signals clarify the specific role of this region in structuring of European, and particularly Slavic, paternal genetic heritage. Contemporary Slavic paternal gene pool, mostly characterized by the predominance of R1a and I1b* (xM26) and scarcity of E3b1 lineages, is a result of two major prehistoric gene flows with opposite directions: the post-Last Glacial Maximum R1a expansion from east to west, the Younger Dryas-Holocene I1b* (xM26) diffusion out of SEE in addition to subsequent R1a and I1b* (xM26) putative gene flows between eastern Europe and SEE, and a rather weak extent of E3b1 diffusion toward regions nowadays occupied by Slavic-speaking populations.

Biological- Journal of the Linnean Society.
PS: ju e dini tull anglo-saksonishten dhe na sqaroni,ndersa vete po i rras sy gjume.

U krye.
 

Attachments

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

me sa kam lexuar une shqiptarit nuk i mjafton vetem gjenetika...i duhet edhe nje cike edukate -qesh-


p.s. O systema...e ke bo ate skemen si qark te shkurter :D
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Pak a shume i konfirmon perqindjet qe kemi permendur ne, por studim i vjeter SystemA, i 2005. Plus nomenklaturat kane ndryshuar dhe variacionet qe permenden jane te bazuara ne Y-STRs, metode qe nuk perdoret ma.

Po nejse, cila ishte pyetja e juaj?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

me sa kam lexuar une shqiptarit nuk i mjafton vetem gjenetika...i duhet edhe nje cike edukate -qesh-


p.s. O systema...e ke bo ate skemen si qark te shkurter :D
Die Skordisker (lat. Scordisci, griech. Σκορδίσκοι, serbisch Скордисци) waren ein thrakisch, illyrisch gemischter Volksstamm auf dem Gebiet der heutigen Staaten Serbien und Kroatien. Sie tauchen in der antiken Literatur erstmals bei Strabo auf. Archäologisch sind Scordisker Einflüsse in dem Gebiet ab ca. 300 v. Chr. belegt.

PS: historianet dhe arkeologet tane te merren me keto qeshtje.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Die Skordisker (lat. Scordisci, griech. Σκορδίσκοι, serbisch Скордисци) waren ein thrakisch, illyrisch gemischter Volksstamm auf dem Gebiet der heutigen Staaten Serbien und Kroatien. Sie tauchen in der antiken Literatur erstmals bei Strabo auf. Archäologisch sind Scordisker Einflüsse in dem Gebiet ab ca. 300 v. Chr. belegt.

PS: historianet dhe arkeologet tane te merren me keto qeshtje.
Qeshtje serioze jane vetem zgjedhjet ketu...keshtu qe historianet dhe arkeologet jane te mbytur ne vota...
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Sapo lexova një artikull që tregonte për një studim shkencor të bërë nga dy profesor universiteti në Amerikë që sipas tyre kanë vërtetuar grekët janë vërtetë pasardhësit e Mikenëve. Kan testuar 30 grekë me ADN e thëmbëve të kafkave që datojnë 2600 BC. Të dy profesorët janë grek:d. Do të mundohem ta përkthej.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Sapo lexova një artikull që tregonte për një studim shkencor të bërë nga dy profesor universiteti në Amerikë që sipas tyre kanë vërtetuar grekët janë vërtetë pasardhësit e Mikenëve. Kan testuar 30 grekë me ADN e thëmbëve të kafkave që datojnë 2600 BC. Të dy profesorët janë grek:d. Do të mundohem ta përkthej.
Ku e ke burimin mo Maqo Beu?
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Studimi i Minoan dhe Mikeneve ( Mycenean) zirco: https://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature23310.html?foxtrotcallback=true


Dy Minoan jane J2a dhe nje G2a. Nje Miken (Mycenean) J2a.


Sipas artikullit që lexova grekët na dilkan edhe Mikenë edhe Minion edhe pse këto kanë qenë kultura të nyshne me gjuhë të ndryshme. Kam dyshimet e mia për këtë test që është bërë sidomos kur është bërë nga grekët e Amerikës. Pastaj nuk dihet etnitetit I vprtetë i 30 grekëve që janë testuar. Grekët shtypin çdo identitet që nuk deklaron se janë së pari ortodoks që të konsiderohen si grekë. Ka shumë mundësi që ata mund të ken qenë ose një pjesë e tyre arvanitas.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Sipas artikullit që lexova grekët na dilkan edhe Mikenë edhe Minion edhe pse këto kanë qenë kultura të nyshne me gjuhë të ndryshme. Kam dyshimet e mia për këtë test që është bërë sidomos kur është bërë nga grekët e Amerikës. Pastaj nuk dihet etnitetit I vprtetë i 30 grekëve që janë testuar. Grekët shtypin çdo identitet që nuk deklaron se janë së pari ortodoks që të konsiderohen si grekë. Ka shumë mundësi që ata mund të ken qenë ose një pjesë e tyre arvanitas.
Deri dikun po, sepse sic shifet per nga ADN autosomale dhe chromozomi y Mikenet dhe Minionet nuk ndryshojne shume. Mikenet qe supozohet se e kane pru Greqishten prej Stepave si duket e kane asimilu popullaten qe e kane gjete ne Greqi, si Minionet e Pellazget, shume shpejte. Ndoshta sepse kane hasur ne vende te populluara mire dhe kultura ma te avancuara? Gjithashtu kane kontuinitet me Greket modern. Normal qe nuk jane identik, Greket modern kane influenca tjera qe i ngrehin me ne veri, si influence Arvanite e Sllave.
Pse po ta merr mendja qe jane Arvanit? Per nga ADN e eshtrave antike te Mikeneve dhe Minioneve une nuk e shohe ndonje ngjajshemri me ne, jemi totalisht popullate tjeter sidomos per nga chromozomet y.
 
Top