• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjenetika Shqiptare

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Fort interestan Hawk, edhe mua me ka befasu ne fillim sepse nuk ka asnje gojedhene qe lidh Sopet me Berishajt. Disa gojedhena thojne qe Sopi jane nen fis i Thaçit, qe mund te qendroje per nje pjese shume te vogel te Sopajve, e shume tjera i lidhin me Morinen (qe eshte ma reale bazuar nga bashkejetesa ne zonen e Kuksit) po kurr nuk ceket Berisha. Gjithshtu Berisha ne tjetren ane lidhet me shume fise tjera deri edhe me Kuqin e Malit te Zi por asnje nuk permendet Sopi :D
....
Sopi eshte hibridizuar me Dukegjinet. Kastriotet dhe me fise te tjera te Shqiptareve gjate dhe pas mesjetes. Sopet jane Topiajt.
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,006
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Me ane te gjentikes po mundoheni me gjet prejardhjen ..apo ndonje vecanti ti genit Shqiptar?
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,006
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Jo jam prototype :D... ik me ler rehat zirco llapazani `bam`
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Nuk ka proto-Dalmate. Para Dalmateve, ishin Parthinet te cilet Julius Qesari i eksterminoi dhe solli aty popullate pro-latineve. Per cilet 'proto' e kini fjalen ju?
Rezultati J2b2-L283 qe une the Hawk/Leo kem duke folur per u gjete ne eshtrat e nje femije qe ka vdekur para 3577 vjeteve (ne vitin 1550 P.E.R) ne nje zone te thelle malore te Dalmacise - Veliki Vanik, Kroaci. Ne kete kohe ende nuk ka pas Ilir apo fise ilire te formuara sic i dime ne, me vone hasim ne to gjate periudhes te hekurit. Dalmatet jane fisi qe e dominojne kete rajon sidomos gjate periudhes te hekurit e deri tek periudha e pushtimit Romak keshtu qe une u bazova diku kur i permenda. Per cfar Cesari apo parthinesh e ke fjalen?

Me 'proto' e kam fjalen per popullatat e shkrira qe me vone i hasim te konsiliduara ne fis, ne fisin Dalmat te jem me specifik. Cdo familje, fis, etni apo nacionalitet fillon diku, ZET, shife definicionin e 'proto' njehere.

Me rendesi ketu eshte qe nje linje aterore qe ne e bartim sot ne perqindje te mire u gjete ne ate rajon ne periudhen e bronzit, qe most ta harrojm e te dalim prej teme.
 
Last edited:

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Sopi eshte hibridizuar me Dukegjinet. Kastriotet dhe me fise te tjera te Shqiptareve gjate dhe pas mesjetes. Sopet jane Topiajt.
Na spjego cka nenkupton ti me 'hybridizim'. Bravo, pirolla te kofte, nuk di cka te theme tjeter. Ja arrite te fusish tre principata Arberish te mesjetes nen nje fis minor, e kogja homogjen, si Sopi.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Na spjego cka nenkupton ti me 'hybridizim'. Bravo, pirolla te kofte, nuk di cka te theme tjeter. Ja arrite te fusish tre principata Arberish te mesjetes nen nje fis minor, e kogja homogjen, si Sopi.
Me qe ju nga ata qe nuk bejne copy - paste, dhe qe sigurisht e keni thare Marlin Barletin, do keni hasur se Barleti i quan Topiajt, Sopian. Me qe keta Sopianet qe po flisni jane ne te tera vendet ku shtrihej principata e Topiajve, dhe qe nuk kane lidhje te dukshme ose te regjistruara me fiset e Shqiptareve, mund te derivohet se Sopiajt e sotem jane Sopiajt per te cilet ben fjale Barleti, pra Topiajt.

Me hibridizim nenkuptoj 'shartim'.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Me qe ju nga ata qe nuk bejne copy - paste, dhe qe sigurisht e keni thare Marlin Barletin, do keni hasur se Barleti i quan Topiajt, Sopian. Me qe keta Sopianet qe po flisni jane ne te tera vendet ku shtrihej principata e Topiajve, dhe qe nuk kane lidhje te dukshme ose te regjistruara me fiset e Shqiptareve, mund te derivohet se Sopiajt e sotem jane Sopiajt per te cilet ben fjale Barleti, pra Topiajt.

Me hibridizim nenkuptoj 'shartim'.
Si i sharton ti kromozomet y apo ma spjego si jane te shartuar Sopjanet mbase i rroke per goje?


Nuk po mbjellum kumblla e dardha, o zet -qesh-
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Si i sharton ti kromozomet y apo ma spjego si jane te shartuar Sopjanet mbase i rroke per goje?


Nuk po mbjellum kumblla e dardha, o zet -qesh-
Nuk shartova kromozomet, por tregova historine se kush eshte martuar me kend (per ate qe eshte regjistruar). E quajta shartim, pasi po presupozoj se ata qe jane martuar me Topiajt kane qene shqiptare.

Topiajt vete kane qene pasardhes te Totiles.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

'Proto' eshte definicioni i sharlataneve per:

1. dicka qe nuk duan ta dine
2. dicka qe nuk e dine.

I rrasin nje proto [shkencore] aty dhe mbarojne pune.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,167
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

qeke per sherr sonte Zet
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

'Proto' eshte definicioni i sharlataneve per:

1. dicka qe nuk duan ta dine
2. dicka qe nuk e dine.

I rrasin nje proto [shkencore] aty dhe mbarojne pune.
Apo dicka qe nuk mund ta thojme me konfidence te plot, ne kete rast qe jane Dalmat? Kur e dime qe historikisht Dalmatet shfaqen me vone ne te njejtin territor.

Cka do e quajshe ti kete popullat qe ka jetuar aty ne ate periudhe? Si ekspert qe je lol
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

qeke per sherr sonte Zet
Nuk mendoj se ka ndonje vlere nga sherret. Thjesht po i tregoj ate qe duhet te dine para se te bejne vleresimet duke marre si baze nje sistem DNA platforma e ndertimit dhe e pandehmave te te cilit eshte e paekspozuar.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Apo dicka qe nuk mund ta thojme me konfidence te plot, ne kete rast qe jane Dalmat? Kur e dime qe historikisht Dalmatet shfaqen me vone ne te njejtin territor.

Cka do e quajshe ti kete popullat qe ka jetuar aty ne ate periudhe? Si ekspert qe je lol
Dardane....
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Interesant. Dardanet shfaqen ne histori gati 1000 vjet ma vone ne nje territor krejt tjeter larg nga ku jene gjete keto eshtrat e testuar. Si e spjegon ti dhe ne cka bazohesh qe kjo popullate ishin Dardane?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Interesant. Dardanet shfaqen ne histori gati 1000 vjet ma vone ne nje territor krejt tjeter larg nga ku jene gjete keto eshtrat e testuar. Si e spjegon ti dhe ne cka bazohesh qe kjo popullate ishin Dardane?
Ju thate se eshtrat e femijes (me sa duket i kishin humbur prinderit) datoheshin aty rreth 1500 BC.
Rezultati J2b2-L283 qe une the Hawk/Leo kem duke folur per u gjete ne eshtrat e nje femije qe ka vdekur para 3577 vjeteve (ne vitin 1550 P.E.R) ne nje zone te thelle malore te Dalmacise - Veliki Vanik, Kroaci.
1000 vjet me vone i bie 500BC .
Atehere dilkan ne histori Dardanet tuaj?!
 
Last edited:

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Ju thate se eshtrat e femijes (me sa duket i kishin humbur prinderit) datoheshin aty rreth 1500 BC.

1000 vjet me vone i bie 500BC .
Atehere dilkan ne histori Dardanet tuaj?!
Lej ti Dardanet e mi, spjegona ti punen e Dardaneve te Dalmacise te kohes se Bronzit. Kta te mit per here te pare hyn ne histori me King Bardhylin, si fis te consiliduar.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Lej ti Dardanet e mi, spjegona ti punen e Dardaneve te Dalmacise te kohes se Bronzit. Kta te mit per here te pare hyn ne histori me King Bardhylin, si fis te consiliduar.
Per ju nuk paska rendesi periudha kohore, por lloji majmunit qe qenka endur atypari ne 1500 bc.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetika Shqiptare

Per ju nuk paska rendesi periudha kohore, por lloji majmunit qe qenka endur atypari ne 1500 bc.
Do pergjigjesh apo do sjellesh rreth e rrotull sic ben gjithehere? Nuk mu prishet çorba dardan apo dalmat, ajo pune ka shume pak rendesi per mu, mjafton qe keto popullata te kohes se bronzit bartin kromozomet tona. Ti erdhe ketu dhe the qe Dardane jane, hajde tash na spjego si neve budallenjeve ketu.
 
Top